قبل از بیگ بنگ چه خبر بود؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
Ali.T

سپاس: 450

Re: قبل از بیگ بنگ چه خبر بود؟

پست توسط Ali.T »

electro gravity نوشته شده:شما فقط همین سوال من رو جواب بده که معنای انبساط فضا زمان یا انحنای اون رو دقیقا چی تعریف میکنی
همه این ها با توجه به متریک تعریف می شود.
و با نگاه به متریکی مثل فریدمن-ربرتسون-والکر(Friedmann–Lemaître–Robertson–Walker) نمونه یک Expanding universe را می بینید.
و اما اگه به صورت توصیفی فکر کنم همه یک درک از مفهیمی همچون انبساط و انحنا دارند و برای درک فیزیک مسئله همین کافی هستش.

نمایه کاربر
ehsan.helli1

نام: احسان

محل اقامت: تهران

سپاس: 624

تماس:

پست توسط ehsan.helli1 »

اون تانسور متریک که قطرش -1 1 1 1 هستش رو چجوری به دست میارند؟

نمایه کاربر
Ali.T

پست توسط Ali.T »

اون متریک مینکوفسکی هستش و توی این فضا می دونیم که :

و از طرف دیگه داریم :

و با مقایسه این دو رابطه عناصر متریکو می خونن.

نمایه کاربر
electro gravity

نام: داریوش

محل اقامت: شیراز

سپاس: 166

پست توسط electro gravity »

koorosh kabir نوشته شده:اون متریک مینکوفسکی هستش و توی این فضا می دونیم که :

و از طرف دیگه داریم :

و با مقایسه این دو رابطه عناصر متریکو می خونن.
خیلی هم خوب خودتون جواب خودتون رو دادید smile124
در فضای مینکوفسکی زمان رو به عنوان بعد چهارم در نظر میگیرند
و همونطور که میدونید این یعنی اینکه زمان نیز کمیتی برداریست در جهت بعد چهارم که حتی طبق رابطه بازه فضا زمان که نوشتید یعنی

میتونه ضرب نقطه ای بشه(و این یعنی زمان کمیتی برداریست)
که البته طبق

شما یک فضا زمان منحنی و غیر کارتزی رو معرفی کردید که محاسبه برداری اون باید به صورت مثلثاتی بشه
یعنی:

ولی هنوز به درستی معلوم نیست که فضا زمان انحنا دارد یا تخت است پس با هیچ قطعیتی نمیتوان گفت که فضا زمان فقط در هندسه ی ریمانی یا مینکوفسکی توصیف میشود(چیزی که شما میگید یکی از اشکال فضا زمان است) ...انحنای کروی یعنی اینکه سر و ته سه بعد فضایی در جایی به یکدیگر میرسند(یعنی اگر در مسیری فضایی حرکت کنید درنهایت به سر جای قبلی میرسید) و تخت بودن بدین معنا که ابعاد فضایی به صورت تخت گسترده شدند و اگه در مسیری فضایی حرکت کنیم تا بینهایت ادامه پیدا میکند
خب میرسیم به اون دو سوال که پرسیده بودم
در کل همه این محاسبات نشون میده که زمان یک بعد مکانیست و گرانش انحنای سه بعد فضایی در جهت بعد زمان است(علت گذشتن دیرتر زمان در خارج از جو زمین به همین موضوع بر میگرده) smile072
و در مورد انبساط عالم دو نظریه وجود دارد که تابع تخت یا منحنی بودن فضا زمان است:
1-در صورتی که تخت باشد فضا زمان بدون حرکت در مسیر بعد زمان منبسط میشود
2-اگر منحنی باشد یعنی فضا به شکل یک بادکنک در جهت بعد زمان(بعد چهارم) باد یا منبسط میشود
مشکل شما اینه که همه چیز را به صورت ریاضی محض میخواید نگاه کنید ولی اینها واقعیت های فیزیکی هستند و حتی آزمایش نیز شدند
smile072پس تا اینجا فهمیدیم که فضا زمان چهار بعد دارد
حالا میرسیم به بحث اصلی تاپیک که سوال پرسیده بودند که قبل از بیگ بنگ چه خبر بوده؟
خب تمام این مطلب بر میگرده به اینکه فضا زمان تخت است یا منحنی!!
اگر تخت باشد نتیجه میگیریم که جمع جبری انرژی های عالم برابر با صفر میشود و چگالی عالم در همه جا یکسان است و این یعنی اینکه قبل از بیگ بنگ هیچ چیز نبوده و عالم از هیچ بوجود اومده(که همونطور که قبلا گفتم به نظرم غیر منطقیه)
و اگر منحنی باشد بدین معنی است که جمع جبری انرژی عالم صفر نمیشود و این نشون میده که عاملی قبل از بیگ بنگ جهان را بوجود آورده(زینی بودن و کروی بودن فعلا مهم نیست) و نشون میده که قبل از بیگ بنگ ممکنه جهان های دیگری باشه
smile072 smile072 smile072
We the people
Are we the people??

