سوال جواب بده و بپرس

مدیران انجمن: parse, javad123javad

Fatima_041

نام: فاطمه دقیق

Re: سوال جواب بده و بپرس

پست توسط Fatima_041 »

سلام ببخشید من بلد نبودم از کجا باید سوال بپرسم اومد اینجا من کنکوری رشته ای ریاضی هستم و به نجوم علاقه دارم چجوری میتونم بخونم تو دانشگاه میتونم از هوافضا برم تو نجوم ؟؟؟

نمایه کاربر
SH.

سپاس: 7

پست توسط SH. »

خیر. مهنودسی هوا فضا توی وکی پدیا اینطور تعریف شده:
مهندسی هوافضا شاخه‌ای است از مهندسی مکانیک که به بررسی اجسامی که در هوا حرکت می‌کنند می‌پردازد مانند طراحی هواپیما، فضاپیما، ماهواره، ماهواره برها و موضوعات وابسته، طراحی خودروهای کم مصرف و تجهیزات خاص نفت و گاز و سیستم‌های تولید توان و نیروگاهی.

این رشته مهندسی به‌طور کلی به دو بخش اصلی هوانوردی و کیهان‌نوردی که تا حدودی با یکدیگر همپوشانی دارند، تقسیم می‌شود و کیهان نوردی بحث داغی در جهان دارد

وسایل نقلیه هوایی در شرایط جوی مختلفی پرواز می‌کنند و نیروها و فشارهای متفاوتی بر اجزای آن‌ها وارد می‌شود. در نتیجه این وسایل نقلیه با در نظر گرفتن تکنولوژی‌ها و علوم مهندسی متنوعی شامل آیرودینامیک، پیشرانش، اویونیک، علم مواد و تحلیل سازه‌ها طراحی و ساخته می‌شوند. مهندسی هوافضا مجموعه‌ای از علوم مهندسی ذکر شده می‌باشد و به دلیل پیچیدگی و تنوع موضوعات، مهندسین هوافضا در یکی از زمینه‌ها متخصص می‌شوند.

مهندسی هوافضا یکی از پیشروترین زمینه‌های پژوهشی است و بودجه‌های کلان نظامی و غیرنظامی که صرف این رشته می‌شود زمینه‌های پیشرفت و جهش در دیگر رشته‌های دانش و مهندسی را فراهم ساخته‌است. این مهندسی دانشی راهبردی است که در آن از دانشهای دیگر مانند مکانیک، متالورژی، علوم رایانه، مهندسی عمران و الکترونیک بهره‌گیری می‌شود.

ولی اگر به نجوم علاقه دارید باید به عنوان رشته ی دانشگاهی فیزیک بخونید و بعد گرایش اختر فیزیک و غیره. البته خوندن فیزیک به عنوان یک رشته ی دانشگاهی علاوه بر اینکه باید تقریبا قید شغل را بزنید، رشته ی سختیه که فقط اگر علاقه داشته باشید براتون شیرین میشه، در حد کارشناسی هم فقط یک درس برای نجوم ارائه میشه اونهم اختیاریه. و ممکنه توی دانشگاه هایی ارائه نشه، باید بیشتر درمورد فیزیک مطالعه کنید و ببینید ایا به مباحثی مثل مکانیک و الکترومغناطیس و...علاقه دارید یا خیر. اگر علاقه ای به این مباحث یعنی فیزیک ندارید و علاقه اصلیتون رصد ستاره ها ست، بهتون پیشنهاد میکنم اون را به عنوان یک رشته دانشگاهی ادامه ندین. کلاس های اموزشی خوبی برای فرا گرفتن نجوم برگزار میشه. ولی اگر علاوه بر نجوم، به کیهان شناسی، یعنی اینکه چطور جهان گسترش پیدا میکنه، سیاهچاله ها و اینکه حرکت سیارات و ستاره ها نسبت بهم چطوره و اینور موارد علاقه دارید، مطالعاتتون درین موارد را افزایش بدین و بعد فیزیک انتخاب مناسبیه. البته برای انتخاب فیزیک چیزی بیش از علاقه مورد نیازه. باید ببینید ایا واقعا عاشق این رشته هستید که قید مسائل مادی و شغل های انچنانی را بزنید و کفش فولدین به پا کنید و وارد رشته بشید یا نه. البته اگر عشق به رشته داشته باشید، براتون شیرینه. ولی وضعیت علمی ایران چه در زمینه ی فیزیک و چه در زمینه ی نجوم حرفه ای چندان مساعد نیست.پیشنهادم اینه مطالعه تون را درمورد کیهان شناسی، نجوم و فیزیک افزایش بدین و بادقت انتخاب کنید.
اینکه کاری کنی همه ازت راضی باشن غیر ممکنه. درعوض اینکه کاری کنی همه ازت شاکی بشن اسونه. خیلی هم باحاله

یک دانشمند

نام: ستایش قمری زاده

سپاس: 1

پست توسط یک دانشمند »

