ايا ميشود دو جسم نسبت به هم هم متحرك وهم ثابت باشند؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
aliii

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 33

پست توسط aliii »

دوستان محترم لطفا مرا در يافتن پاسخ سوال ياري كنيد.
زمين گهواره ي بشريت است. ولي هيچ كودكي تا ابد در گهواره نمي ماند.....

نمایه کاربر
odyssey

محل اقامت: no difference

سپاس: 3

Re: ايا ميشود دو جسم نسبت به هم هم متحرك وهم ثابت باشند؟

پست توسط odyssey »

با دقت نابرابر شاید بشه! ولی فکر نمی کنم با دقت برابر همچین چیزی امکان داشته باشه.
مثلا ما می گیم دو جسم با سرعت20 کیلومتر بر ساعت دارن در یک جهت و یک راستا حرکت می کنن. این دو تا جسم رو نسبت به هم ثابت می گیم. ولی اگه دقت رو زیاد کنیم، مثلا یکی سرعتش 0.01 ; متر بر ثانیه بیشتر باشه و اندازه گیری ما با دقت بالایی باشه، دیگه اون دو تا جسم نسبت به هم ثابت نیستن( خودمم نفهمیدم چی گفتم!) smile024
http://www.odyssey.mihanblog.com
http://www.youtube.com/watch?v=M1iqFe2nNnk
پیشنهاد می کنم فیلم رو ببینید!
تصویر

aliii

پست توسط aliii »

علت اينكه اين سوال را بنده مطرح كردم اين بود كه در كلاس درس ما مطرح شد وپاسخ دبير به ان خير بود .
ولي به نظر من امكان پذير است و من براي اين گفته ي خود مثالي دارم:
فرض كنيم نقطه اي را بر روي يك صفحه در نظر گيريم و مورچه اي را ( نقطه ي دوم)بر روي اين نقطه بگذاريم.
حال ميدانيم كه اگر مورچه بر روي صفحه حركت كند پس نسبت به نقطه ي اول محرك است.
حال اگر مورچه كه بر روي نقطه ي اول است شروع به حركت كند وهم زمان با آن صفحه و به طبع ان نقطه نيز در جهت حركت مورچه با سرعت نور حركت كند در نتيجه داريم:
1) چون مجموعه باسرعت نور حركت ميكند و مورچه نيز بر روي صفحه حركت مي كند پس مورچه نسبت به نقطه ي موجود درصفحه متحرك است.
2)با توجه به اينكه سرعت مورچه بايد بشود C+V و نيز ميدانيم سرعت هيچ چيزي بيشتر از سرعت نور نميشود در نتيجه ميتوان گفت كه سرعت مورچه برابر سرعت نور است و از انجايي كه سرعت نقطه ي موجود در صفحه نيز برابر سرعت نور است , در نتيجه ميتوان گفت كه چون سرعت هر دو نقطه برابر است وهر دو از يك نقطه با سرعتي برابر و در يك جهت حركت ميكنند پس ان دو نقطه نسبت به هم ساكن هستند.

از يك و دو نتيجه ميگيريم كه دو نقطه نسبت به هم هم ساكن و هم متحرك هستند

حال از دوستان تقاضا مندم كه در رابطه با صحت اين اين مثال و نتيجه گيري نظر بدهند.

و از دوست عزيز جناب odyssey نيز كمال تشكر را به خاطر توجهشان دارم.

نمایه کاربر
tohid_science

محل اقامت: دنیا

سپاس: 3

تماس:

پست توسط tohid_science »

aliii نوشته شده:ايا ميشود دو جسم نسبت به هم هم متحرك وهم ثابت باشند؟
دوستان محترم لطفا مرا در يافتن پاسخ سوال ياري كنيد.
با سلام . دوست عزیز اگر ما دو تا جسمی داشته باشیم که با سرعت برابر در یک راستا حرکت کنند آن دو جسم هم نسبت به هم ثابتند و هم برای کسی که ناظر است متحرک است . مثلا اگر دو اتومبیل سرعت یکسانی داشته باشند و در کنار هم حرکت کنند آن دو اتومبیل نسبت به هم بیحرکت اند اما نسبت به ناظر متحرک هستند . smile018
این جهان کوه است و فعل ما ندا باز گردد این ندا ها را صدا

نمایه کاربر
hooman_takin

نام: hooman farhang

محل اقامت: Milan

سپاس: 1

تماس:

پست توسط hooman_takin »