some kind of monster
..........................................
شادی مون قد توپ فوتبال، پرچم سرزمین مون چینی
من هنوزم یه پونزم روی صندلی معلم دینی

نمایه کاربر
Ali.T

پست توسط Ali.T »

electro gravity نوشته شده: همونطور که میدونید این یعنی اینکه زمان نیز کمیتی برداریست در جهت بعد چهارم که حتی طبق رابطه بازه فضا زمان که نوشتید یعنی میتونه ضرب نقطه ای بشه(و این یعنی زمان کمیتی برداریست)
1)زمان کمیت برداری نیست بلکه مولفه یک بردار است.
electro gravity نوشته شده:که البته طبق شما یک فضا زمان منحنی و غیر کارتزی رو معرفی کردید که محاسبه برداری اون باید به صورت مثلثاتی بشه
2)کجای متریک مینکوفسکی مربوط به فضا-زمان دارای منحنی هستش؟!!!

electro gravity نوشته شده:ولی هنوز به درستی معلوم نیست که فضا زمان انحنا دارد یا تخت است پس با هیچ قطعیتی نمیتوان گفت که فضا زمان فقط در هندسه ی ریمانی یا مینکوفسکی توصیف میشود(چیزی که شما میگید یکی از اشکال فضا زمان است) ...انحنای کروی یعنی اینکه سر و ته سه بعد فضایی در جایی به یکدیگر میرسند(یعنی اگر در مسیری فضایی حرکت کنید درنهایت به سر جای قبلی میرسید) و تخت بودن بدین معنا که ابعاد فضایی به صورت تخت گسترده شدند و اگه در مسیری فضایی حرکت کنیم تا بینهایت ادامه پیدا میکند
3)متریک مینکوفسکی که در مختصات کروی نوشته شده است حال سوال این جاست آیا curvature مقدار غیر صفر دارد؟ خیر
در ضمن تخت بودن یا انحنا در هندسه تعریف داره بهتره به این تعاریف رجوع کنید.
electro gravity نوشته شده:ر کل همه این محاسبات نشون میده که زمان یک بعد مکانیست و گرانش انحنای سه بعد فضایی در جهت بعد زمان است(علت گذشتن دیرتر زمان در خارج از جو زمین به همین موضوع بر میگرده)
4)چنین تعریفی از کجا پیدا شده؟
electro gravity نوشته شده:1-در صورتی که تخت باشد فضا زمان بدون حرکت در مسیر بعد زمان منبسط میشود
2-اگر منحنی باشد یعنی فضا به شکل یک بادکنک در جهت بعد زمان(بعد چهارم) باد یا منبسط میشود
5)چه کسی گفته در جهت زمان منبسط می شود؟

نمونه یک جهان تخت در حال انبساط توسط متریک زیر توصیف می شود:

