ایا باید نسبیت قبول شود؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

هاوکینگ استیون

نام: amir

محل اقامت: تهران

سپاس: 4

Re: ایا باید نسبیت قبول شود؟

پست توسط هاوکینگ استیون »

به نظر من نسبیت کاملا درسته وشما به عنوان یه آدم معمولی نمی تونی که نقضش کنی smile072

نمایه کاربر
ali989

نام: علی رجب زاده

سپاس: 19

پست توسط ali989 »

دوست من خیلی ممنون که درک کردی که نظریه نسبیت دچار چالش شده اگر سری به مقاله من به نام (به چالش کشیده شدن نظریه نسبیت بزنی ) دلیل نادرست بودن نظریه نسبیت رو می فهمی
خیلی ممنون
اذا جاء نصر الله و الفتح
در پس یاری خداوند پیروزی را می بینم (A.R)

نمایه کاربر
ali989

نام: علی رجب زاده

سپاس: 19

پست توسط ali989 »

Stupendous نوشته شده:من ترم چهارم و تا به حال تو هیچ کدوم از کتابا ندیدم بنویسن نور مادّست.فکر کنم منظور شما دوگانگی موج-ذره باشه.در ضمن انیشتین نمی خواست زمان رو به اصطلاح شما "تحلیل" کنه،فقط نشون داد مکانیک نیوتونی نمیتونه همه چیز رو توضیح بده[1].تازه نسبیت که فقط ساخته ی ذهن انیشتین نیست،نشانه های اون قبل از ارائه نسبیت مخصوصا تو الکترومغناطیس کاملا مشهوده[2].شما یه نگاه به معادله ی موج بنداز.تو اونجا برای موج الکترومغناطیس یه سرعت به دست می آد(سرعت نور) ولی مبدا مختصات وجود نداره(300000 کیلومتر بر ساعت نسبت به کدوم نقطه؟).به خاطر همین بحث های مربوط به اتر به وجود اومد که شدن پایه های نسبیت[3].از این ها که بگذریم آزمایش های زیادی نسبیت رو با دقت بالا تصدیق کردن و هر روز داریم از برکات(!) این نظریه استفاده می کنیم.در آخر باید گفت "بله نسبیت قبوله smile021 "

1:ترجمه انگلیسی مقاله ی انیشتین: On the Electrodynamics of Moving Bodies
2:در قسمت های زیادی از کتاب های الکترومغناطیس(متنشون و تمریناتشون)می تونید این "شهود" رو ببینید(به خصوص تو تمرینات گریفیتث)
3: آزمایش مایکلسون-مورلی
دوست من جدیدا نسبیت رو رد کردن اگر داخل اینتر نت سرچ کنی می فهمی
smile027
اذا جاء نصر الله و الفتح
در پس یاری خداوند پیروزی را می بینم (A.R)

نمایه کاربر
tiathema

سپاس: 47

پست توسط tiathema »

اگه با سرچ تو اینترنت نسبیت رد می‌شه، بذار رد بشه.
دوست عزیز، یه چیزی بگو بگنجه آخه. مهم ترین تشکیک اخیر در مورد نسبیت، سرعت بیشتر از نور نوترینوها بود که مشخص شد ناشی از خطای انسانی -اندازه‌گیری- بوده و نه نقض نسبیت

نمایه کاربر
یکی از دونفر

محل اقامت: تهران

سپاس: 52

پست توسط یکی از دونفر »

نظریه نسبیت طبق نظر استیون هاوکینگ رد شده. ولی به نظر من که نسبیت عام کاملا درسته. smile039 smile022 خدا کنه رد نشه. smile079 اصلا می دونین چه قدر ما با نسبیت پیشرفت کردیم؟
حالم خوب نیست...
اینه حال الان من.

sina6688

سپاس: 1

پست توسط sina6688 »

به نظر من نسبیت رد نمیشه، تعمیم داده میشه .

