امواج گرانشی

مدیران انجمن: parse, javad123javad

كوروش بزرگ

سپاس: 1

امواج گرانشی

پست توسط كوروش بزرگ »

به نام ایزد منان

درود

لطفا" دوستانی که در مورد امواج گرانشی چیزی می دانند در این جستار قرار دهند.
با تشکر

بدرود....
همیشه پیرو کیش یکتا پرستی باش ، اما هیچ کس را مجبور به پیروی از کیش خود مکن.

نمایه کاربر
گ.ن.ا

Re: امواج گرانشی.

پست توسط گ.ن.ا »

با سلام بر شما
دوست من نیروی گرانش جز چهار نیروی بنیادی است این نیرو خودش و تاثیراتش را توسط گراویتون ها منتقل می کند که حتی روی فوتون نیز تاثیر می گذازد. و در واقع بیشتر به جای صدور امواج مثل یک جسم رادیواکتیو یک میدان را تشکیل می دهد که هرچه درون آن قرار گیرد رویش تاثیر گذاشته می شود.برای اطلاعات بیشتر در حوزه ی میادین الکترو مغناطیسی ویا به طور کلی میدان ها مطالعه کنید smile015
موفق و پیروز باشید

كوروش بزرگ

پست توسط كوروش بزرگ »

به نام ایزد منان

درود

دوست من جناب گ.ن.ا من در مورد امواج الکترومغناطیسی تقریبا" چیزهایی میدانم ولی شک دارم که امواج گرانشی از قوانین امواج الکترومغناطیسی پیروی کنند .
اگر پیروی می کردند دیگر گرانش و الکترومغناطیس از هم جدا نبود و می شد نیروی الکتروگرانشی و با هم وحدت پیدا می کردند.
آنچه که در مورد گراویتون گفتید در مورد انتقال نیروی گرانشی از طریق رفتار ذره ای بود ، ولی من انتقال نیروی گرانشی از طریق امواج را می خواستم.

بدرود...

نمایه کاربر
parse

نام: سید محمد حسین نیری

محل اقامت: شيراز

سپاس: 34

تماس:

پست توسط parse »

با سلام!

http://en.wikipedia.org/wiki/Gravitational_waves

در اولین فرصت ترجمه آن را قرار خواهم داد. فقط اینکه امواج گرانشی افت و خیزهایی در انحنای فضا زمان هستند.

http://web.syr.edu/~dmalling/wave.html
ز کوی میکده دوشش به دوش می بردند
امام شهر که سجاده می کشید به دوش

حافظ

وبلاگ شخصی روزنوشت

كوروش بزرگ

پست توسط كوروش بزرگ »

به نام ایزد منان

درود

جناب پارسه من درست متوجه شدم که امواج گرانشی به وسیله ی تلاطم و بی نظمی در بافت فضا-زمان درست می شوند مثلا" یک ستاره ی غول به سیاه چاله تبدیل شود امواج گرانشی ساطع می شود؟
یک سوال دیگر هم داشتم و آن این بود که : مقدار انرژی این امواج به چه بستگی دارد و چقدر است و فرمول آن چیست؟

بدرود...

نمایه کاربر
parse

تماس:

پست توسط parse »

با سلام!

از آنجا که می دانم پستهای طولانی چندان (اصلا smile038 ) مورد توجه قرار نمی گیرد، ترجمه را در چند قسمت،

قرار خواهم داد. امیدوارم جواب بخش اعظمی از سوالات به مرور داده شود.

امواج گرانشی (1)

در فیزیک، موج گرانشی یک افت و خیزی در انحنای فضا-زمان است که به صورت یک موج از یک جرم یا سیستمی

از اجرام متحرک به سمت خارج منتشر می شود. تابش گرانشی انرژی منتقل شده بوسیله این امواج است. مهمترین

سامانه هایی که امواج گرانشی منتشر می کنند سامانه های ستارگان دوتایی هستند که اجزاء آن کوتوله ها (ریزنقش ها)ی

سفید، ستارگان نوترونی یا سیاهچاله ها هستند. اگرچه تابش گرانشی هنوز مسقیما آشکار نشده، اما به طور غیر مستقیم

نشان داده شده است. این مساله مبنای جایزه نوبل 1993 در فیزیک، که به دلیل اندازه گیری سامانه دوتایی Hulse-Taylor

اعطا گردید، است.

