انرژی تاريک

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
garfield

سپاس: 54

Re: انرژي تاريك.....

پست توسط garfield »

خیلی جالبه. البته مطمئن نیستم کاملا منظوزتونو فهمیده باشم. من در رشته مهندسی تحصیل کردم و اطلاعاتم از فیزیک محدود به مطالعات خودمه. اگه میشه و زحمتی نیست، کمی موضوع رو برام باز کنید. خیلی به این موضوع علاقه دارم. smile072

نمایه کاربر
COSMOLOGIST

نام: محمد میرزایی

محل اقامت: تهران - شیراز

سپاس: 153

تماس:

پست توسط COSMOLOGIST »

سلام
SPIN نوشته شده: متاسفانه چندان مطمئن نيستم به اينكه آيا بر هم كنش بين dark matter و مواد ديگر وجود دارد يا نه.
بستگی دارد منظور شما کدام نوع برهمکنش باشد

اگر مقصود برهمکنش از نوع الکترومغناطیسی باشد، واضح است که برهمکنشی از این نوع بین ماده تاریک و ماده visible وجود ندارد و به همین دلیل است که آن را dark یا تاریک می نامند!
SPIN نوشته شده:ولي اون چيزي كه واضحه اينه كه dark matter هم ميتونه بر هم كنش داشته باشه.حداقل با dark energy رو مطمئنم
بله
در برخی نظریات ماده تاریک می تواند با انرژی تاریک بر همکنش داشته باشد

ضمنا فراموش نکنیم که همان طور که در بالا گفتم، ماده تاریک برهمکنش الکترومغناطیسی ندارد
اما
مثلا برهمکنش گرانشی دارد !

smile124

نمایه کاربر
Sinasuperman

محل اقامت: تهران

سپاس: 23

تماس:

پست توسط Sinasuperman »

با سلام خدمت تمامی عزیزان و کاربران بسیار گرامی هوپا. در مورد مسئله ی ماده/انرژی تاریک (matière/énergie noire) بدیهاً این موضوع مطرح است که بر هم کنش و یا به نوعی تعامل (Les interactions) در بین 6 حالت شناخته شده ی ماده و باز هم به نوعی می توان گفت هفتمین حالت آن وجود ندارد. البته نسبت به این موضوع که به همین سبب آن را (Dark) می نامند را به طور صحیح مطلع نیستم. ولی این موضوع که به سبب عدم تعاملات الکترو مغناطیسی (Électromagnétique) نور را بازتابش نمی کند کاملاً صحیح است.
COSMOLOGIST نوشته شده:در برخی نظریات ماده تاریک می تواند با انرژی تاریک بر همکنش داشته باشد

ضمنا فراموش نکنیم که همان طور که در بالا گفتم، ماده تاریک برهمکنش الکترومغناطیسی ندارد
اما
مثلا برهمکنش گرانشی دارد !
تا حدودی مسائل مطرح شده قابل قبول است و من به شخصه این موضوع را می پذیرم امّا این ایراد که اینها ، نظریات ممکن هستند هنوز بر روی مطالب باقی است.
garfield نوشته شده:در بسياري از text ها ديدم كه يك Q ايي تعريف ميشه كه ناشي از بر هم كنشdark matter و dark energy است.البته در بعضي محاسبات و بسته به شرايط فيزيكي مسئله Q=0 در نظر گرفته ميشه كه در اين صورت ميگيم حالت Cold dark matter به وجود اومده.
این موضوع که Q در مسائل در این حیطه صفر گرفته شود حالتی ایده ال است و من تا به حال چیزی در مورد Cold Dark matter نشنیده بودم به هر حال این موضوع نسبی است. البته باید دو حالت را در نظر بگیریم که هر دو حالت نظریه هستند : حالت اوّل زمانی که مطلقاً تعاملی میان ماده و ماده تاریک و انرژی تاریک صورت نگیرد در این حالت در فرضیاتمان می توانیم Q را مطلقاً صفر در نظر بگیریم و حالت دوّم نیز زمانی که میان ماده و انرژی تاریک تعاملی وجود داشته باشد و این در حالی است که ما به شرط نسبی بودن می رسیم!
SPIN نوشته شده:دو سوم يا حدودا 74% جهان از dark energy تشكيل شده و شكي هم در اين نيست كه عامل اصلي شتاب كيهاني همين انرژي تاريكه
دلیل شتاب کیهانی که به سبب انرژی تاریک است و به نوعی فشار منفی ایجاد می کند درست امّا نمی توان گفت 74% جهان از انرژی تاریک تشکیل شده است و به نظر بنده استفاده از اصطلاح پوشیده شده است بهتر است زیرا کیهان را در حالت مطلق و ایده آل ، تهی (Void) در نظر می گیریم.
. معما را در اینجا اینجابیابید..
. دیدن این رو از دست ندید.
تو به مردم ایده حرکت به آینده رو خواهی داد، آنها در پشت تو برخواهند خواست، خواهند لغزید و خواهند افتاد و در آخر درخورشید به تو خواهند پیوست؛در آخر تو به اونها کمک خواهی کرد به شگفتی ها دست پیدا کنند...

