علوم کامپیوتر یا فیزیک؟ کدوم دانشگاه؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
physix

علوم کامپیوتر یا فیزیک؟ کدوم دانشگاه؟

پست توسط physix »

وقت بخیر دوستان. من 33 سالم هستش، و یک مهندس برنامه نویس هستم. جدیدا دارم عین چی میخونم که کنکور بدم و برم دانشگاه.
همواره فیزیک رو دوست داشتم، ولی اخیرا با مطالعات سطحی درمورد مکانیک کوانتوم و نیمه هادی ها، علاقم بشدت زیاد شده، و تو فکر هستم که بجای رشته علوم کامپیوتر، فیزیک بخونم، چون که میدونم اگه بخوام خودم پس درس های علوم کامپیوتر بر میام.

در مورد فیزیک از دوستان بزرگوار سوالی دارم که بنا به علاقه بنده(نیمه هادی ها و مکانیک کوانتوم) چه دانشگاهی رو در ایران برای شروع پیشنهاد میکنید؟ بنده در اصفهان ساکن هستم، و صنعتی اصفهان خیلی ازم دور نیست، ولی خوب دانشگاه های تاپ تهران هم مورد نظرم هستش.

همچنین به خاطر دموکراسی، اگر بزرگواری دلیلی میبینه که بنده بهتر هستش که علوم کامپیوتر رو بخونم به جای فیزیک، خوشحال میشم که نظر شما رو هم بدونم.

سپاس از وقتی که میزارین

Science, Math, and Code Bless Us All smile215

u46300

سپاس: 53

Re: علوم کامپیوتر یا فیزیک؟ کدوم دانشگاه؟

پست توسط u46300 »

سلام. دانشگاه صنعتی اصفهان دانشگاه خیلی خوبیه. اون موضوعی هم که مورد علاقه شماس، بیشتر به گرایش حالت جامد نزدیکه. اخیراً اکثر پروژه‌های فیزیک حالت جامد به تحلیل داده و برنامه‌نویسی قوی نیاز داره. بسیاری از فارغ‌التحصیلان این رشته هم وارد مشاغل مربوط به تحلیل داده و علوم کامپیوتر میشن. اما سؤال اصلی: علاقه‌تون در حدی هست که بخواید وقت بذارید و چندین سال (بسته به پیش‌زمینه‌ای که دارید، شاید ۶-۷ سال یا بیشتر) درس بخونید و مدرک بگیرید، یا اینکه یه حس باحال گذراست؟

Erfan ALN

نام: عرفان

محل اقامت: تهران

سپاس: 1

پست توسط Erfan ALN »

physix نوشته شده:
یک‌شنبه ۱۴۰۲/۵/۲۲ - ۱۲:۴۲
وقت بخیر دوستان. من 33 سالم هستش، و یک مهندس برنامه نویس هستم. جدیدا دارم عین چی میخونم که کنکور بدم و برم دانشگاه.
همواره فیزیک رو دوست داشتم، ولی اخیرا با مطالعات سطحی درمورد مکانیک کوانتوم و نیمه هادی ها، علاقم بشدت زیاد شده، و تو فکر هستم که بجای رشته علوم کامپیوتر، فیزیک بخونم، چون که میدونم اگه بخوام خودم پس درس های علوم کامپیوتر بر میام.

در مورد فیزیک از دوستان بزرگوار سوالی دارم که بنا به علاقه بنده(نیمه هادی ها و مکانیک کوانتوم) چه دانشگاهی رو در ایران برای شروع پیشنهاد میکنید؟ بنده در اصفهان ساکن هستم، و صنعتی اصفهان خیلی ازم دور نیست، ولی خوب دانشگاه های تاپ تهران هم مورد نظرم هستش.

همچنین به خاطر دموکراسی، اگر بزرگواری دلیلی میبینه که بنده بهتر هستش که علوم کامپیوتر رو بخونم به جای فیزیک، خوشحال میشم که نظر شما رو هم بدونم.