حافظ

وبلاگ شخصی روزنوشت

نمایه کاربر
parse

تماس:

پست توسط parse »

امواج گرانشی (2)

مقدمه

در نظریهء نسبیت عام اینشتین، نیروی گرانش معلول انحنای فضا-زمان است. این انحنا به علت وجود یک جسم پرجرم ایجاد
می شود. قطع نظر از جزئیات، یک جسم بسیار پرجرم، باعث انحنای بیشتری می شود و از اینرو جاذبه بیشتری دارد. به طوری
که وقتی اجسام پرجرم در فضا-زمان گردش می کنند، انحنا تغییر خواهد کرد. اگر اجرام در یک مسیر معین حرکت کنند، امواج
می توانند در فضا-زمان مانند امواج سطحی یک استخر به سمت بیرون منتشر شوند. این امواج، همان امواج گرانشی هستند.

ساده ترین مثال از منابع قوی امواج گرانشی ستاره های نوترونی چرخان با کوههای کوچکی بر روی سطحشان هستند. جرم
کوهها باعث انحنای فضا-زمان می شوند. حرکت آنها فضا-زمان را تحریک می کند، بسیار شبیه اغتشاش آب بوسیله یک پارو.
امواج با سرعت نور در سراسر کیهان منتشر می شوند، و هیچگاه سرعت آنها متوقف و یا کم نمی شود.

زمانی که این امواج از یک ناظر دور می گذرند (بوسیله ناظر خارجی آشکار می شوند)، ناظر درخواهد یافت که فضا-زمان در
راستاهای مشخصی واپیچیده می شود. فاصله میان اجرام متناوبا به شکل امواج گذرنده کاهش و افزایش می یابد. شدت این
اثر با افزایش فاصله ناظر کاهش می یابد. هر موج گرانشی که بر روی مین آشکار شود، واقعا ضعیف خواهد بود، تغییر اندازه هرگز
بسیار بیشتر از 1 در 20^10 نخواهد بود. هنوز، دانشمندان کوشش می کنند که اثرات این امواج را با آزمایشات فوق العاده حساس
اندازه گیری نمایند.

با اندازه گیری این امواج، اخترفیزیکدانان امیدوارند که درباره سامانه هایی را که با ابزار سنتی مانند تلسکوپهای نوری، رادیوتلسکوپها
و غیره نمی توانند ببیند، اطلاعات بدست آورند. چون امواج گرانشی در مناطقی نفوذ می کنند که بسیاری از امواج شناخته شده
نمی توانند، منظری از سیاهچاله ها و دیگر اجرام مرموز دور کیهان به ما میدهند. بوسیله آزمایشهای دقیق، امواج گرانشی به ما
اجازه آزمودن کامل نظریه نسبیت عام را خواهند داد.

در اصل، امواج گرانشی می توانند در هر فرکانسی وجود داشته باشند. هرچند آشکارسازی فرکانسهای بسیار کم غیرممکن و
فرکانسهای بسیار بالا هم منابع معتبری برای تولید امواج قابل کشف ندارند. استفان هاوکینگ و ورنر اسرائیل محدوده های فرکانسی
امواج گرانشی که به نظر قابل آشکار سازی می رسند را فهرست کرده اند، محدوده بین 7-^10 تا 11^10 هرتز.

حافظ

وبلاگ شخصی روزنوشت

كوروش بزرگ

پست توسط كوروش بزرگ »

به نام ایزدمنان

درود

از شما جناب پارسه به خاطر پاسخ ممنونم.

بدرود....

نمایه کاربر
parse

تماس:

پست توسط parse »

با سلام!

خواهش می کنم!

ادامه مقاله نیز در حال ترجمه است که به صورت بخش بخش و زمانی که هر بخش به اتمام برسد، ارسال

خواهد شد.

حافظ

وبلاگ شخصی روزنوشت

محمد نيك

سپاس: 6

پست توسط محمد نيك »

درود
طول موج این امواج بیش تر به چگالی جسم بستگی دارد یا جرمش یا بهتر بگم به میزان گودی ایجاد شده توسط جسم بستگی داره یا میزان سطح انحنا؟ ..... به جز این دو مورد و سرعت جسم (که احتمالا باید تاثیر بزاره )دیگه چه عواملی می تونه روی طول موج ایجاد شده تاثیر بزاره؟
با تشکر
I don't know the key to success ,but the key to failure is trying to please every body

نمایه کاربر
parse

تماس:

پست توسط parse »

با سلام!

