آشنایی با بورس اوراق بهادار

مدیران انجمن: parse, javad123javad

عبدالرضا علي پور

نام: عبدالرضا علي پور

محل اقامت: بوشهر

سپاس: 142

Re: آشنایی با بورس اوراق بهادار

پست توسط عبدالرضا علي پور »

من کلا فارکس را پیشنهاد نمیکنم برای سرمایه شما - بهتریم و سالم ترین و ماندگارترین سرمایه گذاری سهام است - به هزار و یک دلیل

نمایه کاربر
فروهر

سپاس: 107

تماس:

پست توسط فروهر »

اصلا خودت کار کردی آزمایشی چطور بود به نظرت ارزششو داره اگه بشه وارد شد؟

راستش من متاتریدر نسب کردم اما دیگه دنبالشو نگرفتم.

به نظرم تو برنامه ریزی هامون برا آینده من یکی 6 بر هیچ شکست خوردم با تمام توان و هوشی که خرج کردم...
الان به صورت تجربی درک می کنم برای وارد شدن به هر راهی باید از افراد خبره ای که قبل تو وارد شدن و این راهو رفتن حتما مشورت گرفت...
عشق صیدیست که تیرت به خطا هم برود
لذتش کنج دلت تا به ابد خواهد ماند...

نمایه کاربر
فروهر

تماس:

پست توسط فروهر »

عبدالرضا علي پور نوشته شده:
چهارشنبه ۱۳۹۹/۷/۲ - ۱۰:۴۷
من کلا فارکس را پیشنهاد نمیکنم برای سرمایه شما - بهتریم و سالم ترین و ماندگارترین سرمایه گذاری سهام است - به هزار و یک دلیل
طمع ما بر این بود چون درآمد دلاری هستش حتما ارزششو داره..

عبدالرضا علي پور

اصلا و ابدا من 20 سال پیش کار میکردم -دورشو یک خط قرمز درشت بکش اگر مایل بودی حاضرم دو روز فقط دلیل قانع کننده براتون بیارم

نمایه کاربر
فروهر

تماس:

پست توسط فروهر »

نه به غیر از دلایلی که آوردی یه دلیل دی گم بیار smile139

عبدالرضا علي پور

فروهر نوشته شده:
چهارشنبه ۱۳۹۹/۷/۲ - ۱۰:۵۱
چهارشنبه ۱۳۹۹/۷/۲ - ۱۰:۴۷
طمع ما بر این بود چون درآمد دلاری هستش حتما ارزششو داره..
شما با این سوادی که دارید جاتون تو بورس هست و ارزشی کار کنید نه هزینه ای میخوای بابت چینچ کردن پرداخت کنی - کارگذارت رسمیت داره و در دسترس است و معتبر هست - معاملات شما درست به بورس ارجا میشه - برگه سهم میخری -یعنی میزانی از دارایی یک شرکتی که فعال است و سود مرکب چند ساله دارد - به هر حال در نهایت خرید یک دارایی مانند سهام هیچ گاه صفر نمیشود - و همیشه شما یک درصدی از تمام دارایی یک شرکت را در کشور خودتون دارید - و به معییشت و اقتصاد خودتون و دیگران کمک میکنید با این کار ---فارکس یک توهم بیشتر نیست

