قرمزی که من میبینم، همون قرمزی هستش که شما میبینید؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

عبدالرضا علي پور

نام: عبدالرضا علي پور

محل اقامت: بوشهر

سپاس: 142

Re: *گفتگوی آزاد*

پست توسط عبدالرضا علي پور »

Paradoxy نوشته شده:
پنج‌شنبه ۱۳۹۹/۷/۳ - ۱۸:۴۶
در اصل نه من یک رنگ میبینم و شما هم یک رنگ دیگه ولی برای هر دو ما این رنگها به قرمز معرفی شدند و هر دو ما از نظر اسمی به قرمز میشناسیم رنگ هایی که مشاهده میکنیم

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

عبدالرضا علي پور نوشته شده:
پنج‌شنبه ۱۳۹۹/۷/۳ - ۲۰:۴۷
Paradoxy نوشته شده:
در اصل نه من یک رنگ میبینم و شما هم یک رنگ دیگه ولی برای هر دو ما این رنگها به قرمز معرفی شدند و هر دو ما از نظر اسمی به قرمز میشناسیم رنگ هایی که مشاهده میکنیم
خداروشکر یکی متوجه شد چی میگم. میتونید دلیلی برای حرفتون بیارید که چرا اینطور فکر میکنید؟

عبدالرضا علي پور

Paradoxy نوشته شده:
جمعه ۱۳۹۹/۷/۴ - ۰۰:۲۰
پنج‌شنبه ۱۳۹۹/۷/۳ - ۲۰:۴۷
Paradoxy نوشته شده:
خداروشکر یکی متوجه شد چی میگم. میتونید دلیلی برای حرفتون بیارید که چرا اینطور فکر میکنید؟
دلیلش باید رنگ دانه های چشم افراد باشه اینم مثل اثر انگشت با هم فرق داره تو افراد

نمایه کاربر
Akband

سپاس: 6

پست توسط Akband »

Paradoxy نوشته شده:
سلام,ببخشید به خودم اجازه اظهار نظر داده ام. smile261
من فکر میکنم منظور شما این باشد که, ایا امکان دارد نوری که از یک جسم خاص بازتاب میشود را مغز من به یک شکلی پردازش کند که من نام آن را بگزارم قرمز اما فردی دیگر همان نور منعکس شده را مغزش به شکلی دیگر پردازش کند و او هم به دلیل این قرارداد زبانی آن را قرمز بنامد اما او این رنگ را به شکلی دیگر ببیند؟!

نمیدونم آیا تونستم منظورم را به شما برسانم یا نه, اما امیدوارم منظور شما از طرح این سوال همین بوده باشد.....

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

من فکر میکنم منظور شما این باشد که, ایا امکان دارد نوری که از یک جسم خاص بازتاب میشود را مغز من به یک شکلی پردازش کند که من نام آن را بگزارم قرمز اما فردی دیگر همان نور منعکس شده را مغزش به شکلی دیگر پردازش کند و او هم به دلیل این قرارداد زبانی آن را قرمز بنامد اما او این رنگ را به شکلی دیگر ببیند؟!
اختیار دارید، اجازه ما هم دست شماست.
بله منظورم همین هستش. البته بحثم محدود به رنگ نیست و اصولا به هرچیزی میتونه تعمیم پیدا کنه. مثلا مزه یک خوردنی.
دقیق یادم نیست چه زمانی با همچین سوالی برخورد کردم، ولی به جرئت میتونم بگم این سخت ترین سوال راحتی هستش که تا به حال به گوشم خورده.
البته توجه کنید که بحث "پردازش مغز" خیلی مطرح نیست. بحث خروجی ذهنی ای هست که مغز میده. منظورم چیزی هستش که شما دقیقا در ذهنت مشاهده میکنی. حالا این که اون خروجی ذهنی طی چه پروسه ای استخراج شده هم قابل بحثه.
دلیلش باید رنگ دانه های چشم افراد باشه اینم مثل اثر انگشت با هم فرق داره تو افراد
نه پس فاصله گرفتید از مفهوم سوال. فرض کنید رنگ دانه های چشم دو انسان کاملا یکسان باشه. اونوقت چی؟! ضمن این که تفاوت در رنگدانه های چشم انسان های سالم، اونقدر زیاد نیست که مثلا چیزی که من سبز میبینم رو شما در ذهنت قرمز ببینی. ممکنه دوتا قرمز یکم متفاوت ببینیم که خیلی مهم نیست. یکم کلی تر و از دید بالاتر ببینید قضیه رو. مثلا ممکنه چیزی که من قرمز میبینم، شما سبز ببینی؟

