نشست هفتگي

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
ARYT

محل اقامت: KL

سپاس: 11

تماس:

پست توسط ARYT »

سلام
من كه نه رصد مي كنم. نه بلدم كه بكنم. به واسطه ي كيهان شناسي و اخترفيزيك به اين موضوع ميام.
از لحاظ ساختار پايه بررسي مي كنيم. نه چيزهاي ظاهري. مثلا فلان ستاره كجاست درجه اش چيه و رنگش فلانه. تو كار من نيست.
اما اينكه چرا رنگش اينه و چرا اونجاست و چرا درجه اش فلانه به من مربوط ميشه.
؛ممنون؛
And to You, O Ye Bountiful Immortals! Ye who rule aright, and dispose (of all) aright, I offer the flesh of my very frame, and all the blessings of my life.Thus the two spirits thought, thus they spoke, and thus they did;
تصویر

نمایه کاربر
منجم آماتور

تماس:

پست توسط منجم آماتور »

سلام به همه دوستان
خوب نجوم داراي جنبه هاي مختلفي است كه هر كدوم زيباييهاي خاص خودشو داره . واين جنبه هاي مختلف باعث گرد هم آمدن علاقه مندان به نجوم ميشود . نبايد فراموش كنيم كه عاملي كه نظريه بطلميوس را از اريكه قدرت در عالم به پايين كشيد رصد هاي دقيق انجام شده توسط گاليله و مهمتر از همه تيكو براهه بود . زيرا نتيجه اين رصد ها داده هاي لازم براي تحليل مساپل خورشيد مركزي رو در اختيار متفكراني مانند كوپرنيك و نيوتن قرار داد .
حتي نتايجي كه از نسبيت خاص و عام استنباط شده بود نيز توسط رصد هاي انجام شده تاييد شده است .
اگر در كيهان شناسي فرضيه اي مطرح ميشود تنها بوسيله رصد هاي دقيق مي توان به درست بودن و يا غلط بودن اون فرضيه رسيد . پس كمي بي رحمي است كه به اين اندازه تند در مورد رصد صحبت كنيم . اطلاعات من نيز در اين قسمت خيلي كمه و از تموم دوستاني كه در اين زمينه اطلاعاتي دارند خواهش مي كنم مطالبشونو تو اين تاپيك براي استفاده ديگران قرار بدهند .
راستي در هفته جديد من از چندتا از دوستان خواهش كردم سوالات جديدي در اين تاپيك قرار بدهند كه در اين هفته در مورد اونها صحبت كنيم . از بقيه دوستان نيز مي خوام اگه سوالي دارند برامون تو تاپيك قرار بدهند . در مورد جمع بندي پاسخ هاي مطالب قبلي هم بايد بگم كه پاسخ ها خيلي عالي مطرح شده و هر كس ميتونه يه جمع بندي از پاسخ ها براي خودش داشته باشه .
ممنون از همه دوستان .

نمایه کاربر
aamg

محل اقامت: تهران

تماس:

پست توسط aamg »

سلام
ار توضيخات خوب منجم آماتور وحمايتي كه از از رصد و رصدگر داشتند واقعامتشكرم .
....................................................................................................
و اما سوال اين هفته من :

1.ممكن است اسامي همه سياركهاي كشف شده منظومه شمسي را بگوييد؟

2.در مورد سي سي دي توضيح دهيد؟

...........................................................................................................

با تشكر و با آرزوي موفقيت انجمن [/b]

نمایه کاربر
منجم آماتور

تماس:

پست توسط منجم آماتور »

سلامي دوباره
بايد عرض كنم كه دوستاني كه قرار است سوالات اين هفته رو بيان نمايند و خواهش ما را پذيرفته اند عبارتند از :
ARYT- aamg - white hole – raihaneh - محمد نيك
از اين دوستان خواهش داريم هر چه سريع تر سوالات اين هفته را در تاپيك قرار بدهند تا ساير دوستان بتونند نظراتشونو اعلام نمايند و از پاسخ ها استفاده نماييم .
بقيه دوستان نيز ميتونن سوالاتشونو اعلام نمايند .
ممنون از همه دوستان .
عظمت زندگي در علم نيست بلكه در عمل است

نمایه کاربر
ARYT

تماس:

پست توسط ARYT »

سلام
حالا چون شما مي فرماييد چشم.
همون سوال قديمي بي جواب. چرا اشعه هاي ارسالي از بيگ بنگ در تمام دنيا يكسان پخش نشده اند و از يك نقطه به ما نمي رسند؟
همين خودش 1 سال مي بره!!!
در مورد رصد حق با شماست. و من گفتم كار من نيست.
و سوال شماك عطارد - زهره - زمين - مريخ - مشتري - زحل - اورانوس - نپتون - و پلوتو كه حذف شد.
و دومي: منظور شما كدومه؟ در رصد اگر مي گيد اين يك سنسور نوري در دوربين عكاسي هست.
؛ممنون؛
And to You, O Ye Bountiful Immortals! Ye who rule aright, and dispose (of all) aright, I offer the flesh of my very frame, and all the blessings of my life.Thus the two spirits thought, thus they spoke, and thus they did;
تصویر

محمد نيك

سپاس: 6

پست توسط محمد نيك »

نمایه کاربر
aamg

محل اقامت: تهران

تماس:

پست توسط aamg »

سلام
مرسي جناب اريت اما من اسامي سياركها ي منظومه شمسي را ميخواستم.
در مورد سي سي دي هم دوستان اگر ممكن است توضيح كاملتر بفرماييد.
باتشكر

توانا

پست توسط توانا »

سلام
قبل از پديد اومدن جهان زمان و مكان وجود داشته چون ذره وجود داشته انرژي هم وجود داشته و اصلا جهان ما تفاله ي انفجار جهان قبلي بوده . بعدا بيشتر توضيح ميدم . اگه خواستين پيام بذارين E_pana_t تو يا هو مسنجر
يا علي

نمایه کاربر
ARYT

تماس:

پست توسط ARYT »

سلام
ببخشيد. حواسم نبود. زيادن. همه رو حفظ نيستم. براي اسامي:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_asteroids
خيلي زياده. حدودا 140000 تا!!!
و هايپر نوا:
به سوپرنواهايي كه خيلي بنفش هستند هايپر نوا ميگند. خيلي هم بزرگ هستند. اكثر سوپرنواها بنفش نيستند يا كم هستند. كلا دسته ي نواها پلاسما توليد مي كنند.
؛ممنون؛
تصویر

نمایه کاربر
ARYT

تماس:

پست توسط ARYT »

و لازم به ذكره سوپرنواها يا ابرنواخترها بعد از انهدام ستاره و انفجارش بوجود مياند.
بعدش بيشتر به سياه چاله يا ستاره ي نوتروني تبديل ميشند.
و همچنين تپ اختر.
تصویر

محمد نيك

سپاس: 6

پست توسط محمد نيك »

سلام
متشكر اريت ولي اتفاقا ديروز شبكه ي استاني ما حالا نمي دونم كي ها استان فارسي هستند
مي گفت كه اگر يك ابر ستاره در هنگام نابودي با كوتوله ي سفيد پر چگالي بر خورد كند و بعد منهدم شود يك هايپر نوا ايجاد مي كند كه گفت رنگ اون به چگالي كوتوله ي سفيد و چند برابر بودن اون نسبت به كو تو له ي سفيد ربط دارد حالا نمي دونم اينم قضيه اش مثل ستاره هاي نوتروني مي شه كه هر كه نظر متفاوتي داره.

نمایه کاربر
ARYT

تماس:

پست توسط ARYT »

سلام
شايد منظورتون كوتوله ي نوا بوده. اين كه اصلا دوتايي هست. به هايپرنوا كاري نداره.
كوتوله ي سقيد اصلا جرم كمي داره. وقتي ستارگان اجرام پايين بميرند كوتوله ي سفيد مي شوند.
و بعد تبديل كوتوله ي سفيد به نوا راب ا هايپرنوا اشتباه نگيريد.
وقتي يك كوتوله ي سفيد به حد Chandrasekhar برسه به صورت يك سوپر نوا منفجر ميشه.
به هر حال همين جوري نيست كه دو ستاره به هم بخورند.
اينكه كم ديده مي شوند اين هست كه در مركزشون سياه چاله دارند و كم ميشه كه تجمل كنند و كلا سياه چاله نشند. به همين دليل از خودشون اشعه ي گاما مي دند و يك هاله ي حلقوي افشانه اي هم دورشون دارند.
فكر كنم اشتباه از اونها بوده. چون من نشنيدم.
؛ممنون؛
تصویر

نمایه کاربر
منجم آماتور

تماس:

پست توسط منجم آماتور »

سلام به همه دوستان
Ccd ها آخرين طرح آشكارسازهاي فرو سرخي هستند كه به شكل تراشه هاي الكترونيكي هستند . به عنوان مثال در تراشه سيليسي به ابعاد 1.5*1.5 اينچ مربع 800 رديف شمارنده فوتون و هر رديف 800 شمارنده با آرايشي شبيه صفحه شطرنج مي باشد . چنين آرايشي 640000 شمارنده فوتون به نام پيكسل دارد كه هر پيكسل مي تواند فوتون هاي منفرد را آشكار كندو تعداد برخورد هاي آنها را در هرثانيه بشمارد .
برونداد هر پيكسل به كامپيوتر داده شده و تصوير مركبي از آنچه كه تلسكوپ در طول موج هاي فرو سرخ مي بيند توليد مي كند .
حساسيت اين آشكار ساز ها به قدري است كه از تلسكوپ فضايي هابل با فاصله 400000 كيلومتري از سطح ماه مي تواند انساني را بر سطح ماه ( از روي حرارت بدن ) مشخص نمايد .
ممنون.

نمایه کاربر
منجم آماتور

تماس:

پست توسط منجم آماتور »

سلامي دوباره
اولين سيارك در سال 1801 م توسط پياتسي در فاصله 2.76 AU از خورشيد ( با قطر 1000 KM ) به نام سرس كشف شد . در سال بعد سيارك پالاس با قطر 600KM و سه سال بعد جونو با قطر 250 KM و شش سال بعد وستا با قطر 540 KM كشف شدند .تخمين فعلي تعداد كل سيارك ها در محدوده منظومه شمسي بيش از يك ميليون است .
هرس و آپولو و آدونيس و ايكاروس و اروس و جئوگرانوس از جمله سياركهايي هستند كه در مسير مدارشان نسبتا به زمين نزديك ميشوند .
سيارك AA 1976 از هر جسم ديگري به جز ماه به زمين نزديك تر ميشود .
سياركها از نظر موقعيت قرارگيري در سه گروه زير طبقه بندي ميشود :
1-گروهي كه مدارشان تقريبا دايره اي است و در فاصله 2.8AU در كمربند سياركي سنتي قرار دارند.
2-گروه آپولو كه مدارهايي با خروج از مركز زياد دارند و بسياري از آنها مدار زمين را قطع مي كند.
3-سياركهاي ترووايي كه 60 درجه عقب و 60 درجه جلوي مشتري در مدار اين سياره قرار دارند و نام هايي مانند هكتور و نستور و .... دارند .
البته من در اين اندازه بلدم و مطمنا اطلاعات موجود در مورد سياركها خيلي فراتر از اين بحث من است .
همچنين ايده اي كه باعث جستجو به دنبال سياركها شد انتشار قانون تيتيوس - بده در سال 1772 ميلادي بوده است . تلاش ها براي پيدا كردن سياركها ( در واقع سياره ) تا سال 1801 ميلادي ادامه داشت .
ممنون .

نمایه کاربر
raihaneh

پست توسط raihaneh »

سلام .

:?: سئوال :

1 - روز نجومی چيه و مدت زمان اون چقدر طول می کشه ؟

2 - با يه ظرف آب چه جوری ميشه فهميد تو نيمکره شمالی هستيم يا نيم کره جنوبی ؟

3 - زندگی در کدوم قسمت رود نيل بهتره ؟ ( کاملا فيزيکی )

ارسال پست