توزیع بار روی کره رسانای همگن

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
narges.sheikh69

نام: narges sheikh

محل اقامت: khorasan shomali

تماس:

توزیع بار روی کره رسانای همگن

پست توسط narges.sheikh69 »

سلام....
من ی سوال دارم وجوابشو لازم دارم...اگه کسی میتونه کمکم کنه لطفا...
ما میگیم توزیع بار روی کره رسانای همگن به گونه ایست که تمام بار به صورت یکسان همه جا پخش میشود... اما اگر بخواهیم فقط (دقت کنید فقط یک)الکترون وارد این کره کنیم این یک الکترون چگونه توزیع میشه روی کره ک همه جا یکسان باشه؟

mahdi :D

سپاس: 120

Re: توزیع بار روی کره رسانای همگن

پست توسط mahdi :D »

میدونیم که رسانا دریایی از الکترون های آزاد هست.
حالا شما یک الکترون رو در کره قرار میدید. بقیه الکترون ها طوری آرایش می گیرن که چگالی همه جای کره یکسان بشه. یعنی تعدادی الکترون از نزدیک الکترون اضافی دفع میشن و چگالی بار در اون نقطه کمتر از بار یک الکترون میشه. این دفع شده ها باعث میشن بقیه نقاط کره (که ما باری اضافه نکردیم) چگالی بوجود بیاد. در حقیقت آرایش الکترون ها طوری قرار میگیره که انگار بار یک الکترون روی کل سطح کره پخش شده.
البته همه اینها ایده آل فرض شده ... وگرنه سنجش بار یک الکترون خودش مشکله... حالا چگالی معادل بار یک الکترون در سطح کره رو چطور تشخیص بدیم؟ دستگاه ها خطایی بیش از اینها دارند!

نمایه کاربر
Cartouche

سپاس: 957

پست توسط Cartouche »

این چنین نیست که "توزیع بار روی کره رسانای همگن به گونه ایست که تمