سوال در مورد امواج الکترومغناطیس و ارتباطات وایرلس

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
محمد حسین منصوری

سوال در مورد امواج الکترومغناطیس و ارتباطات وایرلس

پست توسط محمد حسین منصوری »

سلام به همه ی دوستان
من رشتم کامپیوتره و یکی از مباحث کاریم ارتباطات وایرلسه،تئوری کامپیوتر و راه اندازی زیاد خوندم ولی چند تا سوال توی مفهوم امواج الکترو مغناطیس دارم،زیادم گشتم ولی نتوستم واضح جوای سوالامو پیدا کنم.ممنون میشم اگه بتونین کمکم کنید
1-طول موج 5 گیگاهرتز تقریبا 5 سانتی متره
2- طول موج2.4گیگاهرتز تقریبا 12.5سانتی متره
اگه مطالب بالا درست باشند،کدومش قدرت نفوذ بیشتری داره؟
کدوم فاصله ی بیشتری داره؟
کدوم راحت تر موانع رو دور میزنه و رد میشه؟

آیا اگه بین دو نقطه که ارتباط وایرلس دارند،یک ارتباط دیگه عمود بر مسیر باشه (مثل 4 سره علامت +) تداخل فرکانس و نویز به وجو میاره یا نه؟

خیلی ممنون میشم اگه کسی بتونه راهنماییم کنه.

mahdi :D

سپاس: 120

Re: سوال در مورد امواج الکترومغناطیس و ارتباطات وایرلس

پست توسط mahdi :D »

سلام به شما
1- طول موج 5گیگا هرتز 6cm است. طول موج= سرعت موج تقسیم بر فرکانس
2- طول موج دومی درسته

تا جایی که من میدونم امواج بلند برای نفوذ بهتر هستن و جذب کمتری در محیط صورت میگیره. برا همین هم هست که امواج رادیویی (بلند) میتونن مسافت های خیلی زیاد رو طی کنن اما نور در محیط جذب میشه. امواج بلند مثل رادیویی از دیوار هم رد میشن اما نور رد نمیشه. حتی مثلا نور مرئی به راحتی از شیشه رد میشه اما ماوراء بنفش (طول موج کوتاه تر) قسمت زیادیش در عبور از شیشه جذب میشه!
البته فکر می کنم به شرایط دیگه ای هم بستگی داره. چون طول موج های خیلی کوتاه مثل گاما باز عمق نفوذ بالایی داره. مثلا از سرب هم رد میشه!

اما در مقیاس کار شما که امواج رادیویی و نهایتا ماکروویو هست فکر می کنم همین قاعده کفایت میکنه که طول موج های بلند نفوذ بیشتری دارند.

"کدوم فاصله ی بیشتری داره؟"
اینو نفهمیدم منظورتون چیه؟

"کدوم راحت تر موانع رو دور میزنه و رد میشه؟"
دور که نمیزنند .... باید از وسط اجسام رد بشن. که جواب رو در بالا گفتم. طول بلند بهتره

"آیا اگه بین دو نقطه که ارتباط وایرلس دارند،یک ارتباط دیگه عمود بر مسیر باشه (مثل 4 سره علامت +) تداخل فرکانس و نویز به وجو میاره یا نه؟"
خیر
امواج به راحتی از هم رد میشن. در محل تقاطع تداخل می کنن اما بعد که رد میشن انگار نه انگار!
یعنی ممکنه در نقطه تقاطع نویز داشته باشید اما در نقاط دیگه هیچ مشکلی نیست.
اما باز در مورد کار شما چون هر یوزر یک فرکانس خاص خودش داره و احتمالا کد گذاری خاصی هم داره(اینو مطمئن نیستم) هیچ مشکلی نیست.
نویز واقعی و مشکل ساز وقتی پیش میاد که فرکانس دو موج کاملا مشابه باشند.

محمد حسین منصوری

پست توسط محمد حسین منصوری »

اول تشکر میکنم از اینکه جواب دادید.
پس چرا امواج موایل که حدود 900 مگاهرتز هستن نفوذ بیشتری نسبت به 5.8 ما دارن؟!
به قول خودتون چرا گاما که اینقد طول موجش کمه بیشترین نفوذ رو داره؟

منظوریم این بود که مسافت بیشتری طی می کنه

5.8 نفوذ میکنه از ساختمان یا اینکه ساختمان میافته توی قوس سینوسی موج؟!
چون در مورد قطرات بارون میگن چون موج های کوتاه به نسبت قطر قطره ی آب کوتاه ترن رد نمیشن.

