چرا اجسام چگال تر از آب پايين ميرن؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
محمد مهدي غلامي

محل اقامت: مشهد

سپاس: 14

تماس:

چرا اجسام چگال تر از آب پايين ميرن؟

پست توسط محمد مهدي غلامي »

چرا اجسامي كه از آب چگال ترند در آب پايين ميرن ؟
به نظر خودم بلا بودن اين اجسام يك نوع ناپايداريه و طبيعت ترجيح ميده حجم آب پاييني از يك جسم با جرم بيشتر پر بشه.
اگه دوستان ديگه چيزي به ذهنشون ميرسه لطفا بگن!!!
ممنون smile039
جنگ نرم ... ؟!!!

نمایه کاربر
termeh

سپاس: 3

Re: چرا اجسام چگال تر از آب پايين ميرن؟

پست توسط termeh »

چون چگالی با جرم رابطه مستقیم داره در نتیجه اگر جسمی چگالیش از اب بیشتر باشه سنگینتر (نسبت جرم به حجمش از نسبت جرم به حجم آب بیشتر ) و زیر آب میره اگر کمتر باشه رووی آب میمونه اگر هم اندازه باشه در آب غوطه ور میشود smile026 smile027
نسل من و تو نسلی بود که یواشکی بوسید ، نوشید ، خندید ، حرف زد ، فکر کرد ، اعتراض کرد ، گریه کرد ، آرزو کرد ، دعا کرد ، درد و دل کرد ، انتخاب کرد ، عاشق شد

به سلامتی " یــواشــکــی " که اگه نبود ، نسل من و تو منقرض میشد

نمایه کاربر
محمد مهدي غلامي

تماس:

علت اينكه اجسام سنگينتر در آب فرو ميرن چيه دوست عزيز؟
جنگ نرم ... ؟!!!

نمایه کاربر
termeh

پست توسط termeh »

آیا تابحال فکر کرده ای که یک کشتی بزرگ چگونه می تواند بدون غرق ‏شدن در روی آب حرکت کند؟

آیا می دانی چرا یک کنده درخت در سطح آب به حالت معلق می ماند و ‏هرچه آن را به پایین فشار دهیم و رها کنیم، بلا فاصله به بالای سطح آب ‏می گردد؟

چرا اگر یک سنگ در آب بندازیم، بلافاصله در آب فرو می رود و هر چه ‏تلاش کنیم نمی‌توانیم آن را در سطح آب نگاه داریم؟

دلیل این پدیده‌های و هزاران پدیده دیگر مانند آنها را که در زندگی ‏د مشاهده می‌کنیم، نیروی ارشمیدس یا نیروی شناور شدن است.‏

تعریف شناور شدن:

هرگاه جسمی را در داخل شاره‌ای غوطه ور کنیم، نیرویی برابر با وزن ‏شاره جابجا می شود. توسط آن ، بر آن وارد می گردد، که این نیرو را ‏نیروی ارشمیدس و یا نیروی شناوری می گویند. این بیان در واقع همان ‏اصل ارشمیدس است که از زمان یونان باستان شناخته شده است.‏

آزمایش ساده :‏

یک تکه سنگ انتخاب کن. و آن را از یک ترازو آویزان نموده و جرم آن را ‏یادداشت کن. حال آن را در داخل یک ظرف آب فرو ببر و دوباره جرم آن ‏را از روی ترازو بخوان. اختلاف میان دو جرم با جرم آب جابجا شده برابر ‏است. چون چگالی آب برابر هزار کیلو گرم بر متر مربع است، تعداد جرم بر حسب گرم ‏برابر است با حجم بر حسب سانتی متر مکعب ، که با حجم سنگ نیز ‏برابر است. با تقسیم جرم سنگ بر حجم آن چگالی سنگ بدست می ‏آید.‏

چرا یک قطعه آهن بر خلاف کنده درخت در آب فرو می رود؟

وقتی که یک کنده درخت در آب غوطه ور است، مقداری آب برابر با آب هم ‏حجم خودرا جابجا می کند. اما وزن آب از وزن کنده بیشتر است و لذا ‏نیروی شناوری از نیروی وزن بیشتر است. این قضیه فقط زمانی صادق ‏است که چگالی کنده از چگالی آب کمتر باشد. عموما اگر چگالی شاره از ‏چگالی جسم بیشتر باشد، جسم در شاره شناور می شود. بنابراین ‏دلیل اینکه یک قطعه آهن یا سنگ بلافاصله در داخل آب فرو میرود، این ‏است که چگالی این اجسام از چگالی آب بیشتر است.‏

