پارادوكس دوقلوها

مدیران انجمن: parse, javad123javad

باهوش باشي مي

پست توسط باهوش باشي مي »

(retin_dont_forget_me_69

عقده هاي سرخورده داري ها ها ها ها ها
خوب وقتي نميتوني فرمول جناب آلبرت رو درك كني چرا به زور مي خاي تارو مارش كني يا نكنه با عقايدت جور در نيومده زورت مياد قبولش كني
اولا: آلبرت گفته سرعت نور نسبت به هر چارچوب يا درون هر چار چوب ثابته "c"
دوما: اگه ميتوني با دلايل كاملا شفاف و علمي ردش كن
ثالثا: اگر نظريه جديدي داريد لطف كنيد و با دلايل علمي اون رو اعلام كنيد
ثانيا: ديدي عجله كردي اول خوب بود ثانيا رو بخوني بعد ثالثا ، (كل سايت + خود بنده ، در حدي نيستيم كه شخصيت آلبرت بزرگ رو بخايم زير سؤال ببريم(البته در مورد خيلي از دانشمندان بزرگ ديگه هم همين طوره )

باهوش باشي مي

پست توسط باهوش باشي مي »

(retin_dont_forget_me_69

خوب وقتي نميتوني فرمول جناب آلبرت رو درك كني چرا به زور مي خاي تارو مارش كني يا نكنه با عقايدت جور در نيومده زورت مياد قبولش كني
ثانيا: ديدي عجله كردي اول خوب بود ثانيا رو بخوني بعد ثالثا ، (كل سايت + خود بنده ، در حدي نيستيم كه شخصيت آلبرت بزرگ رو بخايم زير سؤال ببريم(البته در مورد خيلي از دانشمندان بزرگ ديگه هم همين طوره )

باهوش باشي مي

پست توسط باهوش باشي مي »

(retin_dont_forget_me_69

Retin_69

سپاس: 10

پست توسط Retin_69 »

به نام خدا
سلام باهوش باشي مي, عزيز
نمي دونم شما چه مشكلي داريد؟ من نظرم رو ميگم واينو درك كنيد به علاوه نه تنها من بلكه بسياري ديگر هم با نسبيت به مشكل خورده اند.به علاوه من مشكلي با انيشتين ندارم اوخود مشكل دارد .به علاوه من نمی دونم الان دارم چه کار میکنم ! که شما و نسبیتیون هی به من میگید داری تند میری .خوب من اشتباه می کنم که مشکلی نیست ولی شما چرا این قدر جوش میارین .نمی دونم چرا جنبه اعتراض رو ندارید نه انیشتین ،دیراک و هایزنبرگ و هر که را که می خواهید زیر سوال ببرید .تا شک نکنید حقیقت را نمی فهمید اگه انیشتین قوانین نیوتون را می پذیرفت آن موقع انیشتینی نبود که شما بخواین ازش خدا بسازین . روش من روش کسیه که شما به قول خودتون در حدی نیستید که به او اعتراض کنید .حال دیدید شما ختی از آنچه که خود باور دارید نیز آگاه نیستید .امید وارم بتونین درک کنین .خاله بازی نمی کنیم .اگه به نیوتون شک نمی شد نسبیتی نبود .اگه به قطعیت شک نمی شد کوانتم نبود . نمی دونم چی بگم به شما ولی لطفا یه کم عمیق تر فکر کنین تا بفهمید هممون دنبال حقیقتیم .
با تشکر
من از ريشه ي گياهان گوشتخوار مي آيم
ومغز من هنوز
لبريز از صداي وحشت پروانه ايست كه اورا
در دفتري به سنجاقي
مصلوب كرده بودند...

کمرنگ

Retin_69

پست توسط Retin_69 »

به هر حال اگه شما هم مايليد كه وارد بحث شويد .هيچ كس ادعا نمي كنه حرف هاش درسته (يعني اينو بايد آخر هر پست نوشت! اسمايل تاسف )
شما بيايد و اشتباه ما را متذكر شويد .بسيار سپاس گذار هم مي شوم .خوشحال مي شم كه نكات جديد ياد بگيرم .
خوب حالا شما با كدام قسمت از گفتار من در پست هاي قبلي مشكل داريد ؟ نقل كنيد لطفا.
با تشكر[/quote]
ومغز من هنوز
در دفتري به سنجاقي
مصلوب كرده بودند...

