زمین تخت گرایان

مدیران انجمن: parse, javad123javad

Paradoxy

سپاس: 1012

Re: زمین تخت گرایان

پست توسط Paradoxy »

جناب چندتا j، یه تیله رو از پنجره خونه بندازید پایین. فاصله بین طبقه ای که توش نشستید تا کف زمینم اندازه بگیرید. ببیند طی چند ثانیه میخوره به زمین. میتونید از این قضیه فیلمم بگیرید، شونصد بارم تکرار کنید آزمایشو. صرفا به من بگید فاصله طبقه خونتون با زمین چقدره، من واستون عجی مجی میکنم، پیشگویی میکنم که زمان برخورد تیله با زمین چقدر بوده. ترجیحا باد نوزه بیرون.
میتونید خودتون هم، براساس داده های تجربی ای که از انجام این آزمایش جمع آوری کردید، سعی کنید حدس بزنید که با چه رابطه ای، بر اساس فاصله طبقه مورد نظر تا سطح زمین، میشه زمان برخورد تیله رو پیدا کرد. گور بابای نیوتون و همه فیزیکدانا. چهارتا دونه تیله که خودمون میتونیم از پنجره بندازیم بیرون آزمایش کنیم.

جدی بکنید این کار رو ولی. خودمم کنجکاوم از نظر تجربی چی پیدا میشه. (من خودم دستم کج نیست. این آزمایش رو با سنسورهای زمان سنج برقی انجام دادم ولی به نظرم مفیده که از جاهای مختلف آدم اطلاعات بیشتری در بیاره واسه همین پیشنهاد میکنم شما هم انجام بدی.)

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 787

تماس:

پست توسط You-See »

من سر درس فیزیک دبیرستانم همین کارو کردم، البته با تیرکمون سنگی و سنگ، زمان اوج، ارتفاع اوج، برد پرتابه و این چیزا با تخمین خوبی با فرمول ها می خوند. هر چی باشه تو فرمول های ما اصطکاک هوا رو نادیده گرفته بودند.
نمی دونم چرا این بلا داره سر ما میاد، واکسن نزنید، نمک دریایی بخورید، انیشتین چرت گفته، ایلیومیناتی داروین رو فرستاده جلو، زمین صافه، ...
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

jjjjjjjjjjjjjjjjj

نام: jjjjjjjjjjjjjjjjj

سپاس: 2

پست توسط jjjjjjjjjjjjjjjjj »

paradoxy نوشته شده:جناب چندتا j، یه تیله رو از پنجره خونه بندازید پایین. فاصله بین طبقه ای که توش نشستید تا کف زمینم اندازه بگیرید. ببیند طی چند ثانیه میخوره به زمین. میتونید از این قضیه فیلمم بگیرید، شونصد بارم تکرار کنید آزمایشو. صرفا به من بگید فاصله طبقه خونتون با زمین چقدره، من واستون عجی مجی میکنم، پیشگویی میکنم که زمان برخورد تیله با زمین چقدر بوده. ترجیحا باد نوزه بیرون.
میتونید خودتون هم، براساس داده های تجربی ای که از انجام این آزمایش جمع آوری کردید، سعی کنید حدس بزنید که با چه رابطه ای، بر اساس فاصله طبقه مورد نظر تا سطح زمین، میشه زمان برخورد تیله رو پیدا کرد. گور بابای نیوتون و همه فیزیکدانا. چهارتا دونه تیله که خودمون میتونیم از پنجره بندازیم بیرون آزمایش کنیم.

جدی بکنید این کار رو ولی. خودمم کنجکاوم از نظر تجربی چی پیدا میشه. (من خودم دستم کج نیست. این آزمایش رو با سنسورهای زمان سنج برقی انجام دادم ولی به نظرم مفیده که از جاهای مختلف آدم اطلاعات بیشتری در بیاره واسه همین پیشنهاد میکنم شما هم انجام بدی.)

ما چیزی داریم به اسم pragmatic theory of truth که عده ای از این استفاده کردند و instrumentalism رو وارد حوزه علوم کردند. طبق این اصل کار یک دانشمند فرمول بندی دقیق مشاهدات است و این کاری بود که خود نیوتن انجام داد. نیوتن تا آخر عمر نفهمید گرانش چطور و به چه طریقی کار میکنه. او فقط به فرمول بندی معادلات حرکت بسنده کرد که توانایی پیشبینی داشت و حتی بسیاری از نظریات او بعدآ به طور کلی ابطال شد حتی در باب نیروی گرانش بین دو جسم ولی چون فرمول کار میکرد از آن استفاده شد و هنوز هم استفاده میشه. خود نیوتن اولین instrumentalist در تاریخ علمه.

این تو فیزیک کوانتوم شهودی تره.
تقریبآ اصلی تو فیزیک کوانتوم هست به اسم خفه شو و محاسبه کن!
یا اصلی که دست کمی از اصل بودن نداره که میگه اگه کسی گفت فیزیک کوانتوم را فهمیده بدانید که در واقع نفهمیده!
در اینجا هم ملاک پیشبینی و نحوه فرمول بندی مشاهدات است و مهم نیست چه توصیفی از آن بدست آید بلکه با تمام اختلافات تفسیری فرمول بندی عمومی فیزیک کوانتوم پذیرفته شده.

