اثبات ریاضی نسبیت عام و خاص

مدیران انجمن: parse, javad123javad

محمد اخشيك

محل اقامت: كرج

سپاس: 30

Re: ایا کسی اثبات ریاضی نسبیت عام و خاص را دارد؟

پست توسط محمد اخشيك »

ehmed نوشته شده:دوستان عزیز آیا کسی اثبات نظریه نسبیت عام و خاص انیشتن را دارد اگر امکان دارد فارسی توضیح داده شده باشد در غیر اینصورت منابع انگلیسی هم برام خوبه مرسی
كتاب نسبيت آلبرت اينشتين را آقاي خواجه‌پور سال‌ها پيش ترجمه‌ كرده‌اند و نشر خوارزمي نيز آن را چاپ كرده است ولي بعيد مي‌دانم بتوانيد نسخه‌اي از آن را بدست آوريد مگر در كتابخانه‌ها. كتاب خوبي است هرچند تاكيدش بيشتر بر مفاهيم فيزيكي است. كتب استاندارد نسبيت عام هم زيادند و هر مدرسي يكي را ترجيح مي‌دهد.
كتاب spacetime and geometry نوشته‌ي sean caroll خوب است. نگاه اين كتاب هندسي است و در واقع نسخه‌ي استانداردتر كتاب Wald است. كتاب gravitation and cosmology... از واينبرگ هم خوب است هرچند رهيافتش غير هندسي است و بايد با كتابي راجع به سياه‌چاله‌ها تكميل و مطالعه شود. اما براي شروع كتاب Introducing Einstein's relativity از D'Inverno هم بسيار خوب است هرچند رهيافت هندسي‌اش مختصات وابسته است ولي براي شروع بسيار مناسب است.
اما درباره‌ي اثبات رياضي. ببينيد فيزيك يك علم دقيق است اما يك نظام اصل موضوعي بسيار دقيق نظير رياضيات نيست. بسياري از نظريه‌ي مدرن فيزيك جديد نظير نظريه‌ي ميدان كوانتومي از نظر رياضي داراي مشكلات عديده هستند و اثبات‌هاي رياضي در آن اندك‌اند. بنابراين با يك ديد آرماني رياضياتي به فيزيك نگاه نكنيد. اينكه بدنبال اثبات رياضي هستيد خوب است اما براي يك فيزيك‌دان دقت رياضي هرگز اولين اولويت نيست البته مكاتبي در فيزيك هستند كه بدنبال دقيق‌تر كردن فيزيك از حيث رياضيات‌اند اما دقت بخشيدن به فيزيك بصورت سرتاسري ممكن نيست زيرا سرعت پيشرفت فيزيك بيش از اين‌هاست. شايد بشود اينجا يا آنجا قضيه‌ي خوبي اثبات كرد اما نسبت اين قضايا نسبت به حجم مطالبي كه به دانش فيزيك افزوده مي‌شود به سمت صفر ميل مي‌كند...
Our job in physic is to see things simply, To understand a great many complicated phenomena in a unified way, In terms of few simple principles... Steven Weinberg

بهلول عاقل

پست توسط بهلول عاقل »

سلام
برای نسبیت خاص کتابی هست که بیشتر به مفهوم اشاره داره و مقداری هم ریاضیات به نسبت ساده:
نسبیت خاص نوشته شهرام خسروی و رضا منصوری ( یه جورایی کتاب درسی هم هستش که برای فهم بهتر ته هر بخش تمرین هم داده )

برای نسبیت عام هم کتابی هست که ریاضیات نداره و نسبیت عام رو به زبان بسیار ساده و مفهومی توضیح داده:
آیا اینشتین درست میگفت (آزمون نسبیت عام) نوشته کلیفورد ام ویل و ترجمه احمد شریعتی

من خودم از این دو منبع بیشترین چیزها رو راجع به نسبیت یاد گرفتم و توصیه میکنم حتما بخونیدشون!!

