نشست هفتگي

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
raihaneh

پست توسط raihaneh »

منجم آماتور نوشته شده:ريحانه گفته :
. در مورد نیروی گریز از مرکز : کلمه نیرو به کنش و واکنش بین دو جسم گفته میشه و اینکه اینحا از این کلمه استفاده شده یه اشتباه رايجه . چون در اصل در اینجا ( اعم از سیاره و یا هر جسمی که دارای این نیرو است ) ما یک جسم داریم . این چیزی که به نام نیروی گریز از مرکز گفته میشه نتیجه چرخش این جسم بر روی یک مدار دایره ای و ... ست و هیچ ربطی به وجود و یا عدم وجود جسمی در مرکز نداره که کنش و یا واکنش دو جسم رو نتیجه بده .

ولي نقش اون جسمي كه در كانون مدار سيارات قرار داره ( خورشيدو ميگم ) خيلي مهمه . يكي از دلايل چرخش سيارات به دور خورشيد وجود خورشيد است . اگه خورشيو وجود نمي داشت كه سيارات مدار طي نمي كردند بلكه حركت مستقيم الخطي داشتند .
از طرفي كلمه نيرو براي گريز از مركز اشتباه نيست در واقع به سيارات در حين چرخيدن به دور خورشيد شتابي وارد ميشود به نام شتاب گريز از مركز و بر طيق قانون دوم نيوتن اين شتاب باعث وارد آمدن نيرو به سيارات ميشه كه به نيروي حاصل نيروي گريز از مركز مي گن .
از طرفي عكس العمل نيروي گريز از مركز وجود دارد و به خورشيد وارد ميشود ولي چون جرم خورشيد خيلي زياده ( 99.99٪ جرم منظومه شمسي ) از اين نيرو صزف نظر ميشود .
اريت ميگه : و البته در مورد مدارها:
بله. اگر ميدان مغناطيسي قدرتش يك دست پخش نشده باشه خوب مسلما اونجاها كه كمتره سياره فاصله ي بيشتري از ستاره مي گيره. البته به فاصله هم ربط داره.
در بعضي فواصل كم از ستاره اين انتشار نا مساوي اهميتي نداره.
به نظر نميرسه كه نيروي مغناطيس خورشيد با مدار سيارات رابطه اي داشته باشه ( يا اگه هم داره من خبر ندارم ) از اريت مي خوام در اين مورد بيشتر توضيح بده .

سلام .
اگر معادلات مربوط به نيروي مركزي وارد بر يك جسم دلخواه را بنويسيم و با استفاده از روابط انرژي معادله حركت رو براي اون بدست بياريم . يك معادله با سه جمله بدست مي آوريم . جمله اضافه بر قانون دوم حركت به عنوان نيروي گريز از مركز شناخته مي شود . ولي به هيچ عنوان نيرو نيست بلكه حاصلضرب جرم در شتاب است . ( همانطور كه گفته شد نيرو كنش و واكنش بين دو جسم است ) به اين جمله نيروي كاذب هم گفته مي شود . ( از جنس نيرو است )

البته اين توضيح محاسباتي است . در مورد توضيح شهودي خيلي نمي تونم واضح بيان كنم .

نمایه کاربر
ARYT

محل اقامت: KL

سپاس: 11

تماس:

پست توسط ARYT »

سلام
نه. به جز نوترون چيزهاي ديگه هم هست. بعد سياه چاله به بار مربوط نيست.
نوترون بار نداره اما ميدان داره چون اسپين داره و اسپينش 2/1 هست و به همين دليل ميدان ستاره برش تاثير ميذاره.
؛ممنون؛
And to You, O Ye Bountiful Immortals! Ye who rule aright, and dispose (of all) aright, I offer the flesh of my very frame, and all the blessings of my life.Thus the two spirits thought, thus they spoke, and thus they did;
تصویر

نمایه کاربر
منجم آماتور

تماس:

پست توسط منجم آماتور »