پس شما باید خوشحال باشید که با یک زمین تخت باور بحث میکنید چون او تلاش میکنه به صورت فیزیکی و با معادلات حرکتی جدید همان مشاهدات را توضیح بده که ممکنه نتایج آن معادلات به دافعه از بالا یا وجود بستری به اسم اتر و نیروهای الکترومغناطیسی یا .... ختم بشه ولی اگه گیر یکی مثل من بیافتید حتی به فیزیکش هم بسنده نمیکنم و میگم طبق اصل کمترین کنش هر حرکتی یک توضیح الهیاتی دارد! به بیان دیگه اجسام فکر میکنند و حرکت میکنند یا دست کم یک هدف غایی برای آنها تببین میشود و حرکت میکنند!
https://en.wikipedia.org/wiki/Principle ... al_aspects

پس بهتره همون instrumentalist باشید و خیلی روی گرانش و فرمول های حرکت عمومی مانور ندهید!

jjjjjjjjjjjjjjjjj نوشته شده:
jjjjjjjjjjjjjjjjj نوشته شده:قانون دوم ترمودینامیک میگه ماده میل به افزایش آنتروپی داره. فرض کنید فقط زمین در فضا هست و فضا هم در حال گسترش نباشه. جو و هر چیز دیگه مثل خورشید و سیارات و کهکشان های دیگه را هم بیخیال بشید. سوال اینه آیا زمین دچار آنتروپی میشه؟ آیا گرانش زمین اجازه میده زمین متلاشی بشه؟

با اینکه گرانش نمیتونه مکانیسم فروپاشی زمین در این حالت رو توضیح بده مشکلات دیگه هم داره.

این نیرو در ابعاد ریز و در ابعاد خیلی بزرگ جواب نمیده. فقط انگار ساخته شده که موقعیت خورشید و ماه و چندتا جرم آسمانی دیگه رو پیشبینی کنه و هیچ راهی هم برای آزمایشش نداریم. البته به غیر از دوتا آزمایش که معروف ترینش همون کاوندیشه.

همون کاوندیشی که میاد یک آزمایش در مورد جرم انجام بده ولی تا میتونه از جرم تو آزمایشش استفاده میکنه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
مثل اون دیوار های اطراف گوی ها که تازه گندش در اومده برای چی میذارن. چون دیوارها مثل هر جسم دیگه از خودشون تابش دارن و فوتون پرت میکنند به بیرون و این فشار میاره به گوی های کوچک و باعث حرکتشون میده.
مثل این ویدیو
https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=2QdifwJ31ig

روی دقیقه 2:36 تا 2:39 جلو عقب کنید میبینید به محضی که گوی بزرگ گذاشته میشه گوی کوچیک شروع به حرکت میکنه. علتش اینه گوی بزرگ جلوی تابش های دیوار بالا رو میگیره و باعث میشه بالانس تابش ها بهم بخوره و به گوی از سمت دیوار راستی فشار مخالف وارد بشه. دقیقا به همین دلیله که این آزمایش رو اگر بدون دیوار ها انجام بدید مثل هزاران نفر که در خونه انجام میدن گوی های کوچک هیچ میلی به جذب به سمت گوی بزرگ تر رو ندارند و تمایل های مختلفی تو حرکت از خودشون نشون میدن. در بعضی مواقع کلآ به سمت گوی دورتر جذب میشن!
تازه یه عده هم پیدا شدن میگن به دلیل حرکت های خفیف و لرزش های مداوم صفحات زمینه که تمایل گوی به حرکت و جهت حرکتش مشخص میکنه و برای همین در هیچ آزمایشگاهی آزمایش کاوندیش حتی تحت کنترل شدید نتایج یکسانی نداده! البته زیاد تلاش کردن با پایین بودن مقدار G این رو توجیه کنند ولی خب طبق اصول علمی هر آزمایشی باید تکرار شونده با نتایج یکسان باشه! تازه همین مقدار G هم تاریخش رو بخونید در سال 1960 تا 1970 ساخته شده. یعنی بیشتر از 50 الی 60 سال عمر نداره!
یه عده دیگه هم پیدا شدن گفتن چون g ضعیفه پس حتی یک دونه بار الکتریکی غیر بالانس باعث میشه جهت حرکت گوی مشخص بشه!
بماند ده ها آزمایش دیگه هم با قرار دادن گوی های بزرگ در کیج فارادی نشون داده هنوز گوی ها با جریان های الکتریسیته از خودشون واکنش نشون میدن.
بازم میگم من به تئوری توطئه کاری ندارم ولی گرانش به اصطلاح خارجی های too big too fail هست و نباید تحت هیچ شرایطی پروژه گرانش دچار ورشکستگی علمی بشه حتی اگه خیلی چیزها رو در فیزیک نقص کنه و خیلی از تئوری های اتمی و کوانتومی رو ناقص در نظر بگیره!

اگر هم به دنبال تئوری توطئه هستید:
jjjjjjjjjjjjjjjjj نوشته شده:یکی از منابع خوب زمین تخت در اینترنت که چندتا نویسنده ازش کتاب در آوردن و تو آمازون دارن میفروشن اینه
https://www.theflatearthsociety.org/for ... ic=30499.0

کلآ چیزهای خوبی داره که انتشارش در دانشگاه 7 سال حبس داره. الان که در مورد گرانش بحث میکنید این لینک خیلی بدرد میخوره.
https://www.theflatearthsociety.org/for ... msg2184253

تو این لینک نویسنده sandokhan کامل توضیح میده چطور کتاب Principia که نیوتن یا هر کس دیگه نوشته با این فرض شروع شده که زمین دور محور خودش میچرخه. بدون اینکه این فرض رو در مرحله اول اثبات کنه. خوبه که بدونید این فرض خود به خود زمین رو به کره تبدیل میکنه و کم کم فرمول های گرانش ازش پدید میاد. با تئوری توطئه کاری ندارم ولی به نظر میاد یکی به قصد میخواسته زمین را از مرکز خارج کنه و خیلی کوچکش کنه و برای این کار لازم بوده زمین رو کروی و در حال گردش به دور خودش بدونه.

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

ما چیزی داریم به اسم pragmatic theory of truth که عده ای از این استفاده کردند و instrumentalism رو وارد حوزه علوم کردند. طبق این اصل کار یک دانشمند فرمول بندی دقیق مشاهدات است و این کاری بود که خود نیوتن انجام داد. نیوتن تا آخر عمر نفهمید گرانش چطور و به چه طریقی کار میکنه. او فقط به فرمول بندی معادلات حرکت بسنده کرد که توانایی پیشبینی داشت و حتی بسیاری از نظریات او بعدآ به طور کلی ابطال شد حتی در باب نیروی گرانش بین دو جسم ولی چون فرمول کار میکرد از آن استفاده شد و هنوز هم استفاده میشه. خود نیوتن اولین instrumentalist در تاریخ علمه.

این تو فیزیک کوانتوم شهودی تره.
تقریبآ اصلی تو فیزیک کوانتوم هست به اسم خفه شو و محاسبه کن!
یا اصلی که دست کمی از اصل بودن نداره که میگه اگه کسی گفت فیزیک کوانتوم را فهمیده بدانید که در واقع نفهمیده!

در اینجا هم ملاک پیشبینی و نحوه فرمول بندی مشاهدات است و مهم نیست چه توصیفی از آن بدست آید بلکه با تمام اختلافات تفسیری فرمول بندی عمومی فیزیک کوانتوم پذیرفته شده.

پس شما باید خوشحال باشید که با یک زمین تخت باور بحث میکنید چون او تلاش میکنه به صورت فیزیکی و با معادلات حرکتی جدید همان مشاهدات را توضیح بده که ممکنه نتایج آن معادلات به دافعه از بالا یا وجود بستری به اسم اتر یا .... ختم بشه ولی اگه گیر یکی مثل من بیافتید حتی به فیزیکش هم بسنده نمیکنم و میگم طبق اصل کمترین کنش هر حرکتی یک توضیح الهیاتی دارد! به بیان دیگه اجسام فکر میکنند و حرکت میکنند یا دست کم یک هدف غایی برای آنها تببین میشود و حرکت میکنند!
https://en.wikipedia.org/wiki/Principle ... al_aspects

پس بهتره همون instrumentalist باشید و خیلی روی گرانش و فرمول های حرکت عمومی مانور ندهید!

ببخشید، کدوم از نظریات نیوتون به طور کل باطل شده؟ و فرضا شده باشه (نام ببرید بهرحال برای اطلاعات عمومی خوبه)، خب که چی؟ چیکار به حرف من داشت؟ معادلات گرانش نیوتون که 100% با تجربه سازگاری دارن مبنای نظری و تئوری دارند. با فرض کروی بودن زمین، و نزدیک بودن به سطح زمین میتونیم ببینیم $g=9.8m/s^2$، نه از هوا. نه با صرف تجربه. کدوم زمین تخت گرا تاحالا اومده با یه مدل نظری درست حسابی، به همین نتایج برسه؟ تو همین انجمن به شخصه با 3 - 4 نفر زمین تخت گرا بحث کردم و دعوت کردمشون به این که قوانین حرکت رو باهاشون بررسی کنیم. یکی پشت دیگری فرار کرده و دیگه خبری ازشون نیست تو انجمن. شما بمونید و بحث کنیم.

این ازون حرفای عوامانه هستش که قدمتش بر میگرده به چند دهه قبل، وقتی هنوز ملت نمیدونستن اصلا کوانتوم چیه. امروزه، به هیچ وجه کوانتوم اینطوری نیست، اصول کوانتوم به 5 تا نمیرسه. و هیچ کدوم ربطی به خفه شو و فلان ندارن. هر کدوم توضیح ریاضی ای هستند برای محاسبات. اگه احساس می کنید جایی از کوانتوم براتون عجیبه، خفه شو و فلان میخواد، بیاید همین انجمن بحث میکنیم، ببینیم آیا لازمه خفه بشه آدم، یا نه واقعا کوانتوم اونقدرم پرت نیست و اتفاقا کاملا معقوله.

خب بسم الله. هر مدلی که دوست دارید، برای زمین فرض کنید (مثلثی، مربعی، هرچی غیر کره)، از ب بسم الله شروع کنید و معادلات حرکت رو بر مبنای تئوری ای که دارید بنویسید و اثبات کنید. دوست داشتید منم برای کروی انجام میدم. هرچند کروی رو تو مدرسه هم یاد میدن و همه ازش مطلعن.

