آیا تو خونه، آزمایشگاه شخصی دارین؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

meaning

سپاس: 223

تماس:

Re: آیا تو خونه، آزمایشگاه شخصی دارین؟

پست توسط meaning »

مهران کیت تمام تجهیزات گلایدر رو می فروخت؛ هم با منتاژ و هم بی منتاژ؛ پول می گرفت منتاژ می کرد یا نه می توانستید قطعات را خام بخرید منتاژ کنید شاید هنوز هم با مراجعه به سایتشان چیزی پیدا کنید؛ مممم! من گلایدر نساخته ام امّا هاور کرافت چرا؛ نه در این ابعاد در ابعاد خیلی کوچک آزمایش شد و از آزمایش هم سر بلند بیرون آمد کنترل سر خود بود یعنی خود جهت بابی می کرد.
هاور کرافت.jpg
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.
“ Two things awe me most, the starry sky above me and the moral law within me“.
Immanuel Kant
Critique of Practical Reason, 1788

نمایه کاربر
- Keyhan -

سپاس: 141

تماس:

پست توسط - Keyhan - »

من یکی از همینا با چوب و آرمیچر ساختم، کارم می کرد.(البته با سرعت لاک پشت) smile021 دادم به معلم حرفه و فنمون گمش کرد. smile012

نمایه کاربر
نوآور

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 1323

پست توسط نوآور »

erfan-93 نوشته شده:اگر اشتباه نکنم از آمونیوم دی کرومات هم می توان برای تفریح و موشک هوا کردن با مقداری الکل صنعتی استفاده کرد.
کلا برای سوخت جامد موشک، نیاز به یک ماده قابل اشتعال جامد (مثل گل گوگرد ) و یک اکسیدانت جامد جهت تامین اکسیژن است ولی حساسیت آن نباید بیش از حد باشد. مثلا پرکرومات پتاسیم(یا آمونیوم) همره با یک ماده آلی (حتی کاغذ)، به شدت آماده انفجار است.
ایران تبدیل شده به واحه ای دانشگاهی در میان یک برهوت صنعتی

نمایه کاربر
نوآور

پست توسط نوآور »

یک خاطره جالب از اولین تجربه رصدی، اولین مشاهده با تلسکوپ، اولین کشف و البته اولین سرخوردگی:

سالها پیش، برای اولین بار موفق شدم با نامه نگاریهای متعدد، یک تلسکوپ معمولی ret114 را از پژوهشسرای دانش آموزی امانت بگیرم. قبل از آن، هیچ تجربه رصدی نداشتم بنابراین حتی نمی دانستم باید برای تلسکوپ، چشمی جداگانه تحویل بگیرم. وقتی اومدم خونه متوجه شدم نمی توانم پایه (با استقرار استوائی) آن را ببندم. نهایتا با فرا رسیدن شب، سیاره مشتری روبرویم بود و من هم تلسکوپ را روی شانه ام گذاشتم (بدون چشمی) و تلاش کردم با آن مشتری را ببینم. آنها که تجربه رصد با تلسکوپ را دارند به خوبی می دانند به دلیل تصویر معکوس، لرزش شدید و میدان دید کوچک (به خاطربزرگنمائی زیاد )، قراول رفتن روی یک ستاره، به این نحو، کار بی نهایت مشکلی است.
ولی یک لحظه متوجه شدم بخشی از آسمان نورانی است (شبیه زمانی که با یک دوربین دوچشمی قوی، در آسمان، به دنبال ماه کامل می گردید). با رفتن به دنبال منبع نور ، یک تصویر خیلی بزرگ، بسیار واضح، سیاه و سفید و با نور شدید (به طوری که احساس می کردید نیاز به فیلتر ماه دارید) از سیاره مشتری ظاهر شد با تصویر دو نقطه سیاه کوچک روی آن (دو تا از قمرها) که تقریبا تمام فضای دهانه تلسکوپ را اشغال کرده بود.
اون روزها فکر می کردم برای یک تلسکوپ کوچک، این منظره عادی است. بعدها حتی با تلسکوپها ی قویتر (مثل Meade و Vixen) و چشمی های بارلو و ... هیچ گاه چنین تصویر عظیم و واضحی از مشتری را مشاهده نکردم( با و بدون چشمی). به مرور متوجه شدم تصویری که دیده ام در حد و اندازه های تصاویر هابل یا فضاپیمای کاسینی است!
بعدها با هریک از دوستان فعال در نجوم رصدی که موضوع را مطرح کردم، یا تعجب کردند، یا به موضوع هیچ اهمیتی ندادند(حتی اساتید مرکز نجوم ادیب اصفهان !). توی بعضی تالارهای آماتوری اینترنتی نجوم هم که موضوع را در میان گذاشتم، یا مسخره کردند یا گفتند توهم بوده و یا حدس زدند من یک کلاهبردارم! مثلا حتی حرفه ای ترینشان (بدون تلاشی برای آزمایش دوباره) می گفتند اصلا امکان نداره بدون چشمی، تصویر تشکیل بشود.
هنوز هم نفهمیده ام آیا همه تلسکوپهای ret114 چنین خاصیتی دارند یا آن تلسکوپ خاص، تصادفا یک اپتیک خاص پیدا کرده بود. ضمنا با همان تلسکوپ، باقی سیارات حاضر در آسمان مثل مریخ ، در تصویر ، خیلی بزرگ قابل مشاهده بودند ولی بسیار مات.
آخرین ویرایش توسط نوآور پنج‌شنبه ۱۳۹۲/۱/۲۲ - ۱۳:۱۴, ویرایش شده کلا 1 بار

