نسبیت به زبان ساده

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
mrfane

محل اقامت: تهران

سپاس: 550

تماس:

Re: نسبیت به زبان ساده

پست توسط mrfane »

سلام و صبحنون به خیر.
منظورتون را واضح تر بیان کنید. اگر دارید جواب سؤال اول را می دهید، بدانید که آن سؤال جوابی ندارد؛ اما من می خواهم شما را از این موضوع مطمئن کنم.
آنچه دانه را شکافت، آن خدای من است.

superman123

نام: amirali

سپاس: 48

پست توسط superman123 »

یعنی بدون نور نمی شود کاری کرد خواهشمندم یکی کتاب بنویسید همراه با سوال ها این جوری من قاطی می کنم

نمایه کاربر
mrfane

تماس:

پست توسط mrfane »

superman123 نوشته شده:یعنی بدون نور نمی شود کاری کرد خواهشمندم یکی کتاب بنویسید همراه با سوال ها این جوری من قاطی می کنم
ممکن است یک خفاش پیدا شود که به جای نور از صوت استفاده کند.

سوپرمن جان! از این سری آموزشی که دارم براتون قرار می دهم تا به حال 6 قسمتش نوشته شده. این آموزش ها دو خصوصیت را به صورت همزمان دارند:
1- فوق العاده ساده هستند
2- اصولی هستند
برای تامین این دو هدف من مجبور بودم این درس ها را کاملا مبتنی بر تعامل بنویسم. در واقع نکات زیادی هست که من آنها را به عنوان اهداف رفتاری تکلیف ها قرار داده ام در متن درس از آنها صرف نظر کرده ام. اگر نیاز دارید که فقط مطلب را بخوانید، لطفا به این تاپیک مراجعه کنید.
http://www.hupaa.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=31674
اینجا DARKENERGY مطالب خوبی نوشته است. کامل و مصور smile026

superman123

پست توسط superman123 »

پس شما درس نمی دی

نمایه کاربر
mrfane

تماس:

پست توسط mrfane »

superman123 نوشته شده:پس شما درس نمی دی
من با میل و افتخار درس می دهم، اما به روش خودم smile018

superman123

پست توسط superman123 »

من سوالتان را نمی فهمم

نمایه کاربر
mrfane

تماس:

پست توسط mrfane »

سوال اول را ولش کن.
برای پاسخ به سؤال دوم در اینترنت دنبال «تبدیلات لورنتس» بگردید. از یک سایت دیگر فرمول تبدیل سرعت را کپی کنید و بیاورید اینجا

superman123

پست توسط superman123 »

استاد بعد از چند جلسه ای که آمد و شروع کرد حرف زدن راجع به این که چرا نسبیت خاص می خواهیم و مشکلات کلاسیکی چه بود تا نسبیت خاص شکل گرفت رسما کتاب الفبای نسبیت رو درس داد و گفت که این تیکه رو از اینجا بخونید.

رسید به قول خودش آغاز کار نسبیت خاص

خوب بچه ها این جلسه پنجم است و امروز می خوام که اصول موضوعه نسبیت خاص رو بگم براتون

توی نسبیت ما دو تا اصل موضوع داریم

۱- همگی فرمول های فیزیکی در تمام چهارچوب های لخت باید تحت تبدیلات لورنتس شکل یکسانی داشته باشند یا به عبارت دیگر فرمول های فیزیکی در چهارچوب های لخت باید هموردای لورنتسی باشند.

۲- سرعت نور در تمام چهارچوب های لخت یکسان است

امروز می خوام راجع به اصل موضوع ها صحبت کنم

اصل موضوع اول با این کار دارم.

این اصل موضوع چیز زیاد پیچیده ای نبود که آلبرت بیاد و اولین بار این رو بگه

مردم دویست سال قبل از نیوتن می دانستند که اگر یک پرتابه با سرعت اولیه و زاویه اولیه یکسان در نقاط مختلف زمین پرتاب کنند ارتفاع اوج و طول پرتابه یکسان می شود.

مردم در آن زمان می دانستند که روابطی که می نویسند باید مستقل از چرخش و انتقال باشد.

نیوتن هم این موضوع را میدانست که قوانین باید در یک سری از چهارچوب ها به نام چهار چوب لخت هموردا باشد. و قوانینش را طوری نوشت که تحت تبدیلات گالیله این مهم رخ دهد.

اما آلبرت اولین نفری بود که این این مطلب را اصل موضوع اعلام کرد. اصل موضوعی که در مکانیک کلاسیک به نهفته بود.

اما آلبرت اعلام کرد که قوانین در چهارچوب های لخت باید تحت تبدیلات لورنتس هموردا بمانند.

دکتر بقیه اون روز رو راجع به اصل موضوع دوم صحبت کرد و اینکه چرا آلبرت این مطلب رو اصل موضوع اعلام کرد.

ساعت ۱۰ شده بود و همگی داشتم می مردیم ولی این استاد ... ... ... ول نکرده بود درس رو!!!

