آزمایش بررسی قوانین کیرشهف (آز فیزیک2)

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
و ی د ا

نام: ویدا

سپاس: 16

پست توسط و ی د ا »

در این آزمایش:
1.هر یک از قوانین ولتاژها و جریانها از کدامیک از اصول فیزیکی تبعیت میکند؟ آیا از پایستگی انرژی؟
2.چرا زمانی که مدار در حال کار است باید کمیتهای E1 & E2 را اندازه گرفت؟
3.کاربرد این معادلات ؟
4.درصد خطا مثلا برای جریان1 برای دو مدار متفاوت است.چرا؟ چون R4 به مدار دوم اضافه شده است آیا؟
با تشکر فراوان smile072
زندگی خالی نیست
مهربانی هست،سیب هست ،ایمان هست
آری..تا شقایق هست
زندگی باید کرد
عااااااااااشقتم خدا،ممنون از همه چی

نمایه کاربر
و ی د ا

نام: ویدا

سپاس: 16

Re: آزمایش بررسی قوانیین کیرشهف(آز فیزیک2)

پست توسط و ی د ا »

جواب دو تاشو پیدا کردم:
1.قانون جریانها نتیجه مستقیم قانون بقای بار الکتریکی و قاونو ولتاژها نتیجه مستقیم قانون بقای انرژی است.
3.قوانین کیرشهف در تمامی مدارها قابل کاربرد هستند و به کار بردن انها باعث سادگی در حل مدارهای پیچیده می گردد.
smile072
زندگی خالی نیست
مهربانی هست،سیب هست ،ایمان هست
آری..تا شقایق هست
زندگی باید کرد
عااااااااااشقتم خدا،ممنون از همه چی

نمایه کاربر
Cartouche

سپاس: 957

پست توسط Cartouche »

و ی د ا نوشته شده:3.قوانین کیرشهف در تمامی مدارها قابل کاربرد هستند و به کار بردن انها باعث سادگی در حل مدارهای پیچیده می گردد.
این گزاره درست نیست. قوانین ِ پایستگی ِ بار و انرژی قوانین ِ جهانی هستند که همواره برقرارند؛ اما قوانین کیرِشهُف، نتیجه ی مستقیمی از بقای بار و انرژی نیستند و در هر مداری صحیح نیستند. به طور کلی این قوانین تنها در مدار های DC ( نامتغیر با زمان) صادق اند؛ اما اگر منابع مدار متغیر باشند، اگر فرکانس مدار کم باشد، یا به طور دقیقتر طول موج ِ سیگنال های ِ مدار بزرگ باشند( نسبت به ابعاد ِ مدار)، با تقریب خوبی ( نه دقیقن)، این قوانین صادق اند، اما اگر ابعاد مدار از اُردِر طول موج ِ سیگنال ها باشد ( یا بیشتر) ، این قوانین کاملن نتیجه ی نادرست می دهند و استفاده از آنها جایز نیست. ( مهندسان عمدتا از واژه ی مدار فشرده ( lumped circuit) برای مدار هایی که ابعاد آن از طول موج خیلی کوچکتر است، و در آن قوانین کیرِشهُف برقرار است، استفاده می کنند، در مقابل این مدار ها، مدار های گسترده قرار دارند.)
دوای درد عاشق را کسی کو سهل پندارد

ز فکر آنان که در تدبیر درمانند در مانند

نمایه کاربر
Parmenides

سپاس: 239

پست توسط Parmenides »

Cartouche نوشته شده:اما قوانین کیرِشهُف، نتیجه ی مستقیمی از بقای بار و انرژی نیستند
مهندس این تیکه رو میشه توضیح بدی؟ منظورت اینه که علاوه بر بقای بار و بقای انرژی باید قانونی که بر هر عنصر مدار حاکمه رو هم در نظر بگیریم تا بتونیم قوانین کیرشهف رو به دست بیاریم؟
No rational argument will have a rational effect on a man who does not want to adopt a rational attitude.

