سوالات مقدماتی نجوم

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
اماتور

سپاس: 2151

تماس:

Re: سوالات مقدماتی نجوم

پست توسط اماتور »

علی... نوشته شده:یعنی اگر فاصله زمین با خورشید در ابتدا با الان اندکی فرق میکرد ممکن بود اصلا حیاتی بروی زمین بوجود نیاد؟
خب ببین همونطور که مامی میگه نمیشه با قطعیت گفت ولی مثلا

ممکنه به شکل دیگه ای { سازگار با گرما } ولی با زم معلوم نیست فعلا که تو منطقه گودیلاکسیم

اگه نزدیک تر بود { همون اندکی } حیات وجود داشت ولی ساختارش و سازماندهی اکوسیستمیش فقط با گرما بود و ممکن

همون نزدیک بودن جزیی زمین با خورشید در شرایط اکسیژن سازی توسط استروماتالیتا سخت تر و اصلا به کل شکل طبیعت با الان

فرق داشت چرا که اگر حیاتی ایجاد بشه تمامی موجودات باید خودشونو با گرما سازگار میکردن تمام اینا فقط به خاطر اندکی نزدیکی

همین قضیه دقیقا برای اندکی فاصله داشتن زمین ...

لازم به ذکر که زمین اگر 7 الی 5% اگه { یکی از این دوتا } به خورشید نزدیک بشه زمین روبه نابودی انی و حتمی میره

من زیر این حالت توضیح دادم و نظر شخصیمه smile072

نمایه کاربر
علی...

نام: علی رضازاده

محل اقامت: شیراز

سپاس: 135

پست توسط علی... »

ایا زمین وسیارات منظومه شمسی در ابتدا قطعه ای از خورشید بودند اگه جواب مثبته چه شواهد علمی دال بر این وجود داره؟
در ثانی مشتری که گازه چطوری از خورشید جدا شده اصلا مشتری چطور بوجود امده؟
خداونددر آیه ۱۸ سوره زمر می فرماید

کسانی که سخنان را می‌شنوند و از نیکوترین سخن پیروی می‌کنند؛ آنان کسانی هستند که خدا هدایتشان کرده، و آنها خردمندانند.

نمایه کاربر
اماتور

سپاس: 2151

تماس:

پست توسط اماتور »

ایا زمین وسیارات منظومه شمسی در ابتدا قطعه ای از خورشید بودند
دقیق نمیشه گفت چون هیچکس هنوز نمیدونه ولی نظریاتی هستن که میگن که سیارات منظومه ما از فشرده شدن غبار و

گازها به هم و به مرور زمان سیارات تشکیل شدن

تو یه نظریه ی دیگه میگن که زمین از دور جمع شدن سنگهای فضایی به دور هم زمین رو تشکیل دادن

با این حال جواب قطعی نداره اگر هم باشه من خبر ندارم

هنوز معلم نیست .

احتمالا اونم از جمع و فشردگی گاز و غبار بوده

دیگه همین قدر میدونستم ببخشید smile072

afi

محل اقامت: شیراز

سپاس: 54

پست توسط afi »

علی... نوشته شده:ایا زمین وسیارات منظومه شمسی در ابتدا قطعه ای از خورشید بودند اگه جواب مثبته چه شواهد علمی دال بر این وجود داره؟
جواب این سوال برمیگرده به طرز تشکیل منظومه شمسی،خورشید و سیارات.
گفته میشه که منظومه در یک ابری از گاز و غبار و سحابی تشکیل شده. بیشتر جرم در مرکز تمرکز پیدا کرده و خورشید را تشکیل داده و مابقی اجرام مثل سیارات و قمرها و دنباله دارها از مواد باقیمانده تشکیل شدن.
بهتره بگیم ماده اولیه تشکیل دهنده دریکجا قرار داشته. نمیدونم منظورتون از "قطعه ای از خورشید" چیه ؟
آسمان جایگاه من و توست
گاهی به آن نگاهی بینداز ...