با سلام

دوستان دنیا داره همان طوری بزرگ می شه مثل یک باد کنک که هر چه که بادش کنیم نقاتش از هم دور می شن حالا اگر کیهان بادکنکی ما اونقدر باد بشه که دیگه فضایی برای کش اومدن نداشته باشه ممکنه بترکه smile052 آیا اصلا این اتفاق می افته؟ اگر بیفته ممکنه بعد سوم ما با بعد چهارم قاطی بشه؟ لطفا کمکم کنید smile054 smile054 smile054 smile054 smile054 smile054 smile054 smile054

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

یک دانشمند نوشته شده:با سلام

دوستان دنیا داره همان طوری بزرگ می شه مثل یک باد کنک که هر چه که بادش کنیم نقاتش از هم دور می شن حالا اگر کیهان بادکنکی ما اونقدر باد بشه که دیگه فضایی برای کش اومدن نداشته باشه ممکنه بترکه smile052 آیا اصلا این اتفاق می افته؟ اگر بیفته ممکنه بعد سوم ما با بعد چهارم قاطی بشه؟ لطفا کمکم کنید smile054 smile054 smile054 smile054 smile054 smile054 smile054 smile054

ممکنه از این اتفاقای عجیب غریب بیوفته! ما شاءالله با این پیشرفت روز افزونِ علم فیزیک ما شاهد وقوع حوادثی عجیب تر از اینا هم بوده ایم smile021

نمایه کاربر
gij

نام: ahmad.anbarzadeh

سپاس: 19

پست توسط gij »

جهان نمیترکه فقط ماده تاریک بین فضا اینقدر رقیق میشه که بعضی جاها به صفر میرسه
گر بگوید مرده خور کفتار کز بهر ثواب
خادم اهل قبورم بشنو و باور مکن

نمایه کاربر
gij

پست توسط gij »

gij نوشته شده:

یه خبر بد اگر این اتفاق بیوفته دوباره جاذبه بین کهکشانها باعث انقباض جهان میشه تا دوباره جهان به مرحله قبل از بیگ بنگ میرسه یعنی جهانمون تو یه توپ گلف خلاصه میشه(البته این نظر شخثی منه چون جدایی کهکشانات در اثر وجود ماده تاریکه اگه نباشه جاذبه زورش بیشتر میشه

johnconner

سپاس: 24

پست توسط johnconner »

gij نوشته شده:
gij نوشته شده:

یه خبر بد اگر این اتفاق بیوفته دوباره جاذبه بین کهکشانها باعث انقباض جهان میشه تا دوباره جهان به مرحله قبل از بیگ بنگ میرسه یعنی جهانمون تو یه توپ گلف خلاصه میشه(البته این نظر شخثی منه چون جدایی کهکشانات در اثر وجود ماده تاریکه اگه نباشه جاذبه زورش بیشتر میشه

برعکس. ماده تاریک خودش عامل زور بیشتر جاذبه است. اصلا برای همینه که اسمش "ماده" تاریکه. سرعت گردش کهکشان ها به دور خودشون به قدری هست که اجرام در مرز کهکشان رو (در اثر نیروی گریز از مرکز) به بیرون پرتاب کنه. اما همین ماده تاریک هست که با حضورش گرانش کهکشان رو بیشتر میکنه در نتیجه کهکشان ها همچنان بدون از دست دادن اجرام حاشیه ای شون به حیات شون ادامه میدن.
مرا همان جوانی که مانده بی‌جوانی / رها بکرد و گفتم در آخرالزمانی

نمایه کاربر
gij

پست توسط gij »

من این نظر رو بر این اثاث دادم که میگن ۶۸ درصد ماده تاریک رو انرژی نا مشخصی تشکیل داده.پس برای کاهش پتانسیل باید انبساط پیدا کنه و بین کهکشان ها باعث دوری اونا بشه وقتی انرژی تخلیه بشه شتاب حرکتی بر میگرده و دوباره جهان متراکم میشه.(من نه دانشمندم نه ادم تحصیل کرده و فقط تحلیل خودمو از شنیده هام میگم اگه جایی اشتباه کردم خوشحال میشم گوشزد کنید ممنون)

johnconner

پست توسط johnconner »

gij نوشته شده:من این نظر رو بر این اثاث دادم که میگن ۶۸ درصد ماده تاریک رو انرژی نا مشخصی تشکیل داده.پس برای کاهش پتانسیل باید انبساط پیدا کنه و بین کهکشان ها باعث دوری اونا بشه وقتی انرژی تخلیه بشه شتاب حرکتی بر میگرده و دوباره جهان متراکم میشه.(من نه دانشمندم نه ادم تحصیل کرده و فقط تحلیل خودمو از شنیده هام میگم اگه جایی اشتباه کردم خوشحال میشم گوشزد کنید ممنون)

دوست عزیزم این عبارت ها رو نمیدونم کجا شنیدید ولی من اولین باره میشنوم. هرچیم فکر میکنم نمیدونم انرژی ماده تاریک یعنی چی و چجوری تخلیه میشه.

