چرا دنباله دارها دم دارند؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
rohamavation

نام: roham hesami radرهام حسامی راد

محل اقامت: 100 مایلی شمال لندن جاده آیلستون، لستر، لسترشر. LE2

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 2533

سپاس: 4630

جنسیت:

تماس:

چرا دنباله دارها دم دارند؟

پست توسط rohamavation »

هنگامی که یک دنباله دار از خورشید دور است، مانند سنگی است که در سراسر جهان می چرخد. اما وقتی به خورشید نزدیک می شود، گرما گازهای دنباله دار را تبخیر می کند و باعث می شود که غبار و ذرات ریز (الکترون ها و یون ها) از خود ساطع کند. این مواد دمی را تشکیل می دهند که جریان آن تحت تأثیر فشار تابش خورشید استدم دنباله دار - و کما - ویژگی هایی هستند که در ستاره های دنباله دار وقتی توسط خورشید روشن می شوند قابل مشاهده هستند و ممکن است زمانی که یک دنباله دار از درون منظومه شمسی عبور می کند از زمین قابل مشاهده باشند. با نزدیک شدن یک دنباله دار به درون منظومه شمسی، تشعشعات خورشیدی باعث می شود که مواد فرار درون دنباله دار تبخیر شده و از هسته خارج شوند و گرد و غبار را با خود دور کنند. دم های جداگانه از گرد و غبار و گاز تشکیل شده اند که از طریق پدیده های مختلف قابل مشاهده می شوند. گرد و غبار مستقیماً نور خورشید را منعکس می کند و گازها از یونیزاسیون می درخشند. اکثر دنباله دارها آنقدر کم نور هستند که بدون کمک تلسکوپ قابل مشاهده نیستند، اما تعداد کمی از دنباله دارها در هر دهه آنقدر درخشان می شوند که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده باشند.در بیرونی منظومه شمسی، دنباله‌دارها یخ زده باقی می‌مانند و به دلیل اندازه کوچکشان، شناسایی آنها از زمین بسیار دشوار یا غیرممکن است. ردیابی های آماری هسته های دنباله دار غیرفعال در کمربند کویپر از مشاهدات تلسکوپ فضایی هابل گزارش شده است، اما این کشف ها مورد تردید قرار گرفته اند و هنوز به طور مستقل تایید نشده اند. با نزدیک شدن یک دنباله دار به درون منظومه شمسی، تشعشعات خورشیدی باعث می شود که مواد فرار درون دنباله دار تبخیر شده و از هسته خارج شوند و گرد و غبار را با خود دور کنند. جریان‌های غبار و گازی که در نتیجه رها می‌شوند، جوی عظیم و بسیار ضعیف را در اطراف دنباله‌دار به نام کما تشکیل می‌دهند و نیرویی که بر اثر فشار تابش خورشید و باد خورشیدی به کما وارد می‌شود، باعث شکل‌گیری دم عظیمی می‌شود که از خورشید دور می‌شود. .
جریان های غبار و گاز هر کدام دم مجزای خود را تشکیل می دهند که در جهت های کمی متفاوت هستند. دم غبار در مدار دنباله دار به گونه ای رها می شود که اغلب دمی خمیده به نام ضد دم را تشکیل می دهد، تنها زمانی که به نظر می رسد که به سمت خورشید هدایت می شود. در عین حال، دم یونی که از گازها ساخته شده است، همیشه در امتداد خطوط جریان باد خورشیدی قرار می گیرد زیرا به شدت تحت تأثیر میدان مغناطیسی پلاسمای باد خورشیدی قرار می گیرد. دنباله یونی خطوط میدان مغناطیسی را به جای یک مسیر مداری دنبال می کند. مشاهده اختلاف منظر از زمین ممکن است گاهی اوقات به این معنی باشد که دم ها در جهت مخالف هستند.دو بخش: چرا ماده توسط دنباله دار گم می شود؟ و چرا در مسیری که می رود دور می شود؟
قسمت 1: یک دنباله دار معمولاً چند کیلومتر اندازه دارد. بنابراین گرانش تأثیر کمتری نسبت به مثلاً نزدیک زمین دارد. با گرم شدن ستاره دنباله‌دار در نزدیکی خورشید، ذرات کوچک‌تر را می‌توان با گازهای بیرون رانده کرد و برخی از اتم‌ها یا یون‌ها را می‌توان توسط باد خورشیدی دور کرد. میدان گرانشی کمتر به این معنی است که آنها به شدت در نزدیکی دنباله دار نگه داشته نمی شوند. بنابراین این ترکیب به این معنی است که دنباله‌دار هنگام نزدیک شدن به خورشید، دسته‌ای از «مواد» (گاز، غبار، یون‌ها، گاهی اوقات تکه‌های بزرگ‌تر مانند فلوتسام رانده شده) در نزدیکی خود دارد.
قسمت 2: مسیری که این ماده طی می کند تحت تأثیر باد خورشیدی، گرانش دنباله دار، تکانه ای که ماده داشته و گرانش خورشید است. باد خورشیدی همیشه از خورشید "بیرون" رانده می شود. اما هر چه ذره بزرگتر باشد نسبت سطح به جرم آن کوچکتر است. بنابراین هر چه اثر باد خورشیدی نسبتاً کوچکتر باشد. بنابراین ذرات بزرگ‌تری که از هم جدا می‌شوند تمایل دارند به مدار دنباله‌دار نزدیک‌تر شوند. ذرات بسیار کوچک، مانند اتم های منفرد، تمایل دارند به طور مستقیم به همراه باد خورشیدی نزدیک تر شوند.hope I helped you understand the question. Roham Hesami, sixth semester of aerospace engineering
smile072 smile072 رهام حسامی ترم ششم مهندسی هوافضا
تصویر

ارسال پست