اگر بیایم طیف نور قرمز به چشم دو فرد بزنیم و اصلا نوار مغزیشونم بگیریم و ببینیم فعالیت های مغزی یکسانی این اشخاص دارند، آیا میتونیم ادعا کنیم اون چیزی که اون ها "مشاهده" میکنند یکیست؟

اطلاعات بیشتر: https://en.wikipedia.org/wiki/Qualia

عبدالرضا علي پور

Paradoxy نوشته شده:
جمعه ۱۳۹۹/۷/۴ - ۰۲:۳۷
اختیار دارید، اجازه ما هم دست شماست.
بله منظورم همین هستش. البته بحثم محدود به رنگ نیست و اصولا به هرچیزی میتونه تعمیم پیدا کنه. مثلا مزه یک خوردنی.
دقیق یادم نیست چه زمانی با همچین سوالی برخورد کردم، ولی به جرئت میتونم بگم این سخت ترین سوال راحتی هستش که تا به حال به گوشم خورده.
البته توجه کنید که بحث "پردازش مغز" خیلی مطرح نیست. بحث خروجی ذهنی ای هست که مغز میده. منظورم چیزی هستش که شما دقیقا در ذهنت مشاهده میکنی. حالا این که اون خروجی ذهنی طی چه پروسه ای استخراج شده هم قابل بحثه.
نه پس فاصله گرفتید از مفهوم سوال. فرض کنید رنگ دانه های چشم دو انسان کاملا یکسان باشه. اونوقت چی؟! ضمن این که تفاوت در رنگدانه های چشم انسان های سالم، اونقدر زیاد نیست که مثلا چیزی که من سبز میبینم رو شما در ذهنت قرمز ببینی. ممکنه دوتا قرمز یکم متفاوت ببینیم که خیلی مهم نیست. یکم کلی تر و از دید بالاتر ببینید قضیه رو. مثلا ممکنه چیزی که من قرمز میبینم، شما سبز ببینی؟

اگر بیایم طیف نور قرمز به چشم دو فرد بزنیم و اصلا نوار مغزیشونم بگیریم و ببینیم فعالیت های مغزی یکسانی این اشخاص دارند، آیا میتونیم ادعا کنیم اون چیزی که اون ها "مشاهده" میکنند یکیست؟

اطلاعات بیشتر: https://en.wikipedia.org/wiki/Qualia
درمورد دیدن رنگ چیزی که گفتم درسته -ولی درمورد اون ذهنییتی که هدف بحث شماست باید بگم به مرور زمان با پیشرفت دانش منطق هم تغییر میکنه مثلا قبل از اینکه منطق فازی شناخته بشه ترموستاتی در کار نبود یا گیربکس اتوماتیکی تا قبل از اون ذهنیتی در مورد استفاده از این منطق وجود نداشت و هر چه بود دوحالت ارسطویی سیاه و سفید برای منطق و ذهنییت ولی الان در این زمان نیز باز با منطق کوانتومی ذهنییتهای قبلی کنار میروند و ذهنییت های جدیدی با منطق جدیدی شکل میگیرد ----- پس در اصل هر انرژی و یا منطق جدیدی را دانش برای انسان رونمایی میکند باعث تغییر در منطق قبلی و تغییر در ذهنیت ها میشود و مسلما خروجی ها نیز بر اساس منطق جدید و ذهنییت جدید تغییر میکند --ذهنییتی که یک زمانی میگفته یا سیاه است یا سفید تبدیل شد به یک ذهنییتی که میگفت میتواند بی نهایت حالت محتمل باشد - و ذهنییت فعلی میگوید میتواند هیچکدام نباشد و با نگاه کردن ایجاد شود - یک نفر نابینای مادر زاد هیچ درکی از رنگ ها ندارد

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

والله متوجه نشدم. در مورد فرد نابینای مادرزاد، اگه ما بیایم بخش هایی از مغز اون فرد رو فعال کنیم که رنگ قرمز رو تداعی میکنند، آیا اون فرد همون قرمزی رو میبینه که من و شما میبینیم؟