تصویر

نمایه کاربر
sina100

محل اقامت: شيراز

سپاس: 2

تماس:

پست توسط sina100 »

COSMOLOGIST نوشته شده:
siros125 نوشته شده:
mamy72 نوشته شده:
siros125 نوشته شده:خوب در ماده تاریک علت چیست smile072
برهمكنش نكردن با ساير مواد و تابش نكردن فوتون

خب این دلیل که با مواد دیگر برهمکنش ندارد امکان ندارد چون همه مواد با هم برهم کنش دارند واگر نداشته باشد دیگر ماده نیستتند

چون در اصل ماده تاریک بر این استدلال کشف شد که با مواد مریی کهکشان خود بر همکنش دارد و سرعت گردش و بزرگ شدن کهکشان را کنترل می کند

باید دلیل دیگری داشته باشد???
سلام

منظور mamy72 گرامی، برهمکنش از نوع الکترومغناطیسی است .

ماده تاریک فاقد این نوع برهمکنش با ماده باریونی است.

smile124
ادامه بده

SPIN

پست توسط SPIN »

garfield نوشته شده:خیلی جالبه. البته مطمئن نیستم کاملا منظوزتونو فهمیده باشم. من در رشته مهندسی تحصیل کردم و اطلاعاتم از فیزیک محدود به مطالعات خودمه. اگه میشه و زحمتی نیست، کمی موضوع رو برام باز کنید. خیلی به این موضوع علاقه دارم. smile072
با سلام
به دوست خوبم garfield عزيز پيشنهاد ميكنم كتاب آشنايي با كيهانشناسي ترجمه منيژه رهبر انتشارات نشر دانشگاهي رو بخونيد فكر كنم منبع خوبي باشه

SPIN

پست توسط SPIN »

از تمام دوستاني كه منت ميذارن و نظراتشون رو مطرح ميكنن صميمانه سپاسگذارم...........كمي فرصت ميخوام تا مختصري مطالعه كنم

نمایه کاربر
garfield

پست توسط garfield »

SPIN نوشته شده:
garfield نوشته شده:خیلی جالبه. البته مطمئن نیستم کاملا منظوزتونو فهمیده باشم. من در رشته مهندسی تحصیل کردم و اطلاعاتم از فیزیک محدود به مطالعات خودمه. اگه میشه و زحمتی نیست، کمی موضوع رو برام باز کنید. خیلی به این موضوع علاقه دارم. smile072
با سلام
به دوست خوبم garfield عزيز پيشنهاد ميكنم كتاب آشنايي با كيهانشناسي ترجمه منيژه رهبر انتشارات نشر دانشگاهي رو بخونيد فكر كنم منبع خوبي باشه
چشم حتما smile072

