دست نوشته های ریاضی فیزیکی دکتر نادر نوری در دهه شصت

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
غلامعلی نوری

سپاس: 885

تماس:

دست نوشته های ریاضی فیزیکی دکتر نادر نوری در دهه شصت

پست توسط غلامعلی نوری »

درود

تصمیم گرفته ام به تدریج برخی را دستنوشته های ریاضی فیریکی خود را در دوران دبیرستان 1361- 1365 در انجمن بگذارم شاید جرقه ای باشد برای نوجوانان و جوانان

فرتور نخست ( ویژگی های شگفت انگیز جدول جادویی سه درسه )

شاید دهها بار ما جدول ساده ی 3 در 3 دیده باشیم و بی تفاوت از کنار آن گذشته ولی همین جدول به این سادگی دنیایی از شگفتی ها دارد

سال دست نوشته 1363
تصویر

چند روز پیش که داشتم دستنوشته ها را مرور می کردم نکته های جالبی پیدا کردم( نکته 102 ) که با نشانه ی پیکان قرمز آن را روشنگری می کنم

این عدد 357 میانه جدول را دیدم در ذهنم اینجور ایجاد شد که هزار تا از سال انقلاب در ایران کمتر دارد خب اگر به هر ردیف 1000 بیفزاییم چه می شود ( فارغ از میلادی یا خورشیدی بودن )
ردیف نخست 1816 = سال بدون تابستان

ردیف دوم سال انقلاب در ایران = 1357

ردیف سوم سال کشف آمریکا = 1492

آنفلونزا 1918 هم قبلن خوانده بودم دیدم تا 2020 , 102 سال اختلاف دارد سپس دیدم که با 1816 هم 102 سال اختلاف دارد

و به برکت ! همین جدول جادویی چند روز پیش چند نکته ی تازه ی دیگر یاد گرفتم و عکس نوشته کردم smile020

نکته : با افکار ان زمان در باره ویزگی های شگفت انگیز همین جدول 3 در 3 در نظرم بود پس از پایان جنگ کتابی چاپ کنم ! ولی
بسی نغز بازی کند روزگار ..... و نشد
آخرین ویرایش توسط غلامعلی نوری پنج‌شنبه ۱۳۹۹/۲/۱۱ - ۲۰:۰۷, ویرایش شده کلا 3 بار

نمایه کاربر
غلامعلی نوری

تماس:

Re: دست نوشته های ریاضی فیزیکی دکتر نادر نوری در دهه شصت

پست توسط غلامعلی نوری »

فرتور دوم

عنوان : فرمول درسد ( درصد) ذره ای بودن و موجی بودن نور

سال دست نوشته 1365- هژده سالگی

شرح : در کتاب های دبیرستان در باره ی ماهیت نور نوشته بودند نیوتن می گفته نور ذره ای است و هویگنس گفته موجی و سر انجام مشخص شده بود که نور همزمان هم موجی است و هم ذره

بنده هم وقتی این مطالب درسی را برای امتحان کنکور دوباره مرور میکردم به ذهن رسید آیا می شود فرمولی ساخت که همزمان موجی و ذره ای بودن سرعت نور را بیان کند ؟

فرضم این بود که میزان و درسد موجی بودن یا ذره ای بودن نور بستگی به سرعت نور در محیطی که در آن سیر می کند دارد

خب بدنیال فرمولی بودم که این ذهنیت را بیان کند دیدم بهترین راه استفاده از ضریب شکست نور در محیط های مختلف است

فرمول را می فرستم

با این فرمول فکر می کردم که نور در خلا کامل فقط خاصیت ذره ای دارد ولی به مجرد اینکه وارد هوا و دیگر محیط ها شود هر دو ویژگی موجی و ذره ای را پیدا می کند ( ضریب شکشت نور در خلا یک ودر هوا مقدار خیلی جزیی بیشتر از یک است )

