انبساط و یا تورم سیاره زمین

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
MRT

عضویت : پنج‌شنبه ۱۳۸۶/۴/۲۱ - ۱۸:۱۷


پست: 2130

سپاس: 93


تماس:

انبساط و یا تورم سیاره زمین

پست توسط MRT »

امروزه یک نظریه انقلابی وجود دارد به نام انبساط و یا تورم سیاره زمین که میتواند بسیاری از پدیده های موجود در سیاره زمین ، منجمله حرکت و دور شدن قاره ها از یکدیگر ، حرکت و شکاف زیر اقیانوس و ... را توجیه کند. که هیچ نظریه دیگریی توان آن را نداشته است. اما خود این نظریه مشکل منطقی بزرگی دارد. و آن اینکه انبساط سیاره زمین نیاز به افزایش جرم پیوسته ای دارد. یعنی اگر زمین دو برابر شود ، جرمش 8 برابر خواهد شد و این جرم مازاد از کجا آمده و می آید. یعنی چگونه ممکن است که شعاع و قطر یا محیط و سطحش همواره در حال افزایش یا گسترش بوده باشد . که یکی از بزرگترین معماهای تاریخ علم بشریت است. چون طرفداران این نظریه نمیتوانند هیچ توجیهی برای آن ارایه کنند، در نتیجه مخالفان این نظریه آن را براحتی مردود می کنند. ولی به باور ما حل این معما یا چالش بزرگ بسیار راحت است و آن اینکه سیاره زمین در حال اکسیداسیون بوده است. چون جرم حجمی اکسید فلزات (خاک و سنگ) کمتر از خود فلزات است ، پس در نتیجه سیاره زمین همواره در حال انبساط یا تورم یعنی افزایش حجم بوده است. چون فلزات در حال اکسایش حجیم تر میشوند مثل غلات یا ذرت حجیم شده.

جریان از این قرار است که با انفجار ابرنواختران مقدار بسیار زیادی عناصر سنگین به همراه انواع گازها به بیرون پرتاب میشوند. فلزات بعد از سرد شدن میتوانند با اکسیژن واکنش داده و ایجاد گرد و غبار و خاک در فضا کنند. اینها تبدیل به شهاب سنگ شده و به دام جاذبه خورشید می افتند . البته به همراه گازهای سنگین دیگر. خورشید با حرارت خود آنها را ذوب ، سپس احیا و تجزیه می کند. ولی اینها برای مکانیزم واکنش همجوشی خورشید خیلی مضر و خطرناک هستند . منجمله آهن که سرعت واکنش ها را افزایش می دهد و یک نوع کاتالیست محسوب میشود. خورشید نیاز به پالایش و تصفیه دارد و هر از گاهی یک سیاره از آن به صورت توده و گویچه ای از فلزات سنگین مذاب خارج میشود. ثابت شده که فلزات مذاب قدرت زیادی در حل گازها در خود دارند. که در صنایع ریخته گری مشکل ساز هستند. به طور مثال آلومینیوم مذاب مقدار زیادی گاز هیدروژن را در خود حل می کند که در زمان سرد شدن مذاب به صورت حباب و تخلخل اسفنجی شکل در قطعات ریخته گری شده مشاهده میشود. این یعنی کل اتمسفر سیاره زمین به صورت گاز محلول در مذاب فلزی از خورشید کنده و جدا شده است.

گویچه فوق را تصور کنید که دمایی بیشتر از 6000 درجه دارد و حرارت خود را به صورت تابش از دست داده و خیلی خیلی کند در حال سرد شدن است . اولین اتفاق بالا آمدن عناصر سبک همچون گازهای محلول و منیزیم ، آلومینیوم و سیلیسیم و پایین رفتن عناصر سنگین همچون اورانیوم و سایر ایزوتوپ های رادیواکتیو سنگین و طلا ، سرب و حتی آهن و نیکل و... است. یعنی هر عنصر به مقدار جرم حجمی خود ، منطقه یا ارتفاعی را اشغال می کند. با سرد شدن سطح سیاره زمین فلزات اجازه پیدا می کنند تا با اکسیژن واکنش داده و خاک یا سنگ مذاب را تشکیل دهند . با گذشت زمان ضخامت لایه اکسید شده افزایش می یابد و سیاره زمین منبسط میشود و سطح آن شروع به ترک خوردن و حرکت می کند. این نظریه همچنین میتواند ثابت کند که چرا فراوان ترین عناصر سطح و پوسته زمین فلزات یا شبه فلزات سبک همچون آلومینیوم ، منیزیم و سیلیسیم و .. هستند و چرا هسته زمین از عناصر فلزی سنگین و اکسید نشده تشکیل شده است. چرا که لایه اکسید شده سطحی ، همانند عایق حرارتی عمل کرده و همچنین جلوی افزایش سرعت اکسیداسیون را گرفته است. هرچند که این لایه به خوبی مانع اتلاف حرارتی شده است ولی صرفا توانسته است سرعت اکسیداسیون لایه های پایین تر را بگیرد . چرا که تماس اکسیژن با فلزات، نا فلزات و همچنین عناصری همانند کربن و گوگرد اجتناب ناپذیر است و نمی توان مانع انفجار به علت خروج گازهای دی اکسید کربن و .. را گرفت و اتمسفر سیاره، میتوانسته است مسیری برای نفوذ به لایه های پایین تر را بیابد و به فرایند اکسیداسیون کند شده و تورم سیاره ای ادامه دهد. و از همه مهمتر اینکه مقدار زیادی گاز ، زیر این لایه سطحی سرد شده محبوس و زندانی شده و با فراهم شدن شرایط واکنش، انفجارات بسیار مهیبی را باعث میشده اند که باعث ترک خوردن و از بین رفتن این لایه محافظ می شده است. ولی آنچه که مسلم است اینکه این شرایط و احوال گذشته زمین نیاز به شبیه سازی دقیقی دارد و ما پارامترهای اولیه آن را دریافته ایم و این موضوع مهم که سیاره زمین در کل موجودی نا آرام ، بی قرار ، بی ثبات ، سرکش ، یاغی ، طغیان گر و وحشی است که هیچ رحم و انصافی در مورد سکنه خودش هم ندارد و موجودی غیر قابل پیش بینی و رام و اهلی شدن و ... میباشد. چنین به نظر میرسد که واکنش شکافت هسته ای و واپاشی همینک در هسته سیاره زمین در جریان است. و فعالیت های آتشفشانی ، زمین لرزه ، خروج گدازه و حرکت قاره ها و... هرگز متوقف نخواهد شد و سیاره زمین بلای جان خود و سکنه اش میباشد و بیشتر از اینکه شبیه مادر مهربان طبیعت باشد، شبیه قاتل و نابود کننده موجودات زنده است . به هر حال سیارات و اقمارشان به نوعی زباله یا ضایعات هسته ای ناشی از واکنش همجوشی هستند که به صورت آشغال کیهانی از دل ستارگان به بیرون کشانده میشوند و هیچ بعید نیست که در آینده شاهد خروج یک یا چند سیاره مذاب از پیکر خورشید باشیم. چرا که این فرآیند برای موجودیت و حفظ کیفیت تابشی و طول عمر مفید آن امری ضروری و واجب است.
با توجه به ماده 8 قوانین تالار گفتمان شبكه فیزیك هوپا :

ارايه انديشه‌هاي نو در فيزيك و متافيزيك ، رياضيات مختص فيزيك ، حساب و هندسه دوجيني در وب سايت شخصي :

http://www.ki2100.com

تصویر

تصویر

ارسال پست