معما های سخت

مدیران انجمن: parse, javad123javad

Paradoxy

سپاس: 1012

Re: معما های سخت

پست توسط Paradoxy »

یه سوال. تا تصادف کرده جان به جان آفرین تسلیم کرده یا نه، تصادف کرده، رفته تو کمایی چیزی برای مدت زمان نامعلوم و بعدا سقط شده؟ توی سوال چیزی در این باره نمیبینم. کی میمیره دقیقا؟ همون شهریور 1350؟
اون چند ماهی که توی شکم مادرش رشد کرده و بزرگ شده هم جزو طول عمرش به حساب میاد؟ چون اگرچه سن بعد از تولد حساب میشه، ولی نوزادم اون تو جون داره بالاخره. عمر کردن همون سنه اینجا؟
حتی اگر خدابیامرز سر 31 شهریور هم کشته شده باشه، همچنان یک ماه کامل خورشیدی رو توی تابستون عمر نکرده و لابد یک ماه باید کم کرد از جواب واضح. لفظ حداکثر الزامی برای به بالا رند کردن به وجود نمیاره.
روحش شاد و یادش گرامی

نمایه کاربر
غلامعلی نوری

سپاس: 885

تماس:

پست توسط غلامعلی نوری »

paradoxy نوشته شده:یه سوال. تا تصادف کرده جان به جان آفرین تسلیم کرده یا نه، تصادف کرده، رفته تو کمایی چیزی برای مدت زمان نامعلوم و بعدا سقط شده؟ توی سوال چیزی در این باره نمیبینم. کی میمیره دقیقا؟ همون شهریور 1350؟
اون چند ماهی که توی شکم مادرش رشد کرده و بزرگ شده هم جزو طول عمرش به حساب میاد؟ چون اگرچه سن بعد از تولد حساب میشه، ولی نوزادم اون تو جون داره بالاخره. عمر کردن همون سنه اینجا؟
حتی اگر خدابیامرز سر 31 شهریور هم کشته شده باشه، همچنان یک ماه کامل خورشیدی رو توی تابستون عمر نکرده و لابد یک ماه باید کم کرد از جواب واضح. لفظ حداکثر الزامی برای به بالا رند کردن به وجود نمیاره.
روحش شاد و یادش گرامی

درشهریور 1350 در حالی که از مدرسه بر می گشت تصادف کرد و مرد .

زمان در شکم مادر بودن طول عمر حساب نمی شود عمر معمولن از زمان به دنیا آمدن محاسبه می شود

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

متوجه منظورم نشدید که bold کردید فکر کنم. بعضی از این معماها ازونجایی مشکل ساز میشن که اجزاء جمله درشون به قرینه معنوی حذف میشه و خواننده اطلاعات اشتباهی برداشت میکنه.

الان توی این جمله " درشهریور 1350 در حالی که از مدرسه بر می گشت تصادف کرد و مرد . " اولا نوزاد که فاعل باشه به قرینه معنوی کلا حذف شده. دوم این که قبل از مرد هیچی نیومده، و خواننده که من باشم جمله رو اینطور میخونم ‌"نوزاد درشهریور 1350 مرد." در حالی که ممکنه یه برداشت دیگه از همین جمله این باشه که " نوزاد درشهریور 1350 در حالی که از مدرسه بر می گشت تصادف کرد و (n سال بعد در بیمارستان) مرد . " این که چی دقیقا به جای قرینه معنوی پر میشه میتونه معما باشه و اشتباه خواننده.

من به شخصه برای این که دروغ نگم و حداقل هالف تروث بگم خیلی وقت ها از همین ترفند استفاده میکنم. اگر مخاطبم خیلی دقیق باشه و بپرسه دیگه کارش نمیتونم بکنم اما اغلب فرد مورد بحثم حواسش نیست که چی رو "نگفتم" و چی رو گفتم. مثلا اگر تو مسئله بالا من بیان کننده اون گزاره بودم، و خواننده من برداشت میکرد که نوزاد توی همون شهریور ۱۳۵۰ مرده، شونه مینداختم بالا و میگفتم که من هیچوقت نگفتم که نوزاد همون تاریخ مرده. صرفا گفتم تو اون تاریخ تصادف کرده. خدا میدونه کی مرده؛ منتهی در یه تاریخی بر اثر تصادفه مرده که منم چیزی بجز این رو نگفتم. حتی یه پله بالاتر این که من با بیان اون گزاره نگفتم که نوزاد در اثر تصادف مرده. صرفا زندگی نامه یه بابایی رو تشریح کردم که توی 11 سالگیش تصادف میکنه و بعدا هم مثل تمام انسانای دیگه میمیره.