-Karl Popper-

نمایه کاربر
Cartouche

سپاس: 957

پست توسط Cartouche »

Parmenides نوشته شده: مهندس این تیکه رو میشه توضیح بدی؟ منظورت اینه که علاوه بر بقای بار و بقای انرژی باید قانونی که بر هر عنصر مدار حاکمه رو هم در نظر بگیریم تا بتونیم قوانین کیرشهف رو به دست بیاریم؟
نه دو قانون KVL و KCL ارتباطی به نوع ِ مشخصه ی ِ عنصر ( قانون ِ حاکم بر عنصر) ندارند. اما یک فرضی هست که هنگام ِ استفاده از قوانین پایستگی، برای اثبات، در حالت پایا می کنیم، که نمیتونیم برای مدار های دیگه بکنیم.
به طور مثال KCL رو تا حدودی بررسی می کنم و KVL رو به خودتون واگذار میکنم. اما بگذارید کمی معادله بازی کنیم:
اساس ِ معادله KCL قانون پیوستگی هست که پایستگی موضعی بار رو نشون میده، فرض میکنم در مورد این معادله میدونید:

در حالت ِ جریان پایا، چگالی بار هم پایاست و در نتیجه دیورژانس J صفر است. یک قضیه دیورژانس روی این معادله می زنیم:

که فرم ِ مجموعی معادله بالا می گوید که:

اما حالا فرض کنید که وضعیت پایا نیست. یعنی رُند ِ چگالی بار به رُند زمان، صفر نیست،
یک حالت که میدان ها ( و در نتیجه چگالی بار و پتانسیل و جریان و ...) سینوسیت رو بررسی میکنیم:

طبق قوانین مرحوم ماکسول داریم:

فعلن ثوابت رو نادیده می گیریم و کلن به نسبت های ثابت کاری نداریم: دیورژانس J رو طبق معادله بالا می نویسیم:

و میدانیم که دیورژانس ِ کرل ِ هر برداری همواره صفر است، پس جمله دوم عبارت بالا صفر می شود.

( تناسب به خاطر ثوابت و ... هست)
یعنی :

حالا اگر اُمگا( فرکانس) محدود باشه، میشه از جمله سمت راست، صرف نظر کرد، ( به شرطی روی ابعاد مدار که دیورژانس E رو زیاد نکند) و چون دیورژانس J صفر است طبق قضیه دیورژانس میتوان فرض کرد با تقریب خوبی، KCL برقرار است، اما اگر اینطور نباشه، نمیتوان KCL رو برقرار دونست.
در واقع به طور خلاصه، اگر میدان ها ( و جریان ها و چگالی بار ها) ایستا نباشند، مقداری انرژی از طریق امواج به خارج از مدار منتقل میشه که باعث خراب شدن روابط میشه. در واقع مسئله ارتباطی به مشخصه عناصر و ... نداره. مشکل در فیزیک مسئله است و ایراد از فیزیک مسئله!
عمدتا فیزیکدانان به این حالت ( که فرکانس محدود باشه) برخلاف مهندسان که از واژه ی فشرده استفاده می کنند، از عنوان شبه ایستا استفاده می کنند که من هم بیشتر می پسندم اش.
Parmenides نوشته شده:مهندس این تیکه رو میشه توضیح بدی؟
من مهندسان را دوست دارم، اما لزوما مهندس نیستم!( چون مهندسی رو دوست ندارم، دوست ندارم به من مهندس بگویند.)
دوای درد عاشق را کسی کو سهل پندارد

ز فکر آنان که در تدبیر درمانند در مانند

Armin123

پست توسط Armin123 »

سلام یه سوال قوانین kcl و kvl از چه قوانینی بدست می آیند؟

نمایه کاربر
rohamavation

نام: roham hesami radرهام حسامی راد

محل اقامت: 100 مایلی شمال لندن جاده آیلستون، لستر، لسترشر. LE2

سپاس: 5492

تماس:

Re: آزمایش بررسی قوانین کیرشهف (آز فیزیک2)

پست توسط rohamavation »

به طور ساده و روان قانون جریان کیرشهف یا KCL یعنی جریان الکتریکی وارد شده به یک گره دقیقاً برابر با جریانی است که از آن خارج می‌شود». به عبارت دیگر، مجموع جبری تمام جریان‌های وارد شده به یک گره باید برابر صفر باشد $I_{(exiting)}+I_{(entering)}=0 $
خوب در مورد قانون ولتاژ کیرشهف یا KVL یعنی در هر شبکه حلقه بسته، کل ولتاژ حلقه برابر با مجموع تمام افت ولتاژهای موجود در آن استیا کلی بگم مجموع تمام ولتاژهای حلقه باید برابر با صفر باشد
تصویر
تصویر
تصویر

ارسال پست