کمرنگ

نمایه کاربر
javadhelali

تماس:

پست توسط javadhelali »

فرض كنيم دو نفر با سرعت نزديك به نور از هم دور ميشن
خوب (طبق نسبيت) هر دوشون بايد حس كنن زمان براي اون يكي كند شده
پس من نتيجه ميگيرم زمان اين دو تا يكيه ( و هيچ كدوم نبايد حس كنن كه زمان
اون يكي كند شده چون اگه اين باشه دو طرفه است و برآيندشون صفر ميشه )

اويس سليماني

محل اقامت: بجنورد

تماس:

پست توسط اويس سليماني »

در مورد نسبيت لطفا تابدار حرف نزنين نسبيت اصلا ربطي به اين حرفها نداره نسبيت ميگه كه هيچ وقت زمان براي دو ناظر نميتونه يكسان باشه
درود بر تمامي شيفتگان دانش

Retin_69

پست توسط Retin_69 »

به نام خدا
javadhelali نوشته شده:فرض كنيم دو نفر با سرعت نزديك به نور از هم دور ميشن
خوب (طبق نسبيت) هر دوشون بايد حس كنن زمان براي اون يكي كند شده
پس من نتيجه ميگيرم زمان اين دو تا يكيه ( و هيچ كدوم نبايد حس كنن كه زمان
اون يكي كند شده چون اگه اين باشه دو طرفه است و برآيندشون صفر ميشه )
سلام
جواد جان
چگونه نتيجه ي بالا را گرفتيد ! زمان براي اين كند شده براي اونم شده واتفاقا علاوه بر اينكه براي اين شده براي اونم شده پس اين زمان اون رو تازه بايد كند تر هم حساب كند! حالا بيابيد اين و اون را؟!
با تشكر
ومغز من هنوز
در دفتري به سنجاقي
مصلوب كرده بودند...

کمرنگ

نمایه کاربر
javadhelali

تماس:

پست توسط javadhelali »

سلام رتين
ممنون از جوابات

ببين من ميگم كه اگه من و شما هر كدوم يه ساعت دقيق
داشته باشيم و با سرعت مثلا 95٪ سرعت نور از كنار هم
رد شيم بعد از يه مدت ساعت كدوممون عقبتره؟؟؟
( شما احساس ميكني ساعت من عقبتره و من احساس ميكنم ساعت شما عقبتره؟؟؟؟؟ مگه ميشه؟؟؟

Retin_69

پست توسط Retin_69 »

به نام خدا
سلام
جواد جان اشتباه اول كه فكركنم باهاش مشكل داري تبديل لورنس هست .براي مثال نقطه ي مركز حركت اين دو جسم را نسبت به هم به عنوان مرجع بگيذ و حال يكي از انها در جهت راست و ديگري چپ ممي رود .نكته ي اول اين جاست كه اصلا برايند سرعت ها را نمي توان مانند مكانيك كلاسيك و تبديلات گاليله فقط با جمع كردن دو مقدار نشان داد .بلكه رابطه ي بين اين دو سرعت را مي توان اين گونه بيان كرد :
uً=u+v/1+ u*v/c^2
که در ان uً سرعتی است که شما با سرعت v نسبت به ان مبدا حرکت می کنید در خلاف جهت دیگری با سرعت u برای آن به دست می اورید .
به نظرم برای شروع این موضوع را بررسی کنید تا پله پله بیشتر بحث کنیم.
با تشکر
ومغز من هنوز
در دفتري به سنجاقي
مصلوب كرده بودند...

کمرنگ

نمایه کاربر
javadhelali

تماس:

پست توسط javadhelali »

سلام
اشتباه اول كه فكركنم باهاش مشكل داري تبديل لورنس هست .
نه رتين جان
اون مشكلم توي همون تاپيك حل شد.
اين مربوط به يه چيز ديگه ست

من منظورم اين بود كه من و شما هر كدوم يه ساعت دقيق
داشته باشيم و با سرعت مثلا 95٪ سرعت نور ( نسبت به همديگر ) از كنار هم
رد شيم بعد از يه مدت ساعت كدوممون عقبتره؟؟؟
شما احساس ميكني ساعت من عقبتره و من احساس ميكنم ساعت شما عقبتره؟؟؟؟؟ (طبق نسبيت؟)

Retin_69

پست توسط Retin_69 »