جلسه اضافی رو با بچه ها چهار شنبه ساعت ۱۰ گذاشته بودیم.دکتر مطالب بدی مطرح نمی کرد سر کلاس می ارزید که بریم. خلاصه با بچه ها رفتیم سر کلاس

دکتر دوباره آمد کتش رو روی صندلی گذاشت و گچ رو برداشت.

جلسه قبل راجع به اصل موضوع اول نسبیت خاص صحبت کردم. امروز که جلسه اضافی است می خواهم کمی از تانسورها حرف بزنم.

خوب خانم کمالی تانسور چیست؟

چرا ازشون استفاده می کنیم؟

چرا وارد فیزیک شدن؟

اولین بار توی چه مبحثی بود که ما به تانسورها نیاز مند شدیم؟

بیچاره دختره خشکش زده بود کدوم رو جواب بده! ترم قبل تازه تانسور داشتیم این استاد ریاضی فیزیک اصلا این حرفا رو نزن. یه خورده کمالی من و من کرد بعد گفت بلد نیستم استاد.

حمید این دیگه کیه.من که حذف می کنم نسبیت رو با این یارو. سرش پایین بودا یکدفعه سرش رو آورد بالا به من گفت شما آقا من استاد بله باشم جواب سوالا چیه؟

منم من و من کردم مثل کمالی آبروم رفت جلوی ۴۰ نفر آدم. می خواستم گردنش رو بکنم مردک ... ... ... رو!!

خلاصه شروع کرد یه کمی از تانسور ها حرف زد تا به اینجا رسید

ما از تانسورها به این دلیل استفاده می کنیم که معادلات تانسوری مستقل از دستگاه مختصات هستند.

یکی از بچه ها پرسید یعنی چی استاد؟

گفت یعنی اینکه معادلات تانسوری تحت هر تبدیل عامی از یک چهارچوب مختصات عام به چهارچوب مختصات دیگری هموردا هستند.

خوب حالا همه چیز رو یکدفعه ربط داد به نسبیت خاص

بچه ها

مگه ما نمی گیم باید معادلات رو طوری بنویسیم که از یک چهارچوب به چهارچوب لخت دیگر هموردا باشند؟

خوب مگر الان ثابت نکردیم که اگر معادلات تانسوری باشند تحت هر تبدیلی ، تبدیل صادقیان تبدیل کمالی و ... در هر چهارچوب مختصاتی هموردا باقی می مانند

پس به ذهن آدمی خطور می کند که همین که من معادلات را تانسوری بنویسم اصل موضوع اول نسبیت خاص براورده می شود بدون اینکه حرف از تبدیل خاصی بزنم.

یک سوال مطرح است

چرا در نسبیت خاص ما بیان می کنیم که باید معادلات تحت تبدیلات لورنتس در چهارچوب های لخت هموردا باقی بمانند؟ در حالی که ثابت کردیم همین که معادلات تانسوری نوشتنه شوند کار تمام است بدون نیاز به تبدیل خاصی
daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page=از+تبدیل+گالیله+تا+تبدیل+لورنتس

Azin.qanbari

نام: آذین قنبری

محل اقامت: آبادان

سپاس: 12

پست توسط Azin.qanbari »

http://www.fbzs.rozblog.com/
در این وبلاگ مطالب مربوط به نسبیت رو از 1 تا 4 به ترتیب بخونین مفهوم کلیش رو عاااااالی و به زبون ساده توضیح میده البته برای افراد اماتوری مثل من خوبه smile109 smile124
دنیا و فیزیک...! (:

نمایه کاربر
mrfane

تماس:

پست توسط mrfane »

سلام مجدد smile072
دوست داشتم طور دیگه ای درس ها را ادامه بدهم، اما ظاهرا قسمت این نیست.
قبل از ورود به این بخش لازم است دوباره تذکر بدهم که ما در نسبیت درباره مشاهدات ناظرها صحبت می کنیم؛ نه واقعیت های خارجی. پس انتظار نداشته باشید که با زندگی در یک سفینه سریع عمر طولانی به دست آورید. smile001
قبل از مطالعه این بخش مطمئن شوید که سه بخش قبلی را به درستی فرا گرفته اید:
بخش 1: مقدمه: سرعت نسبی است
بخش 2: نسبیت کلاسیک
بخش 3: پایه نسبیت خاص

