المپياد نجوم

مدیران انجمن: parse, javad123javad

الهه

سپاس: 1

تماس:

المپياد نجوم

پست توسط الهه »

سلام .
با عرض معذرت از تمام دوستان محترم.
ديدم كه چند تا تاپيك المپياد بود . بهتر ديدم مطالبش رو در يك تاپيك بيارم.و از اونجايي كه مطالب تكراري زياد بود و ....
مجبور شدم پستها رو حذف كنم و خلاصه رو اين جا بيارم:
دوستان عزيزمون گفته بودند:

به نظر من براي شركت كردن در المپياد بايد فيزيك 2 و 3 را كامل بلد باشيد ( در بخشنامه آمده كه از مراجع المپياد نجوم كتابهاي فيزيك 2 و 3 است) به علاوه بايد با برخي اعمال در رياضي آشنا باشيد مثل لگاريتم كه خيلي به درد مي خوره .
كتابهاي زير نيز از مراجع المپياد نجوم است و براي كسي كه مي خواد المپياد نجوم بده توصيه ميشه اين كتابها را بخواند .

1- درآمدي بر اخترفيزيك نوين
2- نجوم كروي ( البته اين كتاب خيلي سخته و توصيه ميشه اول كتابهاي ديگر را بخوانيد اگر وقت آورديد به آن هم نگاه كنيد )
3- نجوم ديناميكي
4 - اخترفيزيك ستاره اي جلد 1 و 2
5 - نجوم و اخترفيزيك مقدماتي جلد 1 و 2
6 - زمين در فضا
7 - توصيه ميشه يه اطلس آسمان نيز تهيه شود

ر المپياد شما بايد با يك سري مفاهيم كلي نجوم آشنا باشيد . كتاب نجوم به زبان ساده كمي كمك ميكنه . همچنين نجوم كتاب محاسباتي و كاربردي خوبه . در كل مطالعه ي هر كتاب نجومي مي تونه كمك كنه.

در المپیاد نجوم همینطور بقیه گفتن کتاب نجوم به زبان ساده و نجوم دینامیکی و نجوم کروی میتونه بهتونم کمک کنه.

میخواستم بدانم جواب سوال های المپیادهای نجوم گذشته را از کجا می توانم تهیه کنم

از كتاب زير:

اسم نويسنده كتاب ( آمادگي براي المپياد نجوم ) :
حجت ا... عليزاده كوشكي
انتشارات (سالوك )

سلام
از نجوم كروي تو المپياد فقط 2 فصل اول مياد بهتره براي آشنايي با مفاهيم نجومي ابتدا كتاب ساحتار ستارگان و كهكشانها رو بخونيد بعد كتاب اختر فيزيك مقدماتي (2جلد)رو بخونيد .
براي اطلاع بيشترhttp://ohm.blogfa.com

الهه

تماس:

پست توسط الهه »

سلام ! اولين كتابي كه براي المپياد نياز هست كتاب ساختاره!
بعد از اون بايد نجوم ديناميكي را خواند تا يك ديد نجومي خوب پيدا كني !
بعد از اينها كتاب هاي كروي ، اختر فيزيك ستاره اي به درد ميخورند .
البته 90% المپياد نجوم هوشه !!!

با سلام...

مهمان,
نقل قول:
سلام

منم المپاد نجوم شركت كردم .به نظر منم براي موفقيت توي المپياد نجوم هوشه كه خيلي مهمه.

هوش ؟؟؟؟

بابا چي ميگه اين

هوش كدومه !!!

المپياد هيچ نيازي به هوش نداره

شما ميتوني بگي سوالات المپياد نجوم امسال چند تا بود؟؟؟؟

مي توني بگي به چي سوالات مرحله دوم نمره ميدادن ؟؟؟

من ميگم براتون 10 سوال

10 تا در تمام المپيادها بيشنرين تعداد سوال ها !!!

10 سوال 4 ساعت و نيم وقت !!!!

براي هر سوال 27 دقيقه وقت !!

