اولین زنان در فضا

مدیران انجمن: javad123javad, parse

ارسال پست
نمایه کاربر
Alborz Omidi sh

نام: Alborz Omidi sh

عضویت : یک‌شنبه ۱۴۰۰/۶/۱۴ - ۱۴:۰۲


پست: 39

سپاس: 14

جنسیت:

اولین زنان در فضا

پست توسط Alborz Omidi sh »

والنتینا ترشکوا (Valentina Tereshkova) اولین زن فضانورد است. او اهل روسیه است و در سال 1963، در 26 سالگی، او فضاپیمای Vostok 6 را به دور زمین به تنهایی هدایت کرد و به مدت 48 ساعت به دور سیاره ما چرخید. هنوز هم والنتینا ترشکوا جوانترین زن فضانورد است و از آن زمان تاکنون هیچ زنی پرواز فضایی انفرادی انجام نداده است. او بقیه دوران حرفه ای خود را صرف آموزش فضانوردان مرد کرد و سرانجام به درجه ژنرال نیروی هوایی رسید.

سوتلانا ساویتسکایا (Svetlana Savitskaya) اولین زنی است که چندین بار به فضا سفر کرد و اولین زنی بود که در راهپیمایی فضایی شرکت کرد.همچنین او دومین زنی بود که پس از ترشکوا در سال 1963 به فضا سفر کرد. سوتلانا نیز اهل روسیه است.

پگی ویتسون (Peggy Whitson)، اولین فرمانده زن ISS بود. ویتسون بین سالهای 2002 تا 2017، 665 روز تجمعی را در فضا گذراند و به انجام صدها آزمایش علمی کمک کرد. او همچنین به عنوان دانشمند در آژانس فضایی کار می کرد و در مورد چگونگی تأثیر چالش های فضایی بر موجودات زنده مطالعه می کرد.
ویتستون در ماونت ایر، آیووا به دنیا آمد و در مزرعه ای خارج از شهر، واقع در بیکونسفیلد، آیووا بزرگ شد. وی در دبیرستان مونت آیر کومونیتی در سال ۱۹۷۸ فارغ‌التحصیل شد. او موفق شد تا در سال ۱۹۸۱ از دانشگاه آیوا وسلیان لیسانس خود را در رشته‌های بیولوژی و شیمی دریافت کند. وی در سال ۱۹۸۵ میلادی، موفق به دریافت درجه دکترا از دانشگاه رایس در رشته بیوشیمی شد.
خانم ویتنی که سابقه‌ای بسیار درخشان در ناسا دارد تا کنون در ماموریت‌های بسیاری شرکت کرده، و در ISS Expedition-16 فرمانده ایستگاه بین‌المللی فضایی بوده‌است.
ویتسون با ۶۶۵ روز در فضا، با سابقه‌ترین فضانورد ناسا است.
پگی ویتسون با بازگشت به زمین، در سوم سپتامبر ۲۰۱۷ در میان فضانوردان آمریکایی صاحب رکورد بیشترین مدت اقامت در خارج از اتمسفر زمین است. وی در سه مأموریت جداگانه به مدت ۶۶۵ روز در فضا زندگی کرده‌است. فضانورد روسی به نام گنادی پادالکا با ۸۷۹ روز اقامت در فضا صاحب رکورد جهانی است.
ویتسون در نوامبر ۲۰۱۶ سومین و آخرین مأموریت خود در ایستگاه فضایی بین‌المللی آغاز کرد؛ و فرمانده این ایستگاه را برعهده گرفت و به این ترتیب نام خود را به عنوان اولین زنی که دو بار فرمانده ایستگاه فضایی بوده ثبت کرد. ویتسون در سن ۵۷ سالگی همچنین مسن‌ترین زنی است که تاکنون به فضا رفته‌است.👩🏽‍🦳

نویسنده: البرز امیدی شاه آباد ✍️
من به علم باور دارم🧬تکامل حقیقت دارد🦖

ارسال پست