سلام به همه دوستان
بايد بگم كه حاصل ضرب شتاب در جرم يعني نيرو .
من از خانم يا آقاي ريحانه يه سوال داشتم : آيا عمل و عكس العمل بين دو جسم وارد نميشود ؟
عامل ايجاد مدار سيارات در منظومه شمسي چيست ؟
نيروي گريز از مركز ( يا شتاب گريز از مركز ) حاصل جاذبه خورشيد و سرعت اوليه سيارات است پس طبق قانون سوم نيوتن عكس العملش به خورشيد وارد ميشه .
خواهش مي كنم بيشتر توضيح بديد .
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
در ستاره هاي نوتروني فشار نوترونهاي تبهگني در مقابل گرانش حاصل از رمبش مقاومت مي كند ( اين ستاره ها 2برابر خورشيد جرم دارند ) اگه ستاره اي 3 يا 4 برابر جرم خورشيد جرم داشته باشد ديگر فشار تبهگني نيز نمي تواند در مقابل گرانش مقاومت كند زيرا براي مقاومت در مقابل گرانش بايد ذرات با سرعتي بيش از سرعت نور حركت كنند كه اين امري ناممكن است و اين ستاره تبديل به سياهچاله مي شود .
فشار تبهگني براثر خصوصيات كوانتومي ذرات بوجود مي آيد .
عظمت زندگي در علم نيست بلكه در عمل است

نمایه کاربر
ARYT

تماس:

پست توسط ARYT »

سلام
خوب حالا دقيقا داره سر چي بحث ميشه؟ شما قبول كرديد ستاره ي نوتروني سياه چاله ميتونه بشه؟
And to You, O Ye Bountiful Immortals! Ye who rule aright, and dispose (of all) aright, I offer the flesh of my very frame, and all the blessings of my life.Thus the two spirits thought, thus they spoke, and thus they did;
تصویر

نمایه کاربر
raihaneh

پست توسط raihaneh »

منجم آماتور نوشته شده:سلام به همه دوستان
بايد بگم كه حاصل ضرب شتاب در جرم يعني نيرو .
من از خانم يا آقاي ريحانه يه سوال داشتم : آيا عمل و عكس العمل بين دو جسم وارد نميشود ؟
عامل ايجاد مدار سيارات در منظومه شمسي چيست ؟
نيروي گريز از مركز ( يا شتاب گريز از مركز ) حاصل جاذبه خورشيد و سرعت اوليه سيارات است پس طبق قانون سوم نيوتن عكس العملش به خورشيد وارد ميشه .
خواهش مي كنم بيشتر توضيح بديد .
سلام .
پس قبل از اينكه من تو ضيح بيشتر بدم ، شما به يه سئوال جواب بدین .
تعريف فيزيکی شما از نیرو چيه ؟ ( نه تعريف ریاضی ) و قانون سوم نيوتن چيه ؟ ( همراه با تعريف رياضي ) و وقتي مي گيم به جسمي نيروي مركزي وارد ميشه يعني چي ؟

( البته ببخشيد سه تا سوال شد . من فقط مي خوام ببينم تفاوت تعريفاي من با شما تو چيه كه با هم اختلاف داريم )

نمایه کاربر
منجم آماتور

تماس:

پست توسط منجم آماتور »

سلام به همه دوستان
ببخشيد دير جوابتونو ميدم .
بايد عرض كنم كه :
1- نيرو عامل انجام كار است . ( هر چند تعريف رياضي با تعريف فيزيكي يك پديده كاملا با هم ،هم ارز است )
2- طبق قانون سوم نيتون بين هر دو جسم عمل و عكس العملي لست كه اين دو نيرو با هم برابر و در خلاف يكديگر بر هم وارد مي شوند . ( تعريف رياضي نياز ندارد )
3- خورشيد ( به عنوان مثال ) در يكي از كانون هاي بيضي قرار دارد و طبق قانون جهاني گرانش به همه اجرام منظومه شمسي نيرو وارد مي كند . اين نيرو همون نيروي جانب مركز است كه در مقابل نيروي گريز از مركز مقاومت مي كند . اين نيرو همون نيروي است كه به تمام سيارات وارد شده و جهت آن به سوي مركز منظومه ( خورشيد ) است .
به طور كلي منظورم اين است كه ما در منظومه شمسي يك جسم نداريم ( حرف شما رو در بالا مي گم ) بلكه در كنار هر جسمي خورشيد با گرانش زيادش قرار دارد و بر آن جسم اثر مي گذارد .
عاملي كه به يه جسم نيرو وارد مي كند نمي توان نقشش را ناديده گرفت . عامل ايجاد نيروي گريز از مركز خورشيد است چون اگر نبود سيارات مدار دايره اي ( ساير شكلها ) رو طي نمي كردند .
فكر ميكنم منظورم رو به شما رسوندم .
حالا شما سوال منو جواب بديد و اين سوالو كه عامل ايجاد نيروي گربز از مركز كدام است ؟
ممنون