يعني شما سوال رو ميديدي دو حالت داشت يا ايده ي سوال رو ميدونستي شروع مي كردي به محاسبه يا نه خدافض سوال
اصلا وقتي وجود نداشت كه بخواي هوشت رو به رخ سوال بكشي يا ايده بزني

در ضمن شمايي كه المپياد نجوم امتحان داديد حتما مي دونين كه مرحله دوم يك كادر مستطيلي بود كه تنها جواب آخر اون 10 مسيله رو اونجا مي نوشتي
و 90٪ نمره تنها به جواب آخر بستگي داشت نه به ايده زيبا و يا نبوغ جناب عالي

خوب تا اينجا كه اثار هوش كاملا مشهود بوده !!!

در مورد مرحله اول فكر نميكنم حفظ كردن نام چند سياره و وييژگي هاشون و مكان هاي صور فلكي اسمان و دوتا مسيله الكي دوره تناوب و قوانين كشكي كپلر اصلا احتياجي به استفاده از فكر داشته باشه !!!

من در مرحله اول نجوم با اينكه خودم المپياد فيزيكي بودم بدون ذرهاي مطالعه شركت كرده و قبول شدم !!

مي دونيد چرا ؟؟؟

چون امسال حتي 8 ٪‌ هم ميزديد در المپياد نجوم قبول ميشديد
اگر شما به درصد 8 و اسامي صور فلكي و دماي سطح نپتون هوش ميگيد واقعا براتون متاسفم...

يك امار جالب از المپياد كشكيه نجوم

امسال در مرحله اول 450 نفر المپياد نجوم پذيرفته شدن در حالي كه در تمامي المپياد ها 800 نفر اند در نجوم هم قرار بود 700 نفر بشه ولي چون از نفر 450 به پايين همه منفي زده بودن

تا نفر 450 هم قبول شدن !!!!

اين هم از نمايش هوش در المپياد نجوم ...

الهه

تماس:

پست توسط الهه »

لازم مي دونم كه يه چيزهايي رو روشن كنم:
المپياد نجوم نوپاست و واضحه كه رقابتش از بقيه ي رقابتها در المپيادهاي ديگه آسونتره.
اما!
كتاب اصلي المپياد نجوم در بخش هندسه نجوم كروي اسمارت هست.
اين كتاب به دانشجويان فوق ليسانس رياضي در بعضي دانشگاهها تدريس مي شه.
ديد نجومي چيزي نيست كه همينجوري به دست بياد.

بايد همه چيز رو سه بعدي ديد.
مكانيك سماوي كه در نجوم لازمه حتي در المپياد فيزيك هم لازم نيست.

خوب مي دونم كه المپيادي هاي ديگه چطور نخواستن المپياد نجوم رو در جمع خودشون راه بدن...و بعد گفتن هتله!

ما اهميت نمي ديم....ولي خوبه آدم به حرف ديگران كمي فكر كنه بعد اون رو تكرار كنه.
با كسي نبودم ....چونكه تقريبا اين قضيه به همه القا شده.
ببخشيد اينطور تند گفتم. آخه دلم واقعا از دست حرف هاي غير واقعي پر بود.
:)

ع

پست توسط ع »

به نظر من حتي حفظ كردن اسم چهارتا دانشمند هم هوش مي خواد چه برسه حفظ كردن اون همه اعداد ثابتو ..جرم اينهمه از اين گردي ها تو آسمون!

نمایه کاربر
shsaeed

پست توسط shsaeed »

البته يكي از مشكلاتي كه در المپياد نجوم هست اينه كه ما آموزشي را به بچه ها نمي ديم و اون وقت ازشون امتحان مي گيريم.
احساس مذهبی بزرگترین شاه فنر تحقیقات علمی است. ( آلبرت انیشتین)

محمد نيك

سپاس: 6

پست توسط محمد نيك »

سلام
براي شركت در المپياد نجوم بايد برو به كجا و ثبت نام كنم؟
با تشكر

white hole

تماس:

پست توسط white hole »

عليك سلام
در المپياد نجوم هم مثل بقيه ي المپيادها از طريق آموزش و پرورش هر استان يا شهرستاني و قبل از اون از طريق دبيرستان ها بچه ها رو ثبت نام مي كنن . البته توي مدرسه ي ما وقت ثبت نام تموم شده.
بگو چندمي تا بتونم بهتر راهنماييت كنم.
تا بدانجا رسيد دانش من كه بدانم كه هيچ نمي دانم

الهه

تماس:

پست توسط الهه »

المپياد نجوم 4 سال است كه به وجود اومده كه 2 سال آخر ملي و رسمي شده.
فكر كنم اگر كسي بخواد نجوم ياد بگيره(خصوصا براي المپياد) هر جا كه باشه كلاسي...دبيري...باشگاه نجومي...يا در آخر سايتي وجود داشته باشه.