حالا قبل این که وارد بحث الهیات و فلان بشیم، اجالتا درخواست بالای منو بپذیرید و از نظر فیزیکی مسئله رو بررسی کنید، بعدا میریم تو فلسفه و هرچی خواستید.

jjjjjjjjjjjjjjjjj

paradoxy نوشته شده:ببخشید، کدوم از نظریات نیوتون به طور کل باطل شده؟ و فرضا شده باشه (نام ببرید بهرحال برای اطلاعات عمومی خوبه)، خب که چی؟ چیکار به حرف من داشت؟ معادلات گرانش نیوتون که 100% با تجربه سازگاری دارن مبنای نظری و تئوری دارند.با فرض کروی بودن زمین، و نزدیک بودن به سطح زمین میتونیم ببینیم g=9.8m/s^2، نه از هوا. نه با صرف تجربه. کدوم زمین تخت گرا تاحالا اومده با یه مدل نظری درست حسابی، به همین نتایج برسه؟ تو همین انجمن به شخصه با 3 - 4 نفر زمین تخت گرا بحث کردم و دعوت کردمشون به این که قوانین حرکت رو باهاشون بررسی کنیم. یکی پشت دیگری فرار کرده و دیگه خبری ازشون نیست تو انجمن. شما بمونید و بحث کنیم.

این ازون حرفای عوامانه هستش که قدمتش بر میگرده به چند دهه قبل، وقتی هنوز ملت نمیدونستن اصلا کوانتوم چیه. امروزه، به هیچ وجه کوانتوم اینطوری نیست، اصول کوانتوم به 5 تا نمیرسه. و هیچ کدوم ربطی به خفه شو و فلان ندارن. هر کدوم توضیح ریاضی ای هستند برای محاسبات. اگه احساس می کنید جایی از کوانتوم براتون عجیبه، خفه شو و فلان میخواد، بیاید همین انجمن بحث میکنیم، ببینیم آیا لازمه خفه بشه آدم، یا نه واقعا کوانتوم اونقدرم پرت نیست و اتفاقا کاملا معقوله.

خب بسم الله. هر مدلی که دوست دارید، برای زمین فرض کنید (مثلثی، مربعی، هرچی غیر کره)، از ب بسم الله شروع کنید و معادلات حرکت رو بر مبنای تئوری ای که دارید بنویسید و اثبات کنید. دوست داشتید منم برای کروی انجام میدم. هرچند کروی رو تو مدرسه هم یاد میدن و همه ازش مطلعن.

حالا قبل این که وارد بحث الهیات و فلان بشیم، اجالتا درخواست بالای منو بپذیرید و از نظر فیزیکی مسئله رو بررسی کنید، بعدا میریم تو فلسفه و هرچی خواستید.

اگر کسی از زمین تخت گرایان فرار کرده حق هم داشته! شما حتی نمیدانید فیزیک نیوتنی سالهاست ابطال شده و همان قدر که مثلآ نظریه اتر یا نظریه فلوژیستون معتبر است همان قدر نظریه نیوتنی معتبر است! خواه در مدرسه به شما یاد داده باشند یا خیر! حتی آنقدر این ابطال قوی و بنیادی بوده که بسیاری نام پارادایم شیفت را روی آن گذاشتند نه ابطال؛ حال از نظریات نوری او گرفته باشد تا گرانشی و زمانی و حرکتی و الی آخر.
https://en.wikipedia.org/wiki/Supersede ... ce#Physics
ولی همین که هنوز درگیر معادلات مدرسه هستید تایید حرف ماست که نگاه ابزاری به معادلات و کلآ به فیزیک دارید و چون نمیدانید این نگاه چگونه است جایی که بحث پیچیده میشود فکر میکنید بحث فلسفی شده است! در حالی که دقیقآ بحث روز بزرگان فیزیک است!

-------------------------------

ما اصلآ از عوام و ملت حرف نزدیم اتفاقآ ما از پل دیراک، ریچارد فاینمن و دیوید مرمین که نگاه ابزاری به فیزیک کوانتومی داشتند صحبت کردیم که متاخرتر نسبت به پدران فیزیک کوانتومی هستند.
https://en.wikipedia.org/wiki/Copenhage ... ternatives
معادلات و مفروضات فیزیک کوانتومی هم مشخص است (که نمیتواند کمتر از 5 تا باشد!) ولی این معادلات ذاتآ در دسته بندی فرمالیسم ریاضی قرار میگیرند که تفسیر خاصی به آنها معنی میدهد! به بیان دیگر زبان انسانی بنیادی تر از زبان ریاضی برای فهم جهان است!*
این تفاسیر نه تنها همگرا نشده بلکه هر روز واگرایی بیشتری هم پیدا کرده که نشان میدهد خفه شو و محاسبه کن هر روز بیشتر از دیروز معتبرتر است!
Today, debates about the foundations of quantum mechanics show no sign of abating
https://arxiv.org/pdf/1301.1069.pdf
https://arxiv.org/pdf/quant-ph/9709032.pdf
حالا به عنوان جمع بندی متن زیرا را یکی از فرار کرده ها که اتفاقآ در همین تاپیک زمین تخت باهاش بحث کردید نوشته که خودش گویای عمق و بینش عمیق زمین تخت گرایان به معادلات فیزیکی است!
kianakoon نوشته شده:
dusty10 نوشته شده:اصل کوانتم مکانیکه
چون بنیادی تره.
---
فرض وجوده اشیا یک فرضه دلیلی وجود نداره اگر یک میخ رو دیدید مابه ازای مستقل و واقعی در جهان خارج داشته باشه.