ما چه اصراری داریم که نسبیت رو رد کنیم. مگه بقیه قرارداد های اطراف ما درست هستند؟ همه قراردادها و اینها اومدند تا پاسخ های سوالات غیر قابل حل رو بدند

نظریه نسبیت یه سری از سوالاتی که برای دانشمندان عجیب بود مثل همون سیاره ای که از پشت خورشید تصویرش توجیه نامشخصی داشت رو حل کرد.

نسبیت بنظر ترکیبی از ریاضیات و هنر است، دید و نگاهی که پاسخ های ریاضی رو میده و خودش یک تعمیم هست. که میتونه تعمیم هم داده بشه.
فکر میکنم انشتین وقتی این نظریه رو میداده قرار نبوده فکر کنه که اینجا پایان کاره بلکه میدونسته با پیشرفت علم این تعمیم داده میشه.

همونجور که خود نسبیت عام ، تعمیم نسبیت خاص است و نسبیت خاص حالت خاصی از آن.

یک معادله درجه دو را گاهی میتونیم تقریب بزنیم به معادله درجه یک برسیم. و یک معدله درجه یک میتونه گاهی حالت خاصی از معادله درجه دو باشه. پس معادلات ریاضی که اثبات شده رد نمیشه مگر این که در تطبیقشون با شواهد فیزیکی که خوشبختانه بنظر میاید علاوه بر اینکه سوالات و مشکلات حل نشده ای رو حل کردند خیلی جاها هم استفاده ازش شده و مفید واقع شده است .

نمایه کاربر
tiathema

سپاس: 47

پست توسط tiathema »

یکی از دونفر نوشته شده:نظریه نسبیت طبق نظر استیون هاوکینگ رد شده. ولی به نظر من که نسبیت عام کاملا درسته. smile039 smile022 خدا کنه رد نشه. smile079 اصلا می دونین چه قدر ما با نسبیت پیشرفت کردیم؟
دقیقاً طبق کدام نظر هاوکینگ، نسبیت رد شده است؟ لطفاً برای ادعای خود گواه بیاورید.

نمایه کاربر
storm

نام: یه دیکتاتور

محل اقامت: tehran

سپاس: 45

پست توسط storm »

به نظر من هر نظریه ای که توسط انسان مطرح بشه قابلیت نقض شدن داره
ما که خدا نیسیم هر چی میگیم 100 % درست باشه!
به هر حال بعد از هر دانشمندی یکی پیدا میشه که قبلیو نقض کنه
نیوتن0 انیشتین- حالا هم هاوکینگ. مطمئنم بعد هاوکینگم یه غول فیزیک پیدا میشه که نقض کنه همه چیو smile057
(خودم میام نقضتون میکنم درو شید:دی :دی)
شخصی را به جهنم بردند  

در راه برمیگشت و به عقب خیره می شد ، ناگهان خدا فرمود: او را به بهشت ببرید

فرشتگان پرسیدند چرا ؟؟؟؟پروردگار فرمود : او چند بار به عقب نگتاه کرد ، او امید به بخشش داشت

(خدايا خيلي مخلصتم....)

sina6688

سپاس: 1

پست توسط sina6688 »

دو حالت میشه در نظر گرفت یا اینکه مفروضات بخشی از نظریه فعلا جواب میده و بعدا آزمایشهای دیگری میتونه نادرست بودن مفروضات رو مشخص کنه،یا اینکه نظریه درسته اما میتونه کاملتر بشه و تعمیم داده بشه

در صفحه 10 کتاب نسبیت خاص نوشته شهرام خسروی و رضا منصوری نوشته:

...درعین حال از تاریخ علم عبرت میگیریم و می آموزیم که همواره نظریه مایمان در زمان و مکان و انرژی گستره ی اعتبار محدودی دارند، و بهمین دلیل همواره فرض میکنیم اعتبار آنها مستقل از هر گستره ای است تا از این طریق طبیعت و تجربه به ما بیاموزد که اشتباه میکنیم. همین اشتباه هاست که گستره اعتبار را را مشخص میکند، نه مدل به خودی خود.پس مرزی برای نظریه ها و مدل های خود نمیشناسیم تا تجربه و تطبیق با طبیعت این مرز را مشخص کند.

