نسبیت به زبان ساده

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
mrfane

محل اقامت: تهران

سپاس: 550

تماس:

Re: نسبیت به زبان ساده

پست توسط mrfane »

superman123 نوشته شده:هیچ کدامتان جواب درست بلد نیستید رفتم از اینترنت پیدا کردم
حتما این کار را انجام دهید.
آنچه دانه را شکافت، آن خدای من است.

نمایه کاربر
mrfane

تماس:

پست توسط mrfane »

سلام smile072
اینجا به تدریج درباره نسبیت صحبت خواهیم کرد. smile018
لطفا قسمت اول را بخوانید. من در این قسمت 3 آزمایش مختلف را مطرح کرده ام. لطفا آن را به دقت مطالعه کنید و در پاسخ دلیل چنین اتفاقاتی را ذکر کنید. هرچه در پاسخ توضیحات بیشتری بدهید بهتر است. پس از آن که من جواب مناسبی گرفتم، قسمت دوم را نیز خواهم نوشت.
بجز سوپرمن که صاحب تاپیک است، پاسخ و مشارکت سایر دوستان و عزیزان نیز مزید امتنان خواهد بود. smile006

بخش 1)
مقدمه: سرعت نسبی است.

1- آیا تا به حال سوار قطار شده اید؟ وقتی وارد قطار می شوید و پس از چند لحظه قطار بغلی شروع به حرکت می کند، ابتدا شما تصور می کنید که قطار شما به راه افتاده است. گاهی هم عکس این اتفاق می افتد. یعنی قطار شما به آرامی شروع به حرکت می کند ولی شما «خیال» می کنید قطار کناری در جهت مخالف حرکت می کند.

2- به همین منوال شما می توانید در هواپیمایی که در حال پرواز (مستقیم) است همه آزمایشات (معمولی) فیزیک را نجام دهید و هرگز «سرعت» هواپیما خللی در آزمایش های شما ایجاد نمی کند.

3- یک قایق موتوری داریم که در طول رودخانه سفرهای رفت و برگشتی انجام می دهد. قایقران در هر دو مسیر (رفت و یا برگشت) به یک مقدار به موتور گاز می دهد. اما مسیر رو به پایین رودخانه را بسیار سریع تر از مسیر برگشت طی می کند.

superman123

نام: amirali

سپاس: 48

پست توسط superman123 »

سلام دوست من ادامه اش را بگو

نمایه کاربر
mrfane

تماس:

پست توسط mrfane »

سلام
نه. ما توی این تاپیک این طوری کار نمی کنیم. هر قسمتی را که می گذارم، یک نکلیف هم به شما می دهم. تکلیف برای اینه که هم خودت بهتر متوجه بشی و هم من بفهمم که شما با من هستید.
همان طور که عرض کردم باید درباره این سه آزمایش به طور کامل توضیح بدهی. سعی کن توضیحی که می دهی کامل باشه.
راستی! کپی و پیست ممنوع! اما نحقیق از سایر سایت ها آزاد! حتما جمله ها باید مال خودت باشند.

superman123

پست توسط superman123 »

این که فرق سرعت ثابت و سرعت 0 یکی است در چارچوب مرجع لخت اگر سرعت ثابت باشد و شتاب نگیرد ما می توانیم ازمایشاتمان را انجام دهیم اما وقتی داریم به سمت پایین سقوط می کنیم نیروی جاذبه ما را می کشد و شتاب پیدا می کنیم و اگر بخواهیم بریم بالا کار سخت تر می شود خوب بود ؟
1-ما وقتی در اسانسور هستیم یا سوار قطار اگر با سرعت ثابت حرکت کنیم یا حرکت نکنیم و به بیرون دسترسی نداشته باشیم نمی فهمیم این بدین معنا است که سرعت نسبت به چیزی سنجیده می شود
2-مانند مثال بالا است که ما می توانین ازمایشتمان را راحت انجام بدهیم چون تکان نمی خوریم
3-نیرویی به ما وارد می شود وقتی به سمت پایین می اییم و بعد از مدتی سرعت ثابت می گیریم اما بالا رفتن این طور نیست نیروی اصطکاک و جاذبه وارد می شود
آخرین ویرایش توسط superman123 یک‌شنبه ۱۳۹۳/۴/۱۵ - ۱۱:۴۷, ویرایش شده کلا 1 بار

نمایه کاربر
Saman Q

سپاس: 31

پست توسط Saman Q »

mrfane نوشته شده:سلام smile072
اینجا به تدریج درباره نسبیت صحبت خواهیم کرد. smile018
لطفا قسمت اول را بخوانید. من در این قسمت 3 آزمایش مختلف را مطرح کرده ام. لطفا آن را به دقت مطالعه کنید و در پاسخ دلیل چنین اتفاقاتی را ذکر کنید. هرچه در پاسخ توضیحات بیشتری بدهید بهتر است. پس از آن که من جواب مناسبی گرفتم، قسمت دوم را نیز خواهم نوشت.
بجز سوپرمن که صاحب تاپیک است، پاسخ و مشارکت سایر دوستان و عزیزان نیز مزید امتنان خواهد بود. smile006

بخش 1)
مقدمه: سرعت نسبی است.