دقیقا درسته برای همین ما میتونیم یک ایده الیسم حداکثری رو حتی برای فیزیک کلاسیک به کار ببریم چرا که:

The correspondence principle says that classical accounts are approximations to quantum mechanics that are for all practical purposes equivalent to quantum mechanics when dealing with macro-scale events.

https://en.wikipedia.org/wiki/Philosoph ... al_physics

خلاصه داره میگه فیزیک کلاسیک فقط یک تخمین برای اهداف عملی است و اساس جهان همون فیزیک کوانتومه!

قسمت بعد جالب تره:

Both quantum mechanics and special relativity begin their divergence from classical mechanics by insisting on the primacy of observations and a refusal to admit unobservable entities.

این تیکه خیلی مهمه و باید دقت بشه بهش. در زمان نیوتن دانشمندان اصل رو بر primacy of existence گذاشته بودند. این اصل همان معنای واقع گرایی میدهد. در همان زمان فیلسوفانی مثل برکلی و دیوید هیوم بودند که با این اصل از منظر تجربه گرایی مخالفت میکردند تا اینکه کانت در سال 1781 اصول مابعدالطبیعه فیزیک نیوتنی را کاملآ بر مبنای ایده الیسم استعلائی تببین کرد از اونجا اصل بر Primacy of Consciousness قرار گرفت و دقیقآ از همان سالها بود که لاگرانژ و همیلتون ظهور کردند و با فرمالیسم دیگری یک تفسیر فوق انتزاعی از مکانیک نیوتنی به دست دادند و اینچنین دانشمندان از Primacy of Existence فاصله گرفتند ولی کاملآ به Primacy of Consciousness نپیوستند.

تا اینکه فیزیک پسا نیوتنی از جمله نسبیت و کوانتوم بزرگترین ضربه را بر پیکره primacy of existence زد تا جایی که الان بین خود دانشمندان اصل بر primacy of observations قرار داره. یعنی واقعیت بدون مشاهده معنی ندارد و در هر مشاهده ای observation مشاهده گر observer عضوی جدا ناپذیر از سیستم است.

https://en.wikipedia.org/wiki/Observer_(quantum_physics)

اصلا برای همین بنیاد ریاضی فیزیک کوانتومی بر فرمالیسم سوار شده.

The mathematical formulations of quantum mechanics are those mathematical formalisms that permit a rigorous description of quantum mechanics.
https://en.wikipedia.org/wiki/Mathemati ... _mechanics

فرمالیسم ریاضی یعنی چی؟
According to formalism, the truths expressed in logic and mathematics are not about numbers, sets, or triangles or any other contensive subject matter — in fact, they aren't "about" anything at all. Rather, mathematical statements are syntactic forms whose shapes and locations have no meaning unless they are given an interpretation (or semantics). In contrast to logicism or intuitionism, formalism's contours are less defined due to broad approaches that can be categorized as formalist.

https://en.wikipedia.org/wiki/Formalism ... athematics)

فرمالیسم ریاضی یعنی فرمول ها، معادلات، مجموعه ها و اعداد هیچ چیزی در مورد واقعیت نمیگویند تا زمانی که یک تفسیر بر آنها سوار شود!

برای همین من معتقدم زمین تخت گرا و و زمین کروی گرا هر دو اشتباه میکنند! مثلا زمین تخت گرا فکر میکند واقعآ یک خط صاف بیرون است یعنی Primacy of Existence را مبنا میگیرد و میگوید وقتی مشاهده گری به آن نگاه میکند خط شیب میگیرد و به بالا حرکت میکند. در حالی که واقعیت قبل از مشاهده معنی ندارد. بلکه چیزی که مشاهده گر میبیند واقعیت است! مشاهده گر فضایی هم زمین را کروی میبیند! این دو هیچ تضادی با هم ندارد و هر دو معتبر است!! تنها یک ریاضیات بسیار انتزاعی میخواهیم که این دو را با هم آشتی دهیم! و قطعآ به یک نفر متخصص توپولوژی هم نیاز داریم!

در آخر هم خوبه به نظر بزرگان فیزیک مثل هاوکینگ گوش فرا دهیم که گفتند حتی بهترین تئوری های فیزیکی هم ما رو به درک واقعیت نمیرساند و بهترین رویکرد، رویکرد ابزاری به فیزیک است با تعدادی معیار برای گزینش نظریه ها!
https://en.wikipedia.org/wiki/Model-dep ... _selection

------
پ.ن:
* به این اعتبار این انجمن یکی زمانی فیزیکی تر از وضعیت الانش بود!

نمایه کاربر
ADMIN

سپاس: 560

تماس:

پست توسط ADMIN »

jjjjjjjjjjjjjjjjj نوشته شده:...
شما حتی نمیدانید فیزیک نیوتنی سالهاست ابطال شده
...
حتی آنقدر این ابطال قوی و بنیادی بوده که بسیاری نام پارادایم شیفت را روی آن گذاشتند نه ابطال؛
...

دوست خوبم، نیاز هست شما کمی به‌دور از هیجان، شروع به مطالعه‌ی مفاهیم پایه‌ای و اصولی در حوزه‌ی علم کنید تا مطالبی که دوستان در این تایپک مطرح کردند رو درک کنید.

