پرسش و پاسخ های مقدماتی ژنتیک

مدیران انجمن: parse, javad123javad

phiziclover

سپاس: 34

Re: پرسش و پاسخ های مقدماتی ژنتیک

پست توسط phiziclover »

من برای همونی که مطلب می خواست فرستادم
من نمی دانم که جهان مرا چه می داند؟ اما من خود را مانند کودکی می بینم که در کنار ساحل سرگرم بازی است و گاه و بیگاه با یافتن سنگ ریزه ها و یا گوش ماهیهای زیباتر و صافتر از حد معمول، خوشحال می شود؛ حال آنکه اقیانوس بزرگ حقیقت همچنان کشف نشده پیش رویم گسترده است.((آیزاک نیوتن))

نمایه کاربر
هیپاتی

سپاس: 195

پست توسط هیپاتی »

uta نوشته شده:
علی... نوشته شده:اولین سوال: جنس ژن از چیست؟
اسید نوکلئیک، قند و سولفات. (فکر میکنم)
1.اونی که شما میگی نوکلئوتیده و نه ژن!
2. ما اصن تو زیرواحدها سولفات نداریم!!! هر نوکلئوتید از از فسفات و دئوکسی ریبوز(یکی از انواع پنتوز ها) و یکی از باز های آلی نیتروژن دار ساخته شده.
3.کلا سوال اشکال داره!هر ژن قسمتی از هر دی ان آ هستش یهنی مجموعه ای از نوکلئوتید ها که از روی رمز های اون پروتئین ها ساخته میشن.

علی... نوشته شده:کد های ژنتیک چی هستند؟ توضیح کامل
uta نوشته شده:تو دی ان ای ما 4 نوع باز آلی داریم (آدنین، تیمین، سیتوزین، گوانین) آدنین-تیمین و سیتوزین-گوانین همیشه در مقابل هم قرار میگیرن، در غیر این صورت موجب اختلال ژنتیکی میشه، ترتیب قرار گرفتن این باز ها در بدن اشخاص متفاوته و باعث ایجاد خصلت های ژنتیکی میشه، ترتیب قرار گرفتن این باز ها همون کدهای ژنتیکی هستن.
smile072
بله ترتیب قرار گرفتن این باز ها در خصوصیات ژنتیکی موثرند
اما
این نظریه که تفاوت جانداران ناشی از تفاوت در توالی ژنتیکیه تاحدودی کمرنگ شده در حال حاضر دانشمندان ژنتیک بر این باورند که دنباله های نوکلئیک اسیدهای روی دی ان آ که جزو هیچ ژنی نیستن و هیچ پروتئینی رو کد نمیکنن دلیل این تفاوت هاست. بیشترین تفاوت های جانداران هم دقیقا تو این قسمته.این دنباله ها بیشترین نقش رو روی کنترل خاموش و روشن شدن ژن ها دارن.وقتی این قسمت ها آسیب ببینن ژن ها در زمان لازم روشن نمیشن و رونویسی و ترجمه هم انجام نمیشه.ریشه ی خیلی از بیماری های ژنتیکی هم به خاطر اختلال در عملکرد این قسمته.
سیمرغ نوشته شده: جنس ژن: فکر کنم DNA و پروتئینی مثل هیستون. البته اگه ژن تنها بخشی از خود مولکول DNA باشه پروتئین نه.
اون حرفتون که قرمزش کردم درسته. هیستون مربوط به ساختار کرومزوم هستش نه دی ان آ.
hadimohammadi نوشته شده:این دی ان ای کی که میگید سه حلقه ای حاصل مشاهدات اولیه کریک و تامسونه
وگرنه همچین چیزی تو واقعیت وجود نداره
تامسون که فیزیکدانه! smile024
اون واتسونه. smile040
علی... نوشته شده: اول سلول بوجود امد یا دی ان ای؟
hadimohammadi نوشته شده: در مورد سوال دومت سلول به وجود میومده حتی قبل از ار ان ای و دی ان ای ولی اتفاقی که باعث پایداری و تداوم نسل سلول شده به وجود اومدن دی ان ا (ار ان ا )بوده
دانشمندا میگن اولین موجود روی زمین RNA بوده بعد کم کم سلول ها به وجود اومدن.توی این مرحله RNA ها کار DNA ها رو انجام میدادن(هم میتونست اطلاعات رو منتقل کنه، هم مثل یک پروتئین به عنوان یک آنزیم عمل کنه و هم خودشو رونویسی کنه smile024 ) بعد ها کم کم در طی تکامل وظیفه ی اولش رو به DNA داده.
علی... نوشته شده:عملیات کپی برداری RNA چجوری انجام میگیره توضیح واضح بدید
اگه بخوای توضیحش کامل باشه باید تمام ساختار های شیمیایی به طور کامل گفته بشه که خیــــــــــــــــــــلی طولانی میشه!
اما فک کنم این توضیح نسبتا مناسبی باشه(گرچه اصلا کامل نیست)
رونویسی در اصل به عملیات ساخته شدن mRNA از روی DNA میگن. این کار توسط آر ان آ پلی مراز انجام میشه.که سه نوعن:
RNA پلی مرازI :کارش رونویسی ژن های rRNA ست.
RNA پلی مرازII :کارش رونویسی پیشساز هایmRNA و بعضی ازRNA های کوچیکه.
RNA پلی مرازIII :کارش رونویسی ژن های tRNAو کاتالیز ازRNA های کوچیکه.
.
برای رونویسی اول RNA پلی‌مراز به راه انداز ژن(قسمتی از ژنه که نزدیک اولین نوکلئوتیدیه که رونویسی از اونجا شروع میشه و به ار ان آ پلی مراز میگه کپی برداری رو از کجا شروع کنه) متصل میشه. (promoter). و دو رشته ی دی ان آ رو از هم باز میکنه. بعد روی رشته ی دی ان آ حرکت میکنه و جلوی هرکدوم از دئوکسی ریبوز های نوکلئوتیدها، ریبو نوکلئوتید مکملشو میذاره و به هم وصلشون میکنه. البته توی این قسمت در برابر نوکلئوتید آدنین به جای تیمین، از یوراسیل استفاده میکنه. وقتی ار ان آ به جایگاه پایان رونویسی رسید از اون جدا میشه و mRNA برای ترجمه رونویسی های انجام شده آزاد میشه.
.
امیدوارم جواب سوالتون رو گرفته باشید. smile072

