معما های سخت

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
Ali.Rahimi

نام: علی رحیمی

محل اقامت: قم

تماس:

Re: معما های سخت

پست توسط Ali.Rahimi »

در معماهای مرموز و جنایی2، هردو قرص بی‌خطر بودند. لیوان آبی که قربانیان با آن قرص‌هایشان را می‌خوردند زهرآلود بود.
پارادوکسی شما تنها این سوال را اشتباه گفتید. smile055 smile055 smile055 smile055 smile055 smile055

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 787

تماس:

پست توسط You-See »

سوالای خوبیه ولی من به شخصه از این سوالا که اولش می نویسه 99 درصد افراد اشتباه جواب می دن، خیلی بدم میاد و کلا نمی خونمش.
سوالای سخت بذار یکم درگیر بشیم.
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

Ali.Rahimi نوشته شده:در معماهای مرموز و جنایی2، هردو قرص بی‌خطر بودند. لیوان آبی که قربانیان با آن قرص‌هایشان را می‌خوردند زهرآلود بود.
پارادوکسی شما تنها این سوال را اشتباه گفتید. smile055 smile055 smile055 smile055 smile055 smile055

2: چون هردو قرص سمی هست و قاتل پادزهر رو همیشه قبلش خورده، یا هیچ قرصی سمی نیست و لیوان آب قربانی سمیه. یا هزار جواب ممکن دیگه، سوال خوبی نبود.
قابل توجه عزیزانی که میپرسن چرا من این آواتار رو برای خودم انتخاب کردم.

اما من با جناب یوسی صد در صد موافقم، آدم چندشش میشه اصلا. بیاید یکم با خودمون رو راست باشیم، ما تو ایران زندگی می کنیم و اینجا متولد شدیم، میانگین ضریب هوشی ایران طبق داده های رسمی یه چیزی نزدیکای 80 تا 90 هست دستکم طبق ویکی پدیا، این سایته: https://brainstats.com/average-iq-by-country.html و جاهای دیگه. به نظرم اگه آدم خودش رو تافته جدا بافته نبینه و بپذیره این حقیقت رو که اونقدرا هم باهوش نیست، با خوندن امثال این سوالا که نود و نه درصد نتونستن بگن و این حرفا بدش بیاد. smile032

اما یک معما ساده فیزیکی هم مطرح میکنم که این پستم اسپم نباشه:
یک خط کش ده سانتیمتری در اختیار داریم که باهاش میخوایم قطر کره زمین رو اندازه بگیریم، اما یک مشکلی هست، نمیتونیم به فضا بریم و در فاصله خیلی دور از زمین قرار بگیریم که با استفاده از روابط مثلثاتی، این اندازه گیری رو انجام بدیم. در واقع میخوایم این اندازه گیری رو در حالی که روی سطح زمین هستیم انجام بدیم! (در حد چند سانتیمتر افزایش ارتفاع نسبت به سطح زمین مشکلی نیست) با فرض این که نمیخوایم خط کش جدید و بلندتری بسازیم (یا هر نوع متر و وسیله اندازه گیری ای) چطور میتونیم با همین خط کشی که در اختیار داریم قطر کره زمین رو اندازه بگیریم؟ در لحظه طرح این سوال یک یا دو جواب معقول فیزیکی به ذهنم میرسه. از پاسخ های درست دیگه هم استقبال میشه.

Vahid75

سپاس: 13

پست توسط Vahid75 »

You-See نوشته شده:سوالای خوبیه ولی من به شخصه از این سوالا که اولش می نویسه 99 درصد افراد اشتباه جواب می دن، خیلی بدم میاد و کلا نمی خونمش.
سوالای سخت بذار یکم درگیر بشیم.
خب یوسف خان ادعا کردی باید پاش وایستی smile015
ببینم از این خوشت میاد یا نه؟

شش متهم قراره مورد محاکمه در چهار روز قرار بگیرن دو نفرشون سیاهپوست هستند و بقیه سفید پوست.

متهمین در یک سلول نگهداری میشن و امکان تبادل نظر دارن
شرایط قضات به شرح ذیل است:

قاضی الف:به صورت تصادفی و رندم یکی رو اعدام میکنه
قاضی ب:به زندانی ها اجازه میده از بین خودشون یکی رو انتخاب کنن و به اعدام برسه
قاضی ج:فقط سیاه پوستا رو اعدام میکنه

قاضی د:رای سایر قضات رو تایید و اجرا میکنه

ترتیب و توالی روزهای قضاوت هم طبق حروف بالاست.

در روز چهارم قاضی د هیچکس رو اعدام نمیکنه!
زندانیها چه ترفندی رو بکار بردن؟
حسرت نبرم به خواب آن مرداب
کارام درون دشت شب خفته است

دریایم و نیست باکم از طوفان
دریا همه عمر خوابش آشفته است.