نمایه کاربر
Archimedes

سپاس: 824

پست توسط Archimedes »

ببین دوست من این طوری که معلومه شما به نسبیت کاری ندارین بلکه فقط می خوای با زن این حرف خودتو بزرگ نشون بدینور ماده نیست بلکه ذرات مجازی بنام فوتون هست که هیچ جرمی نداره و با بخاطر همینه که اینقدر سرعت میگیره و بخاطر اگر این ذره به اندازه خیلی ناچیزی جرم داشت نمی تونست با این سرعت ح ححرکت کنه چون به انرژی بینهایت احتیاج بود شما هم لطفا دفعه دیگه با دلیل منطقی رد کنید نه با حدس و گمان ممنون smile032
کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست

نمایه کاربر
آسمان سرخ

سپاس: 79

پست توسط آسمان سرخ »

kharabkar نوشته شده:سلام من دانشجوی فیزیکم و با تمام احترامی که برای اقای انیشتین قائلم به نظر من نظریه نسبیت حتی در تعریف خودش دچار ضعفه چون هیچ تحلیل منطقی درباره ی زمان ارائه نمیده و به نظر من نور نمیتونه نهایت سرعت باشه چون اگه ما نهایت سرعت رو برای نور قبول کنیم به این سوال چطور پاسخ بدیم که نور ماده است و ایا ماده میتواند خود را به بالاترین سرعت ممکن برای جهان برساند؟
من حوصلم نیامد نوشته های بچه های هوپا را بخوانم. امیدوارم جوابم تکراری نباشه.
1) نظریه نسبیت، یک نظریه است و تعداد زیادی تعریف دارد، یک تعریف خالی نیست که در تعریف خودش دچار مشکل باشد.
یکم با بچه های ریاضی محض بپری بهتر معنی تعریف را متوجه خواهید شد.
2) تو هیچ نظریه ای تحلیلی از زمان ارائه نشده(البته تا اونجائی که من میدونم)، زمان یک تعریف نشده است. نمیشود که همه چیز را تعریف کرد. smile038
یکی از بزرگان فلسفه(که الان اسمش یادم نمیاد smile039 ) میگوید: من میدانم زمان چیست تا زمانی که کسی درباره آن از من نپرسیده، و هنگامی که کسی درباره آن میپرسد من دیگر نمیدانم که زمان چیست.
3) از بروبچه های فیزیک شنیده ام که(حالا راست و دروغش پا خودشون smile001 ) سرعت نور برای اجسام دارای جرم سکون ناصفری کران بالای سرعت است که از هنگام بوجود آمدن دارای سرعتی پائین تر از سرعت نور باشد. اگر در هنگام بوجود آمدن سرعتش بالاتر از سرعت نور باشد، سرعت نور کران پائینی برای سرعت آن جسم است!!!(وقتی شنیدم مخم سوت کشید smile033 )
4) اولا حالا حتما باید ماده باشد؟ دوما تعریفتان از ماده چیست؟ سوما چرا ماده نمی تواند با سرعت نور حرکت کند؟

حالا یه سوال گنده از همه بچه های عزیز هوپا
تو هوپا نسبیت بلد درست حسابی نداریم، مردیم از کنجکاوی نظریه اینشتین

نمایه کاربر
m.s.f

نام: میثم

محل اقامت: اسپهان

سپاس: 119

تماس:

پست توسط m.s.f »