اون موقع فکرم همین قدر بود و و برایم قانع کننده بود ولی الان هیچ نمی دانم واقعن چقدر کار در این مورد انجام شده و چه اتفاقاتی روی داده چون پس از ورود به دانشکده پزشکی دیگر فرصت مطالعه و پیگیری کارهای یشین را نداشتم تنها آن نوشته ها را نگه داشتم

تصویر

نمایه کاربر
غلامعلی نوری

تماس:

پست توسط غلامعلی نوری »

موضوع : به دست آوردن فاکتوریل با استفاده از عدد پی و عدد طلایی

سال دست نوشته : 1363

〖n!=( (3n+6+π(n+phi)/16 )〗
^n
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.

hale.hsz

سپاس: 3

پست توسط hale.hsz »

غلامعلی نوری نوشته شده:درود

تصمیم گرفته ام به تدریج برخی را دستنوشته های ریاضی فیریکی خود را در دوران دبیرستان 1361- 1365 در انجمن بگذارم شاید جرقه ای باشد برای نوجوانان و جوانان

شاید دهها بار ما جدول ساده ی 3 در 3 دیده باشیم و بی تفاوت از کنار آن گذشته ولی همین جدول به این سادگی دنیایی از شگفتی ها دارد

سال دست نوشته 1363
[ تصویر ]

چند روز پیش که داشتم دستنوشته ها را مرور می کردم نکته های جالبی پیدا کردم( نکته 102 ) که با نشانه ی پیکان قرمز آن را روشنگری می کنم

این عدد 357 میانه جدول را دیدم در ذهنم اینجور ایجاد شد که هزار تا از سال انقلاب در ایران کمتر دارد خب اگر به هر ردیف 1000 بیفزاییم چه می شود ( فارغ از میلادی یا خورشیدی بودن )

آنفلونزا 1918 هم قبلن خوانده بودم دیدم تا 2020 , 102 سال اختلاف دارد سپس دیدم که با 1816 هم 102 سال اختلاف دارد

و به برکت ! همین جدول جادویی چند روز پیش چند نکته ی تازه ی دیگر یاد گرفتم و عکس نوشته کردم smile020

نکته : با افکار ان زمان در باره ویزگی های شگفت انگیز همین جدول 3 در 3 در نظرم بود پس از پایان جنگ کتابی چاپ کنم ! ولی

با اخترام فراوان به شما و دست نوشته های شما
ولی این جدول سه در سه یک مشکلی داره
توی جهان هرلحظه یک اتفاقی می افته و هرزمان هم یه چیزی میشه واین که بخوایم با یه جدول سه درسه بعضی اتفاقایی که تاحالا افتاده رو بگیم یه کم ناموزونه!!!!

نمایه کاربر
غلامعلی نوری

تماس:

پست توسط غلامعلی نوری »

hale.hsz نوشته شده:
غلامعلی نوری نوشته شده:درود

تصمیم گرفته ام به تدریج برخی را دستنوشته های ریاضی فیریکی خود را در دوران دبیرستان 1361- 1365 در انجمن بگذارم شاید جرقه ای باشد برای نوجوانان و جوانان برای انگیزیش اندیشه

سال دست نوشته 1363
[ تصویر ]

با اخترام فراوان به شما و دست نوشته های شما
ولی این جدول سه در سه یک مشکلی داره
توی جهان هرلحظه یک اتفاقی می افته و هرزمان هم یه چیزی میشه واین که بخوایم با یه جدول سه درسه بعضی اتفاقایی که تاحالا افتاده رو بگیم یه کم ناموزونه!!!!