همین طور که می بینی انبساط در جهت فضایی است نه زمانی.
electro gravity نوشته شده:مشکل شما اینه که همه چیز را به صورت ریاضی محض میخواید نگاه کنید ولی اینها واقعیت های فیزیکی هستند و حتی آزمایش نیز شدند
6)شما یک سری از این واقعیت های فیزیکی آزمایش شده را طبق مدارک معتبر ارائه دهید.
من که یک بار به شما گفتم :
koorosh kabir نوشته شده:اگه جایی از حرفام غلطه با استناد به کتاب یا مقاله یا هر منبع معتبر ردش کنید.
electro gravity نوشته شده:اگر تخت باشد نتیجه میگیریم که جمع جبری انرژی های عالم برابر با صفر میشود و چگالی عالم در همه جا یکسان است و این یعنی اینکه قبل از بیگ بنگ هیچ چیز نبوده و عالم از هیچ بوجود اومده(که همونطور که قبلا گفتم به نظرم غیر منطقیه)
و اگر منحنی باشد بدین معنی است که جمع جبری انرژی عالم صفر نمیشود و این نشون میده که عاملی قبل از بیگ بنگ جهان را بوجود آورده(زینی بودن و کروی بودن فعلا مهم نیست) و نشون میده که قبل از بیگ بنگ ممکنه جهان های دیگری باشه
7)این نتیجه گیری نادرست است- فقط بیگ بنگ را مثل یک انفجار در نظر بگیرید که از آزاد شدن انرژی, ذرات خلق شدن پس ربطی به این که قبل بیگ بنگ چیزی بوده یا نه نداره.

نمایه کاربر
electro gravity

ممنون از نظرتون smile072
کجای متریک مینکوفسکی مربوط به فضا-زمان دارای منحنی هستش؟!!!
موافقم باهاتون چون اما در فضا زمان تخت اون رو با

نشون میدون نه

ولی در کل چیز خیلی مهمی نیست smile038
زمان کمیت برداری نیست بلکه مولفه یک بردار است.
اما من معتقدم که زمان برداری در جهت بعد چهارمه اگه اشتباه میکنم خوشحال میشم با دلیل به من ثابت کنین smile072
4)چنین تعریفی از کجا پیدا شده؟
پس شما انحنای ناشی از گرانش رو در فضا زمان چی تعریف میکنید؟
در کل مگه شما قبول ندارید که زمان بعد چهارم مکان است؟
خیلی از دانشمندا همین عقیده رو دارن حتی تو خیلی از مستند های فیزیک میگه که زمان بعد چهارم است حالا من علت مخالفت شما رو نمیفهمم!
شما زمان رو چی تعریف میکنید؟ smile042
آخرین ویرایش توسط electro gravity چهارشنبه ۱۳۹۲/۸/۱ - ۲۳:۵۵, ویرایش شده کلا 1 بار
We the people
Are we the people??

some kind of monster

نمایه کاربر
Ali.T

پست توسط Ali.T »

electro gravity نوشته شده:در کل مگه شما قبول ندارید که زمان بعد چهارم مکان است؟
خیلی از دانشمندا همین عقیده رو دارن مثل کارل سیگن و ... حتی تو خیلی از مستند های فیزیک میگه که زمان بعد چهارم است حالا من علت مخالفت شما رو نمیفهمم!
شما زمان رو چی تعریف میکنید؟
درسته زمان بعد چهارم هستش حرف من این بود که این تعریف که گفتید:"گرانش انحنای سه بعد فضایی در جهت بعد زمان است." از کجا آمده؟