آسمان سرخ نوشته شده:
kharabkar نوشته شده:سلام من دانشجوی فیزیکم و با تمام احترامی که برای اقای انیشتین قائلم به نظر من نظریه نسبیت حتی در تعریف خودش دچار ضعفه چون هیچ تحلیل منطقی درباره ی زمان ارائه نمیده و به نظر من نور نمیتونه نهایت سرعت باشه چون اگه ما نهایت سرعت رو برای نور قبول کنیم به این سوال چطور پاسخ بدیم که نور ماده است و ایا ماده میتواند خود را به بالاترین سرعت ممکن برای جهان برساند؟
من حوصلم نیامد نوشته های بچه های هوپا را بخوانم. امیدوارم جوابم تکراری نباشه.
1) نظریه نسبیت، یک نظریه است و تعداد زیادی تعریف دارد، یک تعریف خالی نیست که در تعریف خودش دچار مشکل باشد.
یکم با بچه های ریاضی محض بپری بهتر معنی تعریف را متوجه خواهید شد.
2) تو هیچ نظریه ای تحلیلی از زمان ارائه نشده(البته تا اونجائی که من میدونم)، زمان یک تعریف نشده است. نمیشود که همه چیز را تعریف کرد. smile038
یکی از بزرگان فلسفه(که الان اسمش یادم نمیاد smile039 ) میگوید: من میدانم زمان چیست تا زمانی که کسی درباره آن از من نپرسیده، و هنگامی که کسی درباره آن میپرسد من دیگر نمیدانم که زمان چیست.
3) از بروبچه های فیزیک شنیده ام که(حالا راست و دروغش پا خودشون smile001 ) سرعت نور برای اجسام دارای جرم سکون ناصفری کران بالای سرعت است که از هنگام بوجود آمدن دارای سرعتی پائین تر از سرعت نور باشد. اگر در هنگام بوجود آمدن سرعتش بالاتر از سرعت نور باشد، سرعت نور کران پائینی برای سرعت آن جسم است!!!(وقتی شنیدم مخم سوت کشید smile033 )
4) اولا حالا حتما باید ماده باشد؟ دوما تعریفتان از ماده چیست؟ سوما چرا ماده نمی تواند با سرعت نور حرکت کند؟

حالا یه سوال گنده از همه بچه های عزیز هوپا
از اینشتین پرسیدند نسبیت را تعریف کنید؟
گفت من خودم هم هنوز درست نفهمیدمش smile001
برای گسترش نظریه ها نباید به اصول نظریه ها مطمئن بود.

نمایه کاربر
آسمان سرخ

پست توسط آسمان سرخ »

m.s.f نوشته شده:از اینشتین پرسیدند نسبیت را تعریف کنید؟
گفت من خودم هم هنوز درست نفهمیدمش smile001
مطمئنم شوخی کرده. smile015 یا طرف را گذاشته سرکار!!!
اما به هر حال نظریه ای که راجع به چیزهائی است که بسیار دور از تجارب انسانیست، فهمش برای عقل سلیم بسیار دشوار است.
خوش به حال کسی که مطالعه نسبیت و کوانتوم را قبل از 16 سالگی آغاز کرده. smile038

حالا اینجا بلد نسبیت دارد، من می خواهم با راهنمائی ایشون، مطالعه اساسی نسبیت را شروع کنم.

dusty

سپاس: 327

پست توسط dusty »