سپاس از وقتی که میزارین

Science, Math, and Code Bless Us All smile215
سلام بنظرم علاقه تونو پیش برین
دروس علوم کامپیوتر کلا ربط زیادی به برنامه نویسی و بازار کار ندارن
خودتون ببینید تحقیق و ریسرچ در کدومو بیشتر دوس دارین؟ علوم کامپیوتری یا فیزیک؟؟

Erfan ALN

پست توسط Erfan ALN »

maxrg.ir نوشته شده:
دوشنبه ۱۴۰۲/۵/۲۳ - ۱۶:۴۲
سلام. دانشگاه صنعتی اصفهان دانشگاه خیلی خوبیه. اون موضوعی هم که مورد علاقه شماس، بیشتر به گرایش حالت جامد نزدیکه. اخیراً اکثر پروژه‌های فیزیک حالت جامد به تحلیل داده و برنامه‌نویسی قوی نیاز داره. بسیاری از فارغ‌التحصیلان این رشته هم وارد مشاغل مربوط به تحلیل داده و علوم کامپیوتر میشن. اما سؤال اصلی: علاقه‌تون در حدی هست که بخواید وقت بذارید و چندین سال (بسته به پیش‌زمینه‌ای که دارید، شاید ۶-۷ سال یا بیشتر) درس بخونید و مدرک بگیرید، یا اینکه یه حس باحال گذراست؟
سلام بنظرم اگه شما رشتتون فیزیکه و براتون زحمتی نیست. یک پست راجب گرایش های مختلف تحصیلی فیزیک کار کنید خود منم بهش احتیاج دارم. smile072 smile261

physix

پست توسط physix »

maxrg.ir نوشته شده:
دوشنبه ۱۴۰۲/۵/۲۳ - ۱۶:۴۲
خیلی ممنون از وقتی که گزاشتین.
بله تحقیقاتی داشتم در مورد رشته هایی مثل Computational Physics که ترکیب ریاضی، علوم کامپیوتر، و فیزیک هستش، ولی به نظر میاد که در مورد فیزیک خیلی چیزی عایدم نمیشه، چون که بیشتر مربوط به مهندسی فیزیک هست تا علوم پایه. به هر حال همچین رشته ای نیست توی ایران متاسفانه.
از طرفی، خوشبختانه سرفصل های علوم کامپیوتر در ایران بیشتر سمت ریاضی هستش تا سرفصل های تخصصی کامپیوتر. جدا از فیزیک، علاقه زیادی هم به ریاضی گسسته دارم که همین باعث شده که علوم کامپیوتر همچنان گزینه ای باشه برام.
سوال بسیار خوبی پرسیدین، و جوابش خیلی سخت هست. اگه می تونستم هر دو رو بخونم، حتما این کار رو میکردم، ولی چون نمیدونم حجم فیزیک ممکن هست چه طور باشه، احتمال رو روی این میدم که فقط بتونم فیزیک بخونم، از طرفی 100% میدونم که از پس علوم کامپیوتر به راحتی بر میام
خیلی درگیر مدرک و بازار کار و اینا نیستم، و این بیشتر برای رفع نیاز ذهنی هستش.
از نظر زمان که فرمودید، فرقی نمیکنه که فیزیک یا علوم کامپیوتر بخونم، چون در هر دو حالت قبل از فوق لیسانس یا حتی دکترا چیزی عایدم نمیشه، و مشکلی با زمانی که باید بزارم ندارم.

physix

پست توسط physix »

Erfan ALN نوشته شده:
دوشنبه ۱۴۰۲/۵/۲۳ - ۲۲:۴۴
سلام بنظرم علاقه تونو پیش برین
دروس علوم کامپیوتر کلا ربط زیادی به برنامه نویسی و بازار کار ندارن
خودتون ببینید تحقیق و ریسرچ در کدومو بیشتر دوس دارین؟ علوم کامپیوتری یا فیزیک؟؟
مرسی بخاطر وقتی که گزاشتین
هردو بسیار عالی، علوم کامپیوتر رو به خاطر ریاضی گسسته دوست دارم، و فیزیک رو بخاطر اینکه تازگی و جذابیت زیادی داره.
در مورد علوم کامپیوتر درست فرمودین، خیلی به برنامه نویس مربوط نیست خداروشکر، و خیلی هم درگیر بازار کار و اینا نیستم. در مهندسی نرم افزار(بر اساس تجربه بنده) به روز بودن، مطالعه و یادگیری مداوم، و تجربه و تجربه... حرف اول رو میزنه، و شاید نیازی نباشه که خیلی درس بخونین. کلا مهندسی نرم افزار خیلی راحت هستش. ولی علوم کامپیوتر رو نمیشه با 4-5 درس خوندن چیزی ازش فهمید، و من این رو پیش فرض قبول کردم که باید خیلی بیشتر از اینها بخونم و میخونم.

