منابع ارشد

مدیران انجمن: parse, javad123javad

fanoos_2366

منابع ارشد

پست توسط fanoos_2366 »

:?: منابع فیزیک ارشدومکانیک

136024

پست توسط 136024 »

منابع آزمون ارشد رشته کشاورزی گرایش زراعت

پرديس

پست توسط پرديس »

با سلام
منابع كتابهاي ارشد فيزيك در ازمون ارشد چيست؟

نمایه کاربر
linuxmaster

محل اقامت: همدان

پست توسط linuxmaster »

سلام
برای رشته فیزیک چهار تا درس مکانیک ، کوانتوم، الکترومغناطیس و زبان تخصصی .....
مکانیک: فولز معرفی شده اما ماریون ، آریا ، کلپنر و لاندائو لیفشیتز هم جزو منابع تکمیلی اند.
کوانتوم:گاسیورویچ و گراینر معرفی شده ند
الکترومغناطیس:ریتس معرفی شده و منابع تکمیلی هم شامل گریفیتس، نایفه و جکسون .....
عاقل به عمل خویش تکیه می کند و نادان به آرزوی خویش
حضرت علی (ع)

افتخاري

پست توسط افتخاري »

سلام من دانشجوي ترم سوم فيزيك كاربردي هستم. مي خواستم در مورد چگونگي انتخاب گرايش و چگونگي خواندن براي ازمون ارشد بيشتر بدانم

افتخاري

پست توسط افتخاري »

سلام من دانشجوي ترم سوم فيزيك كاربردي هستم مي خواستم در مورد چگونگي انتخاب گرايش و چگونگي خواندن براي ازمون ارشد بيشتر بدانم.

محمد اخشيك

محل اقامت: كرج

سپاس: 30

پست توسط محمد اخشيك »

منابع كنكور را كه دوست عزيز linuxmaster بخوبي ذكر كردند. اما اگر ممكن است كسي هم بگويد در ميان كتابهاي تست كدام بهتر است؟ البته شنيده‌ام كه تنها تسلط به تست‌هاي سال‌هاي گذشته‌ي كنكور كافي است و آيا اين حرف صحيح است؟
Our job in physic is to see things simply, To understand a great many complicated phenomena in a unified way, In terms of few simple principles... Steven Weinberg

meditation

پست توسط meditation »

سلام
محمد جان شما بايد در درجه اول بر مفاهيم منابع كنكور كاملا مسلط باشيد در صورت تسلط كامل بر مفاهيم به اعتقاد من همون تست هاي كنكور سال هاي قبل كفايت ميكنه تست فقط براي افزايش سرعت عمل و تثبيت اموخته هامون هستش اين مفاهيم هستن كه مهمند

محمد اخشيك

پست توسط محمد اخشيك »

دوست عزيز meditation, ممنون از راهنمايي كه انجام داديد. همانطور كه گفتم اكثر افرادي كه با ايشان در اين زمينه مشورت نمودم نيز همين نظر را داشتند.
Our job in physic is to see things simply, To understand a great many complicated phenomena in a unified way, In terms of few simple principles... Steven Weinberg

بیتا

پست توسط بیتا »

سلام
من دانشجوی ترم 5 فیزیک {گرایش حالت جامد } هستم. لطفا منابع ارشد را معرفی کنید.

نمایه کاربر
linuxmaster

محل اقامت: همدان

پست توسط linuxmaster »

