ماده تاریک ونوترینو

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
serlando

محل اقامت: تهران

سپاس: 45

ماده تاریک ونوترینو

پست توسط serlando »

باسلام.
من طی تحقیقاتی که داشتم درباره نوترینو سئوال های متعددی از افرادی در این انجمن داشتم که همگی معتقد بودند ماده تاریک همان نوترینو است.همینطور من با یه تحقیق کوتاه درباره نوترینو ها فهمیدم که نوترینو ها دردرون هسته اتم جای دارند.
باتوجه به این نکته ها نوترینو ها چطور توانستند از درون هسته اتم خارج شوند تا تشکیل ماده تاریک را دهند؟{البته اگر ماده تاریک همان نوترینو باشد} smile006
کیهان شناسی خواندن ذهن خداست

نمایه کاربر
Stupendous

سپاس: 113

Re: ماده تاریک ونوترینو

پست توسط Stupendous »

سلام.
ماده‌ی تاریک همون نوترینو نیست! بلکه ملت معتقدن ذرات تشکیل دهنده‌ی ماده‌ی تاریک خواصی شبیه نوترینو‌ها دارن یعنی جرم بسیار ناچیز و سطح مقطع برهمکنش خیلی کم. به خاطر همین می‌گن اگر ما بتونیم نوترینو‌ها رو خوب بشناسیم، می‌شه به شناخت ماده‌ی تاریک هم امیدوار بود.
در ضمن نوترینوها داخل هسته نیستن. بلکه بعد از واپاشی هسته به وجود می‌آن. یه راه تولید نوترینو:
اول یه باریکه پروتون لازم داریم که می‌شه از یونیزاسیون هیدروژن اونو تولید کرد: اینجا
بعد این باریکه رو به یه لایه از ماده می‌زنیم. پروتون‌ها به هسته برخورد می‌کنن و اونو می‌ترکونن! از اون طرف لایه پروتون، نوترون٬ پیون مثبت و منفی و یه سری خرت و پرت دیگه می‌آد بیرون. بعد اینا رو وارد یه میدان مغناطیسی می‌کنیم تا جدا بشن: نوترونا مستقیم می‌رن می‌خورن تو دیفال! پیونای منفی می‌رن یه‌ور، پروتونا و پیونای مثبت می‌رن اون‌ور. اگه جلوشون یه دیوار بذاریم با یه پنجره و اون پنجره رو تو جای مناسب تعبیه کنیم، می‌تونیم یه پرتو از پیونای مثبت با انرژی تقریبا یکسان داشته باشیم. این پیونا بعد یه مدت واپاشی می‌کنن و به نوترینو و آنتی‌میون تبدیل می‌شن. باز با بردن اینا توی یه میدان مغناطیسی، آنتی‌میون‌ها منحرف می‌شن و یه باریکه از نوترینو مستقیم می‌آد بیرون. به همین راحتی، به همین خوشمزگی!
منبع
سعی کردم یه نقاشی بکشم ازش:
Neutrino.png
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.

ارسال پست