نسبیت به زبان ساده

مدیران انجمن: parse, javad123javad

superman123

نام: amirali

سپاس: 48

Re: نسبیت به زبان ساده

پست توسط superman123 »

مال من چی

نمایه کاربر
mrfane

محل اقامت: تهران

سپاس: 550

تماس:

پست توسط mrfane »

superman123 نوشته شده:الان می گویم ناظر اول ناظر دوم را ساکن می بیند (البته شاید ناظر 2 درحال حرکت باشد) ناظر اول سرعت را v گرفته پس سرعت هایی که هر دو ناظر گرفتند متفاوت می باشدچرا چون که v0-v می کنیم اما ولی ناظر دوم ساکن می باشد سرعت دقیق جسم را می تواند حساب کند
هول نشو پسر گل!
شمرده و قدم به قدم بگو ببینم چی می گویی؟
فعلا این چیزی که نوشته اید غلطه.
یادتون باشه. هر ناظری خودش را ساکن می بینه و خیال میکنه بقیه در حال حرکت هستند (مثال قطار) بنابر این هر کدام از دو ناظر، ناظر دیگر را در حال حرکت با تندی

می بینند.
لطفا یک رابطه ریاضی یا فرمول به عنوان جواب به من بدهید smile028
آنچه دانه را شکافت، آن خدای من است.

superman123

پست توسط superman123 »

فرمول سامان درسته چون که ناظر اول ناظر دوم را با سرعت v0 می بیند ناظر اول سرعت جسم را v می بیند و ناظر دوم v پریم می بیند پس ما باید سرعت ی که ناظر اول می گیرد را اندازه گیری کنیم از v0 کم کنیم اخ گیج شدم یک راهنمایی کنید smile048

نمایه کاربر
Saman Q

سپاس: 31

پست توسط Saman Q »

mrfane نوشته شده:
Saman Q نوشته شده: فکر کنم بشه :

سامان جان! کاملا درسته. آفرین smile015
به لطف شما smile018
تصویر

نمایه کاربر
mrfane

تماس:

پست توسط mrfane »

superman123 نوشته شده:فرمول سامان درسته چون که ناظر اول ناظر دوم را با سرعت v0 می بیند ناظر اول سرعت جسم را v می بیند و ناظر دوم v پریم می بیند پس ما باید سرعت ی که ناظر اول می گیرد را اندازه گیری کنیم از v0 کم کنیم اخ گیج شدم یک راهنمایی کنید smile048
این که فرمول سامان درسته را که من گفتم. سعی کن با یک مثال مسأله را برای خودت و ما توضیح بدهی.
فرض کن من توی بنز خودم نشسته ام و دارم با سرعت حرکت می کنم. سامان هم توی ژیانش نشسته و داره هم جهت با من حرکت می کنه.
شما هم که گواهینامه نداری، روی زمین ایستاده ای و ما را با حسرت نگاه می کنی. شما سرعت من را مثلا 120 و سرعت سامان را 30 اندازه گیری می کنید.
حالا به من بگو سامان سرعت من را چقدر می بیند؟

اول جواب عددی را بگو. بعد رابطه کلی را

پی نوشت: قسمت سوم هم همین الآن آماده انتشار شد. smile030

superman123

پست توسط superman123 »

باید 120-30 کنیم

نمایه کاربر
mrfane

تماس:

پست توسط mrfane »

superman123 نوشته شده:باید 120-30 کنیم
خوب. درسته.
بریم که داشته باشیم...

نمایه کاربر
Saman Q

سپاس: 31

پست توسط Saman Q »

دوستان من کاری برام پیش اومده باید برم ! شب برای ادامه ی تحصیل بر میگردم smile020 !
تصویر

superman123

پست توسط superman123 »

mrfane نوشته شده:
superman123 نوشته شده:باید 120-30 کنیم
خوب. درسته.
بریم که داشته باشیم...
پس اگر ما از دید ناظری ناظری دیگر در حال حرکت می باشد و ناظر 2 سرعت را مثلا x بگیرد باید سرعتی که ناظر اول از جسم می گیرد از سرعت خودش کم کنیم

نمایه کاربر
mrfane

تماس:

پست توسط mrfane »