همین جمله‌ی شما (در مورد فیزیک نیوتونی / و جای دیگه که پارادایم رو به عنوان درجه‌ای شدیدتر از ابطال تصور کردید!) نشون میده که نه تنها در مورد فیزیک کلاسیک و فلسفه‌ی علم اطلاع کافی ندارید، بلکه به شکل بنیادی از روش کار علم، چگونگی متدعلمی، تاریخ علم، دلایل اعتبار یک نظریه‌ی علمی و نهایتا داستان جنبش‌های تولید علم در تاریخ معاصر بی‌خبرید.

کمی پیش خودتون فکر کنید که نصیحت کردن یک فیزیک‌خوانده و نظر دادن در مورد ابطال یا عدم ابطال شاخه‌ای از فیزیک، چقدر میتونه ساده‌لوحانه باشه. مثل این می‌مونه که من و شما، در مورد متد جدیدی از جراحی قلب برای یک جراح قلب سخنرانی کنیم و قصد نصیحت کردنش رو داشته باشیم!

کل‌کل و بحث و مغلطه، ممکنه برای شما لذت‌بخش باشه. ولی در درازمدت هیچ دستاوردی برای شما نداره.

پیشنهاد برادرانه‌ی من این هست که لذت یادگیری واقعی رو جایگزین لذت کذب شنا کردن بر خلاف جریان کنید. مطمئن باشید پیشمان نمی‌شید.
موجیم که آسودگی ما عدم ماست ... ما زنده به آنیم که آرام نگیریم ...

عبدالرضا علي پور

نام: عبدالرضا علي پور

محل اقامت: بوشهر

سپاس: 142

پست توسط عبدالرضا علي پور »

کلا تخت گرا به دنبال حقایق و روابط نیست به دنبال واقعیات ذهنی خودش هست مثل کسی که در زمان طلوع خورشید میگه این خورشیده که داره بالا میاد و در زمان غروب هم میگه خورشد رفت

jjjjjjjjjjjjjjjjj

ADMIN نوشته شده:
jjjjjjjjjjjjjjjjj نوشته شده:...
شما حتی نمیدانید فیزیک نیوتنی سالهاست ابطال شده
...
حتی آنقدر این ابطال قوی و بنیادی بوده که بسیاری نام پارادایم شیفت را روی آن گذاشتند نه ابطال؛
...

دوست خوبم، نیاز هست شما کمی به‌دور از هیجان، شروع به مطالعه‌ی مفاهیم پایه‌ای و اصولی در حوزه‌ی علم کنید تا مطالبی که دوستان در این تایپک مطرح کردند رو درک کنید.

همین جمله‌ی شما (در مورد فیزیک نیوتونی / و جای دیگه که پارادایم رو به عنوان درجه‌ای شدیدتر از ابطال تصور کردید!) نشون میده که نه تنها در مورد فیزیک کلاسیک و فلسفه‌ی علم اطلاع کافی ندارید، بلکه به شکل بنیادی از روش کار علم، چگونگی متدعلمی، تاریخ علم، دلایل اعتبار یک نظریه‌ی علمی و نهایتا داستان جنبش‌های تولید علم در تاریخ معاصر بی‌خبرید.

کمی پیش خودتون فکر کنید که نصیحت کردن یک فیزیک‌خوانده و نظر دادن در مورد ابطال یا عدم ابطال شاخه‌ای از فیزیک، چقدر میتونه ساده‌لوحانه باشه. مثل این می‌مونه که من و شما، در مورد متد جدیدی از جراحی قلب برای یک جراح قلب سخنرانی کنیم و قصد نصیحت کردنش رو داشته باشیم!

کل‌کل و بحث و مغلطه، ممکنه برای شما لذت‌بخش باشه. ولی در درازمدت هیچ دستاوردی برای شما نداره.

پیشنهاد برادرانه‌ی من این هست که لذت یادگیری واقعی رو جایگزین لذت کذب شنا کردن بر خلاف جریان کنید. مطمئن باشید پیشمان نمی‌شید.

جناب ادمین زمانی که جنابعالی داشتید مثل باقی دوستان در مدرسه و دانشگاه فرمول نویسی یاد میگرفتید و این فرمول ها برایتان تازگی داشت و مملوء از هیجان بودید بنده فلسفه علم مطالعه میکردم! اینکه تاکنون درجه ابطال degree of falsification که تامس کوهن در بخش The Resolution of Revolutions از آن سخن گفته به گوش شما نخورده قصور بنده نیست! فیزیک نیوتنی نه یکبار بلکه دوبار، آنهم نه در یک مسئله بلکه در جمیعی از مسائل ابطال شده و بیشتر به یک سرگرمی شبیه است تا یک بحث جدی علمی!
http://burro.case.edu/Academics/USNA229/Kuhn12.pdf

در مورد آن قسمت بلد شده هم اگر من و شما خود جراح قلب باشیم میتوانیم برای یک جراح قلب سخنرانی کنیم و حتی نکات ریز جراحی را هم به او آموزش بدهیم. هرچند اینجا جراح واقعی نداریم و در بهترین حالت کارآموز داریم ولی حتی این جمله شما هم معنی پارادایم گرایی میدهد چرا که کوهن در همین بخش بالا که ذکر شد در مورد اینکه مرگ افراد مشهور که سازنده یک پارادایم بودند میتواند در لرزان کردن آن پارادایم نقش بازی کند هم صحبت میکند! پس دقیقا مثل سیاست در علم نیز افراد مهم تلقی شده و اثرگذار هستند. لذا به نظر می آید خود شما اصلآ نمیدانید علم چه ساختاری دارد و اینجا را به یک زمین بازی برای اوقات فراقت خود تبدیل کردید که هر از چندگاهی بی حوصله میشوید یک نظری بدهید!