سلام خدمت کاربر عزیز بیتا
با توجه به اینکه دانشجوی ترم 5 هستی فرصت خیلی خوبی برای آماده شدن برای ارشد داری
برای ارشد لازمه که اولا یه سری از درسایی که موازی با ارشد هستند رو توی دانشگاه خیلی خوب بخونی که به نظر من این اصلی ترین قسمت آماده شدن برای کنکور ارشده....چون چند سالیه که سوالها داره به سمت مفهومی شدن پیش میره و بهترین زمان برای مفهومی خواندن وقتیه که داری این درسارو برای آخر ترم می خونی.
اول از همه لازمه که فیزیک پایه ها رو خوب بخونی، بهترین کتاب فیزیک پایه توی اکثر دانشگاه های دنیا فیزیک هالیدی که توی ایران هم مرکز نشر دانشگاهی با ترجمه دکتر گلستانیان اونو چاپ کرده (مطمئنم که با اون آشنایی داری) که به نظر من بهترین ترجمه ممکن از هالیدیه .
برای مکانیک لازمه که مکانیک 1 و مکانیک 2 رو خوب بخونی،‌منبع اصلی این درس که شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی کرده مکانیک کلاسیک فولزه .....که کتاب خوبیه ولی کتابای از اون قوی تر و کامل تر هم توی بازار هست، مثل کتاب مکانیک کلاسیک آریا که خیلی کتاب کاملیه و ترجمه روانی هم داره و از کتابای دیگه مثل کلپنر، مارسدن و ماریون هم استفاده کرده.....و توی بخش مکانیک یه کتاب باکلاس مثل لاندائو و لیف شیتز هم داریم که فکر نمی کنم ترجمه اش رو توی بازار غیر از کتابفروشی ها ی دست دوم میدان انقلاب تهران بتونید گیر بیارید( من خودم از توی قفسه های خاک خورده و تار عنکبوت بسته کتابخانه دانشگاه خودمان پیدا کردم)چاپش مال سال 1353 بود. کتاب زبان اصلی اش رو من توی بخش کتاب الکترونیک همین فروم های هوپا گذاشتم تا از روی راپید شیر پاک نشده برید دانلودش کنید.
در مورد الکترومغناطیس هم فکر نمی کنم لازم باشه که بگم باید الکترومغناطیس 1 و الکترومغناطیس 2 رو باید خوب بخونید و..... بگذریم. خواندن کتاب مبانی نظریه الکترومغناطیس نوشته ریتس و میلفورد رو در درجه اول بهتون توصیه می کنم درسته که کتاب ترجمه خیلی خوبی نداره اما تمام بخش های مهم و سرفصل های لازم رو پوشش میده و کتاب کاملی برای الکترومغناطیس به شمار می آد. بعد از اون شما می تونید از کتاب نایفه هم استفاده کنید که این دومی برعکس اولی ترجمه خوب و توضیحات زیادی داره که گاهی حوصله آدم رو سر می بره.....!!!!
یه کتاب خوب که 3-2 سالیه که مرکز نشر ترجمه اش کرده و کتاب خیلی باکلاسی در درس الکترومغناطیسه تا حدی که دانشگاه MIT هم اون رو بعنوان مرجع اصلی درس الکترومغناطیس معرفی کرده کتاب آشنایی با الکترودینامیک نوشته دیوید گریفیتس که خود این آقای گریفیتس شاگرد ممتاز پروفسور پورسل یکی از بزرگترین دانشمندان نظریه الکترودینامیک کلاسیک و کوانتومیه .
به شما توصیه می کنم که قبل از اینکه این کتابا روبه طور عمقی مطالعه کنید به سراغ اصلی ترین کتاب الکترودینامیک یعنی کتاب الکترودینامیک جکسون نرید. چون در غیر اینصورت فقط به خودتون فشار بیش از حد وارد می کنید اما اگه به سراغ جکسون رفتید و دیدید که چقدر مطالبش براتو ن سطحی و قابل درکه اصلا نگران نباشید و خودتون رو برای ورود به بهترین دانشگاههای ایران آماده کنید چون دیگه هیچ قدرتی نمی تونه جلوی ورود شما به ارشد رو بگیره . 6 فصل اول این کتاب در دوره فوق لیسانس و از فصل 6 به بعد این کتاب در دوره دکتری تدریس می شه !!!
برای اینکه خودتون رو برای درس کوانتوم آماده کنید درسهای موازی با اون رو باید خوب بخونید یعنی باید فیزیک مدرن و بعد درس نسبیت و کوانتوم 1 و کوانتوم 2 رو خیلی خوب و عمقی بخونید.
کتاب اصلی معرفی شده برای کوانتوم کتاب فیزیک کوانتومی نوشته گاسیورویچ است که هیچکدام از ویرایش های اول و دوم و سوم اش رو بدون استاد اصلا نمی شه خوند چون اصلا ترجمه خوبی نداره و متاسفانه من کتاب اصلیش رو ندیدم که بگم تقصیر مترجمه یا کتاب اصلی افتضاحه! پس سرکلاس حسابی حواستون رو جمع کنید و یک ثانیه هم از کلاس استاد رو از دست ندید.
کتاب بعدی کتاب مکانیک کوانتومی نوشته والتر گراینره که کتاب خوبیه و من به شخصه ازش رضایت دارم فقط هنگام خوندن این کتاب باید اونو با سرفصل های گاسیورویچ تطبیق بدید و فصلهای اضافی رو نخونید( منظورم برای ارشده وگرنه که کل فصل هاش مطالب جالبی برای خواندن داره). کتاب دیگه ای که می تونم بهتون معرفی کنم کتاب مکانیک کوانتومی نوشته کلود کوهن و تانوجی است که کتاب فوق العاده عمیق و پر مایه ای است بهتون توصیه می کنم حتما اگه فرصت کافی داشتید مثلا تابستانی یا عید نوروزی چیزی این کتاب رو مطالعه کنید و لذت خواندنش رو از دست ندید.
کتاب بعدی کتاب مکانیک کوانتوم نوشته لاندائو و لیف شیتزه که از سری کتابهای دوره فشرده فیزیک نظری است و کتاب سطح بالا و خیلی فشرده ای است یعنی برای شروع کتاب خوبی نیست اما بعد از کتاب کاهن خواندنش خالی از لطف نیست.در زمینه کوانتوم اینقدر کتاب توی بازار و روی سایت های اینترنتی هست که باعث سردرگمی آدم می شه ولی وقتی که این کتابایی که معرفی کردم رو بخونید و مراجع اش رو نگاه کنید مطمئنن کتاب های مناسب رو می شناسید مخصوصا بخش کتاب شناسی گاسیورویچ رو از دست ندید. برای درس نسبیت کتاب رزنیک کتاب خوبیه و در کنار اون کتاب مقدمه ای بر حساب تانسوری و نسبیت نوشته درک لاودن هم کتاب خیلی خوبیه اگه این کتاب رو بخونید و مباحث حساب تانسوری و مانیفولد ها رو یاد بگیرید کار اشتباهی نکردید چون برای ارشد سرمایه گذاری خوبی کردید و اگه گرایشتون توی ارشد ذرات بنیادی یا اتمی مولکولی یا گرانش یا خود فیزیک نظری باشه دیگه توی ارشد مشکل حادی ندارید.
همانطور که متوجه شدید کتاب برای خوندن خیلی زیاده و سرهم کردن این همه کتاب توی فرصت 8-7 ماهه تقریبا غیر ممکنه بنابراین بهتون توصیه می کنم که حتما در طول ترمهایی که تا ارشد فرصت دارید این کتابارو موازی با درسهایی که برمی دارید بخونید تا در ترم 7 که ان شاء‌الله برای ارشد آ ماده می شید نه احتیاج به فشار کار مضاعف داشته باشید و نه استرس ناشی از حجم بالای کار شما رو نا امید کند. به امید شنیدن خبر موفقیت شما
عاقل به عمل خویش تکیه می کند و نادان به آرزوی خویش
حضرت علی (ع)

