همزمان کردن ساعت‌ها

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
انیشتین جوان

عضویت : پنج‌شنبه ۱۳۹۸/۱/۸ - ۱۶:۵۸


پست: 26

سپاس: 5

همزمان کردن ساعت‌ها

پست توسط انیشتین جوان »

درود گرم بر دوستان گرامی!
در کتاب رابرت رزنیک ( آشنایی با نسبیت خاص ) درباره همزمان کردن ساعت‌هایی که از هم فاصله مکانی دارند گفته شده... مثلاً اگه دو ناظر A و B که هرکدام ساعتی دارن و به فاصله L از هم قرار داشته باشن، چطور می تونند ساعت‌ها شونو همزمان کنند؟ smile261
Young Einstein smile260

نمایه کاربر
rohamjpl

نام: roham hesami

محل اقامت: Tehran -Qeytariyeh, Ketabi Street, 8 meters from Saba

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 335

سپاس: 167

جنسیت:

تماس:

Re: همزمان کردن ساعت‌ها

پست توسط rohamjpl »

تا جایی که من میدونم قرارداد هست و تابع شرایط زیر
طبق نظریه نسبیت خاص انیشتین ، غیرممکن است که به معنای مطلق بگوییم در صورت تفکیک وقایع در فضا ، به طور همزمان دو واقعه جدا اتفاق می افتد. اگر یک قاب مرجع دقیقاً همان زمان را به دو رویداد اختصاص دهد که در نقاط مختلف فضا قرار دارند ، یک قاب مرجع که در حال حرکت نسبت به حالت اول است به طور کلی زمان های مختلفی را به دو رویداد اختصاص می دهد .
همگام سازی انیشتین (یا همگام سازی پوانکره-انیشتین ) قراردادی برای همگام سازی ساعت ها در مکان های مختلف با استفاده از مبادله سیگنال است. ، كه آن را در سیگنالهای نوری اعمال كردند و نقش اساسی آن را در تئوری نسبیت تشخیص دادند .
(الف) ساعتهای یکبار همگام سازی شده همگام سازی می شوند ،
(b1) همگام سازی بازتابنده است ، یعنی هر ساعت با خودش هماهنگ می شود (به طور خودکار راضی می شود) ،
(b2) هماهنگ سازی متقارن است ، یعنی اگر ساعت A با ساعت B هماهنگ باشد سپس ساعت B با ساعت A هماهنگ شود ،
(b3) همگام سازی موقت است ، یعنی اگر ساعت A با ساعت B هماهنگ شده و ساعت B با ساعت C هماهنگ شود
با ثابت بودن سرعت نور در همه جهات و اینکه که تعریف همزمانی وقایع در مکان های مختلف فقط یک قرارداد هست است. بر اساس قرارداد زیر را برای تعریف همگام سازی ساعت پیشنهاد کرد: 2 ناظر A و B که در حال حرکت در فضا هستند ، ساعت های خود را با استفاده از سیگنال های نوری به دلیل اصل نسبیت آنها اعتقاد دارند که درفضا در حال استراحت هستند و تصور می کنند که سرعت نور از همه جهات ثابت است. بنابراین ، آنها باید فقط زمان انتقال سیگنال ها را در نظر بگیرند و سپس از مشاهدات خود عبور کنند تا بررسی کنند که ساعت هایشان همزمان است یا نه.
. وقتی ایستگاه B سیگنال را از ایستگاه A دریافت می کند ، نباید ساعت آن همان ساعت ایستگاه A را در لحظه ارسال سیگنال مشخص کند ، بلکه این ساعت با یک ثابت نشان دهنده مدت زمان انتقال ، افزایش می یابد. به عنوان مثال ، تصور کنید که ایستگاه A هنگامی که ساعت آن ساعت 0 را نشان می دهد سیگنال خود را ارسال می کند ، و ایستگاه B وقتی ساعت آن ساعت را مشخص می کند. اگر زمان برابر با t نشان دهنده مدت زمان انتقال باشد ، ساعتها تنظیم می شوند و برای تأیید آن ، ایستگاه B به نوبه خود سیگنالی را می فرستد که ساعت آن 0 را نشان دهد. سپس ایستگاه A باید آن را هنگام علامت گذاری ساعت دریافت کند. سپس ساعت ها تنظیم می شوند. و در واقع آنها یک ساعت را در همان لحظه فیزیکی مشخص می کنند ، اما با یک شرط ، ثابت بودن دو ایستگاه. در غیر این صورت مدت انتقال از دو جهت یکسان نخواهد بود ، زیرا ایستگاه A ، به عنوان مثال ، برای دیدار با اغتشاش نوری ناشی از B به جلو حرکت می کند ، در حالی که ایستگاه B قبل از اغتشاش ناشی از A می گریزد. به این ترتیب ، زمان واقعی علامت گذاری نمی شود. آنها آنچه را که ممکن است به عنوان زمان محلی خوانده شود ، علامت گذاری می کنند ، به طوری که یکی از آنها نسبت به دیگری کند است.
تصویر

ارسال پست