علت غرق شدن یک کشتی بزرگ در دریا :‏

اگر در روی جدول‌هایی که در کتاب‌های مختلف وجود دارد، چگالی فولاد را ‏پیدا کنی می بینی که چگالی فولاد هفت برابر چگالی آب ‏است، ولی با وجود این کشتی در آب فرود نمی‌رود. و در سطح آن باقی ‏می ماند. این بدان دلیل است که کشتی عمدتا از هوا تشکیل شده ‏است تا آب. بنابر این ، اگر حجم هوای داخل کشتی را نیز به حساب آوریم، ‏چگالی متوسط کشتی خیلی کمتر از چگالی آب می گردد. بنابراین با ‏ملاحظه هوای داخل کشتی ، چگالی متوسط کشتی از چگالی متوسط ‏آب کمتر خواهد بود.‏
نسل من و تو نسلی بود که یواشکی بوسید ، نوشید ، خندید ، حرف زد ، فکر کرد ، اعتراض کرد ، گریه کرد ، آرزو کرد ، دعا کرد ، درد و دل کرد ، انتخاب کرد ، عاشق شد

به سلامتی " یــواشــکــی " که اگه نبود ، نسل من و تو منقرض میشد

نمایه کاربر
مونارك

محل اقامت: اصفهان - نجف آباد

تماس:

پست توسط مونارك »

سلام
رابطه ای که چگالی را از آن بدست می آوریم:p=m/v
خوب در این حالت نسب جرم به حجم آب همیشه 1 می شود.
و از لحاظ ریاضی هر چه صورت کسر بزرگتر از مخرج باشد.کسر بزرگتر است و برعکس
در این فرمول هم هر چه قدر جرم کمتر باشد ولی حجم آن بیشتر باشد جواب بدست آمده کو چکتر از 1 یا همان چگالی آب است.که باعث می شود جسم روی آب شناور باشد و برعکس؛اگر جواب بدست آمده بزرگتر از 1 باشد جسم به زیر آب فرو می رود.
یا علی
وسعت جهان هر کس به اندازه ی فکر اوست.

http://abarnoakhtaran.blogfa.com
http://gold-galexy.blogfa.com

نمایه کاربر
محمد مهدي غلامي

تماس:

با سلام ......
ببخشيد كه دير شد.
بله .من متوجه اين مسايل هستم. مثلا در مورد كشتي چگالي كشتي در كل از آب كمتره.
ولي سوال اينه كه چرا اوني كه چگاليش كمتره مياد بالا .
فرمول ها رو هم ميدونم.از نظر مفهومي ميگم. smile039
با تشكر.....
جنگ نرم ... ؟!!!

نمایه کاربر
odyssey

محل اقامت: no difference

پست توسط odyssey »

بر اساس نیروی ارشمیدس آب نیرویی به اندازه ی وزن آب هم حجم آن جسم رو به بالا وارد می کنه. آن جسم هم برابر با وزن خودش(که به چگالی و حجمش بستگی داره) نیرو رو به پایین وارد می کنه. هر کدوم از این نیرو ها که قوی تر بودند، پیروز می شود.
مثلا چوب و آب:
چون چگالی چوب از چگالی آب کمتره، وزن چوب از وزن آب هم حجمش هم کمتره. پس نیروی رو به بالای آب پیروز میشه و چوب شناور می مونه.
امیدوارم تونسته باشم کمکی کنم! smile039
http://www.odyssey.mihanblog.com
http://www.youtube.com/watch?v=M1iqFe2nNnk
پیشنهاد می کنم فیلم رو ببینید!
تصویر

نمایه کاربر
محمد مهدي غلامي

تماس:

با سلام.......
بله درسته.حالا چرا آب به جسم نيرويي برابر وزن آب وارد ميكنه؟البته خودم فكر ميكنم بخاطر اينه كه اگر اون جسم نبود و آب بود همون مقدار نيرو وارد ميشد و اين حالت تعادل است.
جنگ نرم ... ؟!!!

