علت دیدن خواب های صادقه از نظر علم؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
Yasaminmh

پست توسط Yasaminmh »

علت خواب های صادقه از دیدگاه علم؟

Yasaminmh

پست توسط Yasaminmh »

من از بچگی خواب آینده امو میدیدم یعنی دقیقا همون اتفاق تو واقعیت برام میوفت... انگار تو خواب به آینده سفر میکنم... و جالب اینجاست چند سالی میشه تقریبا تو همه ی خواب هام مثل بیداری اختیارم دست خودمه... هیچ تفاوتی با دنیای واقعی نداره هر کاری بخوام انجام میدم و هر جا بخوام راحت میرم... از لحاظ علمی علتش چی هست؟

Yasaminmh

Re: علت دیدن خواب های صادقه از نظر علم؟

پست توسط Yasaminmh »

یعنی یه نفر نیست جواب سوال منو بدونه؟

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

Yasaminmh نوشته شده:
دوشنبه ۱۳۹۹/۷/۱۴ - ۱۰:۲۷
از لحاظ علمی علتش چی هست؟
سلام
علت علمی ندارن. اگرم علت داشته باشن، این علل بیشتر براشون "تراشیده" میشن یعنی اصول عمیق علمی پشتشون نیست. اگه به خدا اعتقاد دارید که نیازی نیست دنبال اینجور علل علمی براشون بگردید، بلکه از این موهبت الهی لذت ببرید. اگر هم به خدا یا جهان پس از مرگ اعتقاد ندارید، این تجربیات می تونن برای شما جرقه های بزرگی باشن برای اعتقاد و ایمان آوردن به نیرویی بزرگ و ماورایی.

رؤیا های صادقه معمولاً به شکل غیر مستقیم و به همراه "نشانه ها" خودشونو نشون می دن به طوری که یه مُعبّر باید اونا رو تفسیر و رمز گشایی کنه. این خواب ها "منطقِ" مخصوص به خودشونو دارن که توضیحِ علمی درست و جامعی پشتشون نیست و فقط فردی می تونه به تعبیر درست نزدیک بشه که ذهنش با این منطق آشنایی داشته باشه. البته خودِ فردِ خواب بیننده هم می تونه با استفاده از کتب تعبیر خواب، تا حد زیادی اون نشانه ها رو رمز گشایی کنه و تعبیر خوابشو حدس بزنه. این نشانه ها بیشتر حالت "پیش فرض" دارن که معانیشون رو باید پذیرفت. بعضی وقتا، نشانه ها طورین که به راحتی میشه به تعبیر درست رسید و بعضی وقتا مثلاً به دلیل وجود تعابیر مختلف برای یه نشانه ی خاص یا وجود نشانه های زیاد در یه خوابِ مشخص، رسیدن به تعبیر درست سخت تر میشه ولی در این موارد هم معمولاً افرادِ معبّری که توی این زمینه تبحر دارن می تونن به سرعت خوابتون رو تعبیر کنن. مثلاً دیدن "اژدها" در خواب می تونه دشمن، حاکم یا ثروت و مقام باشه، که با توجه به خوابِ فردی که توی اون اژدها با شکل و شمایل مشخصی ظهور کرده یا کاری که انجام داده، تعبیر اژدها به سمت یکی از معانی یاد شده گرایش پیدا می کنه. بعضی وقتا نشانه ها تعابیر معکوسی دارن که البته مطلق نیست و باید با توجه به خوابتون معنیشون کرد، مثلاً "خندیدن" در خواب "معمولاً" به این معنیست که در دنیا به زودی غمگین خواهید شد و بالعکس. بعضی وقتا دیدنِ اموری که در عالم واقعی قبیحن، توی خواب می تونن معانی خوبی داشته باشن. مثلاً اگه در خواب کسی ببینه که با مادر یا پدر خودش هم بستر شده، این لزوماً تعبیرِ بدی نداره و می تونه نشانه ی این باشه که از پدر یا مادرِ اون فرد به زودی در دنیا نفع یا ثروتی بهش می رسه. خواب های صادقه معمولاً به دفعات معدودی برای فرد رخ می دن (مثلاً سالی یه بار یا کمتر) و اینطوری نیست که دائماً فرد، رؤیای صادقه ببینه.

خودم به شخصه یه روز خواب دیدم که یکی از دندونام که البته پوسیده هم بود، افتاد و بعد دیدم که رفتم و غذایی رو خوردم. به کتاب تعبیر خواب مراجعه کردم و دیدم "دندان" در خواب اشاره به خویشاوندان داره. حدس زدم که "افتادنِ" دندان می تونه به معنی مرگ یکی از اقوام باشه و "پوسیده بودن" دندان هم احتمالاً اشاره به سالخورده بودنِ اون فرد داره. به برادرم موضوعو گفتم و حدس زدم که پدر بزرگم که در اون زمان حال خوشی هم نداشت به زودی خواهد مُرد. چند ماه بعد، پدر بزرگم فوت کرد و من هم "غذاش" رو خوردم.