علت اينكه اين سوال را بنده مطرح كردم اين بود كه در كلاس درس ما مطرح شد وپاسخ دبير به ان خير بود .
ولي به نظر من امكان پذير است و من براي اين گفته ي خود مثالي دارم:
فرض كنيم نقطه اي را بر روي يك صفحه در نظر گيريم و مورچه اي را ( نقطه ي دوم)بر روي اين نقطه بگذاريم.
حال ميدانيم كه اگر مورچه بر روي صفحه حركت كند پس نسبت به نقطه ي اول محرك است.
حال اگر مورچه كه بر روي نقطه ي اول است شروع به حركت كند وهم زمان با آن صفحه و به طبع ان نقطه نيز در جهت حركت مورچه با سرعت نور حركت كند در نتيجه داريم:
1) چون مجموعه باسرعت نور حركت ميكند و مورچه نيز بر روي صفحه حركت مي كند پس مورچه نسبت به نقطه ي موجود درصفحه متحرك است.
2)با توجه به اينكه سرعت مورچه بايد بشود C+V و نيز ميدانيم سرعت هيچ چيزي بيشتر از سرعت نور نميشود در نتيجه ميتوان گفت كه سرعت مورچه برابر سرعت نور است و از انجايي كه سرعت نقطه ي موجود در صفحه نيز برابر سرعت نور است , در نتيجه ميتوان گفت كه چون سرعت هر دو نقطه برابر است وهر دو از يك نقطه با سرعتي برابر و در يك جهت حركت ميكنند پس ان دو نقطه نسبت به هم ساكن هستند.
همان طور که خودتان فرمودید سرعتی بالاتر از سرعت نور نیست پس c+v به نظر من اشتباه است و زمانی که صفحه با سرعت نور حرکت میکند چون مورچه نیز عضوی از صفحه است آن هم به نور تبدیل میشود پس هردو نسبت به هم ثابتند چون هر دو سرعت برابر دارند
به نظر من استدلال 1) شما اشتباه بوده زیرا مجموعه همراه با مورچه به سرعت نور رسیدند ومورچه به انرژِی تبدیل شده پس نمیتواند انرژِی جنبشی دیگه ای کسب کند چون جرم دیگه ای نداره زیرا
انرژِی جنیشی =نصف جرم ضربدر مجذور سرعت
ممکن است است قبل از زمانی که به سرعت نور برسند مورچه نسبت به صفحه متحرک باشند ولی زمانی که به سرعت نور رسیدند هردو ثابت میشوند علت این هم آن است که مورچه از قبل انرژیِ دارد و صفحه انرژیِ نداشته پس زمانی که به آن دو انرژِی برابری وارد میشود مورچه انرژی بیشتری دارد یعنی متحرکه راستی با این وجود مورچه زودتر به سرعت نور میرسد
سرعت مورچه فقط به مولد انرژیِ کمک میکند که انرژی کمتری نسبت به حالت سکون دو جسم صرف کند(یعنی زمانی که دو جسم نسبت به هم ثابت باشند
باتشکر از سوال خوب که باعث شد راجع به این مسئله فکر کنم

نمایه کاربر
كوير

محل اقامت: ساری

سپاس: 35

تماس:

پست توسط كوير »

به نظر من استدلال 1) شما اشتباه بوده زیرا مجموعه همراه با مورچه به سرعت نور رسیدند ومورچه به انرژِی تبدیل شده پس نمیتواند انرژِی جنبشی دیگه ای کسب کند چون جرم دیگه ای نداره
سلام،
این بار چندمه که می گم چون اون فرمول سرعت نور به توان دو هست دلیل نمی شه که وقتی با سرعت نور حرکت کنیم به انرژی تبدیل بشیم... تنها جرم افزایش پیدا می کنه ....
تو هم یک روز بزرگ میشی میری تا شهر رویاها
به یاد خونه میافتی چشات میشه مثل دریا
به یاد امشب و هر شب که من ویرون و آواره
نشستم تا سحر بیدار به پای تو و گهواره

نمایه کاربر
shsaeed

پست توسط shsaeed »

aliii نوشته شده:2)با توجه به اينكه سرعت مورچه بايد بشود C+V و نيز ميدانيم سرعت هيچ چيزي بيشتر از سرعت نور نميشود در نتيجه ميتوان گفت كه سرعت مورچه برابر سرعت نور است و از انجايي كه سرعت نقطه ي موجود در صفحه نيز برابر سرعت نور است , در نتيجه ميتوان گفت كه چون سرعت هر دو نقطه برابر است وهر دو از يك نقطه با سرعتي برابر و در يك جهت حركت ميكنند پس ان دو نقطه نسبت به هم ساكن هستند.

.
سلام

متاسفانه نتایج فوق کاملا بر فرض هایی که مغایر با اصول نسبیت می باشد استوار است . مثلا اینکه طابق نسبیت خاص هیچ چیز نمی تواند به سرعت نور دست یابد و یا در جایی که فرمودین c+v در واقع در سرعت های بالا جمع سرعت های نسبی از فرمول دیگری به دست می آید .
به کتاب های فیزیک جدید و نسبیت مراجعه و در مورد نسبیت خاص مطالعه فرمایید .

فعلا
احساس مذهبی بزرگترین شاه فنر تحقیقات علمی است. ( آلبرت انیشتین)

نمایه کاربر
hooman_takin

نام: hooman farhang

محل اقامت: Milan

تماس:

پست توسط hooman_takin »

سلام،
این بار چندمه که می گم چون اون فرمول سرعت نور به توان دو هست دلیل نمی شه که وقتی با سرعت نور حرکت کنیم به انرژی تبدیل بشیم... تنها جرم افزایش پیدا می کنه ....
کویر منظورتان را متوجه نشدم میشه بیشتر توضیح بدین.