به نام خدا
سلام
جواد ببخشيد نديدمش !
خوب اگه مشكلت با تبديلات لورنس حل شده باشد كه ديگه نبايد بگي با سرعت 95٪ از كنار هم رد ميشيم اين كه بازم شد ديدگاه كلاسيك!
( اگر اشتباه مي كنم لطفا مرا تصحيح كنيد )
خوب اشكال نداره ما فرض مي كنيم كه نقطه اي مركز ما ماست( ساكن است ) و هر دو داريم نسبت به آن نقطه با سرعت 95٪ نور از كنار هم رد ميشيم .خوب مورد اول زمان هر دو كند تر مي گذره .چون اتساع سرهت رو دارند ولي علاوه بر آن هر كسي فكر مي كند كه ساعت ديگري هم كند تر از آنچه كه اتساع زمان مربوطه به نقطه ي مرجع نشان مي دهد است.زيرا هر كدام سرعت ديگري را براي خود ( بنا به معادلات لورنس كه پيش تر باهاش آشنا شديد ) تقريبا 99.86٪ نور به دست مي آورند كه نتيجتا اتساع بيشتري را به همراه خواهد آورد .اين مشاهدات هر كدام از دو سفينه است فرقي نمي كند !
اين يكي از نتايج نسبيت بود كه در مورد يك چهارچوب( مثلا هماني كه شما گفتيد يعني يكي از سفينه ها) يك حقيقت از ديد تمامي ناظران در چهار چوب هاي مختلف يكسان نيست . به همين علت علاوه بر آنكه هر كدام از شما ها اتساع خود را داشتيد اتساع ديگري نيز به آن اضافه شده است و بله شما ساعت هر كدام را كند تر مي بينيد .در صورتي كه نسبت به ساعت مرجع ( منظورم ساعت ساكنيه كه در نقطه ي مرجع ساكنمان بود) سرعت گذر زمان براي هر دوتايتان يكي است .
با تشكر
ومغز من هنوز
در دفتري به سنجاقي
مصلوب كرده بودند...

کمرنگ

نمایه کاربر
javadhelali

تماس:

پست توسط javadhelali »

سلام
( اگر اشتباه مي كنم لطفا مرا تصحيح كنيد )
نه من جمله رو نا مفهوم گفتم منظورم اين بود كه برآيند سرعتهامون بشه ( 0.95c )
یعنی سرعت من نسبت به شما و شما نسبت به من بشه ( 0.95c )

خوب حالا بیایم توی مثال من نقطه مبدا ( یا چارچوب مرجعمون ) رو یکی از دو سفینه بگیریم
( چون شتاب نداریم میتونیم هر کدوممون رو ثابت فرض کنیم و بگیم اون یکی داره با سرعت ( 0.95c ) دور میشه )
خوب اینطوری باید زمان یکی در حقیقت عقبتر باشه !!!

یه سوال دیگه
اگه توی مثال پارادوکس دوقلوها یک نقطه مرکزی رو چارچوب مرجع قرار بدیم و از شتاب صرف نظر کنیم نباید یکی از دوقلوها پیرتر بشه !!!

user8604

سپاس: 877

پست توسط user8604 »

retin_dont_forget_me_69 نوشته شده:خير دوست من .اشتباه نكنيد . بايد سرعت ذكر شود.
خير . شما داريد اشتباه ميكنيد . در اين حالت حكم قوي تر ميشود . هر چند كه مربوط به قسمت فرع
مساله ميشود.!اما شما در اين مورد هم اشتباه ميكنيد.

Retin_69

پست توسط Retin_69 »

سلام
حميد اين ماله كجاي بحثه اين جمله ؟
يادم نمي ياد بگو تا دوباره بحث رو شروع كنيم !
من 2 صفحه ي قبل رو چك كردم نديدمش!
يك جمله نوشتي كه نمي دنم ماله كجاست بعد محكومم هم ميكني!smile054 smile054

بـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــگـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــو ماله كدوم بحث بوده
ممنون
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
جواد جان باز هم ديدكلاسيك را داريد ! وقتي من مرجع شدم و دارم با سرعتي كه گفتيد در حال دور شدن هستم در واقع سرعت كمتري نسبت به مرجع ساكن دارم كه دارم سرعت خودم رو نسبت بهش مي سنجم !
البته حرف شما صحيح است به واقع يكي هر دو ساعت اتساع دارند بگذاريد مقوله را خيلي ساده كنم( احتمالا اداوراد كيف مي كنه ! )
فرض كنيد با تغيير سرعت واحد زمان تغيير كنه و بيشتر بشه و با تغيير مرجع ما از ساكن به متحرك باز هم واحد تغيير كنه ولي اين تغييرات جوريه كه دست آخر وقدار كل ثابت باقي بمونه! در واقع ساعتهايمان كه عقب مي مانند! smile112
در مورد پارادوكس دوقلو ها يادم رفته موضوع رو از بس كه بيخيالش شديم .لطفا پارادوكس رو هم براي اطلاع من و هم براي ديگران دوستاني كه ممكن است از اين صفحه تاپيك را دنبال كنند بنويسيد.
سوال داشتيد در خدمتم smile124
با تشكر
ومغز من هنوز
در دفتري به سنجاقي
مصلوب كرده بودند...

کمرنگ

ارسال پست