عبدالرضا علي پور

دلایل : یکی اینکه شما اونجا دارید ابزار مشتقه معامله میکنید همه قرارداد است - و این قراردادها جوری تنظیم شده که در نهایت ریسک شما را برای بدست اوردن یک سود حتا حد اقلی بسیار بالا میبرد و شما را وادار میکند برای سود بیشتر ریسک خودتون را بالابیارید - و بالا اوردن ریسک همانا و کال مارجین شدن همانا -- تغیرات در ان ابزارها و قراردها بسیار کند است مثلا شما بین پوند و دلار در یک بازه 15 ساله ممکنه چیزی حدود 150 درصد تغیرات داشته باشید --- مثلا اقتصاد انگلیس و امریکا بین 6. درصد تا 2.2 درصد در یک بازه 15 ساله ممکن است بازی کند - خوب اومدن این رو خورد کردن به قراردهای خیلی ریز تا یک ده هزارم اعشار و هر واحد از تغییرات را یک پیپ برای شما در نظر گرفتند شما از نظر مدیریت ریسک و سرمایه مجاز نیستی برای هر 1000دلار سرمایه خودتون بیشتر از 01. لات حجم معامله بگیری و این برای شما با توجه به نوسانات هیچ درامد انچنانی محسوب نمیشود - معلوم هم نیست که بتونید درست نوسانات را پیش بینی کنید و گاها تا 700 پیپ و گاها هم تا 1500 پیپ نوسانات ناگهانی در یک روز هم داشتیم و مطمعنا شما بدون استاپ لاس نمیتونید معامله ای انجام بدید و اکثر استاپ ها هم زده میشود در نوسانات - فارکس یک بازی کثیفی هست و شما را در یک لوپی از ترس و طمع گیر می اندازد و با سرخوردگی اخرش کال مارجین میشوید -- حالا اگر بتونید مدیرییت سرمایه را هم رعایت کنید سود انچنانی برای ان میزان از سرمایه شما به همراه ندارد --- بعد از همه اینها که بگذریم مشکلات زیادی هم در ارسال و دریافت است که برای شما اگر پول شما را بدهند چیزی تهش نمی ماند --ممکن هم است براتون هزار بامبول در بیاورند و اصلا پولتون را ندهند دست شما به هیچ جا بند نیست - قانون هیچ حمایتی از شما نمیکند - در ابتدا به شما گفته ممنوع است- اگر تا اینجا قانع شدید که هیچ نشدید بگید براتون تو خصوصی بنویسم باز smile021 smile039

نمایه کاربر
فروهر

تماس:

پست توسط فروهر »

چهارشنبه ۱۳۹۹/۷/۲ - ۱۱:۱۷
دلایل : یکی اینکه شما اونجا دارید ابزار مشتقه معامله میکنید همه قرارداد است - و این قراردادها جوری تنظیم شده که در نهایت ریسک شما را برای بدست اوردن یک سود حتا حد اقلی بسیار بالا میبرد و شما را وادار میکند برای سود بیشتر ریسک خودتون را بالابیارید - و بالا اوردن ریسک همانا و کال مارجین شدن همانا -- تغیرات در ان ابزارها و قراردها بسیار کند است مثلا شما بین پوند و دلار در یک بازه 15 ساله ممکنه چیزی حدود 150 درصد تغیرات داشته باشید --- مثلا اقتصاد انگلیس و امریکا بین 6. درصد تا 2.2 درصد در یک بازه 15 ساله ممکن است بازی کند - خوب اومدن این رو خورد کردن به قراردهای خیلی ریز تا یک ده هزارم اعشار و هر واحد از تغییرات را یک پیپ برای شما در نظر گرفتند شما از نظر مدیریت ریسک و سرمایه مجاز نیستی برای هر 1000دلار سرمایه خودتون بیشتر از 01. لات حجم معامله بگیری و این برای شما با توجه به نوسانات هیچ درامد انچنانی محسوب نمیشود - معلوم هم نیست که بتونید درست نوسانات را پیش بینی کنید و گاها تا 700 پیپ و گاها هم تا 1500 پیپ نوسانات ناگهانی در یک روز هم داشتیم و مطمعنا شما بدون استاپ لاس نمیتونید معامله ای انجام بدید و اکثر استاپ ها هم زده میشود در نوسانات - فارکس یک بازی کثیفی هست و شما را در یک لوپی از ترس و طمع گیر می اندازد و با سرخوردگی اخرش کال مارجین میشوید -- حالا اگر بتونید مدیرییت سرمایه را هم رعایت کنید سود انچنانی برای ان میزان از سرمایه شما به همراه ندارد --- بعد از همه اینها که بگذریم مشکلات زیادی هم در ارسال و دریافت است که برای شما اگر پول شما را بدهند چیزی تهش نمی ماند --ممکن هم است براتون هزار بامبول در بیاورند و اصلا پولتون را ندهند دست شما به هیچ جا بند نیست - قانون هیچ حمایتی از شما نمیکند - در ابتدا به شما گفته ممنوع است- اگر تا اینجا قانع شدید که هیچ نشدید بگید براتون تو خصوصی بنویسم باز smile021 smile039
نه خیلی جامع و کامل بود. smile072