محمد نيك

پست توسط محمد نيك »

white Hole نوشته شده:عليك سلام
در المپياد نجوم هم مثل بقيه ي المپيادها از طريق آموزش و پرورش هر استان يا شهرستاني و قبل از اون از طريق دبيرستان ها بچه ها رو ثبت نام مي كنن . البته توي مدرسه ي ما وقت ثبت نام تموم شده.
بگو چندمي تا بتونم بهتر راهنماييت كنم.
سلام
اول دبيرستان ولي مدرسه هر چي مي گوييم كي المپياد نجوم است جواب نمي دهد

white hole

تماس:

پست توسط white hole »

المپياد نجوم هم مثل بقيه المپيادهاست . تو مدرسه ي شما چه جوري براي بقيه ي المپيادها اسم مي نويسن. المپياد نجوم هم مثل همون ها و جزيي از همون بخشنامه است . اگه از طريق مدرسه نمي توني به اداره ي آموزش و پرورش شهرتون برو و از اونجا ثبت نام كن .

مهمان

پست توسط مهمان »

الهه,

شما نبايد فكر كنيد كه همه جا تهرانه. در شهر ما نه گروه نجومي هست نه باشگاهي و نه دبيري.

نمایه کاربر
Nietzsche

محل اقامت: Ardebil

تماس:

پست توسط Nietzsche »

به نظر من هوش مهمه اما نه اونقدر كه باعث موفقيت بشه...
آب بخاطر استمرارش در سنگ نفوذ مي كند نه قدرتش...
به نظر من اراده مهمترين برگ برنده است
المپياد نجوم مرحله اول سوالاش از چي ها مي ياد؟(منظورم اينه كه از چه كتابي چند سوال...و از چه موضوعي چند سوال)
Impossible Is Impossible
--------------------------------------------------
عشق وقتي به سدي مي خورد. بينهايت خطرناكتر از آني مي شود كه جلويش گرفته شود.(مكبث-شكسپير)

نمایه کاربر
منجم آماتور

تماس:

پست توسط منجم آماتور »

ثبت نام المپياد نجوم در حال حاضر در تمامي دبيرستانها داره انجام ميشه . امسال براي اولين بار سال اوليها هم مي تونن شركت كنند . تازيخ امتحان هم دوم اسفند ساعت 14 است .
در مرحله اول سوالاتي در زمينه ديناميك منظومه شمسي و حركت ماهواره ها و نمودار راسل و رابطه قدر و درخشندگي و چند سوال در مورد نجوم رصدي پرسيده مي شود .
قبولي در اين مرحله خيلي خيلي آسونه . ولي مراحل بعدي سخت ميشه .

محمد نيك

پست توسط محمد نيك »

منجم آماتور نوشته شده:ثبت نام المپياد نجوم در حال حاضر در تمامي دبيرستانها داره انجام ميشه . امسال براي اولين بار سال اوليها هم مي تونن شركت كنند . تازيخ امتحان هم دوم اسفند ساعت 14 است .
در مرحله اول سوالاتي در زمينه ديناميك منظومه شمسي و حركت ماهواره ها و نمودار راسل و رابطه قدر و درخشندگي و چند سوال در مورد نجوم رصدي پرسيده مي شود .
قبولي در اين مرحله خيلي خيلي آسونه . ولي مراحل بعدي سخت ميشه .
سلام
براي جواب دادن به سوالات مرحله ي اول بايد فيزيك(2) را خوانده باشيم؟

نمایه کاربر
منجم آماتور

تماس:

پست توسط منجم آماتور »

سلام
كليه اطلاعات مورد نياز را پرسيده و در تاپيك جداگانه براي استفاده شما فرستادم . اين اطلاعات كاملا صحيح بوده و از باشگاه دانش پژوهان جوان كه تنها مرجع برگزاري المپياد در ايران است اخذ شده است .
عظمت زندگي در علم نيست بلكه در عمل است

ارسال پست