نمایه کاربر
kambiz2000

پست توسط kambiz2000 »

یک سوال:
در نظر بگیرید در یک استوانه بلند، 90 درصد از آب تشکیل شده است و 10 درصد باقی مانده از روغن میباشد که روی آب قرار گرفته است. حال ماده یا مایعی که چگالیش از آب کمتر و از روغن بیشتر است، را ته استوانه رها میکنیم. چه وضعیتی پس از بالا آمدن برای اون ماده رخ میدهد.
1- آیا روی روغن قرار میگیرد؟ بخاطر شتابی که نیروی ارشمیدوس آب بر جسم وارد میکند، جسم از ضخامت کم روغن عبور میکند و به سطح روغن میرسد(البته بعد ممکن است یواش یواش در روغن غرق شود)
2- بین روغن و آب قرار میگیرد؟ با توجه به مطالب گفته شده در بالا توسط شما بین آب و روغن قرار میگیرد.
3- اصلا بالا نمی آید؟ بخاطر اینکه اگر مجموع چگالی آب و روغن را در نظر بگیریم، احتمال دارد مقدارش بیشتر از مقدار چگالی ماده مورد نظر باشد.
بقول ناپلئون: غیرممکن، غیرممکن است.

نمایه کاربر
محمد مهدي غلامي

تماس:

با سلام.......
ولي سوال من درمورد علت وجود نيروي رشميدوسي هست.
اون جسم كه در بالا اومده هم بين آب و روغن ميمونه.
با تشكر......
جنگ نرم ... ؟!!!

نمایه کاربر
kambiz2000

پست توسط kambiz2000 »

محمد مهدي غلامي نوشته شده: اون جسم كه در بالا اومده هم بين آب و روغن ميمونه.
چرا از نظر شما موارد یک و سه غلط است لطفا توضیح علمی بدهید؟

نمایه کاربر
tohid_science

محل اقامت: دنیا

تماس:

پست توسط tohid_science »

kambiz2000 نوشته شده:یک سوال:
در نظر بگیرید در یک استوانه بلند، 90 درصد از آب تشکیل شده است و 10 درصد باقی مانده از روغن میباشد که روی آب قرار گرفته است. حال ماده یا مایعی که چگالیش از آب کمتر و از روغن بیشتر است، را ته استوانه رها میکنیم. چه وضعیتی پس از بالا آمدن برای اون ماده رخ میدهد.
1- آیا روی روغن قرار میگیرد؟ بخاطر شتابی که نیروی ارشمیدوس آب بر جسم وارد میکند، جسم از ضخامت کم روغن عبور میکند و به سطح روغن میرسد(البته بعد ممکن است یواش یواش در روغن غرق شود)
2- بین روغن و آب قرار میگیرد؟ با توجه به مطالب گفته شده در بالا توسط شما بین آب و روغن قرار میگیرد.
3- اصلا بالا نمی آید؟ بخاطر اینکه اگر مجموع چگالی آب و روغن را در نظر بگیریم، احتمال دارد مقدارش بیشتر از مقدار چگالی ماده مورد نظر باشد.
به نظر من بین آب و روغن باقی میماند و همین کار باعث میشود که بفهمیم که مایعات هم شکل دارند و شکل آن کروی است و فقط نیروی ثقل نمیگذارد که در حالت عادی هم چنین باشد .
این جهان کوه است و فعل ما ندا باز گردد این ندا ها را صدا

نمایه کاربر
محمد مهدي غلامي

تماس:

با سلام.......
دليل اينه كه اون جسم از آب سبك تره پس بالا مياد اما از روغن سنگين تره پس زير اون وايميسته.
اما كسي نگفت علت وجود نيروي ارشميدسي چيه؟
با تشكر........
جنگ نرم ... ؟!!!

نمایه کاربر
kambiz2000

پست توسط kambiz2000 »

بنظر من نیروی ارشمیدس یک عکس العمل برای نیروی وزن جسم است (قانون سوم نیوتن) ولیکن این نیروبرابر با نیروی وزن جسم نیست بلکه برابر با حجم آب جابجا شده میباشد. پس همواره بر اجسام ومایعات بر روی آب این نیرو اعمال میگردد.

arefina

پست توسط arefina »

دوست عزیز بین هر دو جسم با وزن m1 و m2 و فاصله r نیروی جاذبه وجود داره که به صورت (m1*m2*g/r2) پس هرچی چگالی جسم بیشتر باشه بین اون و زمین جاذبه ی بیشتری ایجاد میشه. حالا وقتی جاذبه ی ایجاد شده بین سنگ و زمین بیشتره (نسبت به آب و زمین) پس سنگ از آب میگذره تا به زمین برسه

ارسال پست