SPIN

پست توسط SPIN »

شايد بهتر بود مينوشتم كه 74% جرم جهان از انرژي تاريك تشكيل شده.در ضمن جمله "كيهان در حالت ايده آل ، تهي (Void) در نظر ميگيريم" كمي براي من گنگه.پس تكليف Q ايي كه در محاسبات وارد ميكنيم چي ميشه؟؟؟ اگر Q=0 باشه با نظر شما كاملا موافقم ولي اين يك حالت خاصه و نميتونيم براي حالت كلي تعميم بديم. Q يك تحريكه و تا زمانيكه تحريكي وجود نداشته باشه(Q=0) نبايد انتظار پاسخ داشته باشيم.پيشنهاد ميكنم مبحث Attractors در Dark Spinors مطالعه بفرماييد. در ضمن واژه Void در كيهانشناسي خيلي برام غريبه

نمایه کاربر
Sinasuperman

تماس:

پست توسط Sinasuperman »

SPIN نوشته شده:شايد بهتر بود مينوشتم كه 74% جرم جهان از انرژي تاريك تشكيل شده.در ضمن جمله "كيهان در حالت ايده آل ، تهي (Void) در نظر ميگيريم" كمي براي من گنگه.
SPIN جان عزیز فکر می کنم استفاده از اصطلاح تشکیل شدن در این جا مناسب نباشد و این به همان موضوع:
Sinasuperman نوشته شده:به نظر بنده استفاده از اصطلاح پوشیده شده است بهتر است زیرا کیهان را در حالت مطلق و ایده آل ، تهی (Void) در نظر می گیریم.
باز می گردد. منظور ساده شده ی بنده این بود که در حالت ایده آل و پیش از وارد کردن متغییر های ماکسول می توان فضا را مجموعه ای تهی در نظر گرفت که پوشیده شده از انرژی تاریک است نه اینکه عامل اصلی تشکیل فضا انرژی تاریک بوده باشد.
----------------------
SPIN نوشته شده:س تكليف Q ايي كه در محاسبات وارد ميكنيم چي ميشه؟؟؟ اگر Q=0 باشه با نظر شما كاملا موافقم ولي اين يك حالت خاصه و نميتونيم براي حالت كلي تعميم بديم
معمولاً برای حل آسان تر مباحث پیچیده حالت صورت مسئله ایده آل در نظر گرفته می شود.
----------------------
SPIN نوشته شده:Q يك تحريكه و تا زمانيكه تحريكي وجود نداشته باشه(Q=0) نبايد انتظار پاسخ داشته باشيم.پيشنهاد ميكنم مبحث Attractors در Dark Spinors مطالعه بفرماييد.
SPIN جان من صحبت های شما را می پذیرم و این موضوع که Q صفر در نظر گرفته نمی شود و این به سبب تحریک کننده هاست موضوعی کاملاً بدیهی است امّا موضوع اصلی در مورد پوشیده شدن و یا تشکیل شدن کائنات از انرژی تاریک است.
----------------------
SPIN نوشته شده:در ضمن واژه Void در كيهانشناسي خيلي برام غريبه
در ضمن عجیب بودن این موضوع برای شما برای من به همان میزان عجیب است. Void به معنی مطلقاً تهی است و معمولاً به خلاء اطلاق می گردد.
----------------------
ارادتمند همه ی اعضای خوب سایت هوپا
سینا.ج ( smile072 )
( smile124 )
تو به مردم ایده حرکت به آینده رو خواهی داد، آنها در پشت تو برخواهند خواست، خواهند لغزید و خواهند افتاد و در آخر درخورشید به تو خواهند پیوست؛در آخر تو به اونها کمک خواهی کرد به شگفتی ها دست پیدا کنند...

