موجی و ذره ای بودن نور

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
E.e.e.e

موجی و ذره ای بودن نور

پست توسط E.e.e.e »

با سلام.آیا نور کاملا هم زمان هر دو رفتار موجی و ذره ای را دارد یا گاهی به صورت موج و گاهی ذره است؟

Paradoxy

سپاس: 1012

Re: موجی و ذره ای بودن نور

پست توسط Paradoxy »

بسته به نوع آزمایشی که روش انجام میدن، رفتارای مختلفی نشون میده. ولی همزمان موج و ذره هست.

نمایه کاربر
Erfan.A

سپاس: 10

پست توسط Erfan.A »

اصولا در تعامل با فرمیون ها مثل ذره و در تعامل با بوزون ها مثل موج رفتار میکند.

rozhina.sh

پست توسط rozhina.sh »

هر دو که هست چون توسط آزمایشهای متعدد دوگانگی ذره_موج تایید شده مثلا برای خاصیت موجی نور همین آزمایش یانگ و اثر دوپلر (جایی ننوشته ولی هست فکر کنم )و اثر کامپتون برای ذره بودن اثر فوتو الکتریک

rozhina.sh

پست توسط rozhina.sh »

من یه سوال دارم شاید اینجا محل پرسیدنش نباشه ولی نمیدونستم کجا باید پرسید
شاید یکم یعنی زیادی مسخره باشه اساس شکست نور اختلاف سرعت نور در 2 محیط متفاوته بطوری که ضریب شکست نسیت سرعت نور در خلا به یک محیط دیگه هستش خوب با توجه به اینکه اساس تشکیل رنگین کمان هم تجزیه فرکانسهای متفاوت نور با زوایای متفاوته و داریم v=lambda×f خوب مثلا نور قرمز از یک طرف فرکانسش کمه اما طول موجش زیاده و نور آبی فرکانسش زیاده و طول موج کمه در نتیجه سرعتش یکیه در هر حالت پس ضریب شکست شون یکسان هستش خوب با توجه به یکسانی سرعت رنگهای مختلف نور چرا با زوایای متفاوت میشکندد؟

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

رابطه c=lambda*f فقط‌ در خلا برقرار هستش و میزان شکست فرکانس های مختلف، متفاوت هستش. فیزیک اول دبیرستان فصل آخر اگر اشتباه نکنم درین مورد توضیح داده.

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

rozhina.sh نوشته شده:من یه سوال دارم شاید اینجا محل پرسیدنش نباشه ولی نمیدونستم کجا باید پرسید
شاید یکم یعنی زیادی مسخره باشه اساس شکست نور اختلاف سرعت نور در 2 محیط متفاوته بطوری که ضریب شکست نسیت سرعت نور در خلا به یک محیط دیگه هستش خوب با توجه به اینکه اساس تشکیل رنگین کمان هم تجزیه فرکانسهای متفاوت نور با زوایای متفاوته و داریم v=lambda×f خوب مثلا نور قرمز از یک طرف فرکانسش کمه اما طول موجش زیاده و نور آبی فرکانسش زیاده و طول موج کمه در نتیجه سرعتش یکیه در هر حالت پس ضریب شکست شون یکسان هستش خوب با توجه به یکسانی سرعت رنگهای مختلف نور چرا با زوایای متفاوت میشکندد؟

من فکر کنم توی محیط های مادی، بسامد تغییر نمی کنه ولی سرعت و طول موج تغییر می کنن. یعنی اگه یه پرتوی تکفامِ آبی وارد یه منشور بشه، بسامدش تغییر نمی کنه (یعنی رنگش آبی می مونه) ولی سرعت و طول موجش هر دو با یه ضریب کم می شن. smile020

rozhina.sh

پست توسط rozhina.sh »

من خودم فکر میکنم همین در خلا هستش چون در محیط مادی برخورد با ذرات هست و فرکانسهای بالتر برخوردشون با ذرات ماده بیشتره برای همینه در منشور نور ابی وقتی میشکنه بیشتر به خط عمود نزدیکه :)

نمایه کاربر
The Morrígan

سپاس: 182

پست توسط The Morrígan »

فرکانس موج الکترومغناطیس ثابت می مونه. موج از یه منبع با فرکانس مشخص تولید میشه، و فرکانس فقط به منبع بستگی داره.

نمایه کاربر
تارخ

نام: تارخ

سپاس: 14

پست توسط تارخ »

سلام

میشه لطفا بگید چطوری فرکانس نور به منبع بستگی داره یعنی به چه چیز منبع بستگی داره .؟ ممنون

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

سپاس: 787

تماس:

پست توسط You-See »

تارخ نوشته شده:سلام

میشه لطفا بگید چطوری فرکانس نور به منبع بستگی داره یعنی به چه چیز منبع بستگی داره .؟ ممنون

دمای منبع، تراز انرژی الکترون، ..
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

user8604

سپاس: 877

پست توسط user8604 »

تارخ نوشته شده:سلام

اگر اشتباه نکنم کمترین فرکانس تابش شده با دمای جسم رابطه خطی داره.
این رابطه هم واسه جسم سیاه هست که بهترین تابش کننده هست.