jhvh

سپاس: 284

پست توسط jhvh »

تامسون که فیزیکدانه!
اون واتسونه.
درسته ممنون حواسم این روزا خیلی پرته
دانشمندا میگن اولین موجود روی زمین RNA بوده بعد کم کم سلول ها به وجود اومدن.توی این مرحله RNA ها کار DNA ها رو انجام میدادن(هم میتونست اطلاعات رو منتقل کنه، هم مثل یک پروتئین به عنوان یک آنزیم عمل کنه و هم خودشو رونویسی کنه ) بعد ها کم کم در طی تکامل وظیفه ی اولش رو به DNA داده.
این جاست که فرق کسی که زیاد بلده و شما باید مشخص شه
دوست عزیز سلول قبل RNA بوده ولی قابلیت تقسیم و انتقال به نسل بعد نداشته در واقع شبه سلول بوده سلول کامل نبوده smile072

نمایه کاربر
علی...

نام: علی رضازاده

محل اقامت: شیراز

سپاس: 135

پست توسط علی... »

کاش یکی میومد برامون از اول الفبای ژنتیک برامون توضیح میداد ..خدا خیر بده به چنین مسلمونی
خداونددر آیه ۱۸ سوره زمر می فرماید

کسانی که سخنان را می‌شنوند و از نیکوترین سخن پیروی می‌کنند؛ آنان کسانی هستند که خدا هدایتشان کرده، و آنها خردمندانند.

jhvh

پست توسط jhvh »

علی... نوشته شده:کاش یکی میومد برامون از اول الفبای ژنتیک برامون توضیح میداد ..خدا خیر بده به چنین مسلمونی
مسلمون اونایی که گفتم پایه ای ترین حرفای ژنتیکه به هر کتابی مراجعه کنی کلیات ژنتیکو این جوری توضیح داده؟
حالا چی شده که گیر دادی به ژنتیک ؟

نمایه کاربر
علی...

پست توسط علی... »

چکار کنم دیگه... علاقه مند شدم بهش smile006 smile006

کسانی که سخنان را می‌شنوند و از نیکوترین سخن پیروی می‌کنند؛ آنان کسانی هستند که خدا هدایتشان کرده، و آنها خردمندانند.

نمایه کاربر
SAYE

سپاس: 125

پست توسط SAYE »

علی جان این روزا یکم سرم شولوغه وگرنه خوشحال میشدم واست کامل توضیح بدم
اگه میخوای بگو تا کتاب معرفی کنم!
following death and life without hesitation that,s love...

...

...

قوي ترين اهرم ها، اراده است
. اسمايلز

...

مهم نیســــت که از بیـــــــرون چه طــــور به نظــــــــر میام ! کسایــــــی که درونم رو می بینند ؛ برام کــــــافیند .... برای اونهـــــــــایی که از روی ظاهــــــرم قضاوت می کنند ، حرفی ندارم ! همون بیرون بمونند ، براشـــــون کافیــــــــه ... !!!

...

به کسانی که پشت سرتان حرف میزنند بی اعتنا باشید، آنها به همانجا تعلق دارند!
دقیقاً پشت سرتان!
smile038

نمایه کاربر
هیپاتی

پست توسط هیپاتی »

hadimohammadi نوشته شده:
دانشمندا میگن اولین موجود روی زمین RNA بوده بعد کم کم سلول ها به وجود اومدن.توی این مرحله RNA ها کار DNA ها رو انجام میدادن(هم میتونست اطلاعات رو منتقل کنه، هم مثل یک پروتئین به عنوان یک آنزیم عمل کنه و هم خودشو رونویسی کنه ) بعد ها کم کم در طی تکامل وظیفه ی اولش رو به DNA داده.
دوست عزیز سلول قبل RNA بوده ولی قابلیت تقسیم و انتقال به نسل بعد نداشته در واقع شبه سلول بوده سلول کامل نبوده smile072
قبل از هرچیزی دعا میکنم که دانشمندان ژنتیک هرچه زودتر به ساختار ژن خودشیفتگی و خودبزرگ بینی در هوپا دست پیدا کنن! smile057.
و اما در مورد صحبت بعدیتون:
1.اولین مولکول حیات در دنیا RNA بوده که بهش مولکول اجدادی هم میگن.خودش بوده و خودش!