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

خب اگه روز سوم زندانی سفید باشه اعدامی نداریم، یعنی روز دوم زندانی ها تصمیم گرفتن یک سفید رو انتخاب کنن، روز اولم که کلا کشک!
طرح این مساله باگ داره و گراف هاش یونیک نیستند

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

paradoxy نوشته شده:
Ali.Rahimi نوشته شده:در معماهای مرموز و جنایی2، هردو قرص بی‌خطر بودند. لیوان آبی که قربانیان با آن قرص‌هایشان را می‌خوردند زهرآلود بود.

2: چون هردو قرص سمی هست و قاتل پادزهر رو همیشه قبلش خورده، یا هیچ قرصی سمی نیست و لیوان آب قربانی سمیه. یا هزار جواب ممکن دیگه، سوال خوبی نبود.
قابل توجه عزیزانی که میپرسن چرا من این آواتار رو برای خودم انتخاب کردم.

اما من با جناب یوسی صد در صد موافقم، آدم چندشش میشه اصلا. بیاید یکم با خودمون رو راست باشیم، ما تو ایران زندگی می کنیم و اینجا متولد شدیم، میانگین ضریب هوشی ایران طبق داده های رسمی یه چیزی نزدیکای 80 تا 90 هست دستکم طبق ویکی پدیا، این سایته: https://brainstats.com/average-iq-by-country.html و جاهای دیگه. به نظرم اگه آدم خودش رو تافته جدا بافته نبینه و بپذیره این حقیقت رو که اونقدرا هم باهوش نیست، با خوندن امثال این سوالا که نود و نه درصد نتونستن بگن و این حرفا بدش بیاد. smile032

اما یک معما ساده فیزیکی هم مطرح میکنم که این پستم اسپم نباشه:
یک خط کش ده سانتیمتری در اختیار داریم که باهاش میخوایم قطر کره زمین رو اندازه بگیریم، اما یک مشکلی هست، نمیتونیم به فضا بریم و در فاصله خیلی دور از زمین قرار بگیریم که با استفاده از روابط مثلثاتی، این اندازه گیری رو انجام بدیم. در واقع میخوایم این اندازه گیری رو در حالی که روی سطح زمین هستیم انجام بدیم! (در حد چند سانتیمتر افزایش ارتفاع نسبت به سطح زمین مشکلی نیست) با فرض این که نمیخوایم خط کش جدید و بلندتری بسازیم (یا هر نوع متر و وسیله اندازه گیری ای) چطور میتونیم با همین خط کشی که در اختیار داریم قطر کره زمین رو اندازه بگیریم؟ در لحظه طرح این سوال یک یا دو جواب معقول فیزیکی به ذهنم میرسه. از پاسخ های درست دیگه هم استقبال میشه.

فواصل شهرهای زمین رو داریم؟ فواصل نجومی ماه تا زمین و زمین تا خورشید رو داریم؟ مجاز به استفاه از تلسکوپ هستیم؟ محدودیتی در تعداد روزهای آزمایش داریم؟

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

You-See نوشته شده:خب اگه روز سوم زندانی سفید باشه اعدامی نداریم، یعنی روز دوم زندانی ها تصمیم گرفتن یک سفید رو انتخاب کنن، روز اولم که کلا کشک!
طرح این مساله باگ داره و گراف هاش یونیک نیستند

اگه یک سیاه رو انتخاب کنن و ازونور قاضی سوم هم یک سیاه رو بکشه، دیگه سیاهی نمیمونه که قاضی چهارم بخواد بکشه و به حرف قاضی سوم عمل کنه (یا اونو تایید کنه)، شاید ازین جهت کسی اعدام نشه. البته حالت دیگش همینیه که شما گفتی، روز اول تصادفا یک سیاه انتخاب شه و روز دومم یک سیاه رو بکشن تا دست قاضی سوم بمونه تو حنا. (فکر کنم اشتباه تایپی کردید نوشتید سفید رو انتخاب کنن، با توجه به جمله اول، یا شایدم من اشتباه فهمیدم به کل)

خب اگر فواصل شهر های زمین رو داشتیم که بیکار نبودیم با خط کش اندازه بگیریم، جمع می زدیم فواصل رو smile034، کلا اطلاعات نجومی هیچی نداریم (هرچند اگر داشتن این اطلاعات به علاوه خطکش مذکور میتونه شعاع زمین رو بده مشکلی نیست، فرض میکنیم داریم فاصله زمین و خورشبد و فاصله ماه تا زمین رو اما هم چنان روابط مثلثاتی ممنوعه. خسوف کسوف و این حرفا نداریم)، نه محدودیتی هم در تعداد روزای آزمایش نیست اما نمیخوایم صد سال هم طول بکشه. فوقش یک هفته. اساسا سوالش انحرافی نیست، و واقعا میخوایم با یک خطکش این اندازه گیری رو انجام بدیم. به عنوان راهنمایی، میشه اینو در نظر گرفت که طراح سوال منم و از جایی برش نداشتم smile023 تلسکوپ هم نمیشه استفاده کرد، اما مایلم بدونم با تلسکوپ چطور میشه شعاع زمین رو در آورد، مثلاً با سایه زمین؟ ولی خب خطکشه بیخود میشه. چون روابط مثلثاتی گفتم نداریم.

