مرز جهان قابل رویت برای ما کجاست؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
candle

سپاس: 935

مرز جهان قابل رویت برای ما کجاست؟

پست توسط candle »

با توجه به این مطلب:
http://www.hupaa.com/20140621084552005/ ... 8%A7%D9%86

که می گوید:

در طول ۱۵۰ میلیارد سال آینده ، در صورتی که عاملی باعث معکوس شدن روند انبساط نگردد، کهکشان راه شیری تقریبا به کهکشانی تبدیل می شود که ۹۹.۹۹۹۹۹ درصد از تمامی کهکشان های اطراف از مرز قابل رویت آن فراتر رفته اند. کهکشان های آشنای آسمان شب، آنچنان با سرعت از ما دور می شوند که نور آنها هرگز به ما نخواهد رسید. خود کهکشان ها از بین نمی روند، ولی آنقدر از ما دور خواهند شد که رصد آنها از طریق تلسکوپ دیگر امکان پذیر نخواهد بود. با اینکه جهان قابل رویت ما، تقریبا شامل ۱۰۰ میلیارد کهکشان است، در ۱۵۰ میلیارد سال آینده، تنها ۳۶ کهکشان، تمام جهان قابل رویت ما را تشکیل خواهند داد. میلیاردها کهکشان از افق دید ما خواهند گریخت.

اکنون پرسش اینجاست:

چرا هیچ فوتونی از هر شیئی در جهان که فاصله آن 150 میلیارد سال نوری از زمین فراتر رود، به ما نمی رسد؟!
اگر دانش را به خاطر کسب درآمد فرا می‌گیرید؛ به حق آنهایی که به خاطر خود، علم و دانش اندوخته‌اند تجاوز کرده‌اید - آندره ژید

نمایه کاربر
آرژنا

نام: نسرین آذری

سپاس: 153

Re: مرز جهان قابل رویت برای ما کجاست؟

پست توسط آرژنا »

candle نوشته شده:آنچنان با سرعت از ما دور می شوند که نور آنها هرگز به ما نخواهد رسید.
منظورتون از این جمله اینه که سرعتشون بیشتر از سرعت نور میشه؟این جمله به نظر میرسه معنیش همینه
فرقی نمی کند گودال کوچک آبی باشی یا دریایی بیکران
زلال که باشی
آسمان در توست!

نمایه کاربر
candle

پست توسط candle »

آرژنا نوشته شده:
candle نوشته شده:آنچنان با سرعت از ما دور می شوند که نور آنها هرگز به ما نخواهد رسید.
منظورتون از این جمله اینه که سرعتشون بیشتر از سرعت نور میشه؟این جمله به نظر میرسه معنیش همینه
البته این جمله از من نیست و مربوط به مطلب ترجمه شده ای بود که از لینک اشاره شده نقل قول کرده بودم. اما فکر می کنم منظور این است که با روند شتابدار گسترش کیهان، مجموع سرعت حرکت خوشه کهکشانی ما از یک طرف و سرعت حرکت سایر کهکشانها از طرف دیگر، سرانجام در 150 میلیارد سال دیگر چنان افزون خواهد شد که با پیشی گرفتن از سرعت نور، فوتونهای ساطع شده از آنهاف دیگر هرگز فرصت رسیدن به ما را نخواهد داشت.
اگر دانش را به خاطر کسب درآمد فرا می‌گیرید؛ به حق آنهایی که به خاطر خود، علم و دانش اندوخته‌اند تجاوز کرده‌اید - آندره ژید

نمایه کاربر
آرژنا

پست توسط آرژنا »

candle نوشته شده:اما فکر می کنم منظور این است که با روند شتابدار گسترش کیهان، مجموع سرعت حرکت خوشه کهکشانی ما از یک طرف و سرعت حرکت سایر کهکشانها از طرف دیگر، سرانجام در 150 میلیارد سال دیگر چنان افزون خواهد شد که با پیشی گرفتن از سرعت نور، فوتونهای ساطع شده از آنهاف دیگر هرگز فرصت رسیدن به ما را نخواهد داشت.
سوالی که پرسیدید با توجه به متنی که قرار دادید مستلزم این است که سرعت نسبی شان بیشتر از سرعت نوربشود؟
من اشتباه میکنم؟
زلال که باشی
آسمان در توست!