تصویر

نمایه کاربر
COSMOLOGIST

تماس:

پست توسط COSMOLOGIST »

Sinasuperman نوشته شده:
در ضمن عجیب بودن این موضوع برای شما برای من به همان میزان عجیب است. Void به معنی مطلقاً تهی است و معمولاً به خلاء اطلاق می گردد.
با سلام خدمت دوستان عزیزم

Void واژه ای آشنا در نزد کیهان شناسان است

به فضاهای خالی میان فیلامان ها ، Void یا تهی جا می گویند .

فیلامان ها ( filaments ) بزرگترین ساختارهای شناخته شده در جهان هستند و فضاهای میان آن ها را تهی جا می نامیم.

Void ها حاوی تعداد بسیار کمی کهکشان و حتی بعضا بدون کهکشان هستند و اندازه این تهی جا ها بعضا تا 150 Mpc می رسد !

ضمنا مرز میان فیلامان و تهی جا با wall تعیین می گردد.

smile124

نمایه کاربر
Sinasuperman

تماس:

پست توسط Sinasuperman »

COSMOLOGIST نوشته شده:Void واژه ای آشنا در نزد کیهان شناسان است

فیلامان ها ( filaments ) بزرگترین ساختارهای شناخته شده در جهان هستند و فضاهای میان آن ها را تهی جا می نامیم.

Void ها حاوی تعداد بسیار کمی کهکشان و حتی بعضا بدون کهکشان هستند و اندازه این تهی جا ها بعضا تا 150 Mpc می رسد !

COSMOLOGIST جان عزیز بابت توضیحتان بسیار ممنونم. در ضمن پیشتر هم این موضوع برای بنده جالب بود که آقای spin با واژه ی Void ناآشنا هستند ولی به هر حال باز هم ممنون! راستی چرا به ادامه ی بحث ادامه نمیدهید؟ بحث تازه داشت به نتایج جالبی می رسید!
ارادتمند شما
سینا.ج
( smile072 )

تصویر

نمایه کاربر
garfield

پست توسط garfield »

COSMOLOGIST نوشته شده:....

smile124

منبعی (ترجیحا اینترنتی) برای مطالعه بیشتر بهمون معرفی میکنید؟

نمایه کاربر
COSMOLOGIST

تماس:

پست توسط COSMOLOGIST »

Sinasuperman نوشته شده: راستی چرا به ادامه ی بحث ادامه نمیدهید؟ بحث تازه داشت به نتایج جالبی می رسید!
کدام قسمت بحث ناتمام مانده ؟!

بفرمایید تا ادامه دهیم . . . smile038

smile072

نمایه کاربر
COSMOLOGIST

تماس:

پست توسط COSMOLOGIST »

garfield نوشته شده:
COSMOLOGIST نوشته شده:....

منبعی (ترجیحا اینترنتی) برای مطالعه بیشتر بهمون معرفی میکنید؟
اگر به دنبال مطلب فارسی در نت هستید که فکر نمی کنم چیزی موجود باشد

البته مقاله ای بدون نام در نت یافتم :
physics.sharif.ir/~intro_cosmology/papers/G6-Voids.docx

اما در مورد انگلیسی ، برای شروع ویکیپدیا بد نیست :

http://en.wikipedia.org/wiki/Void_(astronomy)

http://en.wikipedia.org/wiki/Galaxy_filament

در کتب کیهان شناسی هم می توان مطالبی یافت اما عمدتا مطالب سطح متوسط و بالا هستند و مطلب برای مخاطب عام کم است

ضمنا اضافه می کنم که واژه Void در دیگر بخش های فیزیک هم کاربرد دارد
به عنوان مثال بعضا فضای خالی میان اتمها را هم تهی جا می نامند

یا . . .

smile124

SPIN

پست توسط SPIN »

سلام
از توضيح همه دوستان سپاسگذارم
به همه دوستان ذرات بنيادي پيشنهاد ميكنم در كنفرانس فيزيك ذرات بنيادي كه به همت دانشگاه يزد برگزار ميشه شركت كنن
http://www.yazdparticles.ir ............غيبت چند روزه من رو ببخشيد.......حالا در خدمتم

ارسال پست