حالا انشالله جواب رو میزارید میبینیم هوشمندی سوال چی بوده. ضمن این که الان دقت کردم توی متن سوال نیومده که این "ماه" ماه قمریه یا ماه شمسی؟ خب قمری بگیریم بیشتر در میاد یا اصلا ماه چند روزه مد نظره؟ خب تعداد بیشتری از ماه های ۲۹ روزه عمر کرده تا ماه های ۳۱ روزه. و بحثای این چنینی که امیدوارم چیزی جالب تر ازینا باشه.

hale.hsz

سپاس: 3

پست توسط hale.hsz »

یه سوال شما گفتید که نمی تونی از زمین فاصله بگیریم
خوب میتونیم توی زمین بریم؟
ینی زمین رو بکنیم

نمایه کاربر
غلامعلی نوری

تماس:

Re: آزموش هوش Nan iq test

پست توسط غلامعلی نوری »

تصویر

پاسخ = 612 ماه

چرا ؟

چون تاریخ 1/1/1339 هیچ قیدی مبنی بر سال خورشیدی یا مانگی ( قمری) بودن ندارد این سال را هم می توانیم خورشیدی بگیریم هم مانگی ولی چون گفته حداکثر چند ماه پس برای حداکثر بودن این سال را مانگی می گیریم تبدیل به تاریخ خورشیدی کنیم می شود شهریور1299

پس در شهریور 1350 دقیقن 51 سال تمام یا 612 ماه عمر کرده و مرده است

( یاد اوری : تاریخ ها هم هنگام به دنیا آمدن و هم فوت کردن بر اساس تاریخ رسمی کشور بوده است )
بقیه واژه های بکار رفته در چیستان مانند نوزاد و از مدرسه بر گشتن و اینها را برای انحراف افکار خوانند ه نوشته بودم که فکر کنه فرد ذکر شده کودک است !

اقای پارادوکسی در ان جمله های اخر نزدیک شده بود ولی یادمان باشد که درسته تعداد روز ها در ماه قمری با ماه خورشیدی گاه متفاوته ولی تعداد ماههای سال چه درسال خورشیدی چه در سال مانگی همیشه یکسان و برابر 12 ماه است

ممکن از همه عزیزان شرکت کننده در آزمون smile072 smile072 smile072 smile072

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 787

تماس:

پست توسط You-See »

خب شما چرا فقط از شمسی و قمری استفاده کردید؟ برای حداکثر گرفتن، به راحتی می تونستید از تقویم های دیگه ای هم استفاده کنید، نه لزوما قمری، می تونه تقویم های نزدیکی هم وجود داشته باشه، از طرفی ماه های بهاییان 19 روزه است، چرا از اون استفاده نکردید؟
این طور معما ها جواب درستی نمی تونن داشته باشن.
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

چون تاریخ 1/1/1339 هیچ قیدی مبنی بر سال خورشیدی یا مانگی ( قمری) بودن ندارد این سال را هم می توانیم خورشیدی بگیریم هم مانگی ولی چون گفته حداکثر چند ماه پس برای حداکثر بودن این سال را مانگی می گیریم تبدیل به تاریخ خورشیدی کنیم می شود شهریور1299
جوابتون دل چسب نیست؛ نه فقط برای این که حس کردم قراره جوابش اون مدلی باشه بلکه برای این که وقتی صحبت از تاریخ میشه، ما تمام تاریخ هارو توی یک واحد میگیم. مثلا نمیایم اول یه تاریخ بر حسب قمری بگیم، بعد یک تاریخ بر حسب شمسی یا برعکس. خب اون 1350 رو چرا تبدیل به ورژن قمریش نمیکنید؟ یا اگر از اول 1350 قمری بوده، چرا 1339 رو باید فکر کنیم که خورشیدی بوده؟ که بعد تازه تبدیلش کنیم به قمری و جمع و تفریق کنیم؟ در واقع شما هم از ترفند "حذف به قرینه معنوی" استفاده کردید که بالاتر ازش صحبت کردم. لغات شمسی و قمری رو از تاریخ ها برداشتید که خب ما که خواننده باشیم به اشتباه بیوفتیم. منتهی حذف به قرینه معنوی به این شکل رو من نپسندیدم؛ چون خیلی تنافر داره با گفت و گوی معمول روزمره. طبیعی نیست.