در مورد قسمت آخر هم اگر منظورتان این بوده که پل دیراک و ریچارد فاینمن که از غول های فیزیک مدرن هستند خلاف جهت آب حرکت میکنند، آری با شما همنظر هستم و هر روز هم تعداد بیشتری به این جهت میپیوندند مانند خود بنده! هرچند در کوانتوم "خلاف جهت" معنی ندارد و هرکس برای خودش به یک جهتی میرود!!

عبدالرضا علي پور نوشته شده:کلا تخت گرا به دنبال حقایق و روابط نیست به دنبال واقعیات ذهنی خودش هست مثل کسی که در زمان طلوع خورشید میگه این خورشیده که داره بالا میاد و در زمان غروب هم میگه خورشد رفت

هر کس 3-4 صفحه آخر این تاپیک را بخواند به راحتی میفهمد علم هیچ کمکی به ما برای شناخت ساختار جهان نمیکند! حال بماند عده ای حتی قیمه ها را ریختن تو ماست و با تئوری های ابطال شده به دنبال ساختار شناسی جهان هستند و با خودشون درگیری علمی و فلسفی دارند!

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

یعنی الان نظر شما اینه که زمین تخته؟

نمایه کاربر
ADMIN

سپاس: 560

تماس:

پست توسط ADMIN »

jjjjjjjjjjjjjjjjj نوشته شده:جناب ادمین زمانی که جنابعالی داشتید مثل باقی دوستان در مدرسه و دانشگاه فرمول نویسی یاد میگرفتید و این فرمول ها برایتان تازگی داشت و مملوء از هیجان بودید بنده فلسفه علم مطالعه میکردم!

تفاوتی که گروه‌های علمی، با گروه‌های کوچه‌بازاری داره این هست که «ادعا کردن» در محیطهای علمی، اعتباری برای شما دست و پا نمیکنه. بلکه توان شما در تشریح و توضیح موضوعات هست که نشون میده شما چند مرده حلاجید!

خلاصه اینکه از نوشته‌های شما میشه فهمید که شما نه در حوزه فیزیک و نه در فلسفه‌ی علم، مطالعه‌ای نداشتید و صرفا درگیر هیجانات نوشته‌های زردی هستید که احتمالا در چند کانال تلگرامی خوندید.

کسی که معنی پارادایم رو درک نکرده و فکر میکنه فیزیک کلاسیک نیوتونی ابطال شده، قطعا اون زمان که من در دهه ۷۰ در حال تحصیل فیزیک بودم، یا هنوز به دنیا نیومده بوده یا اهل درس و مشق و مطالعه نبوده.

به هر حال، هدف من کل‌کل با شما نیست. بیشتر مایلم راه صحیح رو به شما نشون بدم تا عمرتون رو به بطالت نگذرونید. همین چند هفته‌ای که از آخرین پست شما گذشته، فرصت داشتید کمی روی فیزیک مطالعه کنید و این موضوع رو یاد بگیرید که نظریات علمی، ابطال نمیشن. اما ظاهرا شما هم در زمره‌ی همون دوستانی هستید که میخواید بدون داشتن پشتکار و مطالعه و دانش واقعی، یک شبه ره صد ساله برن و با دیدن یک مطلب هیجان‌انگیز در یک وبلاگ زرد (مثل تخت بودن زمین) سریعا دچار حس خود دانشمندپنداری میشن و فکر می‌کنند بقیه‌ی دوستان اهل علم هم اینقدر ساده‌لوح هستند که این حرف‌ها رو باور کنند.
موجیم که آسودگی ما عدم ماست ... ما زنده به آنیم که آرام نگیریم ...

jjjjjjjjjjjjjjjjj

ADMIN نوشته شده:
jjjjjjjjjjjjjjjjj نوشته شده:جناب ادمین زمانی که جنابعالی داشتید مثل باقی دوستان در مدرسه و دانشگاه فرمول نویسی یاد میگرفتید و این فرمول ها برایتان تازگی داشت و مملوء از هیجان بودید بنده فلسفه علم مطالعه میکردم!

تفاوتی که گروه‌های علمی، با گروه‌های کوچه‌بازاری داره این هست که «ادعا کردن» در محیطهای علمی، اعتباری برای شما دست و پا نمیکنه. بلکه توان شما در تشریح و توضیح موضوعات هست که نشون میده شما چند مرده حلاجید!

خلاصه اینکه از نوشته‌های شما میشه فهمید که شما نه در حوزه فیزیک و نه در فلسفه‌ی علم، مطالعه‌ای نداشتید و صرفا درگیر هیجانات نوشته‌های زردی هستید که احتمالا در چند کانال تلگرامی خوندید.

کسی که معنی پارادایم رو درک نکرده و فکر میکنه فیزیک کلاسیک نیوتونی ابطال شده، قطعا اون زمان که من در دهه ۷۰ در حال تحصیل فیزیک بودم، یا هنوز به دنیا نیومده بوده یا اهل درس و مشق و مطالعه نبوده.

