ذرات بنیادی(گلئون و کوارک ...)

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
1+1994

ذرات بنیادی(گلئون و کوارک ...)

پست توسط 1+1994 »

کوارکها در داخل هادرونها گلئون رد و بدل می کنند. بهمین دلیل فیزیکدانان در مورد میدان رنگ - نیرو صحبت می کنند که گلئونها، کوارکها را بطرف یکدیگر می رانند
سلام
من یک سوال داشتم لطفا جمله بالا رو بخونید.
بالاخره کوارک ها گلئون رد و بدل می کنند یا گلئون ها کوارک را رد و بدل می کنند؟
هنگامیکه کوارکی گلئون جذب می کند یا منتشر می کند، رنگ کوارک باید تغییر کند تا ثبات رنگ محفوظ بماند
چرا رنگ کوارک باید تغییر کند؟
نیروهای قوی که کوارکها به یکدیگر وارد می کنند، موجب پایداری هسته است
پس نیروی بین پروتون و نوترون هیچ کاره است؟
تمام مواد موجود در اطراف ما از کوارکهای سبک و لپتونها تشکیل شده اند که آنها واپاشیده نمی شوند. در مدل استاندارد کنش ضعیف و کنش الکترومغناطیسی یکسان سازی شده اند که آن را الکتروویک می نامند
ممکنه راجع به الکتروویک بیشتر توضیح دهید؟(البته اگر اطلاعاتی راجع به ان دارید)
آنگاه كه دوست داری همواره به یادت باشند به یاد من باش كه من همواره به یاد تو هستم.
بهترین دوست شما(خدا).
آیه 152 سوره بقره

نمایه کاربر
MRT

نام: محمدرضا طباطبایی

محل اقامت: تبریز

سپاس: 95

تماس:

Re: ذرات بنیادی(گلئون و کوارک ...)

پست توسط MRT »

در مكانيك كوانتومي فرض بر اين قرار گرفته كه نيروي هر ميداني توسط ذره اي به نام بوزون حمل ميشود . به طور مثال نيروي ميدان الكترومغناطيس = فوتون ، نيروي ميدان گرانشي = گراويتون ، نيروي هسته اي قوي = گلئون . اما خوب است بدانيم كه فوتون فرضي حامل انرژي نوسان ميدان الكترومغناطيس است نه نيروي خود ميدان و در ميدان يكنواخت بدون نوسان فوتوني اصلا وجود ندارد فلذا نظريه فوتون مجازي طرح شده است و فكر كنم تا به امروز ذره اي به نام گراويتون و گلئون حتي هيگز مشاهده و يا شناسايي نشده . بلكه اينها موجوداتي هستند كه در معادلات طرح ميشوند و علت آن اين است كه انرزي و جرم هم ارز است و ما ميتوانيم انرژي را جرم فرض كنيم و برعكس و در نهايت و پايان مكانيك كوانتومي و نسبيت اين دو مولفه با هم معادل و يكي ميشوند .
آخرین ویرایش توسط MRT دوشنبه ۱۳۸۸/۵/۲۶ - ۱۶:۱۱, ویرایش شده کلا 1 بار
با توجه به ماده 8 قوانین تالار گفتمان شبكه فیزیك هوپا :

ارايه انديشه‌هاي نو در فيزيك و متافيزيك ، رياضيات مختص فيزيك ، حساب و هندسه دوجيني در وب سايت شخصي :

https://ki2100.com

تصویر

تصویر

نمایه کاربر
BLUE

سپاس: 49

پست توسط BLUE »

1+1994 نوشته شده:کوارکها در داخل هادرونها گلئون رد و بدل می کنند . بهمین دلیل فیزیکدانان در مورد میدان رنگ - نیرو صحبت می کنند که گلئونها، کوارکها را بطرف یکدیگر می رانند
سلام
من یک سوال داشتم لطفا جمله بالا رو بخونید.
بالاخره کوارک ها گلئون رد و بدل می کنند یا گلئون ها کوارک را رد و بدل می کنند؟
قسمت ابی: نیروی‌ بین دو کوارک با فاصله‌گرفتن آن‌ها از هم بزرگ‌تر می‌شود.(دقیقا برعکس هسته و الکترون و دو هسته ) این تفاوت‌ها را با ویژگی‌هایی درجه‌ی آزادی ذرات توصیف می کنند.(( این ویژگی توصیف می‌کند که چگونه نیرو به‌وسیله‌ی تبادل گلئون‌ها با نزدیک شدن کوارک‌ها به‌هم کم می‌شود.))