نمایه کاربر
منجم آماتور

تماس:

پست توسط منجم آماتور »

اريت جون بايد بگم كه فكر مي كنم ثابت شد كه ستاره نوتروني نميتونه تبديل به سياهچاله بشه .
چون هم جرمش كمه و هم رمبش ستاره تا بي نهايت ( و تبديل ستاره به تكينگي ) ادامه نداره و هم نوترونها در ستاره ايجاد فشار تبهگني مي كنه و در مقابل گرانش مقاومت مي كند .
شما اگه نظر خاصي داريد بيان كنيد تا ببينيم در آخر از اين سوال چه جواب صحيحي در مياد .

نمایه کاربر
ARYT

تماس:

پست توسط ARYT »

سلام
به ازاي همه ي اينها خوب قدرت مغناطيسي اش 10 به توان 12 بار از مال زمين قوي تره.
الان همينطوره كه ميگيد ولي اين به اون دليل هست كه تا حالا ديده نشده اند.
اينها يك اندازه نيستند. از 1.35 تا 2.1 برابر جرم خورشيد تا كوچكتر از اونها هم داريم.
مي بينيد كه بعضي از اونها بيش از حد Chandrasekhar يعني 1.44 جرم سولار هستند.
درسته كه به 3 نرسيده اند اما اين امكان وجود داره كه با همين مقدار برسه.
البته اكثر اونها 30000 بار كوچكتر از خورشيد هستند اما چگالي زيادي دارند.
كه به قول شما خيلي بعديه يك ستاره ي نوتروني پيدا بشه كه سياه چاله ميشه. اما اونها بعد از مدتي شايد تغيير كنند. اين تغيير تا حالا ديده نشده چون اين ستاره ها نمي سوزند.
فقط با اشعه ي گاما و ايكس و پالسار ديده مي شوند. به همين دليل خيلي سخته كه بگيم يك روزي به حد 3 جرم سولار مي رسند. تا سياه چاله بشند.
اما مي دونيم كه خورشيد ما 1 سولار جرم داره. و پيش بيني ميشه سياه چاله بشه. البته بعد از تبديل شدن به غول سرخ. پس از ستاره هاي نوتروني 1.35 تا 2.1 جرم سولاري هم بر مياد.
؛ممنون؛
تصویر

محمد نيك

سپاس: 6

Re: نشست هفتگي

پست توسط محمد نيك »

سلام به استادان عزيز
ببخشيد مي توانيد در مورد هايپر نوا ها (hyper nova)كمي اطلاعات به من بدهيد.

نمایه کاربر
منجم آماتور

تماس:

پست توسط منجم آماتور »

سلام به همه دوستان
مي خواستم بفهمم كه آيا موضوع عدم تبديل ستاره نوتروني به سياهچاله براي همه حل شد ؟
دوم اينكه موضوع نيروي گريز از مركز براي ريحانه نيز حل شده ؟ چون پاسخي از ايشون براي سوالم در يافت نكردم .
لطفا در صورت حل شدن موضوعات بحث شده در اين تاپيك ما رو در جريان قرار بديد تا بتونيم از اين صحبت ها نتيجه گيري كنيم .
منتظر جوابتون هستم .