با سلام مجدد smile072
تا اینجا ما فهمیدیم که یک واقعیت خارجی داریم، و یک چیزی که ناظرها می بینند. واقعیت خارجی صرفا یکی است؛ اما ناظرهای مختلف مشاهدات مختلفی از آن دارند. (از من نپرسید کدام ناظر «درست» می بیند؛ چون خود من هم یک ناظر هستم. در واقع همه ناظرها به یک اندازه درست می بینند)
قبل از مطالعه این بخش مطمئن شوید که دو بخش قبلی را به درستی فرا گرفته اید:
بخش 1: مقدمه: سرعت نسبی است
بخش 2: نسبیت کلاسیک

انیشتن دید جالبی به دنیا داشت. اولین اصلی که در نسبیت خاص بیان کرد این بود: «قوانین فیزیک باید طوری باشند که از دید همه ناظرها درست باشند.» (کسی هست که اعتراض داشته باشه؟)

آن زمان به صورت تجربی ثابت شده بود که سرعت نور ثابت است. انیشتن فرض کرد «سرعت نور حداکثر سرعت ممکن در جهان و برای همه ناظرها مقداری ثابت است.» سرعت نور را با c نشان می دهیم. مقدار عددی c اصلا برای من مهم نیست. مهم اینه که c یک مقدار ثابته.

انیشتن این دو اصل را گرفت و دائم آزمایش های مختلف را با آنها چک می کرد تا این که یک روز...
- یک روز فرض کرد که یک قطار روی ریل حرکت می کند. دو ناظر می خواهند سرعت آن را اندازه گیری کنند. ناظر اول کنار خط آهن ایستاده و ناظر دوم با سرعت مشخص

در امتداد خط آهن حرکت می کند. تنها روشی که ناظرها می توانند سرعت را اندازه گیری کنند، این است که در فواصل زمانی مشخص مکان قطار را ببینند. مشکل از اینجا شروع می شود که ناظرها برای تشخیص مکان قطار باید آن را ببینند (یعنی پرتوی نوری که از قطار گسیل می شود را دریافت کنند.) ارسال و دریافت این پرتوی نور، با مقداری تأخیر همراه است. چون رسیدن نور به ناظر مقداری طول می کشد. در این مدت تأخیر، هم قطار مقداری حرکت کرده و هم خود ناظرها! پس سرعت مشاهده شده علاوه بر همه چیزهایی که در بخش متوجه شدیم، به مقدار c هم بستگی دارد

این موضوع باعث میشه که جوابی که شما در بخش دوم به دست آوردید درست نباشه. بلکه باید مقدار خیلی کمی تغییر کنه.

تکلیف شما اینه:
1- بگویید که آیا حرفهای من مشکلی دارند یا نه؟ خصوصا تلاش کنید راهی را به ناظرها پیشنهاد دهید که بتوانند سرعت قطار را بدون وابستگی به c اندازه بگیرند.
2- لطفا توی اینترنت سرچ کنید و «تبدیلات لورنتش برای تبدیل سرعت» را پیدا کنید. لطفا از آوردن سایر تبدیلات لورنتس خود داری کنید. فعلا فقط سرعت!
آخرین ویرایش توسط mrfane یک‌شنبه ۱۳۹۳/۴/۱۵ - ۱۹:۳۷, ویرایش شده کلا 1 بار

superman123

پست توسط superman123 »

از دید ناظر اول ناظر دوم در حال حرکت است ولی باید مکان قطار را ببینند چون فرمول سرعت m/s2 بود حالا هر دو ناظر یک سرعتی را می گیرند بنابراین فرمولی که سامان جان بار قبل داد در این جا مورد استفاده قرار می گیرد ناظر ساکن را - ساکن متغییر می کنیم و سرعت قطار بدست می اید (درست بود )

نمایه کاربر
mrfane

تماس:

پست توسط mrfane »

superman123 نوشته شده:از دید ناظر اول ناظر دوم در حال حرکت است ولی باید مکان قطار را ببینند چون فرمول سرعت m/s2 بود حالا هر دو ناظر یک سرعتی را می گیرند بنابراین فرمولی که سامان جان بار قبل داد در این جا مورد استفاده قرار می گیرد ناظر ساکن را - ساکن متغییر می کنیم و سرعت قطار بدست می اید (درست بود )
قسمت قرمز را یا نفهمیدم، یا اشتباهه.
فرمولی که سامان نوشته بود در مکانیک کلاسیک کاملا درسته. حرفی نیست. اما حالا وارد نسبیت شده ایم. نسبیت فقط و فقط با همان دو فرضی که عرض کردم کارش را شروع می کند و به باقی روابط با دیده تردید نگاه می کند.
لطفا یک بار دیگر بخش 3 مقاله را بخوانید. آنجا توضیح داده ام که چرا با فرض محدود بودن سرعت نور و با در نظر گرفتن فرایند اندازه گیری، رابطه سامان دیگر در نسبیت خاص معتبر نیست.

