سوال در مورد میدان مغناطیس

مدیران انجمن: parse, javad123javad

Alirezaa

نام: علیرضا اکرمی

سپاس: 4

سوال در مورد میدان مغناطیس

پست توسط Alirezaa »

سلام خدمت دوستان فیزیک دوست ..
من برای شروع یک پروژه یا ایده به جواب این سوالات نیاز دارم .
میخواستم بدونم که میدان مغناطیس در اطراف یک اهن ربا یا بین دو آهن ربا تمام نقاط اون ناحیه رو پوشش میده یا اینکه مطابق همون طرح های شماتیک که معمولا میکشن میدان فقط به صورت چند خط هست و بین آنها میدان تاثیری ندارد ؟؟
2. کاری میتونیم بکنیم که میدان بین دو آهن ربا به صورت خطوط مستقیم در بیاد و حالت منحنی نداشته باشه ؟؟
3.ایا اجسام غیر مغناطیس روی میدان تاثیر دارند ؟؟ایا خطوط مغناطیس از اونا رد میشن یا اون اجسام رو دور میزنن ؟؟و اگر عبور میکنن ایا بسته به جنس اون جسم تضعیف میشه ؟؟
مثلا یه لایه پلاستیک در مقایسه با یه لایه چوب در مسیر خطوط میدان مغناطیس قرار بگیره چه تغییری در شکل میدان و قدرت مغناطیس در پشت اون اجسام بوجود میاد ؟؟
.....
ببخشید نمیدونم تونستم به خوبی منظورمو بیان کنم یا نه ؟

نمایه کاربر
آرژنا

نام: نسرین آذری

سپاس: 153

Re: سوال در مورد میدان مغناطیس

پست توسط آرژنا »

سلام.

1- میدان مغناطیسی پیوسته است و تمام اون ناحیه رو پوشش میده
2- خطوط منحنی در مرز ها بوجود میان. درواقع اگه آهنرباهاتون بزرگ باشن در ناحیه ای میتونید بگید تقریبا میدان یکنواخت است.
3- مثلا یک سیم حامل جریان روی میدان مغناطیسی اثر داره. و کلا هر جسم باردار شتابداری روی میدان مغناطیسی اثر داره. میدان مغناطیسی هم از اجسام غیر مغناطیسی عبور میکند.
در مورد جنس اجسام و میزان عبور خطوط میدان از اون ها اطلاعات دقیقی ندارم.
فرقی نمی کند گودال کوچک آبی باشی یا دریایی بیکران
زلال که باشی
آسمان در توست!

Alirezaa

پست توسط Alirezaa »

سلام . واقعا ممنونم به خاطر پاسخگوییتون ..
این که خطوط میدان به طور مستقیم در یک ناحیه بوجود بیان ..خیلی خوبه .. یعنی به درد ما میخوره ...
اما در مورد اون اجسام که در این میدان قرار میگیرند ..
تصور خود بنده این هست که این اجسام یا میدان رو منحرف میکنن ... یعنی باعث میشن که خطوط میدان اون جسم رو دور بزنن یا اینکه میدان رو از خود عبور میدن اما بنا به جنس و ضخماتشون میدان رو تضعیف میکنن ..
مثلا وفقتی یک اهن ربا رو زیر دست قرار میدیم و یک اهن ربا و یا حتی جسم اهن رو روی کف دست قرار میدیم از اهن ربای زیر دست تاثیر میپذیره ...
حالا من این رو میخوام بدونم که میشه این میزان تضعیف میدان رو اندازه گرفت ؟
مثلا یک اشکار ساز میدان مغناطیس داشته باشیم که میزان ضعیف شدن مغناطیس بر اثر اجسام متفاوت رو اندازه گیری کنه ؟؟
من سرچ کردم ... سنسور میدان مغناطیس وجود داره اما اونها صرفا فقط انرژی یه نقطه رو اندازه گیری میکنن در حالی که ما برای کارمون یک صفحه نیاز داریم که بعنوان سنسور عمل کنه ... یعنی میزان انرژی مغناطیس مجموعه ای از نقاط رو اندازه گیری کنه ... چنین امکانی وجود داره ؟؟؟
.............
ببخشید فن بیانم خوب نیست ....
اگر نیاز هست میتونم منظورم رو به صورت شکل و شماتیک در بیارم و اینجا بذارم