1- آیا تا به حال سوار قطار شده اید؟ وقتی وارد قطار می شوید و پس از چند لحظه قطار بغلی شروع به حرکت می کند، ابتدا شما تصور می کنید که قطار شما به راه افتاده است. گاهی هم عکس این اتفاق می افتد. یعنی قطار شما به آرامی شروع به حرکت می کند ولی شما «خیال» می کنید قطار کناری در جهت مخالف حرکت می کند.

2- به همین منوال شما می توانید در هواپیمایی که در حال پرواز (مستقیم) است همه آزمایشات (معمولی) فیزیک را نجام دهید و هرگز «سرعت» هواپیما خللی در آزمایش های شما ایجاد نمی کند.

3- یک قایق موتوری داریم که در طول رودخانه سفرهای رفت و برگشتی انجام می دهد. قایقران در هر دو مسیر (رفت و یا برگشت) به یک مقدار به موتور گاز می دهد. اما مسیر رو به پایین رودخانه را بسیار سریع تر از مسیر برگشت طی می کند.
رشته ی من فیزیک نیست اما به فیزیک علاقه ی بسیار دارم و از موقعی که به هوپا اومدم تاپیک های زیادی در مورد نسبیت دیدم , برای همین کنجکاو شدم smile021 پس در حد توانم با شما جلو میام !

حالا در مورد آزمایش ها : در مورد اولی خطای ذهن به نظرم میاد ! در مورد دومی نظری ندارم ! و در مورد سومی خب بر اساس قوانین نیوتونی فکر کنم شتاب ها را باید جمع زد ! smile060
تصویر

superman123

پست توسط superman123 »

نه دوست من شما برو اصل نسبیت گالیله را بخوان و چارچوب های مرجع هم همین طور اقای mrfane ادامه بده

نمایه کاربر
mrfane

تماس:

پست توسط mrfane »

superman123 نوشته شده:این که فرق سرعت ثابت و سرعت 0 یکی است در چارچوب مرجع لخت اگر سرعت ثابت باشد و شتاب نگیرد ما می توانیم ازمایشاتمان را انجام دهیم اما وقتی داریم به سمت پایین سقوط می کنیم نیروی جاذبه ما را می کشد و شتاب پیدا می کنیم و اگر بخواهیم بریم بالا کار سخت تر می شود خوب بود ؟
خوبه. جدی عرض می کنم که قصد اذیت کردن ندارم. می خواهم چیزی یاد بگیری. اما یادگیری لزوما با سوزاندن فسفر مرادف است. پس قصد ندارم گیر بدهم. دارم چیزی یادت می دهم که برای رسیدن به هدف لازمه. از من ناراحت نشو smile072

یکی می گفت: «می دانی فرق کلاغ چیست؟ فرقش این است که این بالش از آن بالش مساوی تر است» smile055 جمله اول شما تقریبا چنین چیزی است. عادت کن جمله های دقیق استفاده کنی.
من اینجا حرفی از سقوط نزدم. با من باش. هر کدام از سه آزمایش را به تفکیک تفسیر کن.

نمایه کاربر
mrfane

تماس:

پست توسط mrfane »

Saman Q نوشته شده: رشته ی من فیزیک نیست اما به فیزیک علاقه ی بسیار دارم و از موقعی که به هوپا اومدم تاپیک های زیادی در مورد نسبیت دیدم , برای همین کنجکاو شدم smile021 پس در حد توانم با شما جلو میام !

حالا در مورد آزمایش ها : در مورد اولی خطای ذهن به نظرم میاد ! در مورد دومی نظری ندارم ! و در مورد سومی خب بر اساس قوانین نیوتونی فکر کنم شتاب ها را باید جمع زد ! smile060
سلام. مشارکت شما باعث افتخار منه smile124
آزمایش اول خطای ذهن نیست. در آزمایش سوم هیچ «شتابی» نداریم. بلکه «سرعت ها» را باید با هم جمع کرد.
لطفا توضیحات خودتون را تکمیل کنید. من انتظار داشتم دوستان یک مقاله نیم صفحه ای در جواب من بنویسند. smile030

راهنمایی: هر سه آزمایش درباره یک موضوع هستند.

superman123

پست توسط superman123 »

ببین ویرایش کردم

نمایه کاربر
Saman Q

سپاس: 31

پست توسط Saman Q »

