پایان ۱۵ سال کاوش در مریخ

مدیران انجمن: javad123javad, parse

ارسال پست
blogmaker95

نام: مینا صالحی

محل اقامت: اهواز

عضویت : پنج‌شنبه ۱۳۹۷/۱۱/۱۱ - ۱۴:۲۸


پست: 25

سپاس: 11

جنسیت:

تماس:

پایان ۱۵ سال کاوش در مریخ

پست توسط blogmaker95 »

ماموریت مریخ‌نورد فرصت ناسا -یکی از پیروزمندترین و پایدارترین شاهکارها در کاوش‌های فضایی- پس از حدود ۱۵ سال کاوش سطح سیاره‌ مریخ به پایان رسید.

تصویر

تصویر

طول عمر این مریخ‌نورد که در اوایل سال ۲۰۰۴ در سطح مریخ فرود آمد، در ابتدا تنها ۳ ماه پیش‌بینی می شد اما این کاوشگر توانست سال‌های زیادی را در سیاره سرخ دوام بیاورد. لازم به ذکر است که فرصت بیشتر از هر وسیله ساخت انسان در خارج از سطح زمین پیاده‌روی انجام داده است.

تصویر

تصویر

مسیری که مریخ نورد فرصت در سیاره سرخ طی کرد حدود ۴۵ کیلومتر بود

دانشمندان آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا پس از آنکه نتوانستند طی هفته‌های اخیر این مریخ نورد را احیا کنند، سرانجام ۱۳ فوریه اعلام کردند که کاوشکر فرصت برای همیشه خاموش شده است. فرصت که در طوفان شن گرفتار شده بود، پنل‌های خورشیدی‌اش را نیز گرد و غبار فرا گرفته بود و به همین دلیل نتوانست باطری خود را شارژ کند و تلاش ۸ ماهه دانشمندان برای بیدار کردن آن بی نتیجه ماند. این کاوشگر در آخرین پیام مخابره شده، اعلام کرد که « باطری‌اش رو به اتمام است و تاریکی در انتظار اوست.»

تصویر

تصویری که فرصت از یک صحرای روان در مریخ ثبت کرده است.

تصویر

بر اساس اطلاعاتی که از این کاوشگر به دست آمده، متوجه شدیم که مریخ زمانی بسیار گرم‌تر و مرطوب‌تر از زمان فعلی خود بوده است. همچنین فرصت تاکنون بیش از ۲۱۷ هزار عکس از مریخ به زمین ارسال کرده که در این پست نگاهی به مهم‌ترین آن‌ها خواهیم داشت.

تصویر

سنگ های رسوبی مریخ که کاوشگر فرصت ثبت کرد. این سنگها نشان می دهد مریخ گذشه پر آبی داشته که توانسته این چنین رسوباتی را ایجاد کند.

تصویر

یکی از آخرین تصاویری که کاوشگر فرصت در مریخ به ثبت رساند.

با کمک ابزار مریخ‌نورد حتی در سنگ‌های مریخی شواهدی از وجود آب در سطح یا درست در زیر سطح برای مدت‌های طولانی دیده شد. شواهد این موضوع را فرصت بلافاصله پس از فرود در یک فرورفتگی کوچک به نام “گودال ایگل” پیدا کرد. دوربین‌های آن سنگریزه های گرد کوچکی را مشاهده کرد که حاوی مقدار زیادی هماتیت هستند، یک کانی آکنده از آهن که در حضور آب شکل می گیرد.

تصویر

ناسا این سنگ‌ها را بلوبری نام‌گذاری کرده. با توجه به این تصویر می‌توان فهمید که مریخ روزی مرطوب‌تر از زمان حال بوده.

محققان نتیجه گیری کردند که این آب بسیار اسیدی بوده و برای همین مناسب حیات نبوده است. اما فرصت در ادامه ماموریتش به کانی‌ها و رسوبات کلسیم سولفاتی برخورد کرد که نشانه آشکار تاثیر آب در محیطی بسیار خنثی تر و دوستانه‌تر برای حیات بوده است.
موزیک ویدیو
https://samfuni.com/video/

ارسال پست