مشاوره درباره ادامه تحصیل

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
مرد نامرئی

نام: هوپا

مشاوره درباره ادامه تحصیل

پست توسط مرد نامرئی »

مثل این که شما عضو فعال اینجا هستین...!!
آقای paradoxy ؛ چون این روزا همه گرایش به رفتن رشته تجربی دارن من به زور در چاله سیاه رشته تجربی کشیده شدم و الآن که یازدهم هستم از من انتظار دارن که یک پزشک بشم!!
منی که در کلاس نهم نظریه نسبیت خاص رو خونده و عاشق حل مسائل حساب دیفرانسیل و انتگرال هستش! سوال های بی شماری در ذهنم هستش که دوست دارم آن ها را در یابم!! (البته نه اون سوالاتی که اکثر بچه ها تو تالار می کنن چون اکثرا به علت اشتباه در فهم مطلبی که خوندن به وجود میاد!) من عاشق فیزیک به خصوص فیزیک مدرن هستم چون احساس می کنم که این علم کلید کشف راز های جهان هستیه...
من با جان و دل در مزرعه ای در روستای پرت و دور افتاده کار می کنم تا اندک پولی برای خرید کتاب های فیزیک درباره نسبیت عام، ذرات بنیادی، نظریه ریسمان و ... بدست بیارم. اما هر لحظه دارم نا امید و دلسرد می شم ...
اگه رشتم ریاضی بود می تونستم در باره پدیده های فیزیک با همکلاسی هایم بحث کنم اما تنها چیزی که از گفتن حرفام به همکلاسی های تجربی نصیبم میشه تمسخر و خنده س ... همیشه به خاطر خوابیدنم سر کلاس زیست شناسی تنبیه میشم... زیست شناسی... وحشتناک ترین کابوسی که هرفیزیکدانی به عمر خود دیده است... احساس تنهایی می کنم...
راستش اینجاست که از شما کمک می خوام! یه دلیلی بدهید که انگیزه تلاشم فراهم شود و اینکه آیا من نیز می توانم یک دانشمند واقعی بشم؟ اگه قرار باشه دانشگاه فیزیک بخونم باید کنکور ریاضی بدم که باید دو رشته رو باهم بخونم!! یک اشتباه لپی باعث شد که نتوانم امتحان تغییر رشته بدم که مایه خوشحالی والدینم شد... می گی امسال هم تغیر رشته بدم یا کنکور ریاضی بدم؟ ممنون می شم جوابم رو بدی...

Paradoxy

سپاس: 1012

Re: آقای paradoxy!!!!

پست توسط Paradoxy »

دوتا سکته ناقص زدم یهو عنوان این تاپیک رو دیدم؛ میشد گفت و گوی آزادم بگید اونجا میدیدم.
چقدر عالی که انقدر فیزیک رو دوست دارید. ولی راستش من اونقدر سن یا تجربه ندارم که به کسی مشاوره بدم. تنها چند موردی که به نظرم میرسه رو اشاره میکنم.

من با جان و دل در مزرعه ای در روستای پرت و دور افتاده کار می کنم تا اندک پولی برای خرید کتاب های فیزیک درباره نسبیت عام، ذرات بنیادی، نظریه ریسمان و ... بدست بیارم. اما هر لحظه دارم نا امید و دلسرد می شم ...

توصیه اول و آخر من این هستش که زبان انگلیسیتون رو خوب کنید. من برای زبان انگلیسی کلاسی نرفتم (در واقع یک ترم رفتم و گرون بود بیخیالش شدم) منتهی با تمرین و ممارست زبانم کم کم خوب شدش. پس قطعا شما هم بدون کلاس رفتن میتونید. وقتی زبانتون خوب باشه؛ هر کتابی رو میتونید به شکل رایگان توی http://libgen.is/ پیدا کنید. حتی کتاب هایی که در حال حاضر در ایران وجود خارجی ندارن. پس در کنار زحمتی که میکشید؛ یادتون باشه زبان انگلیسی حرف اول رو میزنه. اونم در هر رشته ای. اگر فیزیک به هر دلیلی نشد؛ توی رشته های دیگه هم به کارتون میاد.

اگه رشتم ریاضی بود می تونستم در باره پدیده های فیزیک با همکلاسی هایم بحث کنم اما تنها چیزی که از گفتن حرفام به همکلاسی های تجربی نصیبم میشه تمسخر و خنده س ... همیشه به خاطر خوابیدنم سر کلاس زیست شناسی تنبیه میشم... زیست شناسی... وحشتناک ترین کابوسی که هرفیزیکدانی به عمر خود دیده است... احساس تنهایی می کنم...

سخت در اشتباه هستید. اگر قسمت شد و رشته فیزیک رفتید؛ میبینید که 90% بلکه بیشتر هم کلاسی هاتون شما رو برای علاقه مندی به فیزیک مسخره خواهند کرد. بله؛ توی خود خود رشته فیزیک اونم در مقطع دانشگاه. دیگه رشته تجربی در سطح دبیرستان جای خودش رو داره.

یه دلیلی بدهید که انگیزه تلاشم فراهم شود و اینکه آیا من نیز می توانم یک دانشمند واقعی بشم؟ اگه قرار باشه دانشگاه فیزیک بخونم باید کنکور ریاضی بدم که باید دو رشته رو باهم بخونم!! یک اشتباه لپی باعث شد که نتوانم امتحان تغییر رشته بدم که مایه خوشحالی والدینم شد... می گی امسال هم تغیر رشته بدم یا کنکور ریاضی بدم؟ ممنون می شم جوابم رو بدی...