نمایه کاربر
منجم آماتور

تماس:

پست توسط منجم آماتور »

سلامي دوباره
در مورد اشياي سوسماري BL بايد بگم كه اين اسم از ستاره متغيري در صورت فلكي سوسمار گرفته شده است و بع عنوان نماينده مجموعه اي از ستارگان متغير مه آلود با نام BL Lac در نظر گرفته مي شود. اين شئي در مركز يك كهكشان عادي قرار دارد كه به علت ماهيت بسيار ضعيف كهكشان اطراف آن فاصله بسيار دور آن از ما قابل تاييد است . ( انتقال به سرخ دارد )
سوال مهم اين است كه چگونه يك شئي مي تواند چنان انرژي توليد كند كه از چنان فاصله اي قابل رويت باشد . به نظر ميرسد برنداد هسته اي كاملا بر برونداد ماده اطراف آن چيرگي داشته باشد و بررسي اين گونه اشيا مانند نگاه كردن به قلب يك اختروش فعال مي باشد .

نمایه کاربر
منجم آماتور

تماس:

پست توسط منجم آماتور »

يه سوال برام ايجاد شده لطفا اگه كسي پاسخي داره ارايه كنه اون سوال اينه كه در مورد اين تاپيك ( نشست هفتگي ) تعداد بازديد ها بالاي 400 تا است در حالي كه پاسخ ها به 30 عدد هم نمي رسد . چرا ؟
آيا سوال هاي اين تاپيك خيلي مشكلند ؟ ( يا شايد خيلي ساده )
يا براي بازديد كنندگان اهميتي ندارد كه پاسخ اين سوالات را بدهند يا بفهمند ؟!!!!
اگه ما عاشق نجوم هستيم كه بايد اين عشقو نشون بديم ( در عمل ) و فقط ادعا عشق به نجومو نداشته باشيم !!
من از همه بازديد كنندگان خواهش دارم نظرشونو در مورد اين سوالات و پاسخ ها ارايه كنند تا اين بخش فعال تر از گذشته بشه و مثل ساير انجمن ها فقط اسمش نمونه ! ( نظر شخصي )
به نظر من اگه ما فعال تر باشيم مي تونيم خيلي بيشتر از اطلاعات همديگه استفاده كنيم و اين كار باعث ارتقاي سطح علمي تموم اعضا و علا قه مندان به نجوم ميشه .
ما فقط ميگيم در شهر ما انجمن نجوم يا مكاني براي تدريس نجوم و فعاليت در اين زمينه وجود ندارد حالا كه ما اين مشكلاتو داريم ( و خيلي هاي ديگه ) پس چرا نمي خواهيم از اين طريق با همديگر ارتباط داشته باشيم تا حداقل خلا عدم وجود انجمن در شهرمون كمتر احساس بشه ؟

نمایه کاربر
ARYT

تماس:

پست توسط ARYT »

سلام
من نمي تونم راستش اين سوال آخر شما رو پاسخ بدم. (چرا شركت نمي كنند). سوال بعدي لطفا....
تصویر

محمد نيك

سپاس: 6

Re: نشست هفتگي

پست توسط محمد نيك »

سلام
فكر كنم اين كسايي كه هي اينو ميگن كه ما انجمن داريم فقط يك بهانه است چون اكثر شهر ها انجمن ندارند و فقط اون ها نيستند كه انجمن ندارند.

نمایه کاربر
aamg

محل اقامت: تهران

تماس:

پست توسط aamg »

سلام
جناب منجم آماتور به نظر من بازدید بالا به خاطر جالب بودن تاپیکه
من خودم روزی 4بازدید از اینجا دارم اماجواب خیلی از سولا رو خوب نمی دونم برا همین اظهار نظر نمی کنم فقط از جوابای سایر دوستان استفاده می کنم
در ضمن یه در خواست دارم:اگر ممکنه یه کم هم در مورد مسایل رصدی صحبت کنیم

راستی جسارتا یه انتقاد:
برخی دوستان اینجا را با اتاق فلسفه اشتباه گرفته اند البته عادت به نپذیرفتن دارند گویا
اما یه مساله علمی با ارایه سند کاملا قابل قبوله ونیاری به جدل نیست.
چون مهم نظر ما نیست مهم اونیه که اثبات علمی شده
با تشکر

ارسال پست