قسمت دوم مقاله مدتها است که آماده شده . اما تنها به دلیل یافتن معادل فارسی یک اصلاح ارسال آن

به تعویق افتاده است. امیدوارم به زودی قسمت دوم و سوم آماده ارئه شود.

حافظ

وبلاگ شخصی روزنوشت

محمد نيك

سپاس: 6

پست توسط محمد نيك »

سوال دیگری هم داشتم:
سرعت این امواج چقدر است؟

parse حالا اگر کارت با اون اصطلاح راه میفته خب خود کلمه رو بزار.
I don't know the key to success ,but the key to failure is trying to please every body

نمایه کاربر
parse

تماس:

پست توسط parse »

سلام!

سرعت امواج گرانشی همان سرعت نور است.

کد: انتخاب همه

The foregoing animation is the result of a pair of masses that orbit about each other (e.g., black holes) on a circular orbit or a rotating rod or dumbbell. In this case the amplitude, A, of the gravitational wave is a constant, but its plane of polarization changes or rotates (at twice the orbital or rotating-rod rate) and so the time-varying gravitational wave size or periodic spacetime strain h, exhibits a variation as shown in the animation.[2] If the orbit is elliptical or the rotating rod’s centrifugal-force change varies during rotation, then the gravitational wave’s amplitude (that is, the amplitude of the periodic spacetime h), A, actually also varies with time according to an equation called the “quadrupole”.
اصطلاح:

rotating-rod

حافظ

وبلاگ شخصی روزنوشت

fikhl

پست توسط fikhl »

سلام
این چیزی که من الان دارم می نویسم نظر خودمه که البته با ترکیب سه نظریه نسبیت ابر ریسمانها و نظریه دکتر حسابی به دست اومده
من فکر می کنم که خود جرم از ارتعاش ریسمان ها در فضا به وجود می آید حتی میدان ها الکتریکی و مغناطیسی هم از این ریسمان ها و ارتعاش آنها با بسامد خاص به جود می آید به نظر من جسم حاصل ارتعاش این ریسمان هاست و ار تعاش این ریسمان ها تا بینهایت ادامه داره و هر جسمی دیگری که با اون دامنه نوسان کنه تحت تاثیر نیروی اون قرار می گیره و این همون گرانش است.
البته این کلیات تفکر منه جزئیاتش خیلی پیچیده تره.
و نظرم در مورد انحنای نور اینه که چون با توجه به نظریه دکتر حسابی جسم تا بی نهایت ادامه داره نور در یک تاختلاف چگالی قرار می گیره و سرعتش تغییر می کنه البته این فقط یک نظره.

بیگ

محل اقامت: فسا

پست توسط بیگ »

سلام
امواج گرانشی مثل تار پود کیهان هستن
فرق امواج الکترومغناطیسی با امواج گرانشی اینه که امواج الکترومغناطیسی بین منبع و ناظر پراکنده و جذب میشن ولی امواج گرانشی اینجور نیست

1_تاثیر موج گرانشی بر فضا_زمان
یه ناحیه تختی از فضا زمان رو در نظر بگیر فکر کن یه موج گرانشی ضعیف در راستای عمود بر صفحه این ذرات از این ناحیه عبور کند عبور این موج موج باعث میشه فاصله بین ذرات ازاد با ریتم مشخصی کم و زیاد میشه ولی جذب نمیشن (امواج گرانشی) مساحت محصور شده این ذرات تغییر نمیکنه قطبش موج گرانشی دقیقا مثبنور معمولی هست فقط فرقشون در اینه که قطبش موج الکترو مغناطیسی 90 درجه هست ولی قطبش موج گرانشی 45 درجه دو نوع قطبش موج گرانشیرد با + و × نشون میدن در حالت قطبش × تاثیر موج روی ذرات همون طوره که بالاتر گفتم با یه دوران 45 درجه
دامنه موج گرانشی رو با h نشون میدن

ارسال پست