نمایه کاربر
Vanda

سپاس: 71

سیارات فراخورشیدی

پست توسط Vanda »

سلام
برای شناسایی یه سیاره فراخورشیدی راههای مختلفی مث بررسی تاثیر جاذبه سیاره روی ستاره منظومش وعبور سیاره ازمقابل اون که باعث میشه نور ستاره تغییر کنه به صورت ظاهری خب ستاره شناسا چجوری تفاوت بین این وضع وحالتی که ما یک متغیر قیفاووسی یا یک تپنده داریم و نورش تغییر میکنه رو تشخیص میدن؟ smile042

نمایه کاربر
mamy72

سپاس: 264

پست توسط mamy72 »

فكر كنم مهم ترين تفاوت اين باشه تغيير نور بر اثر گذر سياره خيلي كمه ولي تغييرات نوري قيفاووسسي ها چند قدر تغيير در نورانيت ستاره است ... اگه اشتباه نكنم اگه ماهواره كپلر رو كه الان مسئول كشف سيارات با استفاده از نور است به طرف زمين برگردونن ميتونه روشن شدن يك شمع رو روي زمين تشخيص بده ! ... فكر كنم 90 مگاپيكسل دوربين داشته باشه (كنجكاوي 2 مگاپيكسل دروبين داره نه؟!)
بعد مسلما با تغيير نور يك ستاره سريعا اعلام كشف حيات نميشه ... هميشه تفاوت زيادي بين تعداد سيارات كشف شده در اخبار ها با تعداد كه توي ليست هاي معتبر سايت هاي متخلف در اين مورد هستند وجود داره ، وقتي كپلر يك نور مشكوك پيدا كرد اون وقت تلسكوپ هاي زميني اند كه بررسي اش مي كنند تا مطمئن بشن كه يا يك سياره طرف اند يا نه ، اين بررسي هاي بيشتر مسلما بررسي هاط طيفي رو هم شامل ميشه و احتمالا از همين جا ميشه فهميد كه آيا با يك سياره طرف اند يا خير ، پارامتري هايي مثل دوره تناوب تغييرات نوري هم به از رده خارج كردن تعدادي از مدعيان كمك مي كنه

نمایه کاربر
Vanda

پست توسط Vanda »

mamy72 نوشته شده:فكر كنم مهم ترين تفاوت اين باشه تغيير نور بر اثر گذر سياره خيلي كمه ولي تغييرات نوري قيفاووسسي ها چند قدر تغيير در نورانيت ستاره است ...
آره خودمم به اين فك كردم ولي اين حرف رو درمورد يك تپنده كه تغييرات نوريش زياد نيست نميشه زد.!ميشه؟ smile042
mamy72 نوشته شده:بررسي هاط طيفي رو هم شامل ميشه و احتمالا از همين جا ميشه فهميد كه آيا با يك سياره طرف اند يا خير ، پارامتري هايي مثل دوره تناوب تغييرات نوري هم به از رده خارج كردن تعدادي از مدعيان كمك مي كنه
بيشتر توضيح بديد....چه طوري؟ خب دوره تناوب كه ميتونه براي يك تپنده و براي گردش يك سياره فراخورشيدي يكي باشه .......
با طيف چجوري؟

نمایه کاربر
mamy72

پست توسط mamy72 »

Vanda نوشته شده:آره خودمم به اين فك كردم ولي اين حرف رو درمورد يك تپنده كه تغييرات نوريش زياد نيست نميشه زد.!ميشه؟
آره ... متغير هاي با تغييرات نورانيت كم از اين موضوع جدا اند ولي خوب شما به قيفاووسي ها اشاره كرديد ! smile045