درود بر شما پیوند خردپذیری ندارد اینها همه تصادفی است و اتفاقی تنها تمرینی است برای بیدار ی مداوم ذهن و پرورش آن

مهم حضور ذهن و تمر کز فکر است که به هر چیز بنگری نکته ای تازه ای در آن بیایی ( نه برای سو استفاده و مردم فریبی بلکه برای مغز آزمایی و پویا نگه داشتن ذهن خود)

از زاویه ای نگاه کنی که دیگران به آن نگاه نکرده اند هتا اگر شده برای سرگرمی و پرورش ذهن نه برای مردم فریبی و تقدس تراشی

اگر مانند شیادان و کپک مغزان با این چیزها بخواهیم جدول را مبنای کار قرار دهیم باید برویم کنار خیابان رمالی و مردم فریبی .

این ارتباط های تصادفی ناشی از احتمالات طبیعی هستند نه ارتباط های از قبل برنامه ریزی شده و هوشمند

فرض کنید اقای حامد حدادی و 999 نفر دیگر را که هر کدام یک تو پ در دست به سالنی کاملاتاریک است و یک سبد بسکتبال در آن وجود دارند می برند هر کدام از بسکت بالیستها توپ را در جهتی که بدون هیچ گونه یقینی پرتاب می کنند از میان این 1000 نفر تنها بر حسب اتفاق با دوربین فرو سرخ می بینند که حامد توبش را به درون سبد پرت کرد . خب از این اتفاق نادر دو جور می توان نتیجه گرفت یکی اینکه ایشان فرد مقدس است یا امداد غببی دارد یا چشم برزخی و .... یا دهها جور توجیه خرد ناپذیر دیگر

و دوم اینکه بگوییم این رویداد ناشی از قانون احتمالات طبیعی است و نشاگر نیرویی ویژه و ماورایی نیست

به یقین نتیجه دوم خردمندانه تر است . زیرا اگر چند روز بعد همین 1000 نفر در همین شرایط قرار بگیرند هیچ تضمینی وجود ندارد که حامد باز توپش در تور بیفتند و ممکن است دیگر هیچ کس نتواند یا یک فرد دیگری توپ را در سبد بیندازد ....

حالا جدول هم اتفاقی با اون سالها ی که گفتم پیوند هم داشت ایندلیل بر تقدس جدول و مقیاس قرار دادن آن نیست بلکه نشانگر تفکر خلاق و نو اندیش فرد است که از هر چیزی می تواند نکته ای اندیشه بر انگیز بیرون بکشد پس نمی توان گفت اعداد جدول قانون هوشمندی برای پیش گویی است و بر اساس آن آینده ای را پیش بینی کرد .

شبه علم را باید از علم راستین جدا کرد . این تنها دست نوشته های یادگاری چند دهه پیش است و تنها برای انگیزش اندیشه جوانان و نوجوان آن را اورده ام که میتوان از زاوایای دیگر هم به هر پدیده ای نگاه کرد ولی خردمندانه ونه برای عوام فریبی بلکه برای نشان دادن حضور ذهن و نکته بینی
چکیه اینکه در جهان هیچ غیر ممکنی وجود ندارد . ولی هیچ قانون سد در سد ثابتی هم وجود ندارد

گاهی دو رویداد کاملن بی ربط ممکن است از یک زاویه تازه بهم ربط پیدا کنند ولی این ارتباط به معنی وجود داشتن رازی ماورایی نیست بلکه تصادفی طبیعی است و می توان آن را بر اساس دانش و قوانین احتمالات طبیعی بیان کرد
آخرین ویرایش توسط غلامعلی نوری سه‌شنبه ۱۳۹۹/۲/۹ - ۱۰:۱۸, ویرایش شده کلا 10 بار

نمایه کاربر
aalireza

سپاس: 346

پست توسط aalireza »

نمایه کاربر
غلامعلی نوری

تماس:

Re: دستنوشته های ریاضی فیزیکی دکتر نادر نوری در دهه شصت

پست توسط غلامعلی نوری »

.....