نمایه کاربر
اماتور

سپاس: 2151

تماس:

پست توسط اماتور »

candle نوشته شده:با توجه به این مطلب:
http://www.hupaa.com/20140621084552005/ ... 8%A7%D9%86

که می گوید:

در طول ۱۵۰ میلیارد سال آینده ، در صورتی که عاملی باعث معکوس شدن روند انبساط نگردد، کهکشان راه شیری تقریبا به کهکشانی تبدیل می شود که ۹۹.۹۹۹۹۹ درصد از تمامی کهکشان های اطراف از مرز قابل رویت آن فراتر رفته اند. کهکشان های آشنای آسمان شب، آنچنان با سرعت از ما دور می شوند که نور آنها هرگز به ما نخواهد رسید. خود کهکشان ها از بین نمی روند، ولی آنقدر از ما دور خواهند شد که رصد آنها از طریق تلسکوپ دیگر امکان پذیر نخواهد بود. با اینکه جهان قابل رویت ما، تقریبا شامل ۱۰۰ میلیارد کهکشان است، در ۱۵۰ میلیارد سال آینده، تنها ۳۶ کهکشان، تمام جهان قابل رویت ما را تشکیل خواهند داد. میلیاردها کهکشان از افق دید ما خواهند گریخت.

اکنون پرسش اینجاست:

چرا هیچ فوتونی از هر شیئی در جهان که فاصله آن 150 میلیارد سال نوری از زمین فراتر رود، به ما نمی رسد؟!
این در واقع حرفیه که من 1 یا 2 سال پیش تو یکی از جستارای نجوم زدم و گفتم در دهه های اینده تقویم کیهانی ما رسما چیزی به
اسم ستاره یا کهکشان تو اسمون نداریم جز پرنور ترین ستاره که اونم فک کنم بیشتر از 7-8 تا نمیشه تو اسمون میمونه. کل کیهان پر
شده از سیاهچاله. و گفتم ایندگان ما دیگه نه کهکشانی میبینن و ... الان تو اوج فعالیت و رشد کیهان هستیم. طوری که ایندگان
حسرت این دوره رو میخورن که ای کاش بودن.ببین حالا صحبتایی شده و هنوز در حد یه نظریه خودمونی که فوتونا همراه با انبساط
جهان به نوعی به عقب یا نمیذارن که به جلو پیش برن. یعنی فوتون داره مسیر خودشو طی میکنه ولی انبساط مانع پیشرویش
میشه. واین نوری هم که ما داریم مثلا از کهکشانای دور دست میبینم در مقابل ابعادی که حساب شده بسیار ناچیزه... و به عبارت
دیگه تا شعاع خاصی تاثیر خاصی نداره.

نمایه کاربر
candle

پست توسط candle »

آرژنا نوشته شده:سوالی که پرسیدید با توجه به متنی که قرار دادید مستلزم این است که سرعت نسبی شان بیشتر از سرعت نوربشود؟
من اشتباه میکنم؟
بله؛ فکر می کنم منظور این است که یا جمع برداری سرعت «نسبی» آنها بیشتر از سرعت نور می شود و یا اینکه «انتقال به قرمز» فوتون آنقدر زیاد می شود که دیگر از دیدرس تلسکوپهای مرئی و IR خارج می شوند(البته اگر تا آن موقع، از زمین و سامانه خورشیدی ما، چیزی مانده باشد!)

نمایه کاربر
اماتور

تماس:

پست توسط اماتور »

آرژنا نوشته شده:
candle نوشته شده:اما فکر می کنم منظور این است که با روند شتابدار گسترش کیهان، مجموع سرعت حرکت خوشه کهکشانی ما از یک طرف و سرعت حرکت سایر کهکشانها از طرف دیگر، سرانجام در 150 میلیارد سال دیگر چنان افزون خواهد شد که با پیشی گرفتن از سرعت نور، فوتونهای ساطع شده از آنهاف دیگر هرگز فرصت رسیدن به ما را نخواهد داشت.
سوالی که پرسیدید با توجه به متنی که قرار دادید مستلزم این است که سرعت نسبی شان بیشتر از سرعت نوربشود؟
من اشتباه میکنم؟
اتفاقا همین درسته

یعنی اون دسته فوتونا انقدر باید به سرعت ثابتی که دارن اضافه کنن انقد اضافه کنن تا این انبساط براش یجورایی بی معنی و بی تاثیر
بشه.به عبارت دیگه هم انبساط به کاره خودش ادامه بده و هم نور به مسیر خودش ...

منتها دگه تا بخواد برسه ... پوووووو smile001 smile056

نمایه کاربر
آرژنا

پست توسط آرژنا »

candle نوشته شده: یا اینکه «انتقال به قرمز» فوتون آنقدر زیاد می شود که دیگر از دیدرس تلسکوپهای مرئی و IR خارج می شوند
منظورش این نیست چون:
candle نوشته شده:پیشی گرفتن از سرعت نور، فوتونهای ساطع شده از آنها دیگر هرگز فرصت رسیدن به ما را نخواهد داشت.
اماتور نوشته شده:اتفاقا همین درسته

یعنی اون دسته فوتونا انقدر باید به سرعت ثابتی که دارن اضافه کنن انقد اضافه کنن تا این انبساط براش یجورایی بی معنی و بی تاثیر
در این صورت که در آن زمان هم ما فوتون هارو میبینیم و مشکلی پیش نمیاد؟
زلال که باشی
آسمان در توست!

نمایه کاربر
اماتور

تماس:

پست توسط اماتور »

candle نوشته شده:
آرژنا نوشته شده:سوالی که پرسیدید با توجه به متنی که قرار دادید مستلزم این است که سرعت نسبی شان بیشتر از سرعت نوربشود؟
من اشتباه میکنم؟
بله؛ فکر می کنم منظور این است که یا جمع برداری سرعت «نسبی» آنها بیشتر از سرعت نور می شود و یا اینکه «انتقال به قرمز» فوتون آنقدر زیاد می شود که دیگر از دیدرس تلسکوپهای مرئی و IR خارج می شوند(البته اگر تا آن موقع، از زمین و سامانه خورشیدی ما، چیزی مانده باشد!)
خب ببین درسته از این دسته دید خارج میشه ولی تا اون موقع تکنولوژی انقد پیشرفت کرده که اصن معلوم نیست که دیگه با چه
تجهیزاتی در حال رصد میشن. بدون شک مشکل سرعت نور که هیچ مشکل سرعت مافوق نور هم رفع میشه و کاره علم نجوم به
جاهای باریک میکشه. و اینکه اصن حتی معلوم نیست که این سامانه و سیاره اخرین سامانه و سیارمون باشه. خورشید نهایتا تا
5 میلیارد سال دیگه فاتحش خوندست. ببین حرف 5 روز - 5 سال - میلیون سال نیست. حرف 5 میلیارد سال. یعنی من فکر میکنم
که ته مونده های سامانه خورشیدی من جمله خورشید دیگه نقش موزه کیهان شناسی رو ایفا میکنن

نمایه کاربر
اماتور

تماس:

پست توسط اماتور »

آرژنا نوشته شده:
candle نوشته شده: یا اینکه «انتقال به قرمز» فوتون آنقدر زیاد می شود که دیگر از دیدرس تلسکوپهای مرئی و IR خارج می شوند
منظورش این نیست چون:
candle نوشته شده:پیشی گرفتن از سرعت نور، فوتونهای ساطع شده از آنها دیگر هرگز فرصت رسیدن به ما را نخواهد داشت.
اماتور نوشته شده:اتفاقا همین درسته

در این صورت که در آن زمان هم ما فوتون هارو میبینیم و مشکلی پیش نمیاد؟
مشکل که والا چی بگم ...
حالا مثلا دقیقا چه مشکلی؟

نمایه کاربر
آرژنا

پست توسط آرژنا »

اماتور نوشته شده:مشکل که والا چی بگم ...
بذارید اینطوری بپرسم:مگر میشود که سرعت نسبی دو کهکشان بیشتر از سرعت نور شود که فوتون ها برای رسیدن به ما مجبور شوند سرعتشان را زیاد کنند؟
زلال که باشی
آسمان در توست!