Vanda نوشته شده:بيشتر توضيح بديد....چه طوري؟ خب دوره تناوب كه ميتونه براي يك تپنده و براي گردش يك سياره فراخورشيدي يكي باشه .......
با طيف چجوري؟
تا جايي كه نمودار هاي تغييرات قدر متغير ها رو ديدم هميشه فعال اند و مدت زمان هاي كمي رو در يك حالت مي گذرونند و اين زمان شايد براي متغير هاي كم دوره (كه ممكنه با سيارات اشتباه گرفته بشن) كم تر هم باشه ... ولي سيارات تنها زماني در نور سياره تغيير ايجاد مي كنند كه وارد يا خارجش ميشند و در مدتي كه در وسطش هستند(از ديد ما) تا زماني كه دوباره از مقابلش بگذرند تغييري در نور مشاهده نميشه ، از اين موضوع به كنار فقط متغير ها نيستند كه ممكنه به ستاره سياره دار اشتباه گرفته بشند ، ستاره هاي دوتايي گرفتي ، لكه هاي خورشيدي و ... هم ممكنه براي دانشمندا ايجاد شبه كنند كه اندازه گيري دوره تناوب (غير از فايده هاي ديگه اي كه براي بررسي دما و مدار و سرعت و ... سياره داره) مي تونه يك سري از مدعيان سياره بودن رو از ليست خارج كنه (تا جايي كه ميدونم معمولا يكي از مواردي كه خيلي در اعلام رسمي سياره فراخورشيدي اهميت داره همين دوره تناوب و جزئياتش هست)

يكي از ويژگي هاي مهمه متغير ها تغيير اندازشون هنگام تغيير نوره ، و اين تغيير اندازه براي ما به صورت تغيير سرعت شعاعي (سرعت در راستاي ديد ما) در قانون دوپلر مشاهده ميشه و از طريق طيف ميشه فهميد جسم مورد بررسي تپش داره و متغير يا نه ... در ضمن تغييرات طيفي از نظر وجود عناصر هم ميتونه كمك كنه ... كافيه طيف زمان گذر رو با طيف زماني كه گذر اتفاق نميفته بررسي كرد و از طيق عناصر به عامل تغيير نور بيش تر پي برد

---
البته اين رو هم بگم كه من تا حالا چيزي در مورد سوال شما به طور خاص در جايي نخوندم و اين هايي كه تا حالا گفتم چيز هايي كه به ذهن خودم ميرسه و خيلي خيلي امكان داره كه درست نباشند !

نمایه کاربر
Vanda

پست توسط Vanda »

mamy72 نوشته شده:(كنجكاوي 2 مگاپيكسل دروبين داره نه؟!)
نميدونم دو مگ فقط؟ smile024 آخه چرا!!؟؟؟؟؟؟؟؟
mamy72 نوشته شده:ولي خوب شما به قيفاووسي ها اشاره كرديد !
Vanda نوشته شده: یا یک تپنده
smile039
mamy72 نوشته شده:البته اين رو هم بگم كه من تا حالا چيزي در مورد سوال شما به طور خاص در جايي نخوندم و اين هايي كه تا حالا گفتم چيز هايي كه به ذهن خودم ميرسه و خيلي خيلي امكان داره كه درست نباشند
با بحث كردن به يه نتيجه اي اقلا ميشه رسيد ....منم اينايي كه گفتم(در مورد جو و...)نظرات خودم بود!

با پرو‍ژه My kepler آشنا هستيد؟برا سيارات فرا خورشيدي؟

نمایه کاربر
mamy72

پست توسط mamy72 »

Vanda نوشته شده:نميدونم دو مگ فقط؟ آخه چرا!!؟؟؟؟؟؟؟؟
كه حجم تصاوير زياد نشه و بشه فرستادش !