1+1994 نوشته شده:نیروهای قوی که کوارکها به یکدیگر وارد می کنند، موجب پایداری هسته است
پس نیروی بین پروتون و نوترون هیچ کاره است؟
همانطور که میدانیم پروتون‌ها و نوترون‌ها از کوارک‌ها ساخته شده اند, پس نیرویی که بین کوارکها است یعنی نیرویی که بین پروتون‌ها و نوترون‌ها است.
((نیروی قوی که منشاء نیروی هسته ای قوی بین نوکلئون هاست از طریق تبادل گلئون ها بین کوارک ها ایجاد میشود))
كتاب طبيعت با نمادهای رياضی نوشته شده است.
Galileo Galilei

نمایه کاربر
1+1994

پست توسط 1+1994 »

MRT نوشته شده:در مكانيك كوانتومي فرض بر اين قرار گرفته كه نيروي هر ميداني توسط ذره اي به نام بوزون حمل ميشود . به طور مثال نيروي ميدان الكترومغناطيس = فوتون ، نيروي ميدان گرانشي = گراويتون ، نيروي هسته اي قوي = گلئون . اما خوب است بدانيم كه فوتون فرضي حامل انرژي نوسان ميدان الكترومغناطيس است نه نيروي خود ميدان و در ميدان يكنواخت بدون نوسان فوتوني اصلا وجود ندارد فلذا نظريه فوتون مجازي طرح شده است و فكر كنم تا به امروز ذره اي به نام گراويتون و گلئون حتي هيگز مشاهده و يا شناسايي نشده . بلكه اينها موجوداتي هستند كه در معادلات طرح ميشوند و علت آن اين است كه انرزي و جرم هم ارز است و ما ميتوانيم انرژي را جرم فرض كنيم و برعكس و در نهايت و پايان مكانيك كوانتومي و نسبيت اين دو مولفه با هم معادل و يكي ميشوند .
جناب MRT سپاسگذارم توضیحات شما کامل بود و جای هیچ ابهامی وجود ندارد.
Gh-Galaxy نوشته شده:
قسمت ابی: نیروی‌ بین دو کوارک با فاصله‌گرفتن آن‌ها از هم بزرگ‌تر می‌شود.(دقیقا برعکس هسته و الکترون و دو هسته ) این تفاوت‌ها را با ویژگی‌هایی درجه‌ی آزادی ذرات توصیف می کنند.(( این ویژگی توصیف می‌کند که چگونه نیرو به‌وسیله‌ی تبادل گلئون‌ها با نزدیک شدن کوارک‌ها به‌هم کم می‌شود.))
جناب Gh-Galaxy ممنون درسته اما سوالی که من پرسیدم این بود:
کوارک ها گلئون رد و بدل می کنند یا گلئون ها کوارک را رد و بدل می کنند؟
و شما پاسخ دادید نیروی بین دو کوارک با فاصله گرفتن ان ها از هم زیاد می شود و
نیرو به‌وسیله‌ی تبادل گلئون‌ها با نزدیک شدن کوارک‌ها به‌هم کم می‌شود.
منظور همان نیروی بین دو کوارک است؟
Gh-Galaxy نوشته شده: نیرویی که بین کوارکها است یعنی نیرویی که بین پروتون‌ها و نوترون‌ها است.
((نیروی قوی که منشاء نیروی هسته ای قوی بین نوکلئون هاست از طریق تبادل گلئون ها بین کوارک ها ایجاد میشود))
درسته متوجه شدم.
Gh-Galaxy نوشته شده:همانطور که میدانیم پروتون‌ها و نوترون‌ها از کوارک‌ها ساخته شده اند

کاملا درسته حالا یک سوال دیگر:
نوترون ها و پروتون ها جفتشون از کوارک تشکیل شدند پس چرا نوترون بارش خنثی ست و پروتون دارای بار مثبت؟
آنگاه كه دوست داری همواره به یادت باشند به یاد من باش كه من همواره به یاد تو هستم.
بهترین دوست شما(خدا).
آیه 152 سوره بقره