عبدالرضا علي پور

Paradoxy نوشته شده:
جمعه ۱۳۹۹/۷/۴ - ۱۵:۰۶
والله متوجه نشدم. در مورد فرد نابینای مادرزاد، اگه ما بیایم بخش هایی از مغز اون فرد رو فعال کنیم که رنگ قرمز رو تداعی میکنند، آیا اون فرد همون قرمزی رو میبینه که من و شما میبینیم؟
دیدن رنگ در اصل به رنگ دانه های چشم مربوط میشه بسته به ساختار این رنگ دانه ها نوری که از اجسام بازتابش میشه به چشم انالیز میشه و به مغز ارسال میشه نتیجه انالیز را مغز رنگ اون شی میدونه حالا این انالیز در افراد با هم کاملا متفاوته ولی در نتیجه برای معرفی از کودکی به اوگفتیم که اینی که دارید میبینی قرمز هست پس اون فرد همیشه این انالیز مغزی خودش را که از دیدن بدست اورده با رنگ قرمز از نظر معنایی میشناسه -- یک کور مادر زاد میتونه اسم اینها را فقط یاد بگیره ولی هیچ درکی از اون رنگ ها نداره - بله برداشت ها از هر موضوعی برای هر کسی فرق داره و با نگاه خاص خودش میبینه ولی همین را میایم در اشتراک گذاری بهش معنا میبخشیم تا سر موضوع یکسان سازی کنیم و به یک توافق جمعی برسیم تا بتونیم موضوعات را با هم در میان بگذاریم -- اگر شما بخوای یک رنگ را به اون قسمتهای تداعی کننده مغز این فرد برسونی میتونی هر رنگی را براش تداعی کنید و بگید این فلان رنگ است -- اگر ایشون بتونه مرتبا این رنگ را بعدا هم در طبیعت ببینه به همون اسم میشناسه که بهش تداعی کردید -- شما وقتی بخوای مثلا نور قرمز را به مغز یک نفر کور مادرزاد تداعی کنید مطمعنا رنگی را تداعی میکنید که خودتون قرمز میبینید پس بازم هر دو دارید یک چیز را میبینید
اینجوری میشه که طیف بازتابش و جسم برای همه یکسان است که در بیرون اتفاق افتاده ولی تجزیه و تحلیل ها فرق میکنه و در نهایت همین تفاوت تجزیه و تحلیل ها نیز از نظر معانی یکسان سازی میشود بین افراد

نمایه کاربر
Akband

پست توسط Akband »

Paradoxy نوشته شده:
منم دقیقا نمیدونم چه دلیلی داره که من رنگ قرمز رو به این شکل ببینم, و چرا مغز من رنگ قرمز رو این شکلی به ذهنم ارائه داده.
ولی در مورد مزه فکر نکنم این جوری باشه, مثلا مزه شیرینی مزه ای خوشایند است و تقریبا اکثر جانوران از این مزه خوششان میاید, چون در این مزه ها معمولا انواع کربوهیدارت وجود دارد, و معمولا کربوهیدرات ها هم سوخت اصلی جانداران هستند, پس طبیعت باید مزه ای را برای این ماده آلی برگزیند که برای جاندار خوشایند باشد و به سمت آن جذب شود, و همچنین برای دیگر مزه ها....
اما دقیق نمیدانم آیا جانوران دیگر هم درکی از مزه و رنگ دارند؟! یا فقط انسان این درک را دارد؟!

نمایه کاربر
Akband

پست توسط Akband »

جمعه ۱۳۹۹/۷/۴ - ۱۵:۲۷
دیدن رنگ در اصل به رنگ دانه های چشم مربوط میشه
ببخشید, منظور شما از رنگدانه های چشم چه چیزهایی هستند؟
آیا منظورتون همون یاخته های گیرنده نور است که در شبکیه چشم هستند؟!