Vanda نوشته شده:با پرو‍ژه My kepler آشنا هستيد؟برا سيارات فرا خورشيدي؟
نه ... تصاوير رو مردم بررسي مي كن توش؟ شبيه galaxy zoo است؟

نمایه کاربر
Vanda

پست توسط Vanda »

mamy72 نوشته شده:كه حجم تصاوير زياد نشه و بشه فرستادش !
smile038دير رسيدن بهتر از بي كيفيت رسيدن است! smile030
mamy72 نوشته شده:نه ... تصاوير رو مردم بررسي مي كن توش؟ شبيه galaxy zoo است؟
من گلكسي زو رو شنيدم فقط نرفتم خودم ببينم(شنيدن هم كي بود مانند ديدن! smile022 )
بلي...!يه سري نمودار و اينا داره كه بابررسي اونا وچيزايي كه خودش گفته ميشه سيارات فرا خورشيدي رو پيدا كرد انگار يكي دوتادانش آموز هم قبلنها!تونسته بودن سياره.فـ...پيداكنن.....البته من خودم يكبار رفتمو ديدم چجوريه.....ميخاستم ببينم اگه شما ميدونيد اطلاعات بيشتري راجع بهش بديد........

نمایه کاربر
Vanda

پست توسط Vanda »

يه سوال ديگه : smile001
براي مطالعه روي اجرام آسماني از تجزيه نورشون بيشتر استفاده ميشه ديگه...دانشمندها چگونه ميتونن نورشون رو به صورت يكتا(منظورم اينه كه مطمئن شن ماله خود اون جرمه)تفكيك كنن؟واز چه دستگاههايي استفاده ميكنن ؟روش كار...؟واينكه ممكنه نور اون جرم در مسيري كه به سمت ما مياد دچار تغييراتي شده باشه كه ديگه اون نور اصلي منبعش نباشه؟(نميدونم منظورمو فهميديد يا نه؟! وچه عواملي ميتونه روي ماهيت نور جرم موثر باشه تا برسه به زمين؟

نمایه کاربر
mamy72

پست توسط mamy72 »

Vanda نوشته شده:ميخاستم ببينم اگه شما ميدونيد اطلاعات بيشتري راجع بهش بديد
تا حالا با اين جون پروژه ها كارنكردم ولي تو شماره هاي 3-4 آسمان شب(و فكر كنم چند شماره ديگه!) اطلاعاتي در موردش داده شده كه اگه بتوني پيداش كني بتونه كمك كنه
Vanda نوشته شده:واينكه ممكنه نور اون جرم در مسيري كه به سمت ما مياد دچار تغييراتي شده باشه كه ديگه اون نور اصلي منبعش نباشه؟(نميدونم منظورمو فهميديد يا نه؟! وچه عواملي ميتونه روي ماهيت نور جرم موثر باشه تا برسه به زمين؟
صد در صد !
اون نور سبزي كه بالاي خورشيد ظاهر ميشه آيا واقعا روي خورشيد وجود داره؟!
حالا خورشيد كه همين بقل گوشمون جو رو نورش تاثير ميگذاره حالا فكر كنيد سياره اي كه نورش بايد از بين اين همه غبار بين ستاره اي بگذره چه بلايي سرش مياد ! ... چه نور هايي كه هرگز به ما نميرسن !... مثل نور مركز كهكشان خودمون كه غبار ها نميگذارن مطمئن بشيم وسطش سياهچاله هست يا نه

نمایه کاربر
Vanda

پست توسط Vanda »

mamy72 نوشته شده:صد در صد !
خب پس با اين وجود صحت داده هايي كه ازاين راه بدست ميا برفناست!يني كشك!؟ تكليف چيست ؟آيا؟! smile023 smile042

نمایه کاربر
mamy72

پست توسط mamy72 »

Vanda نوشته شده:
mamy72 نوشته شده:صد در صد !
خب پس با اين وجود صحت داده هايي كه ازاين راه بدست ميا برفناست!يني كشك!؟ تكليف چيست ؟آيا؟! smile023 smile042
مسلما كشك كشك نيست !
دقيقا نميدونم چه كارهايي مي كنند ولي حدث ميزنم كه داده ها اصلاح ميشن ! ... بايد مدل سازي هايي اتفاق بيفته احتمالا كه تاثير غبار هاي احتمالي رو اصلاح كنه ... رصد در ساير طول موج ها مثل راديويي هم كمك مي كنه احتمالا ... smile023 smile073

ارسال پست