فرض کنید شخصی با فاصله d یک آینه قرار دارد. ناظر دومی هم هست که به موازات آینه حرکت می کند.
شخص یک پرتوی نور را به سمت آینه می فرستد. مسیر رفت و برگشت نور بر هم منطبق است و پس از زمان t=2d/c بازتاب آن را دریافت می کند.
ناظر دوم این صحنه را این طور می بیند: شخص در حال حرکت در امتداد آینه است و یک پرتوی نور را به سمت آینه گسیل می کند. همزمان با رفت و برگشت پرتوی نور، مرد هم مقداری جابجا می شود. پس نور برای این که به مرد برسد مجبور است مسیری زاویه دار را طی کند. اگر طول این مسیر زاویه دار را D بنامیم، زمان رفت و برگشت نور از دید ناظر دوم برابر است با: t'=2D/c
به دو مقدار به دست آمده برای زمان از دید دو ناظر مختلف دقت کنید. می دانیم که مخرج (یعنی c) برای هر دو ناظر برابر است، و ضمنا می دانیم که D>d پس نتیجه می گیریم که t>t'
این یعنی زمان برای ناظر دوم کندتر از ناظر اول می گذرد (یا زمان کش می آید)

برای این بخش تکلیفی به نظرم نمی رسد. لطفا همه نوشته های من لایک کنید.
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.

superman123

پست توسط superman123 »

سلام اقای mrfane من یک بخش به اسم اموزش معادله از پایه ی هفتم تا دبیرستان زدم لطفا جدا از نسبیت بیایید به من اموزش دهید شاکریم smile039

نمایه کاربر
mrfane

تماس:

پست توسط mrfane »

سلام مجدد smile072
پیش از این که وارد بحث این بخش بشوم، لازمه مجددا تذکر بدهم که ما داریم بررسی می کنیم که «ناظرها چی می بینند» نه این که «در واقع چه اتفاقی می افتد.» بنا بر این انتظار نداشته باشید با پدیده انقباض طول بتوانید کاری کنید که یک سفینه فضایی در جیب شما جا بگیرد. همین طور بسیاری از خرافاتی که درباره سیاهچاله ها و انحنای فضا و... هست را شما نباید باور کنید.
قبل از مطالعه این بخش مطمئن شوید که بخش های قبلی را به درستی فرا گرفته اید:
بخش 1: مقدمه: سرعت نسبی است
بخش 2: نسبیت کلاسیک
بخش 3: پایه نسبیت خاص
بخش 4: اتساع زمان

از سفینه دور می شود. فرض کنید یک خطکش غول آسا را در فضای بین کهکشانی گذاشته ایم و سفینه در حال عبور از کنار آن است.
کاری که هر کدام از ناظر ها انجام می دهند تا طول سفینه را اندازه بگیرند این است: در یک لحظه «می بینند» که ابتدا و انتهای سفینه کجای خطکش قرار دارد و به این ترتیب طول سفینه اندازه گیری می شود.
ناظر اول بدون مشکل خاصی این کار را انجام می دهد. اما ناظر دوم چطور؟ چون سفینه در حال دور شدن به ناظر دوم است، پس اگر دو پرتوی نور از ابتدا و انتهای سفینه «همزمان» به چشم ناظر دوم برسند، لزوما آن دو پرتوی نور «همزمان» از سفینه گسیل نشده اند. بلکه پرتوی که از انتهای سفینه می آید باید دیرتر تابش شده باشد. (قبول دارم بدون شکل سخته) این دیرتر تابش شدن یعنی زمانی که سفینه در جای دیگری در کنار خطکش بوده.

چنین اتفاقاتی باعث می شود ناظرهای گوناگون طول های مختلفی را برای جسم اندازه گیری کنند.
خوشبختانه به کمک تبدیلات لورنتس می توانیم بگوییم وقتی که ما جسمی را به طول L مشاهده می کنیم، سایر ناظرها آن جسم را با چه طولی مشاهده می کنند؟
بزرگترین طول را کسی اندازه گیری می کند که نسبت به جسم ثابت باشد. و آن را «طول ویژه» می نامند

گرچه تکالیف اهداف آموزشی داشتند؛ تصمیم گرفتم تکلیف ندهم. موفق باشید.
آخرین ویرایش توسط mrfane یک‌شنبه ۱۳۹۳/۴/۲۲ - ۱۲:۵۲, ویرایش شده کلا 1 بار

superman123

پست توسط superman123 »

اقا با شمام

superman123

پست توسط superman123 »

mrfane من این جزوات شما را تبدیل به یک کتاب می کنم و با ذکر شما در اختیار دیگران قرار می دهم فقط تکالیف هم بگذارید

نمایه کاربر
mrfane

تماس:

پست توسط mrfane »

superman123 نوشته شده:mrfane من این جزوات شما را تبدیل به یک کتاب می کنم و با ذکر شما در اختیار دیگران قرار می دهم فقط تکالیف هم بگذارید
تکلیف قسمت 4: توی نت سرچ کنید و رابطه اتساع (یا تبدیل لورنتس برای t) زمان را پیدا کنید.
تکلیف قسمت 5: توی نت سرچ کنید و رابطه انقباض طول (یا تبدیل لورنتس برای x) را پیدا کنید.

توضیح: چیزی که من نوشته ام بیشتر به درد کلاس (یا حالتی شبیه به روز اول که توی فروم بحث می کردیم) می خورد. اگر کتاب شود مفت گران است smile022

ارسال پست