عبدالرضا علي پور

Realistic نوشته شده:
جمعه ۱۳۹۹/۷/۴ - ۱۶:۰۳
جمعه ۱۳۹۹/۷/۴ - ۱۵:۲۷
دیدن رنگ در اصل به رنگ دانه های چشم مربوط میشه
ببخشید, منظور شما از رنگدانه های چشم چه چیزهایی هستند؟
آیا منظورتون همون یاخته های گیرنده نور است که در شبکیه چشم هستند؟!
من اطلاعاتم در این زمینه کم هست سالها پیش در یک مجله دانستی ها در موردش خونده بودم فکر کنم مربوط به 1590 هفته قبل باشه حدودا ولی باید همینی باشه که شما گفتید
آخرین ویرایش توسط عبدالرضا علي پور جمعه ۱۳۹۹/۷/۴ - ۱۸:۳۶, ویرایش شده کلا 1 بار

عبدالرضا علي پور

این برمیگرده به همون بحث واقعییت و حقیقت که یک بار مفصل در موردش بحث شد تو هوپا --- مثلا واقعییت برای همه ما این است که خورشید قرمز رنگ و بزرگ از شرق بالا میاد و رفته رفته که بالاتر میاد کوچکتر و زرد تر میشود و در مغرب نیز عکس این موضوع اتفاق میفتد -- این واقعییت دیداری همه انسان ها از خورشید است --- ولی حقیقت را علم برای ما با مدارک و مستندات و شواهد ثابت میکند که همه دچار یک واقعییت اشتباه هستیم و حقیقت این است که خورشید یک رنگ و ثابت است و این زمین است که حول خودش گردش میکند --گرچه همینم تا به اینجا حقیقت محسوب میشود و باز حقیقت می تواند چیز دیگری نیز باشد

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

Realistic نوشته شده:
جمعه ۱۳۹۹/۷/۴ - ۱۵:۵۷
Paradoxy نوشته شده:
منم دقیقا نمیدونم چه دلیلی داره که من رنگ قرمز رو به این شکل ببینم, و چرا مغز من رنگ قرمز رو این شکلی به ذهنم ارائه داده.
ولی در مورد مزه فکر نکنم این جوری باشه, مثلا مزه شیرینی مزه ای خوشایند است و تقریبا اکثر جانوران از این مزه خوششان میاید, چون در این مزه ها معمولا انواع کربوهیدارت وجود دارد, و معمولا کربوهیدرات ها هم سوخت اصلی جانداران هستند, پس طبیعت باید مزه ای را برای این ماده آلی برگزیند که برای جاندار خوشایند باشد و به سمت آن جذب شود, و همچنین برای دیگر مزه ها....
اما دقیق نمیدانم آیا جانوران دیگر هم درکی از مزه و رنگ دارند؟! یا فقط انسان این درک را دارد؟!
شما هم به بحث نزدیک شدید، ولی ازش دور شدید. به اون جمله ای که از نوشتتون تیره کردم دقت کنید. اساس بحث اونجا میچرخه. "اون شکلی که از رنگ قرمز در ذهنتون دارید" آیا "همون شکلی هست که من از رنگ قرمز در ذهنم دارم"؟ اگر بله چرا، و اگر نه چرا؟ آقای علیپور میگه چون مغز ما چیز یکسانی رو پردازش میکنه خروجی یکسانی میده. اما کاش مسئله به این راحتی ها بود. اون تصور ذهنی ای که ما از رنگ قرمز داریم، چیزی نیست که صاف چسبیده باشه به یک مشت هورمون و پیام عصبی؛ حتی اگر این هم باشه به نظر من مسئله به این سادگی ها نیست. اساسا من چطوری میتونم بیام شکلی که از رنگ قرمز توی مغزم دارم رو به شما نشون بدم، اشکال ذهنیمون رو مقایسه کنیم، ببینیم یکی هستند یا نه؟ آیا ممکنه؟ آیا ممکن نیست؟ انگار وقتی سعی میکنیم اون شکل ذهنیمتون رو توضیح بدیم بنا به دلایلی ذهنمون از کار میوفته. هرچقدر هم تلاش کنیم تا به یک فرد نابینا توضیح بدیم قرمز چه رنگیه موفق نمیشیم. میتونیم از تشابهات استفاده کنیم، بگیم مثلا قرمز "گرمه" ولی باز اون نابینا نمیتونه قرمز رو توی ذهنش تصور کنه. چرا اینطوره؟

matrix

نام: علیرضا

سپاس: 31

پست توسط matrix »

