تحولات کره در فضای ثابت و منبسط شونده

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
johnconner

سپاس: 24

تحولات کره در فضای ثابت و منبسط شونده

پست توسط johnconner »

سلام دوستان چه وقت میتونیم بگیم که تحولات یک کره ثابت در فضای منبسط شونده با تحولات کره منبسط شونده در فضای ثابت معادل هست؟ به عبارت دیگه چه مفروضاتی برای این دو کره و دو فضا لازم هست تا بتونیم بگیم تحولات دینامیکی دو کره با هم معادل هستند؟ مثلا یک فرض رو خودم میدونم و اینه که کره ها صلب نباشند تا وقتی فضا منبسط شد، کره هم همراه اون منبسط بشه. این مفروضات رو به فرم ریاضی میخوام. کلا مفروضات توپولوژیکش و هندسیش. ممنون.
مرا همان جوانی که مانده بی‌جوانی / رها بکرد و گفتم در آخرالزمانی

نمایه کاربر
gij

نام: ahmad.anbarzadeh

سپاس: 19

Re: تحولات کره در فضای ثابت و منبسط شونده

پست توسط gij »

منظور شما رو خوب نفهمیدم ولی میشه با یه باد کنک مثال زد که وقتی محیط اطرافش انبساط پیدا کنه به خاطر فشار دورو برش انبساط پیدا میکنه و میشه کره فلزی تو خالی رو مثال زد که با انبساط محیط بدون تغییر میمونه تا به استانه تحمل برسه و بعد از یک نقطه منفجر میشه.
ولی کره تو پر فلزیتا شرایط خلا فقط مقدار نا چیزی به حجمش اضافه میشه
گر بگوید مرده خور کفتار کز بهر ثواب
خادم اهل قبورم بشنو و باور مکن

نمایه کاربر
gij

نام: ahmad.anbarzadeh

سپاس: 19

پست توسط gij »

برای فضای ثابت با افزایش حجم کره فشار در فضای اطراف کره بالا میره و یا دما کاهش پیدا میکنه.
گر بگوید مرده خور کفتار کز بهر ثواب
خادم اهل قبورم بشنو و باور مکن

johnconner

سپاس: 24

پست توسط johnconner »

دوست عزیزم من دنبال مفروضات ریاضی مساله میگردم. در حوزه هندسه دیفرانسیل میخوام بدونم در چه شرایطی تحولات این دو کره در فضاهای مختلف با هم معادل هستند. یعنی چه فرض هایی من برای کره ها و فضا ها بگیرم تا بتونم بگم تحولات دو کره در طول زمان با هم معادل اند؛ هرچند در فضاهای متفاوت با متریک های متفاوت قرار دارند.
مرا همان جوانی که مانده بی‌جوانی / رها بکرد و گفتم در آخرالزمانی

ارسال پست