اگه نقطه ی تلاقی هم فرکانس باشه ممکنه خرابکاری کنه و امواج رو تغییر بده؟

نمایه کاربر
mrfane

محل اقامت: تهران

سپاس: 550

تماس:

پست توسط mrfane »

سلام
چند نکته را به عرض می رسانم:
1- موضوع کلی ای که جناب Mahdi :D فرمودند درسته. یعنی «عمق نفوذ امواج با طول موجشان نسبت مستقیم دارد.»
این 2 تا فرکانسی که فرمودید را من در جریان نیستم، اما در مورد اشعه گاما، همون طور که باید باشد، عمق نفوذ نسبتا کمی دارد. پرتوهای گامای تولید شده در رآکتورهسته ای توسط چند متر آب (!) جذب می شوند. آن چیزی توی کتاب درسی نوشته اند، در مقایسه گاما با پرتوی آلفا و بتا است که اصلا ماهیت الکترومغناطیسی ندارند.

2- موج الکترمغناطیسی اگر به مانعی برخورد نکند، تا بینهایت منتشر می شود. وقتی شما درباره برد مؤثر یک دستگاه وایرلس صحبت می کنید 2 نکته را در نظر می گیرید:
اول این که محیط چقدر امواج ما را جذب می کند.
دوم این که (صرف نظر از اتلاف و به فرض استفاده از آنتن اومنی یا کروی) هر چه فاصله دو اکسس پوینت دورتر شود، «شدت» کمتری به گیرنده می رسد. چون انرژی در فضای بیشتری پراکنده می شود.

3- درباره تلاقی امواج، دوست قبلی درست فرموردند.
این جمله یعنی چی؟ «اگه نقطه ی تلاقی هم فرکانس باشه»
کلا موج های الکترومغناطیسی (با هر طول موجی) بدون تغییر از هم رد می شوند. اگر باور نمی کنید با دو چراغ قوه امتحان کنید.
آنچه دانه را شکافت، آن خدای من است.

mahdi :D

سپاس: 120

پست توسط mahdi :D »

در مورد برخورد موج با مانع یک نکته کلی عرض میکنم. شاید سوال شما هم جواب داده بشه:
موج در برخورد با مانع و در عبور از اون طوری رفتار میکنه که انگار در هر نقطه ی لبه ی مانع یک چشمه موج قرار گرفته. (این از اصل هویگنس برداشت میشه)
حالا اگه مثلا یک موج رادیویی (طول موج چند متر) با قطره باران برخورد کنه فرض کنیم در دو طرف قطره دو چشمه موج (با همون طول موج رادیویی) تشکیل میشه.
در آزمایش دوم طول موج از مرتبه میلیمتر با قطره برخورد می کنه.
حالا مثل آزمایش دو شکاف یانگ به این قضیه نگاه کنید.
طرح تداخلی برای هر دو آزمایش رو تصور کنید. برا طول موج کمتر طرح تداخلی وضوح بیشتری داره اما طول موج بلند تقریبا طرح تداخلی نداره و دامنه موج تقریبا همه جای پرده یکسان هست.

نکته دوم در مورد دستگاه های ارتباطی اینه که نباید ساده بهشون نگاه کرد.
گاهی در این وسایل از مدولاسیون استفاده میشه.
به این معنی که برای انتقال سریع به فرکانس بالا نیاز هست. میان این موج با فرکانس بالا رو روی یک موج فرکانس پایین (با نفوذ بالا) سوار (مدوله) می کنن.
مدوله میتونه از طریق دامنه موج باشه (AM) و یا روی فرکانس (FM)
شاید در مورد وایرلس هم از این روش استفاده میشه.
با توجه به اینکه در مودم وایرلس و گوشی های مبایل هر دستگاه یک موج رو دریافت میکنه (و مثلا گوشی من موج گوشی کناری رو نمیگیره) احتمالا از همین روش استفاده میشه.

ارسال پست