نمایه کاربر
BLUE

پست توسط BLUE »

1+1994 نوشته شده:کوارک ها گلئون رد و بدل می کنند یا گلئون ها کوارک را رد و بدل می کنند؟
کوارکها گلئون را رد و بدل می کنند.
1+1994 نوشته شده:کاملا درسته حالا یک سوال دیگر:
نوترون ها و پروتون ها جفتشون از کوارک تشکیل شدند پس چرا نوترون بارش خنثی ست و پروتون دارای بار مثبت؟

شش نوع مختلف از کوارک ها وجود دارد که به طعم (flavor) شهرت دارند : بالا (up)، پایین(down)، افسون(charm)، بیگانه(strange)، نوک(top) و پایین(bottom)
پروتون و نوترون دارای ساختارهای کوارکی متفاوتی می باشند.نوترون از 2پایین و 1بالا تشکیل شده ولی پروتون از 2بالا و 1 پایین.
Galileo Galilei

نمایه کاربر
BLUE

پست توسط BLUE »

1+1994 نوشته شده:نیروی بین دو کوارک با فاصله گرفتن ان ها از هم زیاد می شود و
نیرو به‌وسیله‌ی تبادل گلئون‌ها با نزدیک شدن کوارک‌ها به‌هم کم می‌شود.
منظور همان نیروی بین دو کوارک است؟
بله
Galileo Galilei

نمایه کاربر
1+1994

پست توسط 1+1994 »

Gh-Galaxy نوشته شده:
شش نوع مختلف از کوارک ها وجود دارد که به طعم (flavor) شهرت دارند : بالا (up)، پایین(down)، افسون(charm)، بیگانه(strange)، نوک(top) و پایین(bottom)
پروتون و نوترون دارای ساختارهای کوارکی متفاوتی می باشند.نوترون از 2پایین و 1بالا تشکیل شده ولی پروتون از 2بالا و 1 پایین.
سپاس گذارم
پس این که از چه نوع کوارکی تشکیل شدند روی بارشون تاثیر می ذاره.
در مورد الکترون په طور؟
چرا الکترون دارای بار منفیست؟
Gh-Galaxy نوشته شده: کوارکها گلئون را رد و بدل می کنند.
پس این جمله اشتباه است؟
1+1994 نوشته شده:کوارکها در داخل هادرونها گلئون رد و بدل می کنند. بهمین دلیل فیزیکدانان در مورد میدان رنگ - نیرو صحبت می کنند که گلئونها، کوارکها را بطرف یکدیگر می رانند
بهترین دوست شما(خدا).
آیه 152 سوره بقره

نمایه کاربر
BLUE

پست توسط BLUE »

1+1994 نوشته شده:در مورد الکترون چه طور؟
چرا الکترون دارای بار منفیست؟
در واقع تر کیب الکترون ذرات بنیادی اولیه می باشد. و از گروه لپتونها است(بطور کلی شش لپتون وجود دارد سه تا ازآنها دارای بارالکتریکی بوده وسه تای دیگر هم فاقد بارالکتریکی هستند که فعلا معروفترین لپتون همان الکترون است.)
1+1994 نوشته شده:پس این جمله اشتباه است؟

1+1994 نوشته است:
کوارکها در داخل هادرونها گلئون رد و بدل می کنند. بهمین دلیل فیزیکدانان در مورد میدان رنگ - نیرو صحبت می کنند که گلئونها، کوارکها را بطرف یکدیگر می رانند
خیر, منظور از قسمت دوم جمله ( فیزیکدانان در مورد میدان رنگ - نیرو صحبت می کنند که گلئونها، کوارکها را بطرف یکدیگر می رانند) این نیست که گلئونها، کوارکها را رد و بدل میکنند.
Galileo Galilei

نمایه کاربر
1+1994

پست توسط 1+1994 »