لطفا تکالیف را هم آن طور که خواستم انجام دهید.

superman123

پست توسط superman123 »

ببینم شما می توانی خودت یک کتاب بنویسی بعد به ما بدهی

نمایه کاربر
mrfane

تماس:

پست توسط mrfane »

superman123 نوشته شده:ببینم شما می توانی خودت یک کتاب بنویسی بعد به ما بدهی
شاید بتوانم، شاید نتوانم. به هر حال به عنوان یک شغل جانبی مشغول تدریس هستم. smile018
اما اگر دنبال این هستی که کارت راحت بشه، نه! شاگردامم می دانند که چقدر از اذیت کردن دانش آموزان لذت می برم. یک مقدار اون مخ را از آکبند در بیاور پسر جان! smile038
گذشته از شوخی، یا بگو کجا را ابهام داری، یا از یادگرفتن نسبیت خاص توبه کن. پست های اولی که در این تاپیک گذاشته بودند را من کاملا قبول دارم. نسبیت چیزی نیست که بشه با «یک توضیح مختصر» جمع و جورش کرد.

superman123

پست توسط superman123 »

mrfane نوشته شده:با سلام مجدد smile072
تا اینجا ما فهمیدیم که یک واقعیت خارجی داریم، و یک چیزی که ناظرها می بینند. واقعیت خارجی صرفا یکی است؛ اما ناظرهای مختلف مشاهدات مختلفی از آن دارند. (از من نپرسید کدام ناظر «درست» می بیند؛ چون خود من هم یک ناظر هستم. در واقع همه ناظرها به یک اندازه درست می بینند)
قبل از مطالعه این بخش مطمئن شوید که دو بخش قبلی را به درستی فرا گرفته اید:
بخش 1: مقدمه: سرعت نسبی است
بخش 2: نسبیت کلاسیک

انیشتن دید جالبی به دنیا داشت. اولین اصلی که در نسبیت خاص بیان کرد این بود: «قوانین فیزیک باید طوری باشند که از دید همه ناظرها درست باشند.» (کسی هست که اعتراض داشته باشه؟)

آن زمان به صورت تجربی ثابت شده بود که سرعت نور ثابت است. انیشتن فرض کرد «سرعت نور حداکثر سرعت ممکن در جهان و برای همه ناظرها مقداری ثابت است.» سرعت نور را با c نشان می دهیم. مقدار عددی c اصلا برای من مهم نیست. مهم اینه که c یک مقدار ثابته.

انیشتن این دو اصل را گرفت و دائم آزمایش های مختلف را با آنها چک می کرد تا این که یک روز...
- یک روز فرض کرد که یک قطار روی ریل حرکت می کند. دو ناظر می خواهند سرعت آن را اندازه گیری کنند. ناظر اول کنار خط آهن ایستاده و ناظر دوم با سرعت مشخص

در امتداد خط آهن حرکت می کند. تنها روشی که ناظرها می توانند سرعت را اندازه گیری کنند، این است که در فواصل زمانی مشخص مکان قطار را ببینند. مشکل از اینجا شروع می شود که ناظرها برای تشخیص مکان قطار باید آن را ببینند (یعنی پرتوی نوری که از قطار گسیل می شود را دریافت کنند.) ارسال و دریافت این پرتوی نور، با مقداری تأخیر همراه است. چون رسیدن نور به ناظر مقداری طول می کشد. در این مدت تأخیر، هم قطار مقداری حرکت کرده و هم خود ناظرها! پس سرعت مشاهده شده علاوه بر همه چیزهایی که در بخش متوجه شدیم، به مقدار c هم بستگی دارد

این موضوع باعث میشه که جوابی که شما در بخش دوم به دست آوردید درست نباشه. بلکه باید مقدار خیلی کمی تغییر کنه.

تکلیف شما اینه:
1- بگویید که آیا حرفهای من مشکلی دارند یا نه؟ خصوصا تلاش کنید راهی را به ناظرها پیشنهاد دهید که بتوانند سرعت قطار را بدون وابستگی به c اندازه بگیرند.
2- لطفا توی اینترنت سرچ کنید و «تبدیلات لورنتش برای تبدیل سرعت» را پیدا کنید. لطفا از آوردن سایر تبدیلات لورنتس خود داری کنید. فعلا فقط سرعت!

ارسال پست