یخ زدن ناگهانی آب

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ramtinarvin

یخ زدن ناگهانی آب

پست توسط ramtinarvin »

smile028 سلام دوستان و دانشمندان عزیز
من رامتین مجتهدی هستم و بسیار کنجکاو در تحلیل پدیده های جدید فیزیک .چند روز پیش یک اتفاق بسیار جالب برای من رخ داد و ان این بود که من در یک بطری آب را باز کردم ودر کمال تعجب دیدم که در حالی که آب را در لیوان می ریختم اب تبدیل به یخ می شد و این باعث تعجب بسیار من شد . دوستان اگر کسی می تواند به من به طور علمی این پدیده جالب را توضیح بدهد.امیدوارم من را کسی در راه تحلیل این پدیده کمک کند.لطفا پاسخ آن را برای من ارسال کنید یا ان را در سایت به طور عمومی قرار دهید تا موجب بهره مندی دیگران بشود.
بی نهایت ممنون .رامتین مجتهدی

نمایه کاربر
آیاز

سپاس: 20

تماس:

Re: یخ زدن ناگهانی آب

پست توسط آیاز »

من نمي دونم اتفاقي كه براي شما افتاده در چه شرايطي بوده
ولي چيزي شبيه به اين رو من ديدم
من آب داغي رو كه شايد دماي 60درجه داشت و داخل فلاسك بود رو توي ليوان ريختم در حاليكه دماي هواي اطراف 50 درجه زير صفر بود و در عرض كمتراز 5 ثانيه آب تبديل به يخ شد
تانري اولوب
باريش اولسا...
قاييداجاقدير

خدا مرده اما
اگر صلح باشد...
باز خواهد گشت
«آلما يولو»

نمایه کاربر
termeh

سپاس: 3

پست توسط termeh »

آیاز نوشته شده:من نمي دونم اتفاقي كه براي شما افتاده در چه شرايطي بوده
من آب داغي رو كه شايد دماي 60درجه داشت و داخل فلاسك بود رو توي ليوان ريختم در حاليكه دماي هواي اطراف 50 درجه زير صفر بود و در عرض كمتراز 5 ثانيه آب تبديل به يخ شد
من هم يك بار اين اتفاق برام افتاد اين ميتونه به دليل تفاوت فشار هوا در درون بطري و محيط اطراف باشه ، شايد فشار درون بطري بيشتر از فشار هواي محيط باشه و به دليل نزديكي دماي آب به نقطه انجماد بعد از خارج شدن از بطري و ورود به هوا با فشار كمتر شروع كرده به يخ زدن

آیاز نوشته شده:من نمي دونم اتفاقي كه براي شما افتاده در چه شرايطي بوده

چطوري توي اين شرايط زنده بوديد smile035

ميتونيد حدودا ارتفاع جايي رو كه كه اين اتفاق افتاده از سطح دريا رو بگيد ( يا فشارش رو بگيد )

فكر كنم شما زياد شاهد اثر فشار بر دماها و نقطه هاي تبديل باشيد
smile027

جاودانه باشيد smile072
نسل من و تو نسلی بود که یواشکی بوسید ، نوشید ، خندید ، حرف زد ، فکر کرد ، اعتراض کرد ، گریه کرد ، آرزو کرد ، دعا کرد ، درد و دل کرد ، انتخاب کرد ، عاشق شد

به سلامتی " یــواشــکــی " که اگه نبود ، نسل من و تو منقرض میشد

نمایه کاربر
hhamid

سپاس: 48

تماس:

پست توسط hhamid »

این اتفاق زمانی رخ می دهد که بطری کاملا پر باشد و از آنجایی که اب در رسیدن به انجماد منبسط می شود در بطری نمی تواند منجمد شود و به حالت آب صفر درجه می ماند وقتی آن را به لیوان می ریزید فضای کافی دارد و از آب صفر درجه به یخ صفر درجه تغییر حالت می دهد.
رويايي كه جزئياتش به اندازه ي بيداري باشد ... رنج و لذت را دو برابر مي كند.

زندگي يك تصادف و بي رنگ است . آنچه مي بينيم عبور اين صحنه ي بي رنگ از شيشه هاي رنگي تفكرات و عقايدماست.

نمایه کاربر
ایمورتال

پست توسط ایمورتال »

قضیه مربوط به انرژی گرمایی میشه.
حتما با رابطه ی Q = M.C.Δθ آشنایی.
طبق این رابطه جرم مشخصی از یخ رو که تو لیوان ریختی می تونی تخمین بزنی که چه مقدار انرزی برای ذوب شدن نیاز داره.
همین طور آبی که تو لیوان می ریزی رو هم می تونی ارزیابی کنی چه مقدار انرژی باید از دست بده تا یخ ببنده.
یخی که ریختی تو لیوان خیلی بیشتر از آبی بود که توش ریختی این باعث شد اختلاف گرمای ویژه شون جبران بشه که هیچ، انرژی ای هم یخ بیشتر از این بخواد برای ذوب شدنش. در نتیجه یخی که قبلا دمای مثلا منفی ده داشت به خاطر بیشتر بودن جرم و در نهایت بیشتر بودن انرژی اش، انرژی آب رو گرفت تا بتونه ذوب بشه. اما اون انرژی براش کافی نبود و مثلا یخو کرد منفی پنج درجه. در عین حال اون آبی که انرژی از دست داد هم به خاطر از دست دادن انرژی یخ زد.

