دو سوال در باره امواج

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
soheil77

نام: سهیل علیزاده

سپاس: 11

دو سوال در باره امواج

پست توسط soheil77 »

چرا امواج رادیویی که انرژی کمتری دارند از دیوار رد می شوند ولی امواج نور که انرژی بیشتری دارند از دیوار رد نمی شوند؟

چرا گوش ما امواج فراصوت و فروصوت را نمی شنود؟

نمایه کاربر
یکی از دونفر

محل اقامت: تهران

سپاس: 52

Re: دو سوال در باره امواج

پست توسط یکی از دونفر »

چون که نور وقتی به دیوار برخورد می کند بازتاب می شه. فکر کنم که صوت چون نامرئیه می تونه رد شه اما نور چون مرئیه نه. حالا فردا بهت جواب می دم.
حالم خوب نیست...
اینه حال الان من.

نمایه کاربر
m.s.f

نام: میثم

محل اقامت: اسپهان

سپاس: 119

تماس:

پست توسط m.s.f »

یکی از دونفر نوشته شده:چون که نور وقتی به دیوار برخورد می کند بازتاب می شه. فکر کنم که صوت چون نامرئیه می تونه رد شه اما نور چون مرئیه نه. حالا فردا بهت جواب می دم.
منظور از امواج رادیویی امواج صوت نیست امواج رادیویی گستره ای از امواج الکترومغناطیسی اند که بسامد انها در گستره ی 1 تا 10به توان 12 هرتز است.
برای گسترش نظریه ها نباید به اصول نظریه ها مطمئن بود.

نمایه کاربر
Mage

محل اقامت: زنجان

سپاس: 33

پست توسط Mage »

چون طول موج های کوتاه تر مسافت بیشتری رو طی میکنه و در طی این مسافت به ماده بیشتری برخورد میکنه و بیشتر پراکنده میشه (به عکس پیوست توجه کنین)
در تصویر میبینین که نور بنفش (طول موج کوتاهتر) مسافت بیشتری رو نسبت به نور قرمز (طول موج بلندتر) طی کرده ولی از طرفی حتما میگین که سرعت امواج الکترو مغناطیس در یک محیط با هم برابر اند : بله طبق نطریه نسبیت انیشتین سرعت امواج ثابته و مکانه که کوتاه تر و بلندتر میشه پس اینگونه هم میشه گفت که هر دو مسافت یکسانی رو طی میکنن ولی مسیر طول موج کوتاهتر فشرده تر و چگال تره پس بیشتر منحرف میشه و نمیتونه از موانع عبور کنه !
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.
یک روز زندگی پر غوغا و در شهرت و افتخار بهتر از صد سال گمنامی است.
ناپلئون بناپارت

انجمن نازیسم ایران : http://www.nazicenter.com/

نمایه کاربر
Ali.T

سپاس: 450

پست توسط Ali.T »

soheil77 نوشته شده:چرا امواج رادیویی که انرژی کمتری دارند از دیوار رد می شوند ولی امواج نور که انرژی بیشتری دارند از دیوار رد نمی شوند؟
در جواب سوال شما باید بگویم باید مقدار سطح مقطع پراکندگی که برای این دو گستره از طول موج محاسبه شده را نگاه کرد احتمالا سطح مقطع پراکندگی که معیاری از بر همکنش می باشد برای امواج رادیویی کمتر است برای اطلاعات بیشتر بهتر است به کتابهایی مثل جکسون مراجعه کنید در آنجا کمیت سطح مقطع پراکندگی محاسبه شده است .

نمایه کاربر
نوآور

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 1323

پست توسط نوآور »

soheil77 نوشته شده:چرا امواج رادیویی که انرژی کمتری دارند از دیوار رد می شوند ولی امواج نور که انرژی بیشتری دارند از دیوار رد نمی شوند؟
نور و امواج رادیوئی هر دو از یک جنس هستند (امواج الکترو مغناطیسی)و فقط فرکانس (سطح انرژی) آنها متفاوت است. ضریب جذب هر ماده (خالص) برای هر طول موج خاص از امواج الکترو مغناطیسی ، مقداری خاص است و وابسته به ساختار مولکولی، اتمی و در واقع سطوح انرژی کوآنتومی آن ماده دارد. بنابر این همترازی سطوح جذبی انرژی باعث جذب یا عبور فوتونها می شود و نمیشه گفت فوتونهای پر انرژی، باید با قدرت از میان مولکولهای دیوار رد شوند! مثلا امواج رادیوئی VLF فلزیاب از دیوار رد می شوند ولی امواج SHF ماهواره های پخش تلویزیونی جذب می شوند.
soheil77 نوشته شده:چرا گوش ما امواج فراصوت و فروصوت را نمی شنود؟
در طول دوران حیات بشر؛ گوش بیرونی، میانی، داخلی و سلسله اعصاب شنوائی و بخشهای تفسیر اصوات در مغز ما، برای آشکار سازی بازه خاصی از امواج لرزشی (مکانیکی) صوت -بین بیست هرتز تا بیست کیلوهرتز- تکامل یافته است. در جانوران مختلف؛ ( مثل سگ، دلفین، خفاش، نهنگ، فیل و ...)، این رنج متفاوت است. smile072
آخرین ویرایش توسط نوآور شنبه ۱۳۹۲/۶/۲ - ۱۰:۰۶, ویرایش شده کلا 1 بار
ایران تبدیل شده به واحه ای دانشگاهی در میان یک برهوت صنعتی

نمایه کاربر
Archimedes

سپاس: 824

پست توسط Archimedes »

من فکر میکنم نور در مواجه با دیوار خاصیت ذره ای نشون میده در نتیجه رد نمیشه ولی صدا خاصیت موجی داره که با ارتعاش مولکوهای دیوار از اون رد میشه
خیلی ساده گفتم.
کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست

ارسال پست