نمایه کاربر
غلامعلی نوری

تماس:

پست توسط غلامعلی نوری »

You-See نوشته شده:خب شما چرا فقط از شمسی و قمری استفاده کردید؟ برای حداکثر گرفتن، به راحتی می تونستید از تقویم های دیگه ای هم استفاده کنید، نه لزوما قمری، می تونه تقویم های نزدیکی هم وجود داشته باشه، از طرفی ماه های بهاییان 19 روزه است، چرا از اون استفاده نکردید؟
این طور معما ها جواب درستی نمی تونن داشته باشن.

دقت بفرمایید به آن چیزی که نوشته بودم :
( یاد اوری : تاریخ ها هم هنگام به دنیا آمدن و هم فوت کردن بر اساس تاریخ رسمی کشور بوده است )

پاسخ ایراد شما در همین نکته است

paradoxy نوشته شده:
جوابتون دل چسب نیست؛ نه فقط برای این که حس کردم قراره جوابش اون مدلی باشه بلکه برای این که وقتی صحبت از تاریخ میشه، ما تمام تاریخ هارو توی یک واحد میگیم. مثلا نمیایم اول یه تاریخ بر حسب قمری بگیم، بعد یک تاریخ بر حسب شمسی یا برعکس. خب اون 1350 رو چرا تبدیل به ورژن قمریش نمیکنید؟ یا اگر از اول 1350 قمری بوده، چرا 1339 رو باید فکر کنیم که خورشیدی بوده؟ که بعد تازه تبدیلش کنیم به قمری و جمع و تفریق کنیم؟ در واقع شما هم از ترفند "حذف به قرینه معنوی" استفاده کردید که بالاتر ازش صحبت کردم. لغات شمسی و قمری رو از تاریخ ها برداشتید که خب ما که خواننده باشیم به اشتباه بیوفتیم. منتهی حذف به قرینه معنوی به این شکل رو من نپسندیدم؛ چون خیلی تنافر داره با گفت و گوی معمول روزمره. طبیعی نیست.

دقت بفرمایید به آن چیزی که نوشته بودم :
پاسخ ایراد شما در همین نکته است

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

نه پاسخ ایراد من توی نکته شما نیست، چون توی متن سوال که گفته نشده "بنا به تاریخ رسمی کشور" این تاریخ ها بیان شدن، الان که دارید جواب رو میدید این رو میگید. به نظرم خیلی دور از ذهنه اتفاقا همچین چیزی و فکر نمیکنم کسی میتونست حلش کنه. ضمن اینکه نمیدونم بد منظورتون رو فهمیدم یا نه، ولی از تاریخ 1304 خورشیدی به بعد تاریخ رسمی کشور شده خورشیدی، یعنی جفت تاریخارو باید خورشیدی بگیریم.

حالا من هی اشکال گرفتم از شما، بزارید منم یک معما بگم. اگه کسی قبلا با این معما رو به رو شده جوابش رو نده یا اگر میده توضیحش رو نده که دیگرانم بتونن جواب بدن، ولی اگه نشنیدید حتما توضیح بدید . برای این که یکم غیر قابل سرچش کنم ورژن خودم رو ازش میگم.