Erfan ALN

پست توسط Erfan ALN »

physix نوشته شده:
سه‌شنبه ۱۴۰۲/۵/۲۴ - ۰۱:۱۵

مرسی بخاطر وقتی که گزاشتین
هردو بسیار عالی، علوم کامپیوتر رو به خاطر ریاضی گسسته دوست دارم، و فیزیک رو بخاطر اینکه تازگی و جذابیت زیادی داره.
در مورد علوم کامپیوتر درست فرمودین، خیلی به برنامه نویس مربوط نیست خداروشکر، و خیلی هم درگیر بازار کار و اینا نیستم. در مهندسی نرم افزار(بر اساس تجربه بنده) به روز بودن، مطالعه و یادگیری مداوم، و تجربه و تجربه... حرف اول رو میزنه، و شاید نیازی نباشه که خیلی درس بخونین. کلا مهندسی نرم افزار خیلی راحت هستش. ولی علوم کامپیوتر رو نمیشه با 4-5 درس خوندن چیزی ازش فهمید، و من این رو پیش فرض قبول کردم که باید خیلی بیشتر از اینها بخونم و میخونم.
ببین من برداشتم اینه که شما وضعیتت جوری هست که نیاز خاصی به دانشگاه رفتن نداری چون شاغل هستی و با توجه به سنتون احتمالا سابقه کاری زیادی هم دارین
بنظرم با این شرایط اگر میخوای وارد دانشگاه بشی فقط و فقط رو علاقه برو دانشگاه رو صرفا به یه مکان واسه یادگیری و پزوهش باید بهش نگاه کنی. خودت ببین تاپیکای کدوم واست جذاب تره؟ همونو برو

u46300

پست توسط u46300 »

@Erfan ALN
چشم. پستی کوتاه خواهم نوشت.

@physix
زیاد به اسم گرایش‌ها توجه نکنید. در ایران همه شاخه‌های فیزیک رو کار می‌کنند. شاید کم باشه یا بعضاً اصیل نباشه، ولی کار می‌کنند.
من نمی‌خوام بگم چکار بکنید یا چکار نکنید، اما چندتا موضوع را که احتمالاً خوتون هم می‌دونید، یادآوری می‌کنم.
اول اینکه اگر صرفاً برای رفع نیازهای ذهنی هست، میشه کتاب خوند. کتاب‌های خودخوان در زمینه فیزیک بسیار زیاده. حتی اگر در شغل فعلی نیاز دارید که بر موضوعی از فیزیک مسلط باشید، باز هم خودخوانی و مباحثه با افراد آشنا با موضوع، راه پربازده‌تری هست تا حضور در کلاس دانشگاه.
دوم اینکه وقتی در یک رشته تحصیل می‌کنید، باید چندین سال دست‌به‌سینه در خدمت درس و دانشگاه باشید. بخصوص رشته‌هایی مثل فیزیک فوق‌العاده وقت‌گیرند و به همین علت، خیلی از استادهای فیزیک دانشجوی شاغل (حتی پاره‌وقت) یا متأهل قبول نمی‌کنند. باید راهی برای امرار معاش و رسیدگی به خانواده یافت، یا شاید بعضی‌ها رو فدای دیگری کرد!
سوم اینکه پژوهش‌های فیزیکی امروز با پژوهش‌های ۳۰-۴۰ سال پیش فرق دارن. رشته‌های «بین‌رشته‌ای» بسیار مهم شدند. ترکیب فیزیک و هوش مصنوعی، فیزیک و پزشکی، فیزیک و اقتصاد و ... . برای اینها لازم نیست دکتر فلان رشته بود و انبوهی از دانش داشت؛ بلکه بیشتر لازمه تا توانایی شناسایی و حل مسئله داشت.