سعی کردم خیلی عامیانه بگم. ببخشید اگه کمی غیر علمی شد.

نمایه کاربر
آیاز

تماس:

پست توسط آیاز »

termeh نوشته شده:چطوري توي اين شرايط زنده بوديد smile035

ميتونيد حدودا ارتفاع جايي رو كه كه اين اتفاق افتاده از سطح دريا رو بگيد ( يا فشارش رو بگيد ).
زنده مونديم ولي خب به سختي smile020

ارتفاع دقيقش 7400 متر بالاتر از سطح دريا بود ولي فشارش رو دقيقا نمي دونم يعني من ثبت نكردم
تانري اولوب
باريش اولسا...
قاييداجاقدير

خدا مرده اما
اگر صلح باشد...
باز خواهد گشت
«آلما يولو»

نمایه کاربر
termeh

پست توسط termeh »

ایمورتال نوشته شده:قضیه مربوط به انرژی گرمایی میشه.
حتما با رابطه ی Q = M.C.Δθ آشنایی.
طبق این رابطه جرم مشخصی از یخ رو که تو لیوان ریختی می تونی تخمین بزنی که چه مقدار انرزی برای ذوب شدن نیاز داره.
همین طور آبی که تو لیوان می ریزی رو هم می تونی ارزیابی کنی چه مقدار انرژی باید از دست بده تا یخ ببنده.
یخی که ریختی تو لیوان خیلی بیشتر از آبی بود که توش ریختی این باعث شد اختلاف گرمای ویژه شون جبران بشه که هیچ، انرژی ای هم یخ بیشتر از این بخواد برای ذوب شدنش. در نتیجه یخی که قبلا دمای مثلا منفی ده داشت به خاطر بیشتر بودن جرم و در نهایت بیشتر بودن انرژی اش، انرژی آب رو گرفت تا بتونه ذوب بشه. اما اون انرژی براش کافی نبود و مثلا یخو کرد منفی پنج درجه. در عین حال اون آبی که انرژی از دست داد هم به خاطر از دست دادن انرژی یخ زد.

سعی کردم خیلی عامیانه بگم. ببخشید اگه کمی غیر علمی شد.
فكر نكنم يخي توي ليوان ريخته شده باشه شايد آب 0 بوده اما يخ 0 نبوده

حالا فرضا كه يخ بوده ، اگه يخ توي ليوان ريخته ميشده و مقدارش از آب بيشتر بود بازهم ميتونست گرما رو از محيط اطراف بگيره براي ذوب شدن البته اين فرآيندي كه شما هم ميگيد ممكنه رخ بده اما احتمالا بايد اين فرآيند چند مرحله اي رو بشه لمس كرد

وقتي اين اتفاق براي من افتاد درون بطري آب به صورت مايع بود و وقتي ريختم توي ليوان يك يخ نسبتا يك دست بهم داد يخ كه نه چيزي شبيه برفك بود اگر بخاطر اختلاف دماي ويژه بوده بعيد ميدونم يك جامد يك دست بهم ميداد
نسل من و تو نسلی بود که یواشکی بوسید ، نوشید ، خندید ، حرف زد ، فکر کرد ، اعتراض کرد ، گریه کرد ، آرزو کرد ، دعا کرد ، درد و دل کرد ، انتخاب کرد ، عاشق شد

نمایه کاربر
termeh

پست توسط termeh »

آیاز نوشته شده:
termeh نوشته شده:چطوري توي اين شرايط زنده بوديد smile035

ميتونيد حدودا ارتفاع جايي رو كه كه اين اتفاق افتاده از سطح دريا رو بگيد ( يا فشارش رو بگيد ).
زنده مونديم ولي خب به سختي smile020

ارتفاع دقيقش 7400 متر بالاتر از سطح دريا بود ولي فشارش رو دقيقا نمي دونم يعني من ثبت نكردم

اگر دچار اشتباه نشده باشم فشار هوا توي اون شرايط چيزي نزديك 20 ميلي متر جيوه بوده(به ازاي هر 10 متر كه از سطح دريا دور ميشيم 1ميلي متر جيوه از فشار هوا كاسته ميشه ) خوب هم دماي اطراف خيلي پايين بوده و هم فشار بسيار رقيقي حاكم بوده اين دوتا به نظر من شرايط خوبي رو به وجود آوردن براي يخ زدن سريع آب

نمایه کاربر
mamy72

سپاس: 264

پست توسط mamy72 »