قراره المپیادی برگزار بشه. هر مدرسه میتونه یک دانش آموز به المپیاد اعزام کنه. مدرسه نوابیغ، سه تا دانش آموز برتر داره که میخواد بین اینا گلچین کنه و یکی رو بفرسته المپیاد. امتحان گلچین کردن برگزار میشه و تموم میشه. قرار میشه تا روز المپیاد به دانش آموزها اطلاع داده نشه که چه کسی بیشترین نمره رو کسب کرده و به المیپاد اعزام میشه. ولی اصغر فضولیش گل میکنه و به معلمش التماس میکنه که حداقل یه اشاره ای بکنه که کی قبول شده. معلم قبول میکنه اما با این شرایط
1. اگر خود اصغر قبول شده، معلم سکه بندازه و اسم احمد اگه شیر اومد یا اکبر اگر خط اومد رو به عنوان کسی که قبول نشده بگه. (البته معلم جلوی اصغر سکه نمیندازه بالا، وگرنه تابلو میشه اصغر قبول شده)
2. اگر اکبر قبول شده، معلم اسم احمد رو به عنوان کسی که قبول نشده ببره و اگر احمد قبول شده، معلم اسم اکبر .... ببره.
معلم به اصغر میگه اکبر قبول نشده. اصغرم خوشحال میره پیش احمد، میگه اکبر افتاده و حالا احمد و خودش شانس بیشتری برای قبولی دارن. سوال: شانس قبولی احمد و اصغر برای قبولی توی المپیاد حالا که اکبر افتاده چقدره؟
(راهنمایی، این یک مسئله ریاضیه. دنبال گیر لفظی توش نباشید)

نمایه کاربر
غلامعلی نوری

تماس:

پست توسط غلامعلی نوری »

paradoxy نوشته شده:نه پاسخ ایراد من توی نکته شما نیست، چون توی متن سوال که گفته نشده "بنا به تاریخ رسمی کشور" این تاریخ ها بیان شدن، الان که دارید جواب رو میدید این رو میگید. به نظرم خیلی دور از ذهنه اتفاقا همچین چیزی و فکر نمیکنم کسی میتونست حلش کنه. ضمن اینکه نمیدونم بد منظورتون رو فهمیدم یا نه، ولی از تاریخ 1304 خورشیدی به بعد تاریخ رسمی کشور شده خورشیدی، یعنی جفت تاریخارو باید خورشیدی بگیریم.

اصلن به نگر شما چطور بود پاسخ معما را هم زیرش می نوشتم ؟ اونجور بهتر نبود ؟ ؟؟

اصلن معمای سخت ینی چه ؟ آزمون هوش ینی چه ؟؟؟حضور ذهن ینی چه ؟ باید طوری می نوشتم که همه بلافاصله حل می کردند و خلاص !!!

تا دیگر این همه صغرا کبرا نداشته نداشیم

اگر قرار باشد به ذهن هر کسی بیاد که دیگه فلسفه وجودی معما و آزمون هوش معنی نداشت

یا داود درضمن هیچگاه سعی نکنیم ذهنیات و سطح درک شخصی خود را مقیاس درستی یا نادرستی پدیده ای یا مسیله ای قرار دهیم

برتری انسانها نسبت به هم به خرد است نه هوش .

تصویر

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

چون شما خودتون طراح سوال بودید و نه نقل کنندش (با سرچ nan iq میشه سایت خاصتون رو پیدا کرد) پیش خودم فکر کردم بد نباشه برای طراحی سوالات بعدیتون یکم هم بازخورد بگیرید چون سایتتون خالی بودش. اینکه متن رو بولد میکنید و رنگی میکنید و فلان نمیدونم قراره تاکیدی باشه روی حرفتون، نشون از عصبانیت داره، یا چی. ولی چیزی که من توی جوابتون ندیدم، پاسخ به ایرادی واضحی بود که به مسئلتون گرفتم. نه خیر، اتفاقا اگر مینوشتید بنا به تاریخ رسمی کشور هم این تاریخ ها بیان شده بازم فکر نمیکردم کسی راحت میتونست جواب بده، حداقل من نمیتونستم چون نمیدونستم توی فلان تاریخ کشور از مبنای قمری استفاده می‌کرده. ضمن این که تاریخ رسمی کشور توی 1304 مگر عوض نشده؟ اگر 1339 متولد شده که خورشیدی بوده. من پاسخی برای این هم نگرفتم که میتونست اطلاعات عمومی خوبی باشه.

من با هردو چیزی که گفتید مخالفم. به نظر من ما هیچ فرقی با حیوانات نداریم و نسبت بهشون برتری خاصی نداریم، چرا هوش باید ملاک برتری باشه نسبت به حیوانات؟ یا چرا خرد باید برتری آدما نسبت بهم باشه؟ همین چیزی که شما میگید کاملا سابجکتیو هستش که. چون حداقل من نوعی مخالف هردوشون هستم.