2. خیلی تعجب کردم که دیدم در مورد شبه سلول ها اینو نوشتید! اتفاقا قوی ترین نظریات بیان میکنند که شبه سلول ها فقط یک چیز درون ساختار خود داشتند که آن هم RNA بوده!!
3.من نظریه جهان RNA رو قبول دارم.

jhvh

پست توسط jhvh »

proksima نوشته شده:
hadimohammadi نوشته شده:
قبل از هرچیزی دعا میکنم که دانشمندان ژنتیک هرچه زودتر به ساختار ژن خودشیفتگی و خودبزرگ بینی در هوپا دست پیدا کنن! smile057.
و اما در مورد صحبت بعدیتون:
1.اولین مولکول حیات در دنیا RNA بوده که بهش مولکول اجدادی هم میگن.خودش بوده و خودش!

2. خیلی تعجب کردم که دیدم در مورد شبه سلول ها اینو نوشتید! اتفاقا قوی ترین نظریات بیان میکنند که شبه سلول ها فقط یک چیز درون ساختار خود داشتند که آن هم RNA بوده!!
3.من نظریه جهان RNA رو قبول دارم.
ایشالا اون ژنم پیدا می کنم
در ضمن من نگفتم ار ان ای اولین مولکول و پلی مر زیستی نیست
بلکه حرف من اینه که قبل اون شبه سلول هایی وجود داشتن این شبح ها smile045 یه غشای سلولی و مقداری ماده معدنی توش بوده همین
زیاد مهم نیست

نمایه کاربر
هیپاتی

پست توسط هیپاتی »

hadimohammadi نوشته شده: ایشالا اون ژنم پیدا می کنم
فکر خوبیه!میتونی تو DNA خودت دنبالش بگردی!
hadimohammadi نوشته شده: در ضمن من نگفتم ار ان ای اولین مولکول و پلی مر زیستی نیست
مگه من گفتم تو گفتی نیست؟! smile057
hadimohammadi نوشته شده: بلکه حرف من اینه که قبل اون شبه سلول هایی وجود داشتن این شبح ها smile045 یه غشای سلولی و مقداری ماده معدنی توش بوده همین
زیاد مهم نیست
اگر منظورت پروتوبیونت هاست که باید بگم توش مواد آلی بوده نه معدنی! که تازه اونا هم RNA داشتن.
اگر هم منظورت همون مواد معدنیه که باید بگم این فرضیه متابولیسم غیر ارثی یه فرضیه قدیمیه که الآن قبولش ندارن.(فک کنم کتابای قدیمی میخونی!)

نمایه کاربر
علی...

پست توسط علی... »

از این بحث ها خوشم میاد....منظور از کد زنتیکی مثلا 110001 چیه؟

وهم

سپاس: 3

پست توسط وهم »

منظور از کد زنتیکی مثلا 110001 چیه؟

هر آمینواسید حداقل یک کدون داره که این کدون خاص همون آمینو اسیده .این کدونها رو با بازهای آلیشون نام گذاری کردن و این به خاطر اینه که تنها تفاوت بین کدونها نوع و ترتیب قرار گرفتن بازهای آلیه.مثلا کدون آمینو اسید متیونین AUG هست.و این نشون میده که این کدون از سه نوکلئوتید دارای بازهای آلی A وU و G تشکیل شده.روش نامگذاری اصلی همینه.
راهی نیست...

گرداگردم مغاک و سکوت مرگ

تو چنین می خواستی

و راه اراده ات را زدود...

اکنون تو را

ای آواره

چاره ای

سرد و صاف بنگر

تو گم شده ای

خطر را باور کن....

نمایه کاربر
علی...

پست توسط علی... »

وهم نوشته شده:
منظور از کد زنتیکی مثلا 110001 چیه؟

هر آمینواسید حداقل یک کدون داره که این کدون خاص همون آمینو اسیده .این کدونها رو با بازهای آلیشون نام گذاری کردن و این به خاطر اینه که تنها تفاوت بین کدونها نوع و ترتیب قرار گرفتن بازهای آلیه.مثلا کدون آمینو اسید متیونین AUG هست.و این نشون میده که این کدون از سه نوکلئوتید دارای بازهای آلی A وU و G تشکیل شده.روش نامگذاری اصلی همینه.
متشکر از جوابتون اما بالاخره من که متوجه نشدم منظور ار کد110001 چیست؟

ارسال پست