دستنوشه ای که پیشتر عکس نوشته کرده بودم

آن زمان نمی دانستم عدد تاو چیه ولی الان می دانم

نمایه کاربر
غلامعلی نوری

تماس:

پست توسط غلامعلی نوری »

موضوع : تعداد اعداد مطلق ( اول ) پیش از !n

سال دست نوشته : 1362

نمایه کاربر
غلامعلی نوری

تماس:

پست توسط غلامعلی نوری »

Dr Naader noory کبریت.jpg

عنوان : وزن کل چوب کبریتهای بکار رفته در جدول

سال : 1362

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

آهان این یکی به نظر جالب میاد. اگر اشتباه نکنم، به 18 چوب کبریت برای ایجاد کردن 17 ردیف، و به 24 چوب کبریت برای ایجاد کردن 23 ستون نیاز داشته باشیم. وزن جدولم میشه 18+24

نمایه کاربر
غلامعلی نوری

تماس:

پست توسط غلامعلی نوری »

paradoxy نوشته شده:
یک‌شنبه ۱۳۹۹/۲/۱۴ - ۲۱:۰۱
آهان این یکی به نظر جالب میاد. اگر اشتباه نکنم، به 18 چوب کبریت برای ایجاد کردن 17 ردیف، و به 24 چوب کبریت برای ایجاد کردن 23 ستون نیاز داشته باشیم. وزن جدولم میشه 18+24
درود

نخست باید تعداد کل خانه های جدول 23 در 17 را بیابیم پس 17 ضربدر 23 = 391

دوم چند چوب کبریت برای ساخت این خانه ها بکاررفته ؟

سوم وزن کل چوب کبریتها ؟

نمایه کاربر
غلامعلی نوری

تماس:

پست توسط غلامعلی نوری »

موضوع : درسد ( درصد ) بازتاب نور در یک محیط شفاف با ضریب شکست n ( درصد انعکاس)

سال دست نوشته : 1363

نمایه کاربر
غلامعلی نوری

تماس:

پست توسط غلامعلی نوری »

موضوع : بدست آوردن فرمول انرژی یونش عناصر
Dr naader noory انرژی یونش - فرمول.png
سال دست نوشته : 1367

یاد اوری : هدف بنده از فرستادن این دست نوشته ها این نیست که بگویم همه کاملن درست هستند و جز من کسی آنها را بدست نیاورده ( گاه نه این است و نه آن )

جوشش و علاقه سرشتی بوده است تنها منبع بنده در نیمه نخست دهه 60 کتابهای درسی بوده است

اگر مقدمه این تایپک را خوانده باشید نوشته ام که برای انگیزش و پویابی نوجوانان این کار را می کنم که از تمام امکاناتی که در دسترسی دارند چشم انداز های تازه ای برای دانش بیافرینند و دوم اینکه به احترام پشتکار و تلاش های آن زمان خودم و شور و اشتیاقی که در آن زمان داشتم دستنوشته ها را می فرستم و این که پس از نزدیک چهل سال هنوز برایم ارزشمند هستند
اصل برای بنده داشتن روح پژوهشگری و پشتکار خستگی ناپذیر برای باز کردن دریچه های نوین است

چه بسا بسیاری از این نکات پیش از دستنوشته های بنده بوده یا پس از انها کشف شده باشند ولی هیچ از ارزش آنها نمی کاهند

از زندگی خود راضی هستم نه بخاطر سلامت یا اینکه پزشک برتر هستم یا پول دارم نه هیچ کدام از این اصل نیست راضی هستم بخاطر اینکه در بودن , وظیفه وجودی خود را انجام داده ام

Dr naader noory آیین من.jpg

نمایه کاربر
غلامعلی نوری

تماس:

پست توسط غلامعلی نوری »

مربع فراجادویی دکتر نادرنوری.png
مربع فراجادویی

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 787

تماس:

پست توسط You-See »

منم دست نوشته قدیمی دارم، جالبه، منم بردی تو فکر دکتر جان
برم دوباره درش بیارم بخونمشون
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

ارسال پست