نمایه کاربر
electro gravity

koorosh kabir نوشته شده:
electro gravity نوشته شده:در کل مگه شما قبول ندارید که زمان بعد چهارم مکان است؟
خیلی از دانشمندا همین عقیده رو دارن حتی تو خیلی از مستند های فیزیک میگه که زمان بعد چهارم است حالا من علت مخالفت شما رو نمیفهمم!
شما زمان رو چی تعریف میکنید؟
درسته زمان بعد چهارم هستش حرف من این بود که این تعریف که گفتید:"گرانش انحنای سه بعد فضایی در جهت بعد زمان است." از کجا آمده؟
خب خوشبختانه سر یک چیز به توافق رسیدیم smile021
در مورد اون جمله هم نظر خودمه ولی توی خیلی از مستند ها و توضیحات دانشمندان و ... دیدم که میگن گرانش انحنای سه بعد فضایی در جهت بعد چهارمه مثل همون مثالی که گرانش رو مثل یه صفحه در نظر میگیرند که گلوله ای اون رو انحنا داده که البته چهار بعد رو به صورت سه بعدی نمایش دادند(تو خیلی از عکس ها و مستند ها مطمﺉن هستم که دیدید)
اصلا بیخیال بگذار اینطوری شروع کنیم....
آیا شما معتقد هستید که گرانش هندسیه؟؟و اینکه گرانش سه بعد را در جهتی غیر فضایی منحنی میکنه؟؟
We the people
Are we the people??

some kind of monster

m.shokohi

پست توسط m.shokohi »

من صفحات اول شما رو خوندم
راجع به موضوع جالب بحث کردین
ببینید تو بیگ بنگ ذرات بوزون هیگز جرم ایجاد کردن
یعنی قبل از بیگ بنگ خبر از هیچی نبوده نه جرم نه زمان نه فضا که بخواییم برپایه فضا از به وجود اومدن انرژی بحث کنیم
فقط یه آنتروپی بسیار کم بوده بین ذرات مرتعش
دقیقا زمان صفر و فضای صفر از منبسط شدن یکی از این ذرات مرتعش به وجود میاد اولین برخورد و اولین آنتروپی
بعد از این هم پی در پی برخورد رخ داده و هیگز از برخورد ذرات به وجود میاد و جرم رو به وجود میاره
البته ذرات مرتعش یه توده متراکم رو هم به وجود میاوردن که چگال بوده
توضیح بیشتر اگه خواستین درخدمتم

nima.k

نام: nima kiasalar

پست توسط nima.k »

m.shokohi نوشته شده:من صفحات اول شما رو خوندم
راجع به موضوع جالب بحث کردین
ببینید تو بیگ بنگ ذرات بوزون هیگز جرم ایجاد کردن
یعنی قبل از بیگ بنگ خبر از هیچی نبوده نه جرم نه زمان نه فضا که بخواییم برپایه فضا از به وجود اومدن انرژی بحث کنیم
فقط یه آنتروپی بسیار کم بوده بین ذرات مرتعش
دقیقا زمان صفر و فضای صفر از منبسط شدن یکی از این ذرات مرتعش به وجود میاد اولین برخورد و اولین آنتروپی
بعد از این هم پی در پی برخورد رخ داده و هیگز از برخورد ذرات به وجود میاد و جرم رو به وجود میاره
البته ذرات مرتعش یه توده متراکم رو هم به وجود میاوردن که چگال بوده
توضیح بیشتر اگه خواستین درخدمتم
ببینید واسه من یه سوالی پیش اومده مگه شما نمیگین که قبل از بیگ بنگ نه فضا بوده نه زمان بوده؟
پس چطور بعدش میگی "فقط یه آنتروپی بسیار کم بوده بین ذرات مرتعش"؟ وقتی میگی ذرات مرتعش بوده پس یعنی تو یه فضایی بوده دیگه وهمچنین وقتی میگی "بوده" منظورت دقیقا اینه که قبل بیگ بنگ بوده یعنی زمانی قبل از وقوع بیگ بنگ و این یعنی نقض حرف خودت که گفتی قبلش فضا زمان به وجود نیومده بوده. به نظرت این تناقض نیس تو حرفات؟

رادمهر

نام: joker

محل اقامت: تهران

سپاس: 78

تماس:

پست توسط رادمهر »

دنیا یه کره توپر بود. smile051
در این کره زمین و آسمان در هم بودند و احتمال وجود ابفاقی 0 است. smile021 smile021 smile021
رفتار اخلاقی یک انسان،بر اساس نوع دوستی،تحصیلات و برابری اجتماعی است و هیچ پایه مذهبی لازم نیست.

ارسال پست