موفق و پیروز باشید

نمایه کاربر
Sinasuperman

محل اقامت: تهران

سپاس: 23

تماس:

پست توسط Sinasuperman »

Ramin_t نوشته شده:یه بار به کیارش عزیز گفتم اگه بگن نسبیت عام رو تو یه جمله تعریف کن هیچی بهتر از ایه معروف قران نیست : انا للّه و انا اليه راجعون. . سینا سوپرمن الان جاییه که تو باید وارد بشی
خب البته دیر وارد شدم ولی دوست عزیزم Ramin_t جان میشه واقعاً برای من شرح دهید کجای نسبیت عام ربطی به آن جمله ی معروف دارد؟
ارادتمند همه ی شما عزیزان هوپا
سینا.جـــــــــــــــــــ .
( smile029 )
. معما را در اینجا اینجابیابید..
. دیدن این رو از دست ندید.
تو به مردم ایده حرکت به آینده رو خواهی داد، آنها در پشت تو برخواهند خواست، خواهند لغزید و خواهند افتاد و در آخر درخورشید به تو خواهند پیوست؛در آخر تو به اونها کمک خواهی کرد به شگفتی ها دست پیدا کنند...

تصویر

نمایه کاربر
kako

سپاس: 145

تماس:

پست توسط kako »

با عرض سلام خدمت اساتید. smile041 من تازه در این سایت عضو شدم اما همیشه به اینجا سر می زنم و بحث ها لذت می برم.
می خواستم ببینم کتاب های فیزیک کوانتومی و نسبیت که تو سایت ها زیاد هستند فارسی ندارید اگر دارید خواهش می کنم بذارید smile079 .
در ضمن اگر کتاب نسبیت عام خاص وکیهانشناختی رو به صور فارسی دارید آدرس بدید برم دانلود کنم. smile007 smile026
راستی یک سر به وبلاگم :
http://www.mpmkd.blogfa.com
http://www.galexiq.blogfa.com
بزنید.
البته اگر وقت داشتید. smile041

نمایه کاربر
gryffen

سپاس: 12

تماس:

پست توسط gryffen »

اثبات در این رابطه یه چیزی که آدم شاخ در میاره مخصوصا تو نسبیت عام که من تا حالا کتابی در موردش ندیدم که اثبات بکنه البته مقاله ی در همین رابطه رد سایت ویکی پدیای انگلیس هستش که می شه گفت کللش فرموله که بنده دارم ترجمش می کنم انشاا... تا چند روز دیگه تو وبلاگم می نویسمش در رابطه با نسبیت خاص کتاب فیزیک پایه جلد چهارم واسه شروع خوبه در کل هم کتاب آشنایی با نسبیت خاص از انتشارات نشر دانشگاهی بسیار مناسب برای شما
دست نوشته های روزانه یک دانشجوی فیزیک نظری
www.physic-student92.blogfa.com

نمایه کاربر
kako

سپاس: 145

تماس:

پست توسط kako »

Sinasuperman نوشته شده:
Ramin_t نوشته شده:یه بار به کیارش عزیز گفتم اگه بگن نسبیت عام رو تو یه جمله تعریف کن هیچی بهتر از ایه معروف قران نیست : انا للّه و انا اليه راجعون. . سینا سوپرمن الان جاییه که تو باید وارد بشی
خب البته دیر وارد شدم ولی دوست عزیزم Ramin_t جان میشه واقعاً برای من شرح دهید کجای نسبیت عام ربطی به آن جمله ی معروف دارد؟
ارادتمند همه ی شما عزیزان هوپا
سینا.جـــــــــــــــــــ .
( smile029 )

( smile029 )فکر کنم ارتباط اون آیه با نسبیت اینه که همه ی مابه زمین می اییم و بعد به دلیل این که زمین جرم داره و فضا زمان خمیده هست تغییر مسیر می دیم وبرا می گردیم سوی خدا اون آیه هم همین رو می گه smile058

بیگ

محل اقامت: فسا

سپاس: 1

اثبات ریاضی نسبیت عام و خاص

پست توسط بیگ »

سلام بیزحمت میشه جرم کمار رو به صورت ریاضی توصیح بدید

ارسال پست