آیاز نوشته شده:من آب داغي رو كه شايد دماي 60درجه داشت و داخل فلاسك بود رو توي ليوان ريختم در حاليكه دماي هواي اطراف 50 درجه زير صفر بود
مارك فلاسكتون چي بود كه اين قدر خوب آب رو گرم نگه ميداره؟ smile042

Afagh

تماس:

پست توسط Afagh »

تو همایش معرفی رشته ها ی شریف استادی که در مورد فیزیک صحبت کرد آخر سخنرانی یه فیلم نشون داد که تو یه بطری, آب بود با تکون دادنش آب یخ زد گفت اگه بیاین فیزیک بخونید میتونید علتش رو بفهمید بچه ها این قدر ازش پرسیدن که علتش رو گفت .گفت با تکون دادن آب بهش شوک وارد میشه که باعث یخ زدنش میشه بعد هم گفت برای یخ زدن فقط دمای پایین لازم نیست شرایط دیگه ای هم هست.اگه کسی اطلاعات بیشتری داره بگه
اگر همواره مانند گذشته بينديشيد، هميشه همان چيزهايي را به‌دست مي‌آوريد كه تا بحال كسب كرده‌ايد فاينمن

hamed.ma

پست توسط hamed.ma »

این پدیده به خاطر تغییر فاز در آب اتفاق می افتد.یعنی در حوالی دمایی که به آن دمای بحرانی می گن ماده در حالت نا پایداری از این فاز قرار دارد و با اندکی تغییر(مانند تکان دادن)وارد فاز دیگر(جامد)می شه.این حالت مثل قرار گرفتن یک گلوله سر قله ی یه کوه می مونه که با اندکی تکون دادن وارد سرازیری می شه.این یکی از پدیده هایی است که درزمره فیزیک پدیده های بحرانی قرار داره.
امیدوارم تونسته باشم جواب سوالتونو هر چند دستوپا شکسته داده باشم.موفق باشید

نمایه کاربر
ایمورتال

پست توسط ایمورتال »

hamed.ma نوشته شده:این پدیده به خاطر تغییر فاز در آب اتفاق می افتد.یعنی در حوالی دمایی که به آن دمای بحرانی می گن ماده در حالت نا پایداری از این فاز قرار دارد و با اندکی تغییر(مانند تکان دادن)وارد فاز دیگر(جامد)می شه.این حالت مثل قرار گرفتن یک گلوله سر قله ی یه کوه می مونه که با اندکی تکون دادن وارد سرازیری می شه.این یکی از پدیده هایی است که درزمره فیزیک پدیده های بحرانی قرار داره.
امیدوارم تونسته باشم جواب سوالتونو هر چند دستوپا شکسته داده باشم.موفق باشید
بله درسته... اسم این پدیده SuperCooling (ابر سرد سازی) هست.

اگه کسی دقیق‌ترشو می‌خواد:

http://en.wikipedia.org/wiki/Supercooling

http://polymer.bu.edu/hes/articles/ds03.pdf

ویدئو برای سوپرکولینگ:

مقاله‌ی فارسی درست حسابی موجود نیست...

نمایه کاربر
آیاز

تماس:

پست توسط آیاز »

mamy72 نوشته شده:
آیاز نوشته شده:من آب داغي رو كه شايد دماي 60درجه داشت و داخل فلاسك بود رو توي ليوان ريختم در حاليكه دماي هواي اطراف 50 درجه زير صفر بود
مارك فلاسكتون چي بود كه اين قدر خوب آب رو گرم نگه ميداره؟ smile042
termos عزيز
البته قيمتشم مثل خودش خيلي باحاله smile036
براي تست فلاسك هاي كوهنوردي اون ور از آب جوش پرميكنيم و داخل فريز ميگذاريم اگر پس از 72 ساعت دماي قابل قبولي داشت passed!! smile036
تانري اولوب
باريش اولسا...
قاييداجاقدير

خدا مرده اما
اگر صلح باشد...
باز خواهد گشت
«آلما يولو»

نمایه کاربر
mamy72

سپاس: 264

پست توسط mamy72 »

smile015 smile124

Afagh

تماس:

پست توسط Afagh »

مرسی خیلییی خوب بود smile072 یه فیلم جالب دیگه هم تو اون همایش بود در مورد آلیاژ ها ی حافظه دار تو مهندسی متالوژی یه مفتول بود که بهش یه شکل خاص دادن بعد گذاشتن تو آب داغ (شایدم سرد یادم نمی یاد)شکلش رو هم باز کردن و کاملا شکلشو عوض کردن بعد گذاشتنش تو آب سرد شکلش شبیه حالت اولش شد خیلییی جالب بوود یه لیوان هم بود که توش آب داغ ریختن رنگ بیرون لیوان کامل عوض شد بعد آب سرد ریختن دوباره رنگ اولش شد اگه در این مورد هم کسی اطلاعات یا فیلم داره بزاره لطفا smile072
اگر همواره مانند گذشته بينديشيد، هميشه همان چيزهايي را به‌دست مي‌آوريد كه تا بحال كسب كرده‌ايد فاينمن

ارسال پست