نقش حیاتی لینوکس در اکتشاف بوزون هیگز

مدیر انجمن: parse

ارسال پست
نمایه کاربر
Otherup

سپاس: 23

تماس:

نقش حیاتی لینوکس در اکتشاف بوزون هیگز

پست توسط Otherup »

لینوکس نقش بسیار مهمی در کشف «بوزونِ هیگز» ایفا کرد!

دانشمندان مرکز CERN در ژنو، خبر اکتشاف بوزونِ هیگز را که به عنوان یکی از مهمترین شاهکار های علمی در فهم آفرینش جهان قلمداد می‌شود به گوش جهانیان رساندند.

بوزونِ هیگز یک ذره جدید زیر اتمی است که به ذرات موجود در اتم جرم می بخشد، یعنی اصلی‌ترین بلوک سازنده جهان. به آن «ذره خدا» نیز می گویند؛ زیرا وجود آن، در آفرینش جهان اساسی و لازم است. در روزهای اخیر خبرها و مقالات بسیاری در سطح وب در مورد این اکتشاف مهم منتشر شده است که با کمی جستجو در موتورهایی نظیر گوگل می‌توانید به این مقالات چه به فارسی و چه انگلیسی دسترسی داشته باشید.
تصویر
نام «بوزونِ هیگز» از نام یک دانشمند انگلیسی به نام Petter Higgs و یک دانشمند هندی به نام Sanyendta Neth Bose گرفته شده است.

یکی از دست اندرکاران CERN در وبسایت Reddit: گفته است که لینوکس نقش ویژه ای در کشف بوزون هیگز ایفا کرد:

من چیزی که مربوط به CERN باشد در اینجا ندیدم، بنابراین فقط ذکر می‌کنم که چگونه لینوکس (خصوصا Scientific Linux و Ubuntu) نقشی حیاتی را در کشف بوزون جدید در CERN ایفا کرد. ما هر روز از لینوکس به همراه هاست‌های نرم‌افزارهای باز، مانند ROOT در آنالیزها و آزمایش‌هایمان استفاده می‌کنیم که نقش ویژه‌ای را در اجرای شبکه‌های کامپیوتری ما برای کارهای به شدت محاسباتی بازی می‌کند.

اکتشاف بسیار مهم دیروز به ما اطلاعات جدیدی درباره این موضوع داده است که چگونه هستی در سطحی بسیار بنیادی عمل می‌کند و اینکه چگونه یک فیزیکدان به لینوکس علاقه پیدا می‌کند.

در مورد آنالیز داده، در اصل ویندوز هم می‌توانست استفاده شود. ما همچنین می‌توانستیم از نوعی دستگاه که نمادها را طبق جدولی ساده از قواعد در نوار باریکی به تصویر می‌کشد استفاده کنیم؛ (ولی) لینوکس برای این کار مناسب‌ترین بود.

لینوکس در HPC ‘همه جا حاضر’ است و ما از قدرت کامپیوتری زیادی در فیزیک LHC استفاده می‌کنیم. بنابراین دلایل استفاده از لینوکس در HPC بسیار شبیه دلایل استفاده از لینوکس در آزمایش‌ها و آنالیزهای فیزیک LHC می‌باشد. بالطبع داشتن سیستم‌عاملی آزاد، متن باز و مطمئن (Scientific Linux در اصل همان Red Hat است) مهم است، اما این جمله از وبسایت Scientific Linux دلایل استفاده و نیاز به Scientific Linux را بیان می کند:

«هدف اصلی ما برای یک سیستم پایه، این است که همه چیز سازگار با نسخه Enterprise باشد و تنها تغییراتی جزئی صورت پذیرد. از جمله آیتم های اضافه شده، Alpine و OpenAFS هستند.

هدف بعدی ما، قابلیت سفارشی سازی آسان یک محل (شبکه کاری کامپیوترها یا اینترانت)، بدون استفاده از Scientific Linux base است. هر لابراتوار می‌تواند تنظیمات مخصوص به خودش را در محل خود پیاده کند. به وسیله‌ی اسکریپت‌های مخصوص، و نصاب anaconda ، هر محل می‌تواند توزیع مختص خود را با کمترین کار بسازد. یا در صورت تمایل کاربر، نوع SL base را نصب کند.»

من در درجه اول در زمینه فیزیک کار می‌کنم، نه کامپیوتر، بنابراین مطمئن نیستم بتوانم لینوکس را آنطور که باید و شاید با BSD مقایسه کنم. حقیقت امر این است که لینوکس، سیستم‌عامل مورد استفاده در اکثریت آزمایش‌های منجر به اکتشاف بود، بنابراین من تصدیق می‌کنم که لینوکس نقشی حیاتی را در این اکتشاف ایفا کرد.

چندان عجیب نیست که CERN وبسایت پشتیبانی جدا و اختصاصی برای لینوکس دارد.

برگرفته از گزارش ubuntuvibes

منبع : LinuxReview.ir
smile072
پیامبراکرم (صلی الله علیه وآله) :
انسانها چه زود فراموش میکنند برای مدتی محدود میهمان دنیایند؛
بنا میکنند آنچه را در آن سکونت نمیکنند
جمع میکنند، آنچه را که نمیخورند.
و آرزو میکنند، آنچه را که به آن نمیرسند.

نمایه کاربر
godfather

محل اقامت: Sudbury

سپاس: 283

تماس:

Re: نقش حیاتی لینوکس در اکتشاف بوزون هیگز

پست توسط godfather »

ممنون!
تعداد بسیار زیادی از دانشجویان فیزیک تنها با داشتن این پکیج در کامپیوتر خود به نوعی قسمتی از CPU خود را در اختیار سرن قرار دادند و به طور غیر مستقیم در آنالیز داده ها سهیم بوده اند!
“Science is a way of trying not to fool yourself”

نمایه کاربر
aalireza

سپاس: 346

پست توسط aalireza »

godfather نوشته شده:ممنون!
تعداد بسیار زیادی از دانشجویان فیزیک تنها با داشتن این پکیج در کامپیوتر خود به نوعی قسمتی از CPU خود را در اختیار سرن قرار دادند و به طور غیر مستقیم در آنالیز داده ها سهیم بوده اند!
یه‌کم بیشتر توضیح می‌دی؟ یعنی یه چی تو مایه‌های SETI؟ منظورت از اون پکیجه ROOT هست؟

نمایه کاربر
javad123javad

نام: Javad

محل اقامت: NoWhere

سپاس: 211

پست توسط javad123javad »

aalireza نوشته شده:
godfather نوشته شده:ممنون!
یه‌کم بیشتر توضیح می‌دی؟ یعنی یه چی تو مایه‌های SETI؟ منظورت از اون پکیجه ROOT هست؟
پکیج مورد استفاده BOINC هست.در واقع این نرم افزار این امکان رو به کاربر می ده که توان پردازشی کامپیوتر شخصی خودش رو در اختیار مراکز تحقیقاتی قرار بده و قسمتی از پردازش اطلاعات توسط کامپیوتر کاربر صورت بگیره...
یکی ازمعروف ترین کارهای صورت گرفته در این زمینه پروژه موسوم به SETI@HOME هست که مربوط به مرکز تحقیقات هوش فرازمینی آمریکا بوده و داده های دریافتی توسط رادیوتلسکوپ ها توسط سیستم های موجود در سرتاسر جهان پردازش می شه.
نام پروژه مربوط به سرن، LHC@HOME است که می تونید بانصب نرم افزار BOINC و انتخاب اون از لیست پروژها ، امکان اشتراک گذاری توان پردازشی سیستم خودتون رو فعال کنید.

ارسال پست