انرژی پتانسیل الکتریکی

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
sxz199

سپاس: 3

انرژی پتانسیل الکتریکی

پست توسط sxz199 »

با سلام یه مشکلی هست که خیلی ذهنمو درگیر خودش کرده لطفاً نظراتتون را بیان کنید
http://uplod.ir/fm0z9xbpg72c/phys.pdf.htm

sxz199

Re: انرژی پتانسیل الکتریکی

پست توسط sxz199 »

یعنی کسی نیست جواب بده؟

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

سلام

سوال اول:
راه اولی که رفتی فکر کنم برای ولتاژها و بارهای ثابت درسته ولی برای بارهای متغییر با زمان یا مکان درست نیست. برای این جریان های متغییر روش دیفرانسیل گیری متفاوته و مثلاً از قانون زنجیره ای و یا مشتقات جزئی باید استفاده کنیم ولی روی هم رفته این نکته رو در نظر داشته باش که معادله ی درسته توان رو باید برای این جور مسایل به شکل زیر بنویسیم : (اینکه چرا؟ باید اول بگی چند سالته smile021 )

[tex]dU=VdQ {\Rightarrow} dU=V\frac{dQ}{dt} dt {\Rightarrow} P=V(dQ/dt)=VI[/tex]

سوال دوم:
فکر کنم راه حل درستش اینه (البته به همون نتیجه ی بالا می رسیم smile021 ):

[tex]dU/dQ=Q/C[/tex]

[tex](dU/dt)(dt/dQ)=Q/C[/tex]

طبق صورت سوال: [tex]Q={\alpha}V^{3}[/tex] و [tex]V={\beta}t[/tex] پس [tex]Q={\alpha}{\beta}^{3}t^{3}[/tex] ، از این آخری نتیجه می گیریم [tex](dt/dQ)=1/3{\alpha}{\beta}^{3}t^{2}[/tex] حالا با جاگذاری توی رابطه ی بالا داریم:

[tex](dU/dt)(dt/dQ)=Q/C=V[/tex]

پس:
[tex]P/3{\alpha}{\beta}^{3}t^{2}={\beta}t[/tex]

[tex]P=3{\alpha}{\beta}^{4}t^{3}[/tex]

شاید راه حلاّم ایراد داشته باشه، از دوستان دیگه هم کمک بگیر.
آخرین ویرایش توسط [email protected] چهارشنبه ۱۳۹۴/۵/۲۸ - ۰۱:۴۱, ویرایش شده کلا 12 بار

alireza varmeziari

نام: alireza varmeziari

سپاس: 13

پست توسط alireza varmeziari »

سلام.در صورت اشتباه ببخشید.در واقع در مورد سوال اول:
در رابطه 2 اول این که در صورتی مدار جریان مستقیم نباشد توان متوسط را میدهد اما مطلب اصلی آن که:u=v q
نسبت به زمان مشتق میگیریم اما توجه داشته باشیم این رابطه را دو جا داریم:
یکی در مدارها یکی هم وقتی باری از یک نقطه به نقطه ای دیگر میرود.در حالت دوم dq 0 است و دو رابطه یکی است.در ندار هم که p اصلا اهنگ تولید گرما و تبدیل انرژی را میدهد.این پاسخ من با سواد دبیرستانی بود باز هم در صورت خطا عذرخواهی میکنم.
دمی از عمر اگر باقیست
در آن آسوده باید زیست

نمایه کاربر
آرژنا

نام: نسرین آذری

سپاس: 153

پست توسط آرژنا »

سلام
در سوال اول اثبات شما درست است اما در نظر بگیرید وقتی میگویید f=qE یعنی میدان مغناطیسی را صفر گرفه اید در حالی که رابطه دوم در صورت کلی صحیح است(داشتن EوB)
در سوال دوم همانطوری که روشن است بار با توان سوم زمان در رابطه است.یعنی جریان در طی زمان ثابت نیست.یعنی بار ها شتاب دارند و این بدان معناست که Bداریم! پس نمیتوانید از رابطه اولتان بروید.
سوال سوم گزینه ب اشتباه تایپی نبوده ؟
فرقی نمی کند گودال کوچک آبی باشی یا دریایی بیکران
زلال که باشی
آسمان در توست!

نمایه کاربر
آرژنا

نام: نسرین آذری

سپاس: 153

پست توسط آرژنا »

alireza varmeziari نوشته شده:سلام.در صورت اشتباه ببخشید.در واقع در مورد سوال اول:
در رابطه 2 اول این که در صورتی مدار جریان مستقیم نباشد توان متوسط را میدهد اما مطلب اصلی آن که:u=v q
یکی در مدارها یکی هم وقتی باری از یک نقطه به نقطه ای دیگر میرود.در حالت دوم dq 0 است و دو رابطه یکی است.در ندار هم که p اصلا اهنگ تولید گرما و تبدیل انرژی را میدهد.این پاسخ من با سواد دبیرستانی بود باز هم در صورت خطا عذرخواهی میکنم.

رابطه های فوق برای اجزای مدار ها میتونیم بنویسیم. نکته اینجاست:
du/dt=p=vdq+qdv
حالا در نبود جریان (که Bصفر است) بار خالص موجود در هر جزء مدار در تمام لحظات ثابت است. پس تغییرات خالص بار یاdqصفر شده و :
p=qdv/dt.

و برای جریان متغیر با زمان بار خالص موجود در قطعه در هر لحظه عوض میشود و dq/dt مخالف صفر است.
و p=vdq/dt
فرقی نمی کند گودال کوچک آبی باشی یا دریایی بیکران
زلال که باشی
آسمان در توست!

sxz199

پست توسط sxz199 »

در جواب دوستی که گفته بود چند سالمه 16 ولی اگر منظورتان ریاضیات است آشنایی کامل با حساب دیفرانسیل و انتگرال و آنالیز برداری دارم چرا dp=idv

alireza varmeziari

نام: alireza varmeziari

سپاس: 13

پست توسط alireza varmeziari »

آرژنا نوشته شده:
alireza varmeziari نوشته شده:سلام.در صورت اشتباه ببخشید.در واقع در مورد سوال اول:

رابطه های فوق برای اجزای مدار ها میتونیم بنویسیم. نکته اینجاست:
du/dt=p=vdq+qdv
حالا در نبود جریان (که Bصفر است) بار خالص موجود در هر جزء مدار در تمام لحظات ثابت است. پس تغییرات خالص بار یاdqصفر شده و :
p=qdv/dt.

و برای جریان متغیر با زمان بار خالص موجود در قطعه در هر لحظه عوض میشود و dq/dt مخالف صفر است.
و p=vdq/dt

سلام.
بنده حالتی را عرض کردم که باری در فضا شارش می یابد نه در مدار.در واقع رابطه u=qv نتیجه داد p=vi که داریم توان مصرف مقاومت را می سنجیم نه توان میدان.
دمی از عمر اگر باقیست
در آن آسوده باید زیست

ارسال پست