نمایه کاربر
The Morrígan

سپاس: 182

پست توسط The Morrígan »

سلام؛

درباره ی تضعیف میدان مغناطیسی، خاصیت دیامغناتیس (Diamagnetism) رو سرچ کن. خودم چیز زیادی نمی دونم، ولی ظاهرن یه خاصیتی که در همه ی مواد وجود داره (حتی در مواد پارامغناتیس و فرومغناتیس، هر چند تو این دو دسته این خاصیت انقدر کمه که چشم پوشیدنیه.). به موادی که این خاصیت توشون بارزه میگن دیامغناتیس (Diamagnets). درباره ی بدن انسان، احتمال میدم در کل بشه بهش گفت دیامغناتیس (هر چند یک ماده نیست!)، چون درصد زیادی از بدن ما رو آب تشکیل میده و آب دیامغناتیسه.

Alirezaa

پست توسط Alirezaa »

سلام
ممنونم .
پس بدن انسان میشه دیا مغناطیس ؟؟ یا کلا هر جسمی که جذب میدان مغناطیس نمیشه رو میگن دیا مغناطیس ؟؟
الان یه سرچ کردم ... چیز زیادی در این مورد دستگیرم نشد ..
هر چند که شاید در این موردی که ما نیاز داریم زیاد هم مهم نباشه ...
ببینید من الان با پینت !! ( بببخشید امکانات ما در همین حده ) یه تصویر اماده کردم ...
که الان توی پست بعدی با توصیحاتش میذارم ....

Alirezaa

پست توسط Alirezaa »

ببینید در تصویر زیر ...
a , b دو تا اهن ربا هستند که خطوط میدان در بین اونها بوجود اومده ...
c هم یه جسم چوبی فرض کنید
d رو هم یک شی پلاستکی ...
حال خطوط میدان از این دو جیسم گذشته اند ( سوال اولم این هست که اصلا این اتفاق رخ میده یا نه ؟؟ یا خطوط میدان این اجسام رو دور میزنن یا اینکه اصلا اون خطوطی که به این دو جسم برخورد کرده اند همونجا متوقف میشن و از بین میرن )
خب حالا به فرض اینکه خطوط از دو شی گذشته اند ...
و به یک صفحه ی محاسبه کننده ی میدان مغناطیس برخورد کردند ( یادم رفت صفحه رو نام گذاری کنم )
سوال دوم اینه که همچین سنسور صفحه ای وجود داره یا نه .. میشه از جایی خریداری کرد یا نه
بر فرض که همچین صفحه ای وجود داره .... خطوط میدان هم از اشیا با دو جنس مخاالف گذشته اند و این خطوط صفحه را در نقاظ 1 تا 8 جدا کرده اند ....
پس این صفحه ی اندازه گیری گننده ی میدان باید مثلا مقدار 100 رو برای نقاط 1 و 4 و 8 نشان دهند ( چون هیچ مانعی سر راه این خطوط نبوده )
و مثلا مقدار 60 رو برای نقاط 2 و 3 نشان دهند ( چون خطوط مربوط به این نقاط از چوب گذشته اند )
و مثلا عدد 40 رو برای 5 و 6 و 7 ( مربوط به شی پلاستیکی ) نشان دهند ...
آیا در کل چنین طرحی عملا قابل اجرا هست ؟؟؟
ممنون
تصویر

نمایه کاربر
The Morrígan

پست توسط The Morrígan »

ببخشید من پست قبلیمو تصحیح می کنم: من این صفحه (Diamagnetism) تو ویکی پدیا رو خوندم؛ میگه مواد دیامغناطیس یه میدان مغناطیسی القایی خلاف جهت میدان مغناطیسی خارجی ایجاد می کنن، بنابراین میدان مغناطیسی کل در هر نقطه کمتر از میدان مغناطیسی اعمال شده از خارجه. خاصیت دیامغناطیسی یک اثر کوانتوم-مکانیکیه که در همه ی مواد اتفاق میفته. بعدش اگه اشتباه نکنم میگه اگه تنها این اثر در خاصیت مغناطیسی ماده وجود داشته باشه، احتمالاً منظورش اینه که خاصیت پارامغناطیس مثلاً نداشته باشه، به اون ماده میگم دیامگنت (diamagnet)، مثل ابررساناها.
درباره ی این که میدان از درون ماده عبور می کنه یه نه، فکر می کنم عبور می کنه؛ البته اصلاً مطمئن نیستم. ولی تو همین پیج، درباره ی ابر رسانا ظاهرن میگه میدان از درونش عبور نمی کنه. این شکلو ببین:

800px-EXPULSION.png

درباره ی سنسوری که میگی شوربختانه اطلاعی ندارم. ببخشید بیشتر از این نتونستم کمک کنم.
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.