physix

پست توسط physix »

Erfan ALN نوشته شده:
سه‌شنبه ۱۴۰۲/۵/۲۴ - ۰۹:۴۹
...
بنظرم با این شرایط اگر میخوای وارد دانشگاه بشی فقط و فقط رو علاقه برو دانشگاه رو صرفا به یه مکان واسه یادگیری و پزوهش باید بهش نگاه کنی....
دقیقا همینطور هستش، همواره توی تخصص جاری(مهندسی نرم افزار) به روز بودم، و تلاش میکنم که بمونم(اگر چه خیلی کار راحتی نیست)، و به دلیل علاقه زیادی که به علوم پایه دارم، فیزیک، شیمی، و حتی ریاضی به نظرم بیشتر برام جذاب میاد، البته باز هم علوم کامپیوتر جذابیت خودش رو هم داره.
مرسی از شما

physix

پست توسط physix »

maxrg.ir نوشته شده:
سه‌شنبه ۱۴۰۲/۵/۲۴ - ۱۱:۰۵
زیاد به اسم گرایش‌ها توجه نکنید. در ایران همه شاخه‌های فیزیک رو کار می‌کنند. شاید کم باشه یا بعضاً اصیل نباشه، ولی کار می‌کنند.
من نمی‌خوام بگم چکار بکنید یا چکار نکنید، اما چندتا موضوع را که احتمالاً خوتون هم می‌دونید، یادآوری می‌کنم.
اول اینکه اگر صرفاً برای رفع نیازهای ذهنی هست، میشه کتاب خوند. کتاب‌های خودخوان در زمینه فیزیک بسیار زیاده. حتی اگر در شغل فعلی نیاز دارید که بر موضوعی از فیزیک مسلط باشید، باز هم خودخوانی و مباحثه با افراد آشنا با موضوع، راه پربازده‌تری هست تا حضور در کلاس دانشگاه.
دوم اینکه وقتی در یک رشته تحصیل می‌کنید، باید چندین سال دست‌به‌سینه در خدمت درس و دانشگاه باشید. بخصوص رشته‌هایی مثل فیزیک فوق‌العاده وقت‌گیرند و به همین علت، خیلی از استادهای فیزیک دانشجوی شاغل (حتی پاره‌وقت) یا متأهل قبول نمی‌کنند. باید راهی برای امرار معاش و رسیدگی به خانواده یافت، یا شاید بعضی‌ها رو فدای دیگری کرد!
سوم اینکه پژوهش‌های فیزیکی امروز با پژوهش‌های ۳۰-۴۰ سال پیش فرق دارن. رشته‌های «بین‌رشته‌ای» بسیار مهم شدند. ترکیب فیزیک و هوش مصنوعی، فیزیک و پزشکی، فیزیک و اقتصاد و ... . برای اینها لازم نیست دکتر فلان رشته بود و انبوهی از دانش داشت؛ بلکه بیشتر لازمه تا توانایی شناسایی و حل مسئله داشت.
زنده باد، خیلی ممنون بخاطر اشاره کردن این نکته ها. بله، کامل متوجه و موافق حرف شما مربوط به خودخوانی هستم. همواره میدونستم که فقط دانشجو بودن دلیل موفقیت نیست، و شاید بالای 93% موفقیت مربوط به روحیه و پشتکار خود دانشجو هستش. اگه چه، مسیر و محیطی که دانشگاه در اختیار دانشجو میزاره بسیار تاثیر گذار هستش.
امیدوارم که تخصص فعلی من مربوط به مهندسی نرم افزار بتونه من رو در "بین رشته ای" که فرمودین کمک کنه.
خیلی خیلی ممنون بابت پاسخ شما، و پست اخیر شما مربوط به گرایش های فیزیک.

u46300

پست توسط u46300 »

@physix خواهش می‌کنم. کاری نکردم.

ارسال پست