به هر حال، هدف من کل‌کل با شما نیست. بیشتر مایلم راه صحیح رو به شما نشون بدم تا عمرتون رو به بطالت نگذرونید. همین چند هفته‌ای که از آخرین پست شما گذشته، فرصت داشتید کمی روی فیزیک مطالعه کنید و این موضوع رو یاد بگیرید که نظریات علمی، ابطال نمیشن. اما ظاهرا شما هم در زمره‌ی همون دوستانی هستید که میخواید بدون داشتن پشتکار و مطالعه و دانش واقعی، یک شبه ره صد ساله برن و با دیدن یک مطلب هیجان‌انگیز در یک وبلاگ زرد (مثل تخت بودن زمین) سریعا دچار حس خود دانشمندپنداری میشن و فکر می‌کنند بقیه‌ی دوستان اهل علم هم اینقدر ساده‌لوح هستند که این حرف‌ها رو باور کنند.

جناب آدمین من پاسخ شما را همان روز که دادید خواندم ولی با تاخیر جواب دادم چون قصد کل کل نداشتم! گویا خود شما هیجان زده هستید که در همان روز یا نهایت روز بعد پاسخ میدهید! شما هم اگر اهل تحقیق و مظالعه بودید و به دنبال کل کل نبودید مثل بنده بعد از چند هفته تاخیر جواب میدادید و لااقل همان چند لینکی که دادم را اول مطالعه میکردید بعد جواب میدادید!

بنده عضو هیچ کانال و انجمنی نیستم و چیزهایی هم که ان وبلاگ مینویسد را خیلی قبل تر در فاروم های خارجی خواندم! در مورد فلسفه هم خودم صاحب سبکم و نیازی به نصیحت شما نیست که هنوز نمیدانید با فیزیک خواندن نمیشود تز ابطال گرایی داد!
You-See نوشته شده:یعنی الان نظر شما اینه که زمین تخته؟

برای بنده قبول نظریه داروین بسیاری راحت تر از پذیرش زمین کروی است! دقیقآ مثل زمین تخت گرایان اولیه که زمین تخت بودند ولی به نظریه داروین باور داشتند!

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

افتادگی آموز اگر طالب فیضی، هرگز نخورد آب زمینی که بلند است ...

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

می تونید یک نقشه از زمین تخت بگذارید اینجا؟ می خوام فواصل رو ببینم، لطفا با اسکیل بگذارید

نمایه کاربر
DARKENERGY

نام: Melina

محل اقامت: krj_teh

سپاس: 4151

تماس:

پست توسط DARKENERGY »

چندسال پیش توی یه فروم دیگه یدونه از این زمین تخت‌گرایان که خیلی هیجان زده بود یه سوال پرسید و فکر کرد دیگه تمومه ماجرا !
پرسیده بود چرا وقتی هلیکوپتر بلند شده و بدون حرکت ایستاده، زمینِ زیرش نمی‌چرخه؟! smile021
-----
تموم استدلال‌های این دوستان زمین تخت‌گرا از همین دسته، و همین قدر آبکی!
کلی در همین تاپیک بحث شد و جواب کوبنده گرفتن ولی خب بازم دنبال توهمات خودشونن.
این دسته افراد اصلاً دنبال بحث منطقی نیستن، خیلی از این افراد چون فرضیه‌هاشون
با قوانین فیزیک کلاً جور در نمیاد کلٍ فیزیک رو نقض می‌کنن و زیر سوال می‌برند و میگن دروغه!

آقای علیپور درست اشاره کردن:
زمین تخت‌گرا به دنبال حقایق و روابط نیست، به دنبال واقعیات ذهنی خودش هست.

You-See نوشته شده:می تونید یک نقشه از زمین تخت بگذارید اینجا؟ می خوام فواصل رو ببینم، لطفا با اسکیل بگذارید

دست کم یه چندماهی به ایشون فرصت بدید، آخه سریع جواب دادن رو نشونه کل‌کل و بیسوادی می‌دونند !

آنکه رفت، به حُرمت آنچه با خود برد حقِ بازگشت ندارد

I’m so lonely, broken angel
I’m so lonely, listen to my heart
One n’ only, broken angel
Come n’ save me, before I fall apart

jjjjjjjjjjjjjjjjj

You-See نوشته شده:می تونید یک نقشه از زمین تخت بگذارید اینجا؟ می خوام فواصل رو ببینم، لطفا با اسکیل بگذارید

همین سوال نشان میدهد پست دوشنبه 14 بهمن را کاملآ درک نکردید و به وقت بیشتری نیاز دارید!

DARKENERGY نوشته شده:

دست کم یه چندماهی به ایشون فرصت بدید، آخه سریع جواب دادن رو نشونه کل‌کل و بیسوادی می‌دونند !

همیشه کل کل معیار نیست! گاهی وقت ها لازم است برای اینکه مخاطب بتواند فرآیند هضم مطالب را به پایان برساند به او کمی زمان داد!! هرچند با چیزی که میبینم یکسال زمان هم کافی نیست!

paradoxy نوشته شده:افتادگی آموز اگر طالب فیضی، هرگز نخورد آب زمینی که بلند است ...

شعر قشنگی بود.. خُب بعدش؟

ارسال پست