Alirezaa

پست توسط Alirezaa »

ممنونم اتفاقا توضیحاتتون خیلی هم کمک کننده بود .. چیزای زیادی دستگیرم شد ...
پس در واقع از نظر شما کل موادی که خاصیت مغناطیس نداشته باشند همون دیامگنت هستند ؟؟ مثل استخوان چوب و ...؟
( ببخشید زیاد سوال میپرسم .. چون توی الکتریسیته و مغناطیس زیاد سر رشته ندارم ... شاید هم خنگم و دیر میگیرم:((!

نمایه کاربر
The Morrígan

پست توسط The Morrígan »

Alirezaa نوشته شده:ممنونم اتفاقا توضیحاتتون خیلی هم کمک کننده بود .. چیزای زیادی دستگیرم شد ...
پس در واقع از نظر شما کل موادی که خاصیت مغناطیس نداشته باشند همون دیامگنت هستند ؟؟ مثل استخوان چوب و ...؟
( ببخشید زیاد سوال میپرسم .. چون توی الکتریسیته و مغناطیس زیاد سر رشته ندارم ... شاید هم خنگم و دیر میگیرم:((!

خواهش میکنم، این چه حرفیه؛ پرسیدن عیب نیست : ) من باید پوزش بخوام که نمی تونم زیاد کمکت کنم.

ببین من یکم بیشتر سرچ کردم، اینا رو فهمیدم: پارامغناطیس و دیامغناطیس دو جور خاصیتن که تو همه ی مواد وجود داره؛ خاصیت پارامغناطیس باعث میشه وقتی ماده در میدان مغناطیسی خارجی قرار میگیره، یه میدان مغناطیسی القا شده در جهت میدان مغناطیسی خارجی ایجاد کنه. خاصیت دیامغناطیس برعکس اینه؛ یعنی وقتی ماده در میدان مغناطیسی خارجی قرار میگیره، یه میدان مغناطیسی القا شده در خلاف جهت میدان مغناطیسی خارجی ایجاد می کنه. هر دوی این خاصیت ها تو همه ی مواد هست، حالا اگه خاصیت پارامغناطیس بیشتر باشه به اون ماده میگن پارامغناطیس، اگه هم خاصیت دیامغناطیس بیشتر باشه به اون ماده میگن دیامغناطیس.
این صفحه رو ببین، نوع مغناطیسی (magnetic type) ِ عناصر جدول تناوبی رو مشخص کرده:

Magnetic Type of the elements

این صفحه رو هم ببین؛ تو یه بخشش آزمایش شناور کردن یه قورباغه رو نشون داده:

Diamagnetism

میگه یه غورباغه در یک میدان الکترومغناتیسی استاتیکی قوی گذاشته میشه و به عنوان یه دیامغناطیس ضعیف در میدان شناور میشه. ظاهراً مواد ارگانیک دیامغناطیس ضعیف هستن. دیامغناطیس بودنشون هم به خاطر اینه درصد زیادیشون از آب تشکیل شده و آب هم دیامغناطیسه.

چوب هم تا جایی که می دونم دیامغناطیسه.