Paradoxy نوشته شده:
جمعه ۱۳۹۹/۷/۴ - ۲۳:۳۸
شما هم به بحث نزدیک شدید، ولی ازش دور شدید. به اون جمله ای که از نوشتتون تیره کردم دقت کنید. اساس بحث اونجا میچرخه. "اون شکلی که از رنگ قرمز در ذهنتون دارید" آیا "همون شکلی هست که من از رنگ قرمز در ذهنم دارم"؟ اگر بله چرا، و اگر نه چرا؟ آقای علیپور میگه چون مغز ما چیز یکسانی رو پردازش میکنه خروجی یکسانی میده. اما کاش مسئله به این راحتی ها بود. اون تصور ذهنی ای که ما از رنگ قرمز داریم، چیزی نیست که صاف چسبیده باشه به یک مشت هورمون و پیام عصبی؛ حتی اگر این هم باشه به نظر من مسئله به این سادگی ها نیست. اساسا من چطوری میتونم بیام شکلی که از رنگ قرمز توی مغزم دارم رو به شما نشون بدم، اشکال ذهنیمون رو مقایسه کنیم، ببینیم یکی هستند یا نه؟ آیا ممکنه؟ آیا ممکن نیست؟ انگار وقتی سعی میکنیم اون شکل ذهنیمتون رو توضیح بدیم بنا به دلایلی ذهنمون از کار میوفته. هرچقدر هم تلاش کنیم تا به یک فرد نابینا توضیح بدیم قرمز چه رنگیه موفق نمیشیم. میتونیم از تشابهات استفاده کنیم، بگیم مثلا قرمز "گرمه" ولی باز اون نابینا نمیتونه قرمز رو توی ذهنش تصور کنه. چرا اینطوره؟
ببین اگه درک ما از هر رنگی مثل قرمز تفاوت داشته باشه خیلی جالب میشه و به ازای هر انسانی که روی زمین هست به همون اندازه هم درک متفاوت از رنگ قرمز هست و در حالت کلی میلیارد ها طیف رنگی که با هم فرق دارن و درک رنگ توی مغز ما مثل اثر انگشت پیدا میکنه که منحصر به فرده. ولی حتی اگه این درست باشه باید یک اختلاف رنگ شبیه به هم داشته باشه تا ما با هم اختلافی سر به هم اومدن رنگ ها پیدا نکنیم. مثلا همین هوپا رو که من چند تا قالب براش درست کردم غیر از قالب دارک که بیشترش سیاه هست بقیه قالب ها دو یا چند تا رنگ در کنار هم استفاده و ترکیب شدن و اگر اون رنگی که من توی مغزم میبینم با رنگی که شما میبینید اختلافشون یکی نباشه قطعا از نظر سلیقه ای هم دچار اختلاف نظر فاحش میشیم. حالا اختلاف نظر همیشه هست ولی فاحش یعنی یه چیز ناجور و غیر قابل تحمل ولی خب یک چنین چیزی نمیبینیم. نمیدونم منظورمو متوجه شدید یا نه. منظورم اینه که همونقدر که قرمز من با قرمز شما اختلاف داره به همون اندازه آبی من با آبی شما اختلاف داره و توی ترکیب رنگ ها مشکلی به وجود نمیاد.

اما اینکه چطور میشه بفهمیم یک چنین تفاوتی وجود داره یه راهی به ذهنم رسید. اینکه یک گروهی رو به حالت هیپنوتیزم ببریم و توی این حالت اسم رنگ ها رو با هم عوض کنیم یعنی وقتی طرف از اون حالت بیرون میاد توی مغزش قرمز رو آبی نامگذاری شده باشه و بر عکس. توی اشخاص دیگه هم جابجایی برای رنگای دیگه مثل جابجایی زرد و بنفش ولی در هر شخص فقط یک جابجایی نه چند تا. حالا بعد از این به هم ریختگی رنگ ها توی ذهن افراد مختلف بیان با هم درباره جایگذاری رنگها و به هم اومدن و نیومدن این رنگ با اون رنگ صحبت کنند و اینجا کم کم میتونیم بفهمیم درک افراد از رنگ ها توی ذهن چیه. البته این آزمایش رو خیلی بهتر و دقیقتر هم میشه کرد و اونم اینه که اون اختلاف رنگی که بین قرمز من و قرمز شما هست رو توی اون به هم ریختگی رعایت کنیم و اینطوری خیلی دقت بالاتر هم میره. اگه توی به هم ریختگی های ریز و دقیق و برنامه ریزی شده هنوز هم افراد توی به هم اومدن دو یا چند رنگ اتفاق نظر داشتن میشه گفت درک ما از رنگ ها توی مغز تفاوت داره و قرمز من با بقیه یکی نیست

پیچیده شد نه smile466
Sad but true

ارسال پست