نمایه کاربر
اماتور

تماس:

پست توسط اماتور »

آرژنا نوشته شده:
اماتور نوشته شده:مشکل که والا چی بگم ...
بذارید اینطوری بپرسم:مگر میشود که سرعت نسبی دو کهکشان بیشتر از سرعت نور شود که فوتون ها برای رسیدن به ما مجبور شوند سرعتشان را زیاد کنند؟
خیلی ببخشید اگر قرار بود اون کهکشان با سرعت نور حرکت کنه که دگه اسمش کهکشان نبود و اینکه اگر اینجور بود نور رسما از
کار بیکار میشد. ما کاری با سرعت کهکشانا نداریم ما با قدرت انبساط کار داریم که تاثیرش نه تنها روی کهکشانا - خوشه ها و
غیرست بلکه ممکنه روی نور هم تاثیر بذاره. کیهان داره منبسط میشه از هم فاصله میگیرن. تو این وسط نور هم هست که این
فرضیه هست که روی نور هم تاثبر و نذاره که نور به اون سرعتش به مسیرش ادامهبده. برای مثال فرض کن شما داری مثلا شنا
میکنی.ازونور استخر هم داره از از طول بزرگ میشه. خب مسلما شما هر چقدر زور بزنی نمیتونی به اون به انتهای مسیرت برسی
درست میگم؟ مگر اینکه یه یچزی این وسط رخ بده و باعث بشه که سرعت شما بیشتر از سرعت بزرگ شدن استخر باشه.
حالا اون چیزه مهمه که اونم به سلامتی رخ نمیده و در نتیجه ایندگان ما کهکشانی دیگه نمیبینن

نمایه کاربر
candle

پست توسط candle »

فکر می کنم جناب آماتور درست می گویند. سرعت حرکت عادی کهکشانها اگرچه خیلی زیاد است، اما در مقایسه با سرعت نور، قابل مقایسه نیست. ولی اینجا بحث از روند شتاب دار گسترش کیهان است. گسترش فضا-زمان می تواند با سرعتهای نزدیک به سرعت نور هم انجام شود، کما اینکه در ابتدای پیدایش جهان هم همینگونه بوده است. یک تاثیر جنبی گسترش فضا - زمان هم، روی افزایش طول موج فوتونها (و کاهش انرژی آنها)ست.

akbar k

پست توسط akbar k »

نسبیت میگه هیچ فرایندی سرعتش بیشتر از نور نمیشه حتی اگر دو شعاع نور در یک خط به هم نزدیک بشن طبق مکانیک کلاسیک باید سرعتشون 2c نسبت بهم بشه. ولی نسبیت خاص میگه سرعتشون نسبت به هم برابرc خواهد بود. حالا چطور فکر میکنید سرعت انبساط جهان بیشتر از نور میشه؟

نمایه کاربر
اماتور

تماس:

پست توسط اماتور »

akbar k نوشته شده:نسبیت میگه هیچ فرایندی سرعتش بیشتر از نور نمیشه حتی اگر دو شعاع نور در یک خط به هم نزدیک بشن طبق مکانیک کلاسیک باید سرعتشون 2c نسبت بهم بشه. ولی نسبیت خاص میگه سرعتشون نسبت به هم برابرc خواهد بود. حالا چطور فکر میکنید سرعت انبساط جهان بیشتر از نور میشه؟
حتما نیاز نیست که سرعت انبساط از نور بیشتر باشه. همینقدر هم که سرعت داره برای دیر رسیدن فوتون کفایت میکنه.

ارسال پست