چگونه عناصر بعد از آهن به وجود آمدند؟

مدیران انجمن: javad123javad, parse

ارسال پست
نمایه کاربر
ArmanOrouji

نام: آرمان اروجی اصفهانی

عضویت : شنبه ۱۳۹۹/۱۰/۲۷ - ۲۳:۲۶


پست: 10

سپاس: 1

جنسیت:

چگونه عناصر بعد از آهن به وجود آمدند؟

پست توسط ArmanOrouji »

ما می دانیم که داخل ستاره ها همجوشی انجام می شود و به همین ترتیب عناصر سنگین تر از هیدروژن به وجود می آیند مثل هلیم،کربن،نئون،اکسیژن و... به وجود می آیند اما وقتی به آهن با عدد اتمی 26 می رسیم دیگر همجوشی تمام می شود به دلیل خاصیت ویژه آهن و بعد از آن ستاره می میرد چون سوخت آن به اتمام می رسد اما سوال اینجاست که عنصر های دیگری که در طبیعت وجود دارند و از آهن سنگینترند چگونه به وجود می آیند؟!

نمایه کاربر
rohamjpl

نام: Roham Hesami

محل اقامت: City of Leicester Area of Leicestershire LE7

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 1016

سپاس: 677

جنسیت:

تماس:

Re: چگونه عناصر بعد از آهن به وجود آمدند؟

پست توسط rohamjpl »

تولید عناصر سنگین تر از آهن با افزودن نوترون به هسته اتمی صورت می گیرد. در واقع دو محیط متفاوت ستاره ای وجود دارد که در آن این فرایند "جذب نوترون" می تواند رخ دهد. مکانی که این فرایند در آن رخ می دهد ، درون ستارگان بسیار عظیم است که به صورت ابرنواختر منفجر می شوند.
برخی از عناصر سنگین تر در جدول تناوبی زمانی ایجاد می شوند که جفت ستاره های نوترونی به طور فاجعه بار برخورد کرده و منفجر می شوند ، محققان برای اولین بار نشان داده اند. عناصر نوری مانند هیدروژن و هلیوم در طول انفجار بزرگ بوجود آمده اند و عناصر تا آهن با همجوشی در هسته ستارگان ساخته شده اندچگونه ستارگان عناصر گذشته از آهن را می سازند؟
پس از اتمام هیدروژن در هسته ستاره ، ستاره می تواند هلیوم را با هم ترکیب کرده و عناصر سنگین تر ، کربن و اکسیژن و غیره را تشکیل دهد تا آهن و نیکل تشکیل شوند. تا این مرحله ، فرآیند همجوشی انرژی آزاد می کند. تشکیل عناصر سنگین تر از آهن و نیکل نیاز به ورودی انرژی دارد.پاسخ: سبک ترین عناصر جهان - هیدروژن ، هلیوم و کمی لیتیوم - اندکی پس از بیگ بنگ متولد شدند. عناصر سنگین تر ، تا آهن ، بعداً در قلب ستارگان و ابرنواخترها ساخته شد. با این حال ، با نگاهی به جدول تناوبی ، می بینیم که این امر دو سوم تشکیل عناصر را هنوز ناشناخته می گذارد.
بنابراین ، چگونه ساخته می شوند؟
بیشتر این "عناصر سنگین" توسط هسته های اتمی که نوترون ها را به دام می اندازند ایجاد می شوند. دو شکل از این فرآیند جذب نوترون وجود دارد: فرایند سریع (فرایند r) و فرآیند آهسته (فرآیند s). فرآیند s بیشتر عناصر سبک تر تا سرب و بیسموت را در جدول تناوبی تولید می کند ، در حالی که فرآیند r معمولاً عناصری به سنگینی اورانیوم تولید می کند. همپوشانی قابل ملاحظه ای در عناصر تولید شده وجود دارد ، اما برخی از عناصر صرفاً توسط یک فرآیند یا فرآیند دیگر ساخته می شوند. به عنوان مثال ، طلا ، پلاتین و اورانیوم فقط از طریق فرایند r تولید می شوند.
فرآیند r
جذب نوترون می تواند به سرعت اتفاق بیفتد (فرآیند r) و این فرایند بیشتر در داخل و هنگام انفجارهای ابرنواختر رخ می دهد (هرچند مکانیسم های دیگری مانند ادغام ستاره های نوترونی مورد استفاده قرار گرفته اند). نوترونهای آزاد با گرفتن الکترون در آخرین لحظات فروپاشی هسته ایجاد می شوند. در عین حال ، این می تواند منجر به تجمع هسته های غنی از نوترون شود و محصولات پوسیدگی آنها منجر به بسیاری از عناصر شیمیایی سنگین تر از آهن می شود که در هنگام انفجار ابرنواختر به محیط بین ستاره ای پرتاب می شوند. فرآیند r تقریباً به طور انحصاری مسئول عناصر سنگین تر از سرب است و به فراوانی بسیاری از عناصر بین آهن و سرب کمک می کند.
عناصر سنگین را می توان به روش های مختلفی تقسیم کرد. بیشتر آنها با جذب نوترون در فرایند s کند یا سریعتر در فرآیند r تولید می شوند. عناصر مختلف در مقادیر مختلف توسط این دو مکانیسم تولید می شوند و در انواع مختلف ستاره ایجاد می شوند. عناصر فرایند s قبل از تبدیل شدن به ابرنواخترها در درون ستارگان عظیم ایجاد می شوند ، اما همچنین در ستارگانی با جرم متوسط که هرگز از مرحله ابرنواختر عبور نمی کنند. اکنون تصور می شود که فرآیند r عمدتا در ادغام ستاره های نوترونی اتفاق می افتد ، اما احتمالاً سهم ابرنواخترهای نوع II نیز وجود دارد ، به ویژه برای عناصر سبک تر R-r. خلاصه ای ، که هنوز دارای بسیاری از عدم قطعیت ها استI hope I help you understand the question. Roham Hesami smile072 smile261 smile260 رهام حسامی ترم پنجم مهندسی هوافضا
تصویر

ارسال پست