شیوه آموزش فیزیک در دبیرستان شما چگونه است؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
candle

سپاس: 935

شیوه آموزش فیزیک در دبیرستان شما چگونه است؟

پست توسط candle »

درود؛

در این پست، نسلهای جدید و قدیم در مورد شیوه آموزش فیزیک در دوره دبیرستان خود سخن می گویند و اینکه آموزشها و امتحانات؛ بیشتر تئوری محور بود و یا دبیران از تجهیزات آزمایشگاهی و کمک درسی نیز، به اندازه کافی برای انتقال بهتر مفاهیم بهره گرفته می گرفتند؟
آخرین ویرایش توسط candle پنج‌شنبه ۱۳۹۴/۶/۱۲ - ۱۷:۰۶, ویرایش شده کلا 1 بار

نمایه کاربر
candle

Re: شیوه آموزش فیزیک در دبیرستان شما چگونه است؟

پست توسط candle »

در دوره دبیرستان و در شهر من، تنها یک آزمایشگاه مرکزی برای استفاده کل دبیرستانهای سطح شهر وجود داشت (و هنوز هم همینطور است) که به صورت نوبه ای، هفته ای یک بار، برای یک ساعت و نیم به آنجا می رفتیم که تازه یک هفته آزمایشگاه فیزیک و هفته دیگر هم مخصوص آزمایشگاه شیمی بود. به جهت متمرکز بودن آزمایشگاه، از نظر امکانات بد نبود اما سر کلاس خود مدرسه، دبیران به جز از گچ و تخته سیاه، مطلقا از وسیله کمک آموزشی دیگری استفاده نمی کردند. در واقع برای کسب آمادگی برای عبور از سد کنکور، بیشتر روی فراگیری تکنیکها و شگردهای تست زنی سریع و راههای میانبر حل مسائل تئوری تاکید می شد. نوع طراحی سوالهای امتحانی هم، بیشتر روی جنبه های ریاضی و بازی با فرمولها سوگیری داشت.

البته من خودم به جهت تشویقهای خانواده؛ از کودکی به علم علاقه مند بودم و به صورتی افراطی؛ هیچ فرصتی را برای مطالعه کتابهای علمی غیر درسی و مشاهده مستندهای تلویزیونی علمی از دست نمی دادم.

نمایه کاربر
آرژنا

نام: نسرین آذری

سپاس: 153

پست توسط آرژنا »

من توی دوتا دبیرستان درس خوندم. اولی دولتی بود. آزمایشگاهش قدیمی بود ولی همه چی داشت. تجهیزاتش برای دبیرستان خوب بود ولی ما فقط یک بار در اون سه سال رفتیم آزمایشگاه. دبیرمون هم که نگووووووو...
میگفت cos 2x=2cos x .تازه جوابش که بیشتر از 1 میشد اصلا متوجه نمیشد smile024 smile001
البته یه دبیر داشتیم دکترای فیزیک داشت ولی سر کلاس ما نیود. فقط یه بار که دبیرمون نیومده بود اومد سر ما. قد یه سال درس یاد گرفتیم!
هر سوالی هم می پرسیدی یا کلا خودشونو میزدند به نشنیدن یا میگفتند این زیادی سخته به درد شما نمی خوره. البته همشون اینجوری نبودند. بیشترشون اینجوری بودند.

دبیرستان دومی که برای پیش دانشگاهی رفتم عااااالی بودند دبیراش. اما آزمایشگاه نداشت.
فرقی نمی کند گودال کوچک آبی باشی یا دریایی بیکران
زلال که باشی
آسمان در توست!

jhvh

سپاس: 284

پست توسط jhvh »

ما آزمایشگاه نسبتا مجهزی داشتیم، حداقل هفته ای یه بار میرفتیم، البته به نظرم آزمایشگاه شیمی بهتر بود
چون فیزیک دور ورمون بود ، من خیلی دوس داشتم مدارها ی پیشرفته و چیزایی که در ددسترس نیست ببینم
ولی نمیشد
معلم هامون همه خوب بودن یکیش دکترای ریاضی داشت خیلی ازش آموختم
به نظرم ایرادی نداره تو آزمایشگاه چند سطح بالاتر از کلاس درس با علوم آشنا شیم

امید سیدیان

سپاس: 565

پست توسط امید سیدیان »

ما مدرسه مون جای چاقو کشا و قداره بندا بود و آزمایشگاه نمی رفتیم.
در واقع به نظر من اصلاً آزمایشگاهی وجود نداشت!
من که نتونستم پیدا کنم ...

در دبیرستان ما کسی اصلاً طلبه ی علم و دانش و ... نبود.
یک سنت جا افتاده ای که در دبیرستان ما بود، دعوا بود؛
این سنت هم فاروق بوده و محترم را جدا می کرد. smile129
یک روز پادشاهی بهتر از چهل سال بندگی است

نمایه کاربر
candle

پست توسط candle »

آقای سیدیان نوشته شده:ما مدرسه مون جای چاقو کشا و قداره بندا بود و آزمایشگاه نمی رفتیم.
در واقع به نظر من اصلاً آزمایشگاهی وجود نداشت!
من که نتونستم پیدا کنم ...

در دبیرستان ما کسی اصلاً طلبه ی علم و دانش و ... نبود.
یک سنت جا افتاده ای که در دبیرستان ما بود، دعوا بود؛
این سنت هم فاروق بوده و محترم را جدا می کرد. smile129

راستش خیلی تعجب کردم (اینجوری: smile024 )که شخص فرهیخته و خودساخته ای مثل شما، در یک چنین محیط آموزشی رشد یافته باشد

fatemeh_yal

سپاس: 53

پست توسط fatemeh_yal »

خب از همین امسال رو میگم. دبیر فیزیکمون عوض شده. خوب درس میده. هر چقدر هم که ازش بپرسید حاضره جواب بده. اصلا وقت کلاس رو نمیگیره. اومده نیومده میگه : خب یادمه دیروز تا اونجا خوندیم و ... :| بله دیگه. خیلی خوبه. فقط نمیدونم چرا با اینکه خودش هم میخواد که ادم باحالی باشه اینقدر کلاسش خشکه! (پارسال با اینکه دبیرمون مرد بوو ولی کلاس جو بهتری داشت. خیلی شاد تر بودیم نسبت ب امسال )
البته یه مشکلی که داره اینه که انتظار داره بچه ها چیزی بیشتر از اون چیزی که قراره یاد بگیرنو بلد نباشن. داشت یه مبحثی رو درس میداد بعد دوستم زودتر فرمولشو گفت. با تعجب گقت از کجا بلدی؟؟؟؟( اینشو دوست ندارم :|) تازه یه سوالی پرسیده بود ما یکم سطح بالاتر جواب دادیم. منو دوستم. گفت : (اینجوری : smile029 ) شما وارد بحثِ کوانتمی شدیییید؟ smile058 smile058
بنظرم باید اتفاقا به بچه ها بگه که بیشتر برید دنبالش و این حرفا تا این کارا smile021. تو بقیه ی موارد خوب ه.
مدرسه مون ازمایشگاه شیمی و فیزیک و زیست داره. و اینطوری که تو برنامه مون هست. حداقل هفته ای یه بار میریم ازمایشگاه فیزیک. دبیرمون هم سر کلاس کوتاهی نمیکنا و از وسایل ازمایشگاه استفاده میکنه. مثلا جدیدا از الکتروسکوپ و کره ی فلزی و این چیزا.

با عرض پوزش از طولانی شدن smile072

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 787

تماس:

پست توسط You-See »

من در استعداد های درخشان بودم، اما وضعیت از مدارس عادی خیلی بدتر بود.
آزمایشگاه شیمی که فقط یکی دو بار رفتیم، معلم خودش آزمایش کرد ما نگاه می کردیم،
فیزیک هم که یک بار رفتیم، اون هم برای این بود که بچه ها بتونن با رادیو بازی ایران رو گوش بدند!
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

ارسال پست