نمایه کاربر
نوآور

پست توسط نوآور »

با تلسکوپهای 8 اینچ اشمیت کاسگرین حداکثر این تصویر را می بینید:

meaning

سپاس: 223

تماس:

پست توسط meaning »

جناب نوآور با این توصیفات دقیق مثل سفرنامهء ناصر خسرو بقول خودتان دلمان را

کردید؛ و هووایی کردید تا ما هم خرید یک تلسکوپ را در برنامهء کاری آیندهء خود قرار دهیم. رصد یک سیاره مثل مشتری با تلسکوپ از یک محیط باز مثل کویر اطراف شهر یعنی کندن از زمین و عروج به آسمان.
نوآور نوشته شده:[...]نهایتا با فرا رسیدن شب، سیاره مشتری روبرویم بود و من هم تلسکوپ را روی شانه ام گذاشتم (بدون چشمی) و تلاش کردم با آن مشتری را ببینم.[...]
smile020

با اجازهء شما تصویر رصد مشتری با اقمارش را در این پست هم گذاشتم تا کلامم با این تصویر زیبا مزیّن شود. smile026
jupiter 1.jpg
“ Two things awe me most, the starry sky above me and the moral law within me“.
Immanuel Kant
Critique of Practical Reason, 1788

نمایه کاربر
نوآور

پست توسط نوآور »

عالیه جناب عرفان، اگر روزی تصمیمتان برای تهیه تلسکوپ یا دوربین جدی شد، برای هر گونه راهنمائی که از دستم بر بیاید، در خدمت شما و سایر دوستان خواهم بود.
smile072 smile072 smile072 smile072

نمایه کاربر
mamy72

سپاس: 264

پست توسط mamy72 »

دوست دار نجوم که آزمایشگاهش همیشه باهاشه ! ... یه آسمون بزرگ بالای سرش ! ... رایگان و بی دردسر !

نمایه کاربر
- Keyhan -

تماس:

پست توسط - Keyhan - »

mamy72 نوشته شده:دوست دار نجوم که آزمایشگاهش همیشه باهاشه ! ... یه آسمون بزرگ بالای سرش ! ... رایگان و بی دردسر !
خوش به حال شما! آسمون شهری ما که ستاره نداره.

user16220

سپاس: 122

پست توسط user16220 »

شهر منم که اصلن اسمون نداره
تصویر

jhvh

سپاس: 284

پست توسط jhvh »

منم چشم دیدن آسمونو ندارم ستاره ها همشون دور قبلشون میگردن ولی مرکز وجودم که به قول قدیمیا دل آدمه پیداش نیست که دورش بگردم

tipsy

نام: رنگو

محل اقامت: خشک آباد

سپاس: 42

پست توسط tipsy »

rafat نوشته شده:شهر منم که اصلن اسمون نداره
smile072

نمایه کاربر
- Keyhan -

تماس:

پست توسط - Keyhan - »

نوآور نوشته شده:خوب در مورد خودم اگه بخوام بگم ؛ به خاطر زیاد بودن علائقم، وسایل متنوع ولی بی ربط به همی دارم مثل:

تلسکوپ Meade LX200 GPS 8 inch با رنج چشمیهای مربوطه
دوربین دو چشمی 50*10 روسی
میکروسکوپ با بزرگنمائی 1500 برابر
منبع تغذیه دوبل دیجیتال 0-30 ولت و 0-5 آمپر
LCR متر
کارت اسیلوسکوپ 1 مگاهرتز
SWR متر
RF وات متر
فرکانس متر تا 200MHz
AVR Programmer
تا حالا توی آزمایشگاهتون چیز ابتکاری ای هم اختراع کردین؟ یا یک کشف جدید؟

نمایه کاربر
- Keyhan -

تماس:

پست توسط - Keyhan - »

فقط اگه فضا شو داشتم...! با پول کم چیزایی رو که توی ذهنمه درست می کردم... یا یک سری آزمایش هایی رو می کردم...

البته یک ضرب المثل قدیمی هست که میگه: اگر رو کاشتند در نیومد!

نمایه کاربر
نوآور

پست توسط نوآور »

کیهان فروتن نوشته شده: تا حالا توی آزمایشگاهتون چیز ابتکاری ای هم اختراع کردین؟ یا یک کشف جدید؟
در مورد کشف؛ توی چهارمین پست همین صفحه، موضوعی که به نظر خودم کشف بوده رو مطرح کردم اگر چه هنوز بازخورد قوی از کاربرهای آگاه نگرفته ام.
در مورد اختراع هم چیزی که رسما ثبت کرده باشم نه ولی خوب گاهی چیزهائی جدید ساخته ام، مثل:
رمز کننده مکالمات تلفنی با روش شبه دیجیتال
سفره شور خانگی خودکار
جرثقیل سیار نیم تنی
دستگاه تشخیص سریع (آنالیز کیفی) نوع ماده (نسبتا خالص) با استفاده از اندازه گیری ضریب دی الکتریک (خازنی)
...

ارسال پست