1.کره زمین، صد در صد کره هست و بیضوی نیست. پستی بلندی نداریم، ایده آل خلاصه برای سادگی کار
2. جواب از حیث فیزیک نظری قابل قبول باشه کفایت میکنه، نیاز نیست عملی باشه. یا باید از نظر ریاضی صحیح باشه.
3. نمیتونیم دور تا دور زمین بچرخیم و بعد زمان رو در سرعت ضرب کنیم، چون استفاده از خطکش ملغا میشه.

نمایه کاربر
Ali.Rahimi

تماس:

پست توسط Ali.Rahimi »

خیلی سوال راحتی بود.
روز اول یک سفید پوست میمیره.
روز دوم یک سفید پوست دیگر میمیره.
روز سوم تمام سیاه پوست ها میمیرند.
روز چهارم هم کشکه دیگه.
سوالای سختتر بیار. smile051 smile051 smile051 smile051

نمایه کاربر
Ali.Rahimi

تماس:

پست توسط Ali.Rahimi »

سوال پلیسی1:
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.

نمایه کاربر
Ali.Rahimi

تماس:

پست توسط Ali.Rahimi »

سوال پلیسی2:

نمایه کاربر
Ali.Rahimi

تماس:

پست توسط Ali.Rahimi »

سوال پلیسی3:

نمایه کاربر
Ali.Rahimi

تماس:

پست توسط Ali.Rahimi »

سوال پلیسی3:

نمایه کاربر
DARKENERGY

نام: Melina

محل اقامت: krj_teh

سپاس: 4151

تماس:

پست توسط DARKENERGY »

کاربر Ali.Rahimi از ارسال پست‌های تکراری خودداری کنید، در پیام خصوصی هم به شما تذکر دادم اما توجه نکردید
پست‌هایی که در بالا ارسال کردید در جستار زیر هم ارسال کردید:

viewtopic.php?f=16&t=36282&start=30
اگر به همین روش ادامه بدید چاره ای جز محدود کردن دسترسی شما ندارم.

آنکه رفت، به حُرمت آنچه با خود برد حقِ بازگشت ندارد

I’m so lonely, broken angel
I’m so lonely, listen to my heart
One n’ only, broken angel
Come n’ save me, before I fall apart

Vahid75

سپاس: 13

پست توسط Vahid75 »

سوال ۱:شیشه از داخل بخار میگیره
سوال ۲:دربهای اضطراری رو به بیرون باز میشه
سوال۳:برای اینکه اطمینان پیدا کنه چتر سالم بهش میدن دو چتر میخواد یکی برای گروگان فرضی
سوال ۴:چون مظنون واقعی وارد کاکتوسها شده بود لباسش دچار پارگی میشه و براحتی شناسایی میشه.

اما جواب سوال آقا داود: بر اساس تغییر زاویه سایه خط کش با خود خط کش در ساعات معینی از شبانه روز و اینکه چون مجاز هستیم در سطح کره جابجا بشیم و با توجه به اینکه در بعضی نقاط سایه خط کش صفر میشه امکان محاسبه شعاع کره وجود داره که فکر میکنم فرمولش هم وجود داره که الان بخاطر ندارمش smile058

در مورد سوال خودم دوستان هیچکدوم پاسخ صحیح ندادین
توجه داشته باشین فقط در روز چهارم اگه کسی قرار باشه اعدام بشه اعدام میشه نه در طول روزهای اول تا سوم
و نکته مهم اینه که دو نفرشون سیاهپوست هستند و زندانیها هر شب قبل از محاکمه امکان همفکری رو دارن
اگه قرار بود همه گراف هاش یونیک بود که معما نبود یوسف خان
حسرت نبرم به خواب آن مرداب
کارام درون دشت شب خفته است

دریایم و نیست باکم از طوفان
دریا همه عمر خوابش آشفته است.

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

متوجه پاسختون به سوالم نشدم (چطوری اونوقت؟), به همین ترتیب خود سوالتون رو به همراه جوابش نفهمیدم.
ویرایش: ما برای محاسبه شعاع زمین، حتی اگر طول شبانه روز رو هم بدونیم هم چنان باید سرعت خطی چرخش کره زمین رو بدونیم تا بتونیم از v=rw استفاده کنیم. (که نداریم)
همچنان تاکید میکنم که جواب سوال به شخص طراحش بر میگرده.

ارسال پست