تغییر شکل ملکولهای آب! آیا واقعا افکار انسان بر شکل ملکولهای

مدیران انجمن: parse, javad123javad

PETERAXON

سپاس: 6

تغییر شکل ملکولهای آب! آیا واقعا افکار انسان بر شکل ملکولهای

پست توسط PETERAXON »

سوالی از محضر مبارک حضرات عالی دارم
حتما شما هم از آزمایشات ماسورو ایموتو شنیده اید
اینکه بر روی ظروف آب کلمات مثبت و منفی مینویسد و شکل ملکولهای آب متناسب با ان کلمه تغییر میکنند
ویکی پدیا مینویسد :
دکتر ماسارو ایموتو (‎به ژاپنی: 江本勝)‏ (زادهٔ ۲۲ ژوئیه ۱۹۴۳) پژوهش‌گر ژاپنی است که به دلیل ادعاهایش در مورد بلور یخ شناخته شده است .

ایموتو معتقد است مولکول‌های در مقابل کلمات و افکار انسان‌ها سریعا عکس‌العمل نشان می‌دهند . او آزمایش‌های خود را اینگونه انجام می‌دهد : مقداری آب را در ظرفی ریخته سپس افکار مثبت یا کلمات زیبا را بر آن آب می‌خواند یا القا می‌کند و بلافاصله آب را منجمد کرده و از مولکول های یخ عکس می‌گیرد . همین کار را با همان آب و این بار با کلمات منفی یا افکار زشت تکرار می‌کند . او معتقد است تصویر اول شکل هندسی شش‌وجهی زیبایی دارد و تصویر دوم فاقد شکل منظم هندسی است و اصلاً زیبا نیست . او موسیقی‌های مختلفی را نیز امتحان کرده است .
[ویرایش] شکل کریستال‌های آب و نقدها

درآزمایش‌های ایموتو آب داخل لیوان را در معرض کلمات، تصاویر و موزیک‌های مختلف قرار می‌دهند، سپس آب را منجمد کرده و زیبایی‌شناسی کریستال‌های بدست آمده را با عکاسی میکروسکوپیک بررسی می‌کنند.

منتقدان کارهای ایموتو را به دلایل مختلفی مورد نقد قرار داده‌اند. نبود کنترل‌های آزمایشی کافی، اینکه ایموتو جزئیات نتایج خود را به اندازهٔ کافی در اختیار جوامع علمی قرار نمی‌دهد، و همچنین آزمایش‌ها بگونه‌ای انجام می‌شوند که که احتمال خطای انسانی را بالا می‌برند. خطای انسانی که می‌تواند نتایج او را تحت تاثیر قرار دهند.

در همهٔ کارهای گروه ایموتو، خلاقیت عکاسان نکته‌ای است که از کیفیت آزمایش برجسته تر است.ایموتو اعلام می‌کند که دانشمند نیست و از عکاسان خواسته شده که زیباترین عکسی که می‌توانند را بگیرند.

در سال ۲۰۰۳ جیمز رندی به طور عمومی اعلام کرد که حاضر است یک میلیون دلار به ایموتو جایزه بدهد، اگر آزمایش‌های او بتواند دوباره نتایج را در یک مطالعهٔ دابل‌بلایند بازتولید کند.

در سال ۲۰۰۶ ایموتو به همراه دین رادین مقاله‌های را در مجله‌ای منتشر کرد به نام The Journal of Science and Healing که دین رادین خود سردبیر اصلی آن بود. آن‌ها در این مقاله توضیح می‌دهند که در یک مطالعهٔ دابل بلایند حدود ۲۰۰۰ نفر از مردم توکیو توانستند زیبایی ظاهر آب را در یک اتاق در کالیفرنیا افزایش دهند در مقایسه با آبی که در اتاقی دیگر قرار داشت، و آن‌ها این کار را تنها توانسته‌اند با دیدگاه مثبت خود ایجاد کنند.

نتایح یک تحقیق علمی بر روی این موضوع که به روش تریپل بلایند انجام شده و در مجله Journal of Scientific Exploration منتشر شده، ادعای ایموتو را رد میکند. در این آزمایش بیش از 1900 نفر از پیروان ایموتو بر روی بطری های آب به مدت سه روز تمرکز قدرشناسانه کردند، سپس آب منجمد شد و با دو نمونه دیگر مقایسه شد. کریستالها، چه آنکه مورد تمرکز قرار گرفته بود و چه دو نمونه دیگر، هیچ یک زیبا شناخته نشد( امتیاز زیبایی 1.7 در مقیاس 0 تا 6 بطوری که امتیاز 6 برای خیلی زیبا باشد). نمونه مورد تمرکز قرار گرفته حتی زشت تر از نمونه های دیگر ارزیابی شد. در یک مقایسه عینی بین نمونه ها هیچ تفاوت معناداری بین آنها مشاهده نشد.