فکر کنم در مورد اولی یه چیزایی متوجه شدم ! خب وقتی قطار کناری شروع به حرکت کنه یه جورایی میشه گفت که ما هم نسبت به اون قطار حرکت کردیم ! مثلا اگر همون قطار با سرعت ما و هم جهت در یک زمان با ما شروع به حرکت کنه , ما دیگه اینطور تصور نمیکنیم که قطار کناری در حال حرکته و اونو ثابت میبینیم (باورم نمیشه تا حالا به این موضوع فکر نکرده بودم smile025 ) اما اگر قطار ما یا قطار اونا متوقف شه ما قطار کناری رو در حال حرکت میبینیم !
تصویر

superman123

پست توسط superman123 »

Saman Q نوشته شده:فکر کنم در مورد اولی یه چیزایی متوجه شدم ! خب وقتی قطار کناری شروع به حرکت کنه یه جورایی میشه گفت که ما هم نسبت به اون قطار حرکت کردیم ! مثلا اگر همون قطار با سرعت ما و هم جهت در یک زمان با ما شروع به حرکت کنه , ما دیگه اینطور تصور نمیکنیم که قطار کناری در حال حرکته و اونو ثابت میبینیم (باورم نمیشه تا حالا به این موضوع فکر نکرده بودم smile025 ) اما اگر قطار ما یا قطار اونا متوقف شه ما قطار کناری رو در حال حرکت میبینیم !
نه دوست من بحث سرعت ثابت و سرعت 0 است نظر من را بخوان

نمایه کاربر
mrfane

تماس:

پست توسط mrfane »

superman123 نوشته شده:این که فرق سرعت ثابت و سرعت 0 یکی است در چارچوب مرجع لخت اگر سرعت ثابت باشد و شتاب نگیرد ما می توانیم ازمایشاتمان را انجام دهیم اما وقتی داریم به سمت پایین سقوط می کنیم نیروی جاذبه ما را می کشد و شتاب پیدا می کنیم و اگر بخواهیم بریم بالا کار سخت تر می شود خوب بود ؟
1-ما وقتی در اسانسور هستیم یا سوار قطار اگر با سرعت ثابت حرکت کنیم یا حرکت نکنیم و به بیرون دسترسی نداشته باشیم نمی فهمیم این بدین معنا است که سرعت نسبت به چیزی سنجیده می شود
2-مانند مثال بالا است که ما می توانین ازمایشتمان را راحت انجام بدهیم چون تکان نمی خوریم
3-نیرویی به ما وارد می شود وقتی به سمت پایین می اییم و بعد از مدتی سرعت ثابت می گیریم اما بالا رفتن این طور نیست نیروی اصطکاک و جاذبه وارد می شود
خیلی بهتر شد؛ اما هنوز جمله اول سر جاشه. اگر شما با جمله اول خودتان مشکلی ندارید، به دبیر ادبیات اطلاع دهید. ایشان رسیدگی خواهد کرد. smile001
1- آسانسور را بی خیال شو. توی نسبیت خاص اصلا بحث ما به آن آزمایش آسانسور نمی رسد. smile056 اما جمله ای که آبی کردم، لب مطلب بود. آفرین
2- چی؟ تکان نمی خوریم؟ مثلا ما در هواپیمایی هستیم که با سرعت 300km/h حرکت می کند. آن وقت شما می گویی تکان نمی خوریم؟ چرا داخل چنین هواپیمایی وقتی جسمی را رها می کنیم، جسم مستقیم به طرف پایین می آید؟ چرا جسم در حال سقوط مسیر منحنی طی نمی کند؟
3- فرض کنید سرعت قایق در هر مسیر مقدار ثابتی است. شیب رودخانه هم آن قدر هم است که قابل صرف نظر کردن است.

روی قسمتی که رنگی کردم متمرکز شوید و هر سه آزمایش را به کمک آن تفسیر کنید.

پی نوشت: بخش دوم را هم نوشته ام. آماده است. فقط منتظر شماها هستم.

superman123

پست توسط superman123 »

2-نه منظورم سرعت ثابت است که ما هیچ تغییراتی را حس نمی کنیم
3-سومی را نمی فهمم

نمایه کاربر
mrfane

تماس:

پست توسط mrfane »

Saman Q نوشته شده:فکر کنم در مورد اولی یه چیزایی متوجه شدم ! خب وقتی قطار کناری شروع به حرکت کنه یه جورایی میشه گفت که ما هم نسبت به اون قطار حرکت کردیم ! مثلا اگر همون قطار با سرعت ما و هم جهت در یک زمان با ما شروع به حرکت کنه , ما دیگه اینطور تصور نمیکنیم که قطار کناری در حال حرکته و اونو ثابت میبینیم (باورم نمیشه تا حالا به این موضوع فکر نکرده بودم smile025 ) اما اگر قطار ما یا قطار اونا متوقف شه ما قطار کناری رو در حال حرکت میبینیم !
دقیقا درسته. لطفا 2 آزمایش دیگر را نیز توضیح دهید.
درباره آزمایش هاپیما؛ مثلا چرا وقتی چیزی از دست مهماندار هواپیما رها می شود، مسیر سقوط مستقیم است و منحنی نیست؟

ارسال پست