رشته فیزیک مشکل هستش. البته تمام رشته ها در جای خودشون مشکل هستند، ولی چون من با فیزیک آشنایی دارم میتونم بگم که همزمان دنبال کردن رشته با فیزیک با هر رشته دیگه ای اگر محال نباشه؛ بسیار دشوار هست. مگه رشته دوم یکی از شاخه های ریاضی باشه که در کنار فیزیک زیاد اذیت نکنه. من نمیدونم چی میتونه برای شما بهتر باشه؛ شاید اگه برید فیزیک و والدینتون ناراضی باشن، اون رفاه لازم توی زندگی براتون به وجود نیاد و از فیزیک هم دلزده بشید و ازینجا مونده و ازونجا رونده شید. از طرف دیگه دنبال کردن رشته ای که آدم دوست نداره هم کار سختیه و زجر آوره. بهرحال اگر من جای شما بودم؛ رشته ای رو دنبال می کردم که دوستش دارم. منتهی من نمیتونم این نسخه رو برای شما هم تجویز کنم. اگر "اونقدر" فیزیک رو دوست دارید؛ شاید لازم باشه پی خیلی چیزاش رو به سینه بمالید.

نمایه کاربر
einstein313

سپاس: 91

Re: مشاوره درباره ادامه تحصیل

پست توسط einstein313 »

وقتي رشته اي رو ميخواي انتخاب كني در مملكت ما متاسفانه فقط علاقه بدرد نميخوره و بايد جوانب متعددي رو در نظر بگيري

در كشور ما علوم پايه جايگاه خوبي نداره بخصوص فيزيك ، بالطبع سواد اساتيد اين رشته هم آنقدر بالا نيست ...
آن تصوري كه از فيزيك داري در ذهنت و آن چيزي كه در واقعيت خواهي ديد خيلي متفاوته

درضمن زيست شناسي انقدر هم كه شما ميگي بد نيست ، اتفاقا غالب فيزيكدانان علاقه زيادي به زيست شناسي داشتند و دارند

خلاصه توصيه ميكنم چون رشته تجربي هسي ، خودت رو علاقه مند به زيست كني ، همونطور كه درمورد مطالب جذاب فيزيكي سرچ ميكني درمورد مطالب جذاب زيست هم سرچ كن ، حداقل سعي كن از اين درس متنفر نباشي ...
اللهم العن قاتلیک یا فاطمه الزهرا

اَللّهُمَّ الْعَنْ اَوَّلَ ظالِمٍ ظَلَمَ حَقَّ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ ، وَآخِرَ تابِعٍ لَهُ عَلى ذلِكَ ، اَللّهُمَّ الْعَنِ الْعِصابَةَ الَّتى جاهَدَتِ الْحُسَيْنَ ( علیه السلام ) ، وَشٰايَعَتْ وَبٰايَعَتْ وَتٰابَعَتْ عَلىٰ قَتْلِهِ

اَللّٰهُمَّ الْعَنْهُمْ جَميعاً

اسلام به ذات خود ندارد عیبی .......... هر عیب که هست از مسلمانی ماست

hale.hsz

سپاس: 3

پست توسط hale.hsz »

سلام
من متن شمارو خوندم
منم مثل شمام
ولی با این تفاوت که من خودم بادستای خودم رفتم تو تجربی
تا دهم منم این جور بودم
اما وقتی اومدم یازدهم
وقتی بیشتر درمورد فیزیک و شیمی و ریاضی و زیست یاد گرفتم و خودم اینارو بهم ربط دادم
فهمیدم همه چیز بایه انتخاب رشته ی ساده قرار نیست تموم بشه
و یادگرفتم کلی میتونم کارای جدیدو نو اوریای جدید داشته باشم ووقتی فهمیدم
هیچ وقت نمی تونم به عقب برگردم تازه یادگرفتم باید چیکار کنم
توام غمت نباشه
دبیرستان پایان یاد گرفتن نیسش

مهدی @@@@@@@

نام: مهدی اسدیان

محل اقامت: ساری

تماس:

پست توسط مهدی @@@@@@@ »

منم مثل شما هستم دارم داغون میشم بعضی موقع ها مامانم بهم میگه انقدر فکر نکن دیوانه میشی ولی من حاظرم جونم رو واس فیزیک بدم

نمایه کاربر
فروهر

سپاس: 107

تماس:

پست توسط فروهر »

مهدی @@@@@@@ نوشته شده:
جمعه ۱۳۹۹/۳/۲ - ۱۴:۴۸
منم مثل شما هستم دارم داغون میشم بعضی موقع ها مامانم بهم میگه انقدر فکر نکن دیوانه میشی ولی من حاظرم جونم رو واس فیزیک بدم
همه اولش اینجورین.
فیزیک اولاش همچین جذبه ای رو به علاقه مند اش القا می کنه
عشق صیدیست که تیرت به خطا هم برود
لذتش کنج دلت تا به ابد خواهد ماند...

مهدی @@@@@@@

نام: مهدی اسدیان

محل اقامت: ساری

تماس:

پست توسط مهدی @@@@@@@ »

درسته بعضی موقع ها من سر فیزیک با فامیلم دعوا میفتم

ارسال پست