ایموتو ادعا میکند که بیش از دو میلیون نسخه از کتابهایش در این زمینه به فروش رفته است. در سال 2005، کریستوفر ستچفیلد از دپارتمان علوم طبیعی ورمونت، مقاله ای منتشر کرد[۱] و به بررسی انگیزه های ایموتو از این مطالب پرداخت. او می نویسد: "متاسفانه ایموتو با فروش محصولاتی مبتنی بر ادعاهای خود (مثلا فروش بطری های آب به قیمت 35 دلار)، از این ادعای نادرست، کسب درآمد میکند."

------------------------

مطالب ضد ونقیضی در اینترنت وجود دارد اما ایا کسی از صحت و سقم این ماجرا اگاهی دارد؟
با منبع!
سپاس

نمایه کاربر
aalireza

سپاس: 346

Re: تغییر شکل ملکولهای آب! آیا واقعا افکار انسان بر شکل ملکولهای

پست توسط aalireza »

قبلاً یه‌مطلبِ خوب در این‌زمینه نوشته شده و جایی نمی‌بینم واسه اضافه‌کردنِ چیزی بهش:
http://nabavar.wordpress.com/2008/10/03 ... doscience/

PETERAXON

سپاس: 6

پست توسط PETERAXON »

غیر قابل قبول!
رد کردن بی دلیل ادعا به همان اندازه ادعا کردن بیهوده مسخره است و نا معتبر
در سایت فوق فقط دلیلی بر رد ادعای ایموتو نیست فقط ان مورد تردید قرار داشته شده که پایه های نظر ایموتو سست میشود ولی فرو نمیریزد.
به هر صورت حتما چیزی بوده که تا این حد بازتاب پیدا کرده و منتشر شده
من نیز میتوانم ادعا کنم خواندن شعر" یار دبستانی من" بر اتم اورانیوم باعث واپاشی سریع ان میشود اما ایا ایموتو2 خواهم شد؟! مسلما نه

نمایه کاربر
شلغم الدین

سپاس: 111

تماس:

پست توسط شلغم الدین »

aalireza نوشته شده:قبلاً یه‌مطلبِ خوب در این‌زمینه نوشته شده و جایی نمی‌بینم واسه اضافه‌کردنِ چیزی بهش:
نقد عادلانه و بی طرفانه ای نبود و اصلی ترین حکم نقد رو رعایت نکرده بود!
«موآیِ» قبیله‌ی بغلی در تلفظ «ر» مشکل دارد
املت نامه

«صلام بر تو باد. من سه‌شنبه به رم خواهم آمد تا به حضور پاپ شرفیاب شوم...» امضاء: مسیح مصلوب
نیچه

نمایه کاربر
aalireza

سپاس: 346

پست توسط aalireza »

PETERAXON نوشته شده:غیر قابل قبول!
رد کردن بی دلیل ادعا به همان اندازه ادعا کردن بیهوده مسخره است و نا معتبر
در سایت فوق فقط دلیلی بر رد ادعای ایموتو نیست فقط ان مورد تردید قرار داشته شده که پایه های نظر ایموتو سست میشود ولی فرو نمیریزد.
من نیز میتوانم ادعا کنم خواندن شعر" یار دبستانی من" بر اتم اورانیوم باعث واپاشی سریع ان میشود اما ایا ایموتو2 خواهم شد؟! مسلما نه
و
شلغم الدین نوشته شده:
aalireza نوشته شده:قبلاً یه‌مطلبِ خوب در این‌زمینه نوشته شده و جایی نمی‌بینم واسه اضافه‌کردنِ چیزی بهش:
نقد عادلانه و بی طرفانه ای نبود و اصلی ترین حکم نقد رو رعایت نکرده بود!
البته بنده مسلماً در مقامِ نویسنده‌ی اون مطلب نیستم و مسلماً خودِ نویسنده می‌تونه خیلی بهتر پاسخ بده. به‌شخصه بارِ ارزشی زیادی رو می‌گذارم روی قسمت کامنت‌های اون مطلب، امّا به‌نظرِ من نقدی‌ست کامل. چون واقعاً با خوندنِ گزارش کار ایموتو بهتر از این‌نمی‌شه چیزی گفت... بگذریم و بریم سر اصل مطلب.
PETERAXON نوشته شده:در سایت فوق فقط دلیلی بر رد ادعای ایموتو نیست فقط ان مورد تردید قرار داشته شده که پایه های نظر ایموتو سست میشود ولی فرو نمیریزد.
بنده قبلاً بیان کرده‌بودم که چیزی نمی‌تونم به متن اضافه کنم، عیناً نقل قول می‌کنم:

* ۱. یعنی چه که ساختار آب زشت و زیبا می‌شود! معیار زشتی و زیبایی چیست؟
* ۲. از کجا معلوم این تصاویر در شرایط کاملا یکسان گرفته شده باشند؟ مثلا در تصویر سمت چپ معلوم است که کمی دیرتر آب شده و ظاهر آن به این شکل درآمده است.
* ۳. ایموتو از دادن تمام عکس‌ها و روش به کار برده شده خودداری کرده است.
* ۴. آزمایش بدون جهت‌دهی “Double-blind” (یعنی اینکه پیش‌بینی روی نتیجه تاثیر نگذارد) نبوده است. ایموتو می‌دانسته که چه واژگانی روی جداره شیشه‌ها نوشته شده اند و در نمونه‌ها آنهایی که به نظرش به آن احساسات یا کلمات می‌خورده دستچین کرده و بقیه را بی‌خیال شده است! (این روش به شدت غیر علمی است).
* ۵. در این آزمایش راه کاملا برای انواع خطاهای انسانی باز است. خود ایموتو هم بارها اعلام کرده که دانشمند نیست و عکس‌ها را براساس نظر شخصی انتخاب کرده است.

نظر ایموتو اصلاً پایه نداره که بخواد سست بشه یا نشه. این‌آقا اومده بر حسبِ سلیقه نتایجِ دست‌چین‌شده‌‌ی آزمایشش رو تفسیر کرده و استنتاج کرده. یک نظریه‌ی علمی اوّلاً باید ابطال‌پذیر باشه و ثانیاً توسط همه‌ی اشخاص قابل آزمایش‌کردن باشه و ثالثاً خودش جواب رو به‌دست بده و ما جواب‌های دلخواهمون رو گلچین نکنیم. حرفی که می‌زنه یعنی اگر از ۱۰۰تا لیوان آبی که روش نوشته «خوبی»، قیافه‌ی ۲تاشون از نظرِ شخصِ شخیصش خوشگل دراومد یعنی آب درک و شعور داره. اصلاً خنده داره بخواییم در این‌زمینه بحثی داشته باشیم و حتی حیفم میاد بهش بگم «شبه علم»، چون حتی «شبه‌علم»ی‌ها هم روند علمی‌تری دارند نسبت به‌این‌بابا. smile020 ولی چیزی که شما گفتی واقعاً جالبه:
PETERAXON نوشته شده: من نیز میتوانم ادعا کنم خواندن شعر" یار دبستانی من" بر اتم اورانیوم باعث واپاشی سریع ان میشود اما ایا ایموتو2 خواهم شد؟! مسلما نه
مغالطه‌ای که استفاده کردی توسل به‌اکثریّت هست. اگر nنفر یه‌چیزی رو بگن درسته، اون چیز لزوماً‌ درست نخواهد بود برادر... اصلاً مگه این‌بابا اوّلین شیادی هست که شما می‌بینیش؟ اون باب‌های امام‌زمان و مدعیّانِ خدایی و پیغمبری اونم در قرن ۲۱ و فال‌گیران و امثالهم که اتفاقاً نزد مردم خیلی هم طرف‌دار دارند هم یحتمل یه‌چیزایی دارند واقعاً. smile039 نه برادر، شما با این‌کارت ایموتو۲ نخواهی شد بلکه قبل از ایموتو، هزار تا ایموتو دیگه داشتیم و بعدش هم داریم و خواهیم داشت؛ منتهی شما بهتره از اورانیوم استفاده نکنی - چون سطح سواد شاید نرسه - و اگه بگی چگالی مکانی اشباح و اجنه افزایش پیدا می‌کنه، کارت سریع‌تر می‌گیره. smile038

چاکریم.

نمایه کاربر
sadeghol

سپاس: 10

پست توسط sadeghol »

smile023 smile022

چند سال پیش بهش جایزه نوبل احمقها رو داده بودن smile055
دانشمند هم نیست و کاراش تجربیه
دکتراش هم مال هنده طب جایگزین smile055
کاراش هیچ ارزش علمی نداره و فقط برای شهرته smile012
smile049
تصویر

wwgalaxy

پست توسط wwgalaxy »

100%
با اعتقاد،اعتماد و امید زندگی کنید.