نمایه کاربر
آرژنا

نام: نسرین آذری

سپاس: 153

پست توسط آرژنا »

Alirezaa نوشته شده:سلام . واقعا ممنونم به خاطر پاسخگوییتون ..
این که خطوط میدان به طور مستقیم در یک ناحیه بوجود بیان ..خیلی خوبه .. یعنی به درد ما میخوره ...
اما در مورد اون اجسام که در این میدان قرار میگیرند ..
تصور خود بنده این هست که این اجسام یا میدان رو منحرف میکنن ... یعنی باعث میشن که خطوط میدان اون جسم رو دور بزنن یا اینکه میدان رو از خود عبور میدن اما بنا به جنس و ضخماتشون میدان رو تضعیف میکنن ..
مثلا وفقتی یک اهن ربا رو زیر دست قرار میدیم و یک اهن ربا و یا حتی جسم اهن رو روی کف دست قرار میدیم از اهن ربای زیر دست تاثیر میپذیره ...
حالا من این رو میخوام بدونم که میشه این میزان تضعیف میدان رو اندازه گرفت ؟
مثلا یک اشکار ساز میدان مغناطیس داشته باشیم که میزان ضعیف شدن مغناطیس بر اثر اجسام متفاوت رو اندازه گیری کنه ؟؟
من سرچ کردم ... سنسور میدان مغناطیس وجود داره اما اونها صرفا فقط انرژی یه نقطه رو اندازه گیری میکنن در حالی که ما برای کارمون یک صفحه نیاز داریم که بعنوان سنسور عمل کنه ... یعنی میزان انرژی مغناطیس مجموعه ای از نقاط رو اندازه گیری کنه ... چنین امکانی وجود داره ؟؟؟
.............
ببخشید فن بیانم خوب نیست ....
اگر نیاز هست میتونم منظورم رو به صورت شکل و شماتیک در بیارم و اینجا بذارم

بستگی داره کارتون چقدر تخصصی باشه. البته از سوالاتون حدس میزنم که برای این کار خیلی به دقت بالا احتیاج ندارید.
به نظرم زیاد برای خودتون موضوعو پیچیده نکنید.
برای مثال از یه نیرو سنج و یه تیکه آهن میتونید واسه ی این کار استفاده کنید. دیگه این خلاقیت خودتونه که چطوری سوارش کنید که بهتر کار کنه.
فرقی نمی کند گودال کوچک آبی باشی یا دریایی بیکران
زلال که باشی
آسمان در توست!

arash47

سپاس: 40

پست توسط arash47 »

میشه روی یه قطعه پلاستیک 5 در 5 تعداد زیادی سنسور مغناطیس نصب کرد و یه سنسور واحد ساخت (متخصصین الکترونیک کمک کنند)
ولی به نطر من از یه اهنربا و قطبنما برای مطالعه میدان استفاده کن.
یا یه مونیتور لامپی مستعمل و اهنربا استفاده کن. کل صفحه مونیتور یه سنسور اماده و ارزان

Alirezaa

پست توسط Alirezaa »

junge PHYSIKERIN نوشته شده:
Alirezaa نوشته شده:ممنونم اتفاقا توضیحاتتون خیلی هم کمک کننده بود .. چیزای زیادی دستگیرم شد ...

خواهش میکنم، این چه حرفیه؛ پرسیدن عیب نیست : ) من باید پوزش بخوام که نمی تونم زیاد کمکت کنم.

ببین من یکم بیشتر سرچ کردم، اینا رو فهمیدم: پارامغناطیس و دیامغناطیس دو جور خاصیتن که تو همه ی مواد وجود داره؛ خاصیت پارامغناطیس باعث میشه وقتی ماده در میدان مغناطیسی خارجی قرار میگیره، یه میدان مغناطیسی القا شده در جهت میدان مغناطیسی خارجی ایجاد کنه. خاصیت دیامغناطیس برعکس اینه؛ یعنی وقتی ماده در میدان مغناطیسی خارجی قرار میگیره، یه میدان مغناطیسی القا شده در خلاف جهت میدان مغناطیسی خارجی ایجاد می کنه. هر دوی این خاصیت ها تو همه ی مواد هست، حالا اگه خاصیت پارامغناطیس بیشتر باشه به اون ماده میگن پارامغناطیس، اگه هم خاصیت دیامغناطیس بیشتر باشه به اون ماده میگن دیامغناطیس.
این صفحه رو ببین، نوع مغناطیسی (magnetic type) ِ عناصر جدول تناوبی رو مشخص کرده:

Magnetic Type of the elements

این صفحه رو هم ببین؛ تو یه بخشش آزمایش شناور کردن یه قورباغه رو نشون داده:

Diamagnetism

میگه یه غورباغه در یک میدان الکترومغناتیسی استاتیکی قوی گذاشته میشه و به عنوان یه دیامغناطیس ضعیف در میدان شناور میشه. ظاهراً مواد ارگانیک دیامغناطیس ضعیف هستن. دیامغناطیس بودنشون هم به خاطر اینه درصد زیادیشون از آب تشکیل شده و آب هم دیامغناطیسه.