ببینید اگر ماده تاریک جنسیتی و ذاتی (بنا به هر شباهتی) شبیه ماده باریونی (ماده ای که دنیای من و شما رو میسازه) باشه اون وقت طبق رابطه هم ارزی، معادل ماده تاریک رو میشه به انرژی نوشت، نه اینکه انرژی خاصی رو خودش دارا باشه. حداقل ما انسان ها در این باره چیزی نمیدونیم.
داستان اینه. وقتی دیدن کهکشان ها هنوز دارن کامل و دست نخورده میچرخن در صورتی که باید جرم از دست بدن به خاطر نیروی گریز از مرکز، اومدن گفتن لابد جرم پنهانی اونجا هست که گرانش بیشتری رو موجب میشه، در نتیجه این جرم پنهان اسمش شد ماده تاریک. تقریبا این کل چیزیه که از ماده تاریک میدونیم. بقیش حدس و گمانه.
غیر از این دیدن دنیا داره منبسط میشه و با شتاب هست و داره گرانش رو پس میزنه. همه چیز ها رو که بر اساس گرانش باید به سمت هم جذب بشن رو از هم دور میکنه. اینجا گفتن لابد انرژی وجود داره که داره این انبساط رو بوجود میاره. این انرژی هم اسمش شد انرژی تاریک. دلیل تاریک گفتن این دو دقیقا همین هست که هنوز هیچی ازشون نمیدونیم. نه اینکه چی هستن، نه قوانین حاکم برشون و نه شناسایی شون کردیم به صورت مستقیم.

نمایه کاربر
gij

پست توسط gij »

ویکی پدیا
وجود و ویژگی‌های مادهٔ تاریک را می‌توان به‌ طور غیرمستقیم و از طریق تأثیرات گرانشیش بر روی مادهٔ مرئی، تابش و ساختار بزرگ مقیاس جهان نتیجه گرفت. طبق داده‌های تیم مأموریت پلانک در سال ۲۰۱۳ و بر پایهٔ مدل استاندارد کیهان‌شناسی، کل جرم-انرژی موجود در جهان شناخته‌شده شامل ۴٫۹٪ مادهٔ معمولی، ۲۶٫۸٪ مادهٔ تاریک و ۶۸٫۳٪ انرژی تاریک تشکیل شده‌است.[۲][۳] یعنی مادهٔ تاریک ۲۶٫۸٪ کل مادهٔ موجود در جهان را تشکیل می‌دهد و انرژی تاریک و مادهٔ تاریک روی هم رفته ۹۵٫۱٪ از کل محتویات جهان را تشکیل می‌دهند.

نمایه کاربر
gij

پست توسط gij »

ماده تاریک اگر در جهان به صورتی ک شما میگید وجود داشته باشه یعنی باعث کم شدن سرعت حرکت کهکشان ها شده و نیروی گریز از مرکز رو کاهش میده.درست فهمیدم یا چیز دیگست؟

johnconner

پست توسط johnconner »

gij نوشته شده:ماده تاریک اگر در جهان به صورتی ک شما میگید وجود داشته باشه یعنی باعث کم شدن سرعت حرکت کهکشان ها شده و نیروی گریز از مرکز رو کاهش میده.درست فهمیدم یا چیز دیگست؟

ماده تاریک باعث کم شدن سرعت نمیشه. باعث افزایش جرم کهکشان میشه. منتها جرم حاضر در مرکز و نه خود جسم که اطراف میچرخه. این افزایش جرم مرکز کهکشان ها (یا خوشه کهکشانی) باعث افزایش گرانش شده و گرانش مانع از خروج ستاره های مستقر در مدار های حاشیه ای از مدارشون میشه.

در واقع نیروی گریز از مرکز ثابته. حضور ماده تاریک موازنه رو بین نیروی گریز از مرکز و گرانش برقرار میکنه.

نمایه کاربر
gij

پست توسط gij »

ممنون اطلاعات مفیدی بود

نمایه کاربر
gij

پست توسط gij »

ایا رابطه ای برای تاثیر نیرویی مانند جاذبه بر انرژی مانند نور وجود دارد؟؟؟(ایا جاذبه بر انرژی های دیگر مانند انرژی حاصل از سوختن تاثیر دارد یا خیر؟؟؟؟)

johnconner

پست توسط johnconner »

gij نوشته شده:ایا رابطه ای برای تاثیر نیرویی مانند جاذبه بر انرژی مانند نور وجود دارد؟؟؟(ایا جاذبه بر انرژی های دیگر مانند انرژی حاصل از سوختن تاثیر دارد یا خیر؟؟؟؟)

بله. به این صورت که وقتی گرانش افزایش پیدا میکنه یعنی خمش فضازمان در محل افزایش پیدا کرده. این رو ساده بگم برای جسم متحرک یعنی زمان طی کردن مسیرش طولانی تر میشه. زمان مسیر رو طولانی کنی، اون جسم انرژی بیشتری باید صرف کنه تا مسیرو طی کنه . به این شکل گرانش بر انرژی نور تاثیر میذاره. رابطه اش هم رابطه انتقال به سرخ گرانشی هست.

اینجا میتونید راجع بهش بخونید:
https://en.wikipedia.org/wiki/Redshift#Gravitational_redshift

ارسال پست