یا داود درضمن هیچگاه سعی نکنیم ذهنیات و سطح درک شخصی خود را مقیاس درستی یا نادرستی پدیده ای یا مسیله ای قرار دهیم

این چیزی که شما میگید شعار هست، عملی نیست. ما همیشه با ذهنیات و درک شخصی خودمون مسائل رو قضاوت میکنیم اصلا راه دیگه ای نداریم. البته میتونیم دهنمون رو ببندیم و چیزی که درست یا نادرست میدونیم رو بیان نکنیم، اگر منظور شما این بودش چشم من دیگه شما رو نقد نمیکنم.

اوه راستی پرسیدید معمای سخت یعنی چی؟ خب من یه نمونش رو نوشتم. ببینید میتونید جواب بدید؟ جوابش خیلی واضح هست. ولی خب بعضیا به اشتباه میوفتن و همین جالبش میکنه.

نمایه کاربر
aalireza

سپاس: 346

پست توسط aalireza »

paradoxy نوشته شده:قراره المپیادی برگزار بشه. هر مدرسه میتونه یک دانش آموز به المپیاد اعزام کنه. مدرسه نوابیغ، سه تا دانش آموز برتر داره که میخواد بین اینا گلچین کنه و یکی رو بفرسته المپیاد. امتحان گلچین کردن برگزار میشه و تموم میشه. قرار میشه تا روز المپیاد به دانش آموزها اطلاع داده نشه که چه کسی بیشترین نمره رو کسب کرده و به المیپاد اعزام میشه. ولی اصغر فضولیش گل میکنه و به معلمش التماس میکنه که حداقل یه اشاره ای بکنه که کی قبول شده. معلم قبول میکنه اما با این شرایط
1. اگر خود اصغر قبول شده، معلم سکه بندازه و اسم احمد اگه شیر اومد یا اکبر اگر خط اومد رو به عنوان کسی که قبول نشده بگه. (البته معلم جلوی اصغر سکه نمیندازه بالا، وگرنه تابلو میشه اصغر قبول شده)
2. اگر اکبر قبول شده، معلم اسم احمد رو به عنوان کسی که قبول نشده ببره و اگر احمد قبول شده، معلم اسم اکبر .... ببره.
معلم به اصغر میگه اکبر قبول نشده. اصغرم خوشحال میره پیش احمد، میگه اکبر افتاده و حالا احمد و خودش شانس بیشتری برای قبولی دارن. سوال: شانس قبولی احمد و اصغر برای قبولی توی المپیاد حالا که اکبر افتاده چقدره؟

- حذف -
حیف که اصغر نمی‌تونه جا خودشو عوض کنه! smile020

پی‌نوشت: جواب رو حذف کردم spoiler نشه. به این (https://arxiv.org/pdf/quant-ph/0202120.pdf) ولی یه نگاه بنداز سر فرصت. اگه فهمیدی چی می‌گذره به‌ما هم توضیح بده.

jhvh

سپاس: 284

پست توسط jhvh »

احتمالش ۲/۳ ، ۱/۳ هست؟
احتمال اصغر کمتره
در وهله اول ۱/۳ احتمال داره که هر کدوم انتخاب شن
پس از انتخاب شدن اصغر ۲ شانس در شیر یا خط در زیر گروه اصغر ایجاد میشه که دو تا دوستشه
هر دو تا دوستش هم ۱/۳ شانس اولیه دارن
اگه یکی شون از مسئله حذف شه ، شانس اصغر نصف میشه ، چون یکی از دوست هاش حذف شده و دیگری همون شانس ۱/۳ رو داره

عبدالرضا علي پور

نام: عبدالرضا علي پور

محل اقامت: بوشهر

سپاس: 142

پست توسط عبدالرضا علي پور »

احمد 100%و اصغر 0%

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

عبدالرضا علي پور نوشته شده:احمد 100%و اصغر 0%

چرا؟ (البته جواب این نیست منتهی میخوام بدونم استدلال پشتش چی بوده)

ارسال پست