نمایه کاربر
تارخ

پست توسط تارخ »

سلام

ممنون از پاسخ های شما . من در جایی خوندم شدت تابش با دمای جسم رابطه داره. مثلا بهترین جسم سیاه که خود کیهان هست که در دمای 2.74 درجه کلوین دارای تابش هست. (تابش پیش زمینه کیهانی)

ایا این شدت همون میزان انرژی نورانی هست یا منظور فرکانس نوره. ؟ ممنون

نمایه کاربر
تارخ

پست توسط تارخ »

سلام
چنتا سوال دیگه هم داشتم ،که اگر امکان داره تو همین پست بزارم. ممنون میشوم.

وقتی نور وارد اب میشه ،کم کم اانرژی خودش را از دست میده و این انرژی صرف گرم کردن اب میشود. ایا این مطلب درسته؟

اگر اینطوری هست ،در اعماق دریا که میگن تاریکه ،یعنی تقریبا نور به اونجا نمیرسه ، منظورشون اینه که تمام انرژی نورانی صرف گرم کردن اب شده و دیگه از انرژی نورانی خبری نیست. ؟

و اینکه ایا عمق دریا که حالا تاریکه ،دمای اب در اونجا بواسطه این تبدیل انرژی بالا میره ؟

ممنون از پاسخ های شما.

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

تارخ نوشته شده:ممنون از پاسخ های شما . من در جایی خوندم شدت تابش با دمای جسم رابطه داره.

سلام smile020
بله درسته. در اصل فرض بر اینه در هر دمایی بجز صفره کلوین از یه جسم مثل جسم سیاه تمام طیف ها از گاما تا رادیویی گسیل میشه ولی با شدت های متفاوت. مثلاً توی دما های پایین یا دماهای معمولی، شدت تابش برای امواج گاما و رادیویی (دو سره طیف) خیلی کمتر از مرکزه طیفه (مثلاً امواج مرئی). حالا هر چه قدر دمای جسم سیاه رو بالا ببریم، اون فرنکاسی از نور که شدتش از همه بیشتر بود، نه تنها می شه گفت که شدتش باز بر اثر افزایش دما بیشتر میشه بلکه یه فرکانسه بیشتری میاد جای اون فرکانسه ماکزیمم قبلی رو می گیره و به عنوان فرکانس با بیشترین شدت توی دمای جدید می شه در نظرش گرفت. یعنی فرکانس با ماکزیمم تابش، با افزایش دمای جسم به سمت آبی تر شدن یا گاماتر شدن پیش می ره:

تصویر

ولی حالا بین همین فرکانس با شدت ماکزیمم، طبق قانون جابجایی وین با دما ارتباط مستقیمی هست: (توی رابطه ی زیر به جای فرکانس از طول موج استفاده شده برای همین طول موج، ارتباط معکوس با دما داره)

تصویر

مقداره b (ثابت جابجایی وین) هم هست: 2.8977729x10^-3 K.m

تارخ نوشته شده:وقتی نور وارد اب میشه ،کم کم اانرژی خودش را از دست میده و این انرژی صرف گرم کردن اب میشود. ایا این مطلب درسته؟

بله smile020
تارخ نوشته شده:اگر اینطوری هست ،در اعماق دریا که میگن تاریکه ،یعنی تقریبا نور به اونجا نمیرسه ، منظورشون اینه که تمام انرژی نورانی صرف گرم کردن اب شده و دیگه از انرژی نورانی خبری نیست. ؟

و اینکه ایا عمق دریا که حالا تاریکه ،دمای اب در اونجا بواسطه این تبدیل انرژی بالا میره ؟

ببینید لایه های بالاییِ آب مثل عایق عمل می کنه و تمام نور رو جذب می کنه و دیگه چیزی به لایه های پایینی نمی رسه که حالا بخواد جذب بشه یا نشه smile020 لایه های بالایی آب معمولاً به خاطر درجه ی شوری بیشتر، گرما رو بهتر تو خودش نگه میداره و لایه های پایینی آب به علت شوری کمتر، سرد تره. ولی این قضیه ظاهراً برای لایه های آب توی دو قطب زمین برعکسه یا دمای آب تقریباً تفاوتی نمی کنه. دمای آب توی اعماق، معمولاً بین صفر تا سه درجه بالای صفر متغییره.

ارسال پست