چوب هم تا جایی که می دونم دیامغناطیسه.

سلام
واقعا ممنونم به خاطر توضیحاتتون ...
واقعا مفید بودند ...
مبحث اون قورباغه هم خیلی جالب و جذاب بود ...
...............
من تو پست های بعدی هدفم رو بیشتر توضیح میدم بازم ببینید چیز جدیدی به ذهنتون میرسه .. ممنونم smile072

Alirezaa

پست توسط Alirezaa »

آرژنا نوشته شده:بستگی داره کارتون چقدر تخصصی باشه. البته از سوالاتون حدس میزنم که برای این کار خیلی به دقت بالا احتیاج ندارید.
به نظرم زیاد برای خودتون موضوعو پیچیده نکنید.
برای مثال از یه نیرو سنج و یه تیکه آهن میتونید واسه ی این کار استفاده کنید. دیگه این خلاقیت خودتونه که چطوری سوارش کنید که بهتر کار کنه.

سلام
بله تقریبا به دقت بالایی احتیاج دارم ..
برای مثال توی این عکس ببینید ...
A : اون صفحه ی سنسور ما هست که من اینجا یه صفحه ای رو فرض گرفتم که روش پر از براده های ریز آهن هست
B: هم یه جسم نارسانا هست که بین آهن ربا و صفحه قرار گرفته ...
خب الان میدان های مغناطیس که از اهن ربا به صفحه میرسند از اون مانع نارسانا نمیتونن عبور کنند و به صفحه بخورند ...بعد اگر مثلا به صفحه چند ضربه بزنیم .. پس جای اون میدان هایی که به صفحه نرسیدند براده ها تحت تاثیر قرار نمیگیرند و جای اون شکل ستاره خالی میمونه ...
ایا چنین چیزی عملی هست ..
البته خب خودم حدس میزنم که به این واضحی در عمل انجام نخواهد شد و شاید یه جای خالی در صفحه بوجود بیاد اما خب یه شکل نامشخص هست که شباهت کمی به شکل اصلی داره .. حتی در این صورت هم بازم به کار ما میخوره ..
و اینکه من همچین سنسوری نیاز دارم که کل صفحه سنسور باشه smile072
تصویر

Alirezaa

پست توسط Alirezaa »

arash47 نوشته شده:میشه روی یه قطعه پلاستیک 5 در 5 تعداد زیادی سنسور مغناطیس نصب کرد و یه سنسور واحد ساخت (متخصصین الکترونیک کمک کنند)
ولی به نطر من از یه اهنربا و قطبنما برای مطالعه میدان استفاده کن.
یا یه مونیتور لامپی مستعمل و اهنربا استفاده کن. کل صفحه مونیتور یه سنسور اماده و ارزان

سلام
بسیار عالیه ...
در مورد اون مونیتور لامپی اگر بشه دیگه فوق العاده ست ...
میشه یه کم دقیق تر توضیح بدین ...
لامپ تصویر باید روشن باشه ؟؟؟ یا اینکه فقط یه تیکه از لامپ باشه و فعال نباشه بازم میتونه به صورت سنسور عمل کنه ؟؟
البته یادم هست قبلنا شیظنت میکردیم و اهن ربا به صفحه تلویزیون نزدیک میکردیم ... یه طیف رنگی بوجود می اومد ...
اگر همون جوری که من تصور میکنم باشه عالیه .. یه طیف چند رنگی که بر حسب میزان و شدت میدان در اون نقطه رنگ ها هم تغییر میکردند

arash47

سپاس: 40

پست توسط arash47 »

مونیتور باید روشن باشه.همون شیطنت که فرمودید را به صورت علمی انجام دهید.
چون ممکن هست لامپ تصویر مغناطیسی شود و لکه های رنگی رو تصویر باقی بمونه . از یه مونیتور یا تلویزیون مستعمل استفاده کن.

ارسال پست