نمایه کاربر
mehrdad38

نام: مهرداد ش.

محل اقامت: Tehran

تماس:

پست توسط mehrdad38 »

من كاملا اطمينان دارم انرژي مثبت و منفي مي تونه باعث اين گونه تغييرات بشه. smile072
هواشناسي ايران، بانك اطلاعاتي هواشناسي:

# بهترين DNS Server ممكن براي افزايش سرعت مرور صفحات وب #

نمایه کاربر
sadeghol

پست توسط sadeghol »

mehrdad38 نوشته شده:من كاملا اطمينان دارم انرژي مثبت و منفي مي تونه باعث اين گونه تغييرات بشه. smile072

از نظر من یه گ*ز هم انرژی مثبت داره چون باعث خنده و تغییر محیط میشه ولی این که چیزی رو تو دنیا عوض کنه نه
تصویر
تصویر

نمایه کاربر
Siavash-pzr

محل اقامت: تهران

سپاس: 37

پست توسط Siavash-pzr »

aalireza نوشته شده:بنده قبلاً بیان کرده‌بودم که چیزی نمی‌تونم به متن اضافه کنم، عیناً نقل قول می‌کنم:
smile072
sadeghol نوشته شده:از نظر من یه گ*ز هم انرژی مثبت داره چون باعث خنده و تغییر محیط میشه ولی این که چیزی رو تو دنیا عوض کنه نه
smile055 خوب بود! smile072

+ این آزمایش آقای ایموتو چرت محضه و اصلا از پایه مشکل داره (حالا سوای غیر علمی بودنش)! و به قول علیرضا جایی واسه بحث کردن براش وجود نداره چرا که اونایی که ادعا بر درست بون این آزمایش می کنن، هیچ دلیل و برهان منطقی برای استناد کردن ندارن! در همچین شرایطی که بحث بخواد بر پایه ی نظرات شخصی یکی از دو طرف بحث پیش بره، هیچ نتیجه ی درستی حاصل نخواهد شد! نمونه ش:
mehrdad38 نوشته شده:من كاملا اطمينان دارم انرژي مثبت و منفي مي تونه باعث اين گونه تغييرات بشه. smile072
شاید این جهان، جهنم جهانی دگر است...

نمایه کاربر
Roamer

سپاس: 44

پست توسط Roamer »

sadeghol نوشته شده:smile023 smile022

smile049
سفسته ی گیر دادن به شخص بجای پاسخ به شبهات
فیزیک هم بیشتر تجربیه و بر اساس ازمایشات نظریه داده میشه دکتر مهندس سادقول
آخرین ویرایش توسط Roamer دوشنبه ۱۳۸۹/۱۲/۹ - ۱۸:۲۹, ویرایش شده کلا 1 بار

نمایه کاربر
Roamer

پست توسط Roamer »

فیلتره

نمایه کاربر
sadeghol

پست توسط sadeghol »

roammer نوشته شده:

smile049

از این جمله اخرت هم میشه نتیجه گرفت که ارزش همون گ*ز از شما بیشتره
بهتره بجای این که دنبال راه های ماوراء طبیعی و غیر منطقی برای حل مسائل مهم باشید از روی منطق پیش برید اصولا من به ماوراء طبیعه اعتقاد ندارم شما میتونید هر چقدر دوست دارید خرافی باشید شبهه من هم خود اون شخص هست
تصویر
تصویر

نمایه کاربر
Roamer

پست توسط Roamer »

sadeghol نوشته شده:
roammer نوشته شده:

smile049

از این جمله اخرت هم میشه نتیجه گرفت که ارزش همون گ*ز از شما بیشتره
بهتره بجای این که دنبال راه های ماوراء طبیعی و غیر منطقی برای حل مسائل مهم باشید از روی منطق پیش برید اصولا من به ماوراء طبیعه اعتقاد ندارم شما میتونید هر چقدر دوست دارید خرافی باشید شبهه من هم خود اون شخص هست
تصویر
چه مزخرفاتی میگی
کسی اسم ماوراء طبیعه رو نیاورد
بعلاوه چه اهمیتی داره که شما به چی اعقاد داری
دلیل منطقی برای رد کردنش داری بگو
حتما باید یه نظر بی خودی بدی
"تجربیه پس چرنده " که نشد جواب
مثل این قضیه هیپنوتیزم که هنوز که هنوزه بعضی ها میگن چرنده

ارسال پست