آسمان سرخ نوشته شده: 1) نظریه نسبیت، یک نظریه است و تعداد زیادی تعریف دارد، یک تعریف خالی نیست که در تعریف خودش دچار مشکل باشد.
نه! همه رو اصول موضوعه توافق دارن، تفاوت تعریف ها مربوط به تفاوت برداشت ها از اوصل و نتایجه.(بیشتر برداشت های فلسفی)
آسمان سرخ نوشته شده: 2) تو هیچ نظریه ای تحلیلی از زمان ارائه نشده(البته تا اونجائی که من میدونم)، زمان یک تعریف نشده است. نمیشود که همه چیز را تعریف کرد. smile038
نسبیت به فلسفه فضا و زمان نپرداخته.
البته تو فلسفهِ فیزیک خود نسبیت و نتایج مربوطه، مطرح و بحث میشه. ولی در خود نسبیت به این چنین بحث هایی(ماهیت زمان) مطرح نیست.
آسمان سرخ نوشته شده: یکی از بزرگان فلسفه(که الان اسمش یادم نمیاد smile039 ) میگوید: من میدانم زمان چیست تا زمانی که کسی درباره آن از من نپرسیده، و هنگامی که کسی درباره آن میپرسد من دیگر نمیدانم که زمان چیست.
اگه اشتباه نکنم آگوستین(قدیس) بود، گرچه چیستی فضا و زمان از موضوع های اصلی و قدیمی فلسفه محسوب میشه ولی بحث جدی راجع به اون از زمان کانت و دکارت به بعد شروع میشه.
آسمان سرخ نوشته شده:
یعنی چی موقع به وجود آمدن سرعتش بیشتر از نور باشه؟!
آسمان سرخ نوشته شده: 4) اولا حالا حتما باید ماده باشد؟ دوما تعریفتان از ماده چیست؟ سوما چرا ماده نمی تواند با سرعت نور حرکت کند؟
ماده دارای این خاصیت هاست 1-فضا رو اشغال می کنه 2- خاصیت لختی داره (تعریف کلاسیک)
definition of matter
آسمان سرخ نوشته شده: حالا یه سوال گنده از همه بچه های عزیز هوپا
smile024
...
smile072 smile072 smile072

نمایه کاربر
آسمان سرخ

پست توسط آسمان سرخ »

Yellow Rose نوشته شده:نه! همه رو اصول موضوعه توافق دارن، تفاوت تعریف ها مربوط به تفاوت برداشت ها از اوصل و نتایجه.(بیشتر برداشت های فلسفی)
توافق رو اصول موضوعه، چه حرفها.
اصول موضوعه پذیرفته میشوند، چون چاره ای نیست.

Yellow Rose نوشته شده:نسبیت به فلسفه فضا و زمان نپرداخته.
چون موضوع مورد مطالعه نسبیت نیست، وسیله مطالعه نسبیت بر روی چیزهای دیگر است.

Yellow Rose نوشته شده:اگه اشتباه نکنم کنفسیوس بود، گرچه چیستی فضا و زمان از موضوع های اصلی و قدیمی فلسفه محسوب میشه ولی بحث جدی راجع به اون از زمان کانت و دکارت به بعد شروع میشه.
اونی که این سخن را ازش خواندم، جزو فلاسفه مسیحیت بوده.

Yellow Rose نوشته شده:یعنی چی موقع به وجود آمدن سرعتش بیشتر از نور باشه؟!
مگه مفهومی بسیط تر از وجود هم داریم که بتوانم وجود را به توسط آن تعریف کنم، وجود هم یکی از تعریف ناپذیرهاست، آن هم از تعریف ناپذیرهای منطق.
اگر برایتان گنگ است، من دیگر نمیتوانم بیشتر شفافش کنم smile039

Yellow Rose نوشته شده:ماده دارای این خاصیت هاست 1-فضا رو اشغال می کنه 2- خاصیت لختی داره (تعریف کلاسیک)
تو کوانتوم کلاسیک ذرات ماده دارای بعد صفر(نقطه مانند) هستند و در نظریه ابرریسمان نیز یک بعدی هستند، و هیچ حجمی را اشغال نمیکنند.
تا اونجائی که من میدونم، مفاهیم کلاسیک در فیزیک جدید بکار نمی آیند. smile038
Yellow Rose نوشته شده:definition of matter
ماشاءالله به این سرعت اونترنت ایران. بعدا سروقت میخوانم اش smile015

Yellow Rose نوشته شده: smile024
چیه!!! چرا این شکلی شدی؟
حتما الان فکر میکنی خیلی نسبیت بلدی؟(شوخی کردم smile038 )
یا اینکه نسبیت دانتان خیلی مشهور است من سوتی دادم و نشناختم؟! smile039

ارسال پست