یک دانش آموز

پست توسط یک دانش آموز »

سلام!
من سال سوم رشته ی ریاضی فیزیک هستم و علاقه ی شدیدی به ادامه ی تحصیل در رشته ی فیزیک محض دارم اما...اکثرا زیاد نظر خوشایندی نسبت به این موضوع ندارند آدم ها!
می خواستم کمی در مورد آینده ی شغلی این رشته و رشته های سطوح بالاتر بدونم!
ممنون!

nasrin oskooii

پست توسط nasrin oskooii »

با سلام وخسته نباشيد لطفا براي من منابع جديد كارشناسي ارشد رشته بازرگاني را ارسال فرماييد
ودر برنامه ريزي دروس مربوطه مرا راهنمايي كنيد.با تشكر
[email protected]

محمد اخشيك

پست توسط محمد اخشيك »

linuxmaster به نظر شما ما اگر بعنوان مثال همان يك كتاب فولز را 10 بار بخوانيم بهتر است يك اينكه 10 كتاب مختلف را بخوانيم؟ به نظرم اگر زياد بدنبال خواندن كتب مختلف باشيم زياد موفق نخواهيم بود. موافقيد؟

گندم

پست توسط گندم »

با سلام
من دانشجوي ترم 6 فيزيك گرايش هواشناسي هستم مي خواستم به من كمك كنيد و منابع ارشد و به من معرفي كنيد . اگه كتاب تست يا جزوه خوبي هم وجود داره معرفي كنيد

ارسال پست