اگر هم شما صحنه هایی که در آینده اتفاق خواهند افتاد رو به عینه و بدون نشانه توی خواب می بینید، این می تونه یه جور قدرت ماورایی باشه. باید بیشتر توضیح بدید که دقیقاً چی می بینید. این احتمال هم وجود داره که دارید به خودتون تلقین می کنید و اعتبار خواب هاتون زیاد نیست و به دلایل روانیِ دیگه ای دارید دستِ بالاشون می گیرید.
آخرین ویرایش توسط [email protected] دوشنبه ۱۳۹۹/۷/۱۴ - ۱۳:۴۶, ویرایش شده کلا 1 بار

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

Yasaminmh نوشته شده:
دوشنبه ۱۳۹۹/۷/۱۴ - ۱۰:۲۷
من از بچگی خواب آینده امو میدیدم یعنی دقیقا همون اتفاق تو واقعیت برام میوفت... انگار تو خواب به آینده سفر میکنم... و جالب اینجاست چند سالی میشه تقریبا تو همه ی خواب هام مثل بیداری اختیارم دست خودمه... هیچ تفاوتی با دنیای واقعی نداره هر کاری بخوام انجام میدم و هر جا بخوام راحت میرم... از لحاظ علمی علتش چی هست؟
در مورد رویای صادقانه دلیلش false memory یا خاطره دروغین هست. چون قبلا توی تاپیک های مختلف زیاد ازش نوشتم خیلی مختصر اشاره میکنم. میتونید سرچ بزنید بیشتر بخونید در موردش.

ببینید ذهن انسان جوری طراحی شده که سعی میکنه بین هرچیزی نوعی ارتباط ایجاد کنه. وقتی چیزای جدیدی برای اولین بار میبینیم، مغزمون اون هارو جوری آنالیز میکنه که با چیزایی که در گذشته دیدیم نوعی تطابق مشاهده کنیم. علتشم اینه که ذهن می‌خواد امکان رویایی با چیزای جدید رو به وجود بیاره. توانایی ذهن انقدر در این زمینه بالاست، که گاهی می‌تونه خود ما رو هم گول بزنه و دچار خطا کنه (درست به همون شکل که خطای دید رخ میده). توانایی ما توی الگویابی و حتی نظریه پردازی، دقیقا از همین قدرت ذهن نشئت گرفته، بنابرین لزوما چیز بدی نیست و فوایدش بیش از مضراتشه.
نمیدونم تاحالا شده چیزی رو فراموش کنید یا نه. اما زمانی که چیزی از یادمون میره، حس خیلی بدی پیدا میکنیم و تلاش میکنیم اون رو به یاد بیاریم. ذهن در مقابل این حس بد مکانیسم دفاعی ای ساخته به نام خاطره دروغین. اما این خاطره دروغین دقیقا چی هست و ربطش به چیزی که بالا اشاره کردم چیه؟

مثلا فرض کنید که خواب دیدید یک موتور و ماشین باهم تصادف میکنند. فردا که از خواب بلند میشید، خاطره مبهمی از تصادف رو دارید، شاید حتی یادتون باشه که موتور ماشین تصادف کردند، اما به احتمال زیاد جزئیات خواب رو به یاد نمیارید. هر چقدر از زمان هوشیاریتون میگذره، جزئیات بیشتری از خواب رو فراموش میکنید. حالا فکر کنید چند روز گذشته، وارد خیابون میشید و میبینید یک کامیون به یک ماشین زده. ناگهان غافل گیر میشید، یهو تصور میکنید عجب! من دقیقا خواب این تصادف رو دیده زودم، چطور ممکنه؟
خب اینطور ممکنه که ذهن شما به خاطر مکانیسم دفاعی ای که در مقابل فراموشی داره، نوعی خاطره دروغین در ذهن شما تداعی کرده که خواب این تصادف رو دیدید، به عبارت دیگه هرچند چیزی چه شما واقعا در خواب دیدید، تصادف یک موتور و یک ماشین بوده، اما ذهن شما کاری میکنه که اینگونه تصور کنید که یک ماشین و کامیون در خوابتون تصادف کردند. ذهن چطوری این کار رو میکنه؟ با همون قدرتی که بالاتر بهش اشاره کردم. ذهن میتونه توی هرچیز نامربوطی نوعی ارتباط پیدا کنه.

من توصیه میکنم ازین به بعد خواب هاتون رو با جزئیاتی که یادتون میاد، درست بعد از بیدار شدن روی کاغذ بنویسید و این کار رو برای یک مدت ادامه بدید و ببینید آیا همچنان رویای صادقانه براتون رخ میده یا نه. اون کاغذی که روش رویاتون رو نوشتید همیشه همراه داشته باشید.

اما این که توی خواب تا حد زیادی اختیار دارید، چیز خاصی نیست برای خیلی از افراد (از جمله خود من) رخ میده. علتش اینه که مغز مراحل هوشیاری مختلفی داره. خواب در واقع یک فرآیند تدریجی و فازی هست، 0. و 1 ای نیست. به عبارت دیگه سطح هوشیاری به تدریج کم میشه و همیشه بخشیش حفظ میشه. مثلا با شنیدن یک صدای بلند از خواب می‌پرید،چون اعصاب شنیداریتون به شکل کامل غیر فعال نشده. در طول خواب هم اگر بخشی از هوشیاریتون حفظ شه،خب طبیعتا میتونید توی خواب اون چیزی رو ببینید که دارید هوشیارانه تصور میکنید که میبینید. بختک یه نمونه روشن تر از همین قضیه هست.

پ.ن: البته اینو اضافه کنم از نظر علمی همیشه دلیل رویا صادقانه فالس مموری نیست. ولی توی اکثر غریب به اتفاق موارد همین هستش.

ارسال پست