سلام
Gh-Galaxy نوشته شده: در واقع تر کیب الکترون ذرات بنیادی اولیه می باشد. و از گروه لپتونها است(بطور کلی شش لپتون وجود دارد سه تا ازآنها دارای بارالکتریکی بوده وسه تای دیگر هم فاقد بارالکتریکی هستند که فعلا معروفترین لپتون همان الکترون است.)
ذرات بنیادی اولیه؟
اسم این ذران بنیادی اولیه چیست؟
بله این را می دانم که شش نوع لپتون وجود دارد اسم آن دوتای دیگر میون و تاو است آن سه تای دیگر هم که فاقد بار هستن نوترینو های این سه تا هستند.
راجع به این دو لپتون چیزی می دانید؟
من فقط می دانم که جزو لپتون ها هستند و بار هم دارند.
بار این دو لپتون همانند الکترون منفیست؟
چرا سه لپتون دیگر بار ندارند؟
در مطلبی راجع به لپتون ها خواندم بنیادی تر از لپتون ها وجود ندارد درست است؟
Gh-Galaxy نوشته شده: خیر, منظور از قسمت دوم جمله ( فیزیکدانان در مورد میدان رنگ - نیرو صحبت می کنند که گلئونها، کوارکها را بطرف یکدیگر می رانند) این نیست که گلئونها، کوارکها را رد و بدل میکنند.
ممکنه بفرمایید منظور چیست؟
بهترین دوست شما(خدا).
آیه 152 سوره بقره

نمایه کاربر
BLUE

پست توسط BLUE »

1+1994 نوشته شده:بله این را می دانم که شش نوع لپتون وجود دارد اسم آن دوتای دیگر میون و تاو است آن سه تای دیگر هم که فاقد بار هستن نوترینو های این سه تا هستند.
راجع به این دو لپتون چیزی می دانید؟
من فقط می دانم که جزو لپتون ها هستند و بار هم دارند.
بار این دو لپتون همانند الکترون منفیست؟
اگر منظورتون میون و تاو است; "میونها " جرمشان ۲۰۷ برابر جرم الکترون است و به شکل باردار مثبت و منفی وجود داردند. و چون اسپینشان 2/۱ است، به صورت لپتون‌ها طبقه بندی می‌شوند. و " تاو " که جرمش 1776.99 مگاالکترون‌ولت بر مجذور سرعت نور است بر گرانش٬الکترومغناطیس و نیروی ضعیف اثر می‌کند.و اسپین ان مانند میون است ولی بار الکتریکی ان منفی است.
1+1994 نوشته شده:چرا سه لپتون دیگر بار ندارند؟
همانطور که گفتید: "سه تای دیگر هم که فاقد بار هستن نوترینو های این سه تا هستند.".در واقع در تابش اشعه بتا بخشی از انرژی که گم شده بود و اثری از خود( نه مسیری و نه حرارتی) در ازمایشات باقی نمی گذاشت را با این بیان که این ذره بایستی بدون بار و برخوردار از قدرت نفوذ بالا باشد, «نوترینو» نام گذاشتند.((ولفگانگ پائولی ان را پیشگویی کرد و انریکو فرمی ان را نام گذاشت.))
به همین علت سه ذره ی دیگر بار ندارند.
1+1994 نوشته شده:در مطلبی راجع به لپتون ها خواندم بنیادی تر از لپتون ها وجود ندارد درست است؟
در واقع می توان گفت که علاوه بر انها کوارک نیز بنیادی ترین ذره شناخته شده‌است و انها ( کوارک و لپتون ) دو جزء اصلی تشکیل دهنده مواد هستند.

--------------------------------------------------
1+1994 نوشته شده:Gh-Galaxy نوشته است:
خیر, منظور از قسمت دوم جمله ( فیزیکدانان در مورد میدان رنگ - نیرو صحبت می کنند که گلئونها، کوارکها را بطرف یکدیگر می رانند) این نیست که گلئونها، کوارکها را رد و بدل میکنند.

ممکنه بفرمایید منظور چیست؟
بله; ببینید گلئونها از گروه بوزون‌های تبادلگر نیرو هستند که حدس زده می‌شود بین کوارک‌ها مبادله می‌شوند تا آنها را به هم پیوند دهد.
Galileo Galilei

نمایه کاربر
1+1994

پست توسط 1+1994 »