نمایه کاربر
adamak

پست توسط adamak »

علی اقا به نظر من حق با معلمته :چون با توجه به مثال خودت وقتی صفحه و به تبع اون مورچه و نقطه با سرعت نور حرکت میکنن فقط نسبت به هم ساکن هستند و دیگه نمیتونن (دقت کن نسبت به هم)متحرک باشن.اما همونطور که دوستمون هم اشاره کرد نسبت به ناظر میتونن متحرک باشن!امیدوارم کمکی کرده باشم!
آدمک آخر دنیاست بخند***آدمک مرگ همین جاست بخند!
دست خطی که تو را عاشق کرد***شوخی کاغذی ماست بخند!
آدمک خر نشوی گریه کنی***کل دنیا سراب است بخند!
آن خدایی که بزرگش خواندی***بخدا مثل تو تنهاست بخند...!

aliii

پست توسط aliii »

دوستان عزيز متاسفانه شما به گفته هاي بنده توجه نكرديد .
من نگفتم كه سرعت مورچه بيشتر از سرعت نور است .بلكه گفتم موچه در جهتي كه صفحه با سرعت نور حركت ميكند حركت كند كه در اين صورت نسبت به نقطه جابجا شده و چون هر دو (مورچه ونقطه) با يك سرعت و در يك جهت حركت ميكنند در نتيجه نسب به هم ساكن هستند.
در اصل به نظر من اين فاصله ي به وجود امده نوعي چين خوردگي يا كشيدگي فضا زمان است.
دقت كنيد باز هم ميگويم سرعت هر دو برابر سرعت نور است.نه بيشتر.
و من گفتم كه سرعت مورچه بايدc+v شود و اين اتفاق نمي افتد.

hossein_vejdani

محل اقامت: همدان

پست توسط hossein_vejdani »

دوست عزیز سلام،هیچ دانشمندی به خود اجازه نمی دهد در ابعاد بسیار بزرگ و بسیار کوچک با چنین قطعیتی صحبت کند.اصلا خود ثابت بودن سرعت نور اثبات نشده و دانشمندان بر سر آن هنوز هم نزاع دارند.اینشتین میگوید هر چیزی که نتیجه درست به ما بدهد نمیتوان گفت پس آن چیز درست است.نسبیت خاص به ما نتیجه درست میدهد.اما شاید در آینده ای نزدیک سرعتی بالاتر از سرعت نور کشف شود. که هم اکنون نیز کشف شده است. لطفا توی اینترنت عبارت" شکست سرعت نور "را سرچ کنید و نتیجه را ببینید و باز روی ثابت بودن سرعت نور و پاسخی که برای سوال خود پیدا کرده ای فکر کنید.
کوچیک شما،دانشجوی فیزیک.
smile018 smile015 smile017 smile016 smile016 smile016 smile016 smile016 smile016 smile016 smile047
راستی خدایی که چشمان تو را آفریده حتما میتواند به من هم صبر بیاموزد!!!

hossein_vejdani

محل اقامت: همدان

پست توسط hossein_vejdani »

• دوست عزیز سلام،هیچ دانشمندی به خود اجازه نمی دهد در ابعاد بسیار بزرگ و بسیار کوچک با چنین قطعیتی صحبت کند.اصلا خود ثابت بودن سرعت نور اثبات نشده و دانشمندان بر سر آن هنوز هم نزاع دارند.اینشتین میگوید هر چیزی که نتیجه درست به ما بدهد نمیتوان گفت پس آن چیز درست است.نسبیت خاص به ما نتیجه درست میدهد.اما شاید در آینده ای نزدیک سرعتی بالاتر از سرعت نور کشف شود. که هم اکنون نیز کشف شده است. لطفا توی اینترنت عبارت" شکست سرعت نور "را سرچ کنید و نتیجه را ببینید و باز روی ثابت بودن سرعت نور و پاسخی که برای سوال خود پیدا کرده ای فکر کنید.کوچیک شما،دانشجوی فیزیک.
راستی خدایی که چشمان تو را آفریده حتما میتواند به من هم صبر بیاموزد!!!

AliHagigat

سپاس: 6

پست توسط AliHagigat »

تا زمانی که صفحه و مورچه به سرعت نور نرسیده اند، از دید ناظر ساکن یا متحرک مورچه نسبت نقطه در حال حرکت است. با رسیدن به سرعت نور (در ضمن از دست رفتن خاصیت مادی صفحه به قول شما! و مورچه) ناظر اینرسی ساکن یا متحرک دو رشته نور می بیند که سرعت انتشار یکسانی دارند، هر چند که تفاوت مکانی احتمالاً در آن ها وجود داشته باشد که وابسته به حرکت قبلی آن ها است.

ارسال پست