عبدالرضا علي پور

فروهر نوشته شده:
چهارشنبه ۱۳۹۹/۷/۲ - ۱۰:۵۳
نه به غیر از دلایلی که آوردی یه دلیل دی گم بیار smile139
smile055 smile055 smile055 smile055 smile055 smile145

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

البته از سمت ایرانش اونقدرا هم غیر قانونی نیست. یادمه وقتی قوانینش رو تو ایران میخوندم نوشته بود عملا به فرد حقیقی به چشم یک قربانی نگاه میشه که به دنبال حفظ سرمایه ش بوده. ضمن این که ایران نمیتونه از فعالیت شما با خبر بشه! مگر این که خود شما پاشی بری اعتراف کنی.

برای یک سرمایه دار کلان، بلوکه نشدن پول اهمیت بالایی داره. اما برای سرمایه داران خرد، این بحث خوردن پول توسط بروکر اونقدر جای نگرانی نداره. پولی که یک بروکر فقط روی کارمزدهاش روزانه در میاره میلیون ها برابر پولیه که یک شخص حقیقی خرد ریخته تو حسابش. چرا بیاد پول شمای نوعی رو بخوره که مشتری های احتمالی آتیش ازون کشور رو از دست بده؟ بعدم همیشه میشه حجم مشخصی از پول رو توی حساب نگه داشت که اگر احیانا خدایی نکرده مشکلی پیشومد، آسیب زیادی وارد نشه. بعدم توی کشورهای جهان اولی، قانون ها کیلویی عوض نمیشه و اگر قرار بر بلوکه کردن پول باشه قبلش اطلاع میدن و مهلت چند روزه میدن تا کاربرها پولشون رو بکشن بیرون.

نوسان فارکس در مقابل نوسانات کریپتو هیچی نیست! بله از بورس ایران به شدت متلاطم تر هست. اما رفتار منطقی تری (با دیدگاه تکنیکال) طی میکنه و واقعا حد سود و ضرر درش معنی داره. اینطوری نیست شما پولت رو بخوابونی، یک ماه تو صف فروش بمونه، خریدار پیدا نشه، گره معاملاتی هم ناظر نزنه، با دوتا دست بزنی تو سرت. خیلی راحت میتونی توی متاتریدر جوری تنظیم کنی که صاف رسید به یک ضرر یا سود مشخص پول رو بکشه بیرون.
(نکته: اگر شما به دلار پول در میاری، به دلار هم ضرر میکنی. بنابرین ریسکش در مجموع بیش از بورس ایرانه، حالا جدای بحث لوریج و اینا که خطری ترش میکنه)

توی فارکس شما میتونی cfd بگیری. یعنی به جای این که سهام واقعی یک شرکت رو داشته باشی، برگه ای میگیری که مطابق نوسانات سهم اصلی، بالا و پایین میشه. و بله پولی که در این راه جمع آوری میشه برای نوسانات خود سهم میتونه مورد استفاده قرار بگیره. اما لزوما بد نیست و همیشه به ضرر شما تموم نمیشه. ضمن این که میتونید هم پوزیشن شورت و هم پوزیشن لانگ اتخاذ کنید و از دو طرف سود ببرید. مثلا با پایین اومدن قیمت سهمی هم سود ببرید!

بعد الان بورس ایران توهم نیست؟ روی برگه سهام ارزنده فلان شرکت رو میخریم. ولی در عمل مدام بازی حقوقی رو میخوریم. کل سیستم رانتی هستش.

عبدالرضا علي پور

Paradoxy نوشته شده:
چهارشنبه ۱۳۹۹/۷/۲ - ۱۴:۴۶
البته از سمت ایرانش اونقدرا هم غیر قانونی نیست. یادمه وقتی قوانینش رو تو ایران میخوندم نوشته بود عملا به فرد حقیقی به چشم یک قربانی نگاه میشه که به دنبال حفظ سرمایه ش بوده. ضمن این که ایران نمیتونه از فعالیت شما با خبر بشه! مگر این که خود شما پاشی بری اعتراف کنی.

برای یک سرمایه دار کلان، بلوکه نشدن پول اهمیت بالایی داره. اما برای سرمایه داران خرد، این بحث خوردن پول توسط بروکر اونقدر جای نگرانی نداره. پولی که یک بروکر فقط روی کارمزدهاش روزانه در میاره میلیون ها برابر پولیه که یک شخص حقیقی خرد ریخته تو حسابش. چرا بیاد پول شمای نوعی رو بخوره که مشتری های احتمالی آتیش ازون کشور رو از دست بده؟ بعدم همیشه میشه حجم مشخصی از پول رو توی حساب نگه داشت که اگر احیانا خدایی نکرده مشکلی پیشومد، آسیب زیادی وارد نشه. بعدم توی کشورهای جهان اولی، قانون ها کیلویی عوض نمیشه و اگر قرار بر بلوکه کردن پول باشه قبلش اطلاع میدن و مهلت چند روزه میدن تا کاربرها پولشون رو بکشن بیرون.

نوسان فارکس در مقابل نوسانات کریپتو هیچی نیست! بله از بورس ایران به شدت متلاطم تر هست. اما رفتار منطقی تری (با دیدگاه تکنیکال) طی میکنه و واقعا حد سود و ضرر درش معنی داره. اینطوری نیست شما پولت رو بخوابونی، یک ماه تو صف فروش بمونه، خریدار پیدا نشه، گره معاملاتی هم ناظر نزنه، با دوتا دست بزنی تو سرت. خیلی راحت میتونی توی متاتریدر جوری تنظیم کنی که صاف رسید به یک ضرر یا سود مشخص پول رو بکشه بیرون.
(نکته: اگر شما به دلار پول در میاری، به دلار هم ضرر میکنی. بنابرین ریسکش در مجموع بیش از بورس ایرانه، حالا جدای بحث لوریج و اینا که خطری ترش میکنه)

توی فارکس شما میتونی cfd بگیری. یعنی به جای این که سهام واقعی یک شرکت رو داشته باشی، برگه ای میگیری که مطابق نوسانات سهم اصلی، بالا و پایین میشه. و بله پولی که در این راه جمع آوری میشه برای نوسانات خود سهم میتونه مورد استفاده قرار بگیره. اما لزوما بد نیست و همیشه به ضرر شما تموم نمیشه. ضمن این که میتونید هم پوزیشن شورت و هم پوزیشن لانگ اتخاذ کنید و از دو طرف سود ببرید. مثلا با پایین اومدن قیمت سهمی هم سود ببرید!

بعد الان بورس ایران توهم نیست؟ روی برگه سهام ارزنده فلان شرکت رو میخریم. ولی در عمل مدام بازی حقوقی رو میخوریم. کل سیستم رانتی هستش.
من از سال 80 تا الان با تمام این بازارها اشنا هستم و عملا هم کار کردم ولی غیر از اینکه ضرر کنم یا ضرر افراد چیز دیگه ای ندیدم خودم تو این بازارها در ابتدا 20هزار دلار از دست دادم و به همین دلیل بهتون میگم سمت این بازارها نرید - برگه سهام با قرارداد cfd خیلی فرق میکنه داوود شما تو cfd داری رو یه قیمت شرط میبندی و قرارداد ارزش مالکیتی نداره -ولی سهام فرق داره برات ارزش مالکیتی داره خرید سهام خرید دارایی مالکیتی هست یعنی در نهایت شرکت ورشکست هم بشه بعد از حراج اموالش یه مقداریش به شما میرسه به نسبت سهمتون پس هیچوقت پول شما کاملا تو این مکانیزم نمیسوزه - بعد دید ارزشی که مثلا وارن بافت یا جف بیسوز داره با دیدی که دیگران بر اساس عرضه و تقاضا نسبت به سهام دارند فرق داره - تو بازار سهام اگر شناختت کامل باشه و اطلاعات کافی و لازم را داشته باشید و ارزشگذاری بدونید خیلی خوبه و سوختی توش نیست

عبدالرضا علي پور

ضمنا شما تو بازار سهام میتونید یک به یک همه پولتون را با خیال راحت سرمایه گذاری کنید و در بلند مدت از سودش بهره مند بشید ولی تو بازارهایی مثل فارکس مدیریت سرمایه دست شما را میبندد - شما نمیتونی با پولی که تو بورس کار میکنی تو فارکس کار کنید - تو فارکس فول مارجین برابر است با نابودی حساب در عرض چند ساعت-- یک سوال ازت دارم بهم جواب بده

اگر من دوتا کار به شما پیشنهاد بدم و بهتون بگم تو یه کار 95 درصد احتمال ضرر است و تو یک کار 100 درصد سود کردن کدام را انتخاب میکنید؟

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

در هیچ بازاری امکان صد در صد سود کردن وجود نداره! هیچ بازاری. همیشه عوامل ناشناخته و شناخته ای هستند که دست به دست هم میدن و انواع تحلیل های بنیادی و تکنیکال رو بهم میزنند. وارن هم باشی بالاخره ضرر میدی. اما در مورد 95% ضرر ده بودن فارکس نظری نمیدم. (تصادفی ترین سرمایه گذاری باید هیچ سود و ضرری برای شما به دنبال نداشته باشه) اگر صحبتتون اطلاعات رانتی هست که خب من به شخصه ندارم.

اساس بورس نقدپذیری بالاش هست که متاسفانه این امر به علت دامنه نوسان محدود بازار بورس ایران از بین رفته. بنابرین قبل ازین که در مورد بلند یا کوتاه مدت بودن سرمایه‌گذاری صحبت کنیم، باید به این فکر کنیم که پولی که میزاریم باید هر لحظه امکان برداشت داشته باشه که فعلا نداره. اگر بالا رفتن قیمت یک سهم در بلند مدت رو سود میدونید، باید بگم اینطور نیست. حداقل نه در کشور ما که مبنای بالا رفتن قیمت ها تورم هستش. بله، اگر آدم یک سهم می‌خرید و بعد در اثر عوامل بنیادی، مثل افزایش فروش محصول، نرخ تولید و ... قیمت سهم بالا میرفت که عالی بود و بله میشد اسمش رو سود گذاشت. اما بازار بورس ایران از جنس تورمی هست نه تولیدی. بنابرین حضور بلند مدت توش نه تنها سودی نداره، بلکه من ادعا میکنم در مقایسه با طلا و دلار حتی ضرر هم داره.

اگر حد سود و ضرر رو رعایت کنید، هیچ وقت حسابتون در عرض چند ساعت خالی نمیشه! حداقل توی فارکس میشه این حدود رو رعایت کرد، اما در بازار ایران ممکن نیست. باید صبر کنید تا خرخره برید تو ضرر بعد بکشید بیرون.

یه سوال روان شناسانه هم بپرسم. ترجیح میدید یک ماه روزی یک درصد ضرر ببینید و صف فروش مشاهده کنید، یا یک روز یهو سی درصد از قیمت چیزی که خریداری کردید ریخته باشه و امکان فروشش رو هر لحظه داشته باشید؟
من به شخصه مورد دوم رو بیشتر میپسندم. مریض هم میشم ترجیح میدم دوتا آمپول بخورم زودتر خوب بشم تا این که یک ماه قرص بخورم و دیرتر خوب بشم.
آخرین ویرایش توسط Paradoxy چهارشنبه ۱۳۹۹/۷/۲ - ۱۶:۲۰, ویرایش شده کلا 1 بار

عبدالرضا علي پور

smile039 حالا اصرار دارید با یه خورده خودتون را محک بزنید smile055

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

نه من به هیچ وجه اصراری روی فارکس نمیکنم. اما مشکل فارکس به نظر من این چیزایی که شما میگید نیست. مشکل اساسیش پیپال و مستر کارت و ویزا کارته... بروکر پول شما رو بلوکه نمیکنه. اما پیپال فقط بو ببره که شما اهل ایران هستید درجا پولتون رو بلاک میکنه. پیپال لعنتی پول خود اروپایی هایی که با ایران به نحوی معماله داشتند هم بلوکه کرده. حساب کنید دیگه. توی هر سرمایه گذاری فارکس باید ریالتون رو بکنید دلار (یه کارمزد) با دلار واحد مورد نظر رو بخرید و بفروشید (یه کارمزد)، و دلاری که بدست آوردید رو دوباره بکنید ریال (یه کارمزد). هزینه راه اندازی حساب پیپال تایید شده، درصدی که خود پیپال بر میداره، و باز احتمال این که پیپال بلاک کنه، ریسک سرمایه گذاری رو به شدت بالا میبره.

ارسال پست