Gh-Galaxy نوشته شده: اگر منظورتون میون و تاو است; "میونها " جرمشان ۲۰۷ برابر جرم الکترون است و به شکل باردار مثبت و منفی وجود داردند. و چون اسپینشان 2/۱ است، به صورت لپتون‌ها طبقه بندی می‌شوند. و " تاو " که جرمش 1776.99 مگاالکترون‌ولت بر مجذور سرعت نور است بر گرانش٬الکترومغناطیس و نیروی ضعیف اثر می‌کند.و اسپین ان مانند میون است ولی بار الکتریکی ان منفی است.
چرا بار میون ها مثبت و منفی و بار تاو ها منفیست؟
اگر میون ها بار مثبت دارند چرا جزو مزون ها نیستند؟
تمام لپتون ها اسپینشان 2/1 است؟
تاو ها چگونه تشکیل می شوند؟
آیا آنها در تولید میون ها هم دخالت دارند؟(چگونه؟)
Gh-Galaxy نوشته شده: همانطور که گفتید: "سه تای دیگر هم که فاقد بار هستن نوترینو های این سه تا هستند.".در واقع در تابش اشعه بتا بخشی از انرژی که گم شده بود و اثری از خود( نه مسیری و نه حرارتی) در ازمایشات باقی نمی گذاشت را با این بیان که این ذره بایستی بدون بار و برخوردار از قدرت نفوذ بالا باشد, «نوترینو» نام گذاشتند.((ولفگانگ پائولی ان را پیشگویی کرد و انریکو فرمی ان را نام گذاشت.))
اما من در مطلبی راجع به اشعه ی بتا خواندم که این اشعه همان الکترون است که نتیجه تبدیل نوترون به پروتون است این چه ارتباطی به نوترینو ها دارد؟
نوترینو ها که بار ندارند؟
Gh-Galaxy نوشته شده: در واقع می توان گفت که علاوه بر انها کوارک نیز بنیادی ترین ذره شناخته شده‌است و انها ( کوارک و لپتون ) دو جزء اصلی تشکیل دهنده مواد هستند.
پس گلئون ها چه می شوند وقتی گلئون ها بین کوارک ها مبادله می شوند پس از کوارک ها کوچکترند این طور نیست؟
Gh-Galaxy نوشته شده: بله; ببینید گلئونها از گروه بوزون‌های تبادلگر نیرو هستند که حدس زده می‌شود بین کوارک‌ها مبادله می‌شوند تا آنها را به هم پیوند دهد.
سپاسگذارم
اما در جمله ی پست اول چنین آمده است:
گلئونها، کوارکها را بطرف یکدیگر می رانند.
معنای این جمله این نیست که کوارک ها هم بین گلئون ها مبادله می شوند؟
بهترین دوست شما(خدا).
آیه 152 سوره بقره

نمایه کاربر
BLUE

پست توسط BLUE »

1+1994 نوشته شده:اگر میون ها بار مثبت دارند چرا جزو مزون ها نیستند؟
دوست عزیز همانطور که در پست قبلی هم اشاره کردم, میون ها در آغاز به صورت یک مزون رده بندی شده بودند.ولی چون اسپین این ذرات ۲/۱ است، اکنون به صورت لپتون‌ها طبقه بندی می‌شوند.
1+1994 نوشته شده:تمام لپتون ها اسپینشان 2/1 است؟
سه نوع باردار لپتون ها همه دارای اسپین 2/1 هستند; فکر کنم لپتونهای بدون بار نیز باید همینطور باشند.
1+1994 نوشته شده:تاو ها چگونه تشکیل می شوند؟
آیا آنها در تولید میون ها هم دخالت دارند؟(چگونه؟)
ترکیب لپتون تاو نیز ذرات بنیادی اولیه است.
قسمت قرمز را متوجه نشدم؟!

همانطور که گفتید: "سه تای دیگر هم که فاقد بار هستن نوترینو های این سه تا هستند.".در واقع در تابش اشعه بتا بخشی از انرژی که گم شده بود و اثری از خود( نه مسیری و نه حرارتی) در ازمایشات باقی نمی گذاشت را با این بیان که این ذره بایستی بدون بار و برخوردار از قدرت نفوذ بالا باشد, «نوترینو» نام گذاشتند.((ولفگانگ پائولی ان را پیشگویی کرد و انریکو فرمی ان را نام گذاشت.))

اما من در مطلبی راجع به اشعه ی بتا خواندم که این اشعه همان الکترون است که نتیجه تبدیل نوترون به پروتون است این چه ارتباطی به نوترینو ها دارد؟
نوترینو ها که بار ندارند؟
در واقع در این ازمایش جیمز چادویک قصد داشت تا انرژی ذرات بتا را اندازه بگیرد.که در اخر منجر به کشف نوترینو شد.( اگر مایل باشید طرز کامل کشف نوترینو را برایتان میگذارم.)
و البته در همین ازمایش بود که خصوصیات نوترینو (با توجه به مشاهدات) مشخص شد. پس همانطور که میدانیم چون سه ذره ی دیگر از نوترینو ها هستند, پس مسلما فاقد بار می باشند.
در واقع می توان گفت که علاوه بر انها کوارک نیز بنیادی ترین ذره شناخته شده‌است و انها ( کوارک و لپتون ) دو جزء اصلی تشکیل دهنده مواد هستند.

پس گلئون ها چه می شوند وقتی گلئون ها بین کوارک ها مبادله می شوند پس از کوارک ها کوچکترند این طور نیست؟
من در مورد اندازه ی انها صحبتی نکردم; ولی نمیتوانیم یک کوارک را در نظر بگیریم و بعد بخواهیم با اندازه ی یک گلئون مقایسه کنیم, زیرا کوارکها هیچگاه به تنهایی یافت نمی شوند و دارای خواص ذاتی گوناگونی هستند( اسپین و جرم و... .)
بله; ببینید گلئونها از گروه بوزون‌های تبادلگر نیرو هستند که حدس زده می‌شود بین کوارک‌ها مبادله می‌شوند تا آنها را به هم پیوند دهد
سپاسگذارم
اما در جمله ی پست اول چنین آمده است:
گلئونها، کوارکها را بطرف یکدیگر می رانند.
معنای این جمله این نیست که کوارک ها هم بین گلئون ها مبادله می شوند؟
کوارک بین گلئون ها مبادله نمی شوند.(به جمله ی ابی توجه کنید.)
Galileo Galilei

نمایه کاربر
1+1994

پست توسط 1+1994 »

جناب Gh-Galaxy منم به خاطر تاخیر در پاسخ به پست شما عذرخواهی می کنم.
Gh-Galaxy نوشته شده: دوست عزیز همانطور که در پست قبلی هم اشاره کردم, میون ها در آغاز به صورت یک مزون رده بندی شده بودند.ولی چون اسپین این ذرات ۲/۱ است، اکنون به صورت لپتون‌ها طبقه بندی می‌شوند.
اما مگر کائون و میون و پیون ها جزو مزون ها نیستن؟
Gh-Galaxy نوشته شده: سه نوع باردار لپتون ها همه دارای اسپین 2/1 هستند; فکر کنم لپتونهای بدون بار نیز باید همینطور باشند.
جوابمو پیدا کردم اسپین سه تای دیگر که بار ندارند 5/0 است.
Gh-Galaxy نوشته شده: ترکیب لپتون تاو نیز ذرات بنیادی اولیه است.
قسمت قرمز را متوجه نشدم؟!
اسم این ذرات چیست؟
بهتره بگم(راجع به قسمت قرمز رنگ)میون ها چگون تولید می شوند؟
Gh-Galaxy نوشته شده: در واقع در این ازمایش جیمز چادویک قصد داشت تا انرژی ذرات بتا را اندازه بگیرد.که در اخر منجر به کشف نوترینو شد.( اگر مایل باشید طرز کامل کشف نوترینو را برایتان میگذارم.)
و البته در همین ازمایش بود که خصوصیات نوترینو (با توجه به مشاهدات) مشخص شد. پس همانطور که میدانیم چون سه ذره ی دیگر از نوترینو ها هستند, پس مسلما فاقد بار می باشند.
درسته.
اگر بگذارید ممنون می شوم.
Gh-Galaxy نوشته شده: من در مورد اندازه ی انها صحبتی نکردم; ولی نمیتوانیم یک کوارک را در نظر بگیریم و بعد بخواهیم با اندازه ی یک گلئون مقایسه کنیم, زیرا کوارکها هیچگاه به تنهایی یافت نمی شوند و دارای خواص ذاتی گوناگونی هستند( اسپین و جرم و... .)
بله حق با شماست.
یعنی گلئون ها بین 4 یا مثلا 6 کوارک مبادله می شوند؟
Gh-Galaxy نوشته شده: کوارک بین گلئون ها مبادله نمی شوند.(به جمله ی ابی توجه کنید.)
بله این را می دانم.
پس جمله ای که در پست اول امده اشتباه است؟
بهترین دوست شما(خدا).
آیه 152 سوره بقره

نمایه کاربر
BLUE

پست توسط BLUE »

سلام...

کشف نوترینو

هنگامی که جیمز چادویک تحقیقات خود را برروی اشعه بتا آغاز کرد، مصمم شد تا انرژی ذرات بتا را اندازه بگیرد. او از خود پرسید: آیا همگی آنها با یک میزان انرژی بیرون می‌آیند، یا انرژی آنها توزیع شده است؟ خود رادرفورد بزرگ و دیگر پژوهشگران کوشیده بودند تا به این پرسش پاسخ دهند ولی نتایج گمراه کننده بود. چادویک به منظور اندازه گیری انرژی و مقدار حرکت الکترونهایی که از رادیوم خارج می‌شدند، آزمایشی طراحی کرد ک در آن آهنربایی ذرات را از مسیر منحرف می‌کرد و با اندازه گیری میزان انحراف توانست مقدار حرکت را بدست آورد.وی از یک شمارشگر تخلیه الکتریکی شبیه شمارشگر گایگر استفاده کرد. اهمیت کشف چادویک این بود که نتایج آزمایشهای او نشان می‌دادند قانون بقای انرژی دیگر رعایت نمی‌شود. برهمکنش مربوطه چنین بود:

A → B + electron

َAاتم رادیواکتیو پیش از واپاشی و B همان اتم بعد از واپاشی است.انرژی این الکترون می‌تواند از تقریبا صفر تا یک حداکثر معین باشد. انرژی کلی A ، منجمله انرژی جرم ساکن آن، باید با کل انرژی B برابر باشد. چنانکه دیده شد نسبت انرژی B به انرژی الکترون برخی اوقات بسیار بالا و گاهی پایین است و تقریباهیچ بستگی ندارد. پس در معادله موازنه ایجاد نمی‌شود. آیا ذره غیر قابل دیدی منتشر می‌شود؟ این آزمایش ها به دلیل جنگ جهانی اول متوقف شد، پس از جنگ فردی به نام چارلز الیس به گروه رادرفورد پیوست. او و ویلیام وستر روشی برای بدست آوردن انرژی ای که در گذار از Α به Β حاصل می‌شد، اندیشیدند. شگردشان این بود که بگذارند انرژی منتشر شده استوانه بزرگی از سرب را که کاملا عایق شده بود گرم کند. درجه حرارت سرب را با دستگاه حساس ترموکوپل که قادر است تغییرات کوچک دما را نشان دهد، اندازه بگیرند. نتیجه قطیت داشت. هیچ عامل گرم کننده دیگری بیرون نمی‌آمد. این انرژی گمشده اثری از خود باقی نمی گذاشت و توضیحی وجود نداشت. مساله انرژی گم شده در تابش اشعه بتا چنان شدت گرفت که در سال 1929 نیلز بور پیشنهاد کرد که شاید قانون اصل پایستگی در حوزه هسته بکار نیاید. توضیح انرژی گمشده باید در انتظار ولفگانگ پائولی باقی میماند. او نمی‌توانست عقیده بور مبنی بر فرو ریختن اصل پایستگی را بپذیرد و برای «گذر از این تنگنا» در سال 1930 وجود ذره جدیدی را پیشگویی کرد که از این برهمکنش بیرون می‌آید و از خود در کالریمتر الیس نه مسیری و نه حرارتی باقی میگذارد. این ذره بایستی بدون بار و برخوردار از قدرت نفوذ بالا باشد. بدینسان پائولی ذره‌ای را که انریکو فرمی بعدها «نوترینو» نام گذاشت پیشگویی کرد. به این ترتیب واکنش واپاشی بتا چنانکه در سال 1933 فرمی ان را به چاپ رسانید چنین است:

Α → Β + electron + Neutrino

25 سال باید می گذشت تا نوترینو مستقیما ردیابی شود، اما خیلی پیش از آن ایده وجود نوترینو به طورکلی به سبب استفاده از قانون بقای انرژی، غیر مستقیم پذیرفته شده بود.
---------------------------------------------------
1+1994 نوشته شده:اما مگر کائون و میون و پیون ها جزو مزون ها نیستن؟
کائون و پیون جزو مزونها هستند ولی میون جزو لپتونها است.( فکر کنم در فیزیک ذرات بنیادی, تمام این ذرات را برحسب اسپینشان طبقه بندی می کنند.)
زیرا پیون و کائون اسپینشان صفر است.
1+1994 نوشته شده:اسم این ذرات چیست؟
بهتره بگم(راجع به قسمت قرمز رنگ)میون ها چگونه تولید می شوند؟
-ذرات بنیادی اولیه : فرمیون, کوارک, لپتون, بوزون
حالا این ذرات بر حسب اسپینشان در گروهای مختلف قرار می گیرند. مثلا فرمیونها ذراتی هستند که اسپینشان کسری است و...

-میون یک ذره ی بنیادی است. و همانطور که می دانیم ذرات بنیادی دیده نمی‌شوند و از همان ابتدا تا هم اکنون (اشکال کنونیشان ) تکامل یافته اند.!!
1+1994 نوشته شده:یعنی گلئون ها بین 4 یا مثلا 6 کوارک مبادله می شوند؟
-بله, فکر کنم باید اینطور باشد. زیرا کوارک که به صورت تنها معنا ندارد. " مثلا اگر یک ذره را در نظر بگیریم که از n کوارک تشکیل شده باشد این گلئونها بین انها مبادله می شوند تا کوارکها را در کنار هم نگه دارند" پس جمله ای که در پست اول امده اشتباه نیست. زیرا این جمله هم در حال بیان همین مثال است.

( کوارکها در داخل هادرونها گلئون رد و بدل می کنند. بهمین دلیل فیزیکدانان در مورد میدان رنگ - نیرو صحبت می کنند که گلئونها، کوارکها را بطرف یکدیگر می رانند.)
Galileo Galilei

نمایه کاربر
1+1994

پست توسط 1+1994 »

سلام
سپاسگذارم.
کاملا متوجه شدم.
فقط یک سوال:
یعنی هنگام واپاشی بتا علاوه بر الکترون ذره ی دیگری به نام نوترینو تشکیل می شود؟
Gh-Galaxy نوشته شده: کائون و پیون جزو مزونها هستند ولی میون جزو لپتونها است.( فکر کنم در فیزیک ذرات بنیادی, تمام این ذرات را برحسب اسپینشان طبقه بندی می کنند.)
زیرا پیون و کائون اسپینشان صفر است.
مزون ها از لحاظ خواص فیزیکی به دسته های مختلف تقسیم می شود:
مومزون (M-Meson)
پی مزون (P-Meson)
کامزون (K-Meson)
منبع : دانشنامه
پس چرا اسپین نوترینو الکترون نوترینو میون و نوترینو تاو 5/0 است و اسپین الکترون تاو میون 2/1 است؟
Gh-Galaxy نوشته شده: -ذرات بنیادی اولیه : فرمیون, کوارک, لپتون, بوزون
حالا این ذرات بر حسب اسپینشان در گروهای مختلف قرار می گیرند. مثلا فرمیونها ذراتی هستند که اسپینشان کسری است و...

-میون یک ذره ی بنیادی است. و همانطور که می دانیم ذرات بنیادی دیده نمی‌شوند و از همان ابتدا تا هم اکنون (اشکال کنونیشان ) تکامل یافته اند.!!
فقط بر حسب اسپین؟؟؟
Gh-Galaxy نوشته شده: -بله, فکر کنم باید اینطور باشد. زیرا کوارک که به صورت تنها معنا ندارد. " مثلا اگر یک ذره را در نظر بگیریم که از n کوارک تشکیل شده باشد این گلئونها بین انها مبادله می شوند تا کوارکها را در کنار هم نگه دارند" پس جمله ای که در پست اول امده اشتباه نیست. زیرا این جمله هم در حال بیان همین مثال است.

( کوارکها در داخل هادرونها گلئون رد و بدل می کنند. بهمین دلیل فیزیکدانان در مورد میدان رنگ - نیرو صحبت می کنند که گلئونها، کوارکها را بطرف یکدیگر می رانند.)
منظورتان این است که هم کوارک ها گلئون ها را به طرف یکدیگر می رانند و هم گلئون ها کوارک ها را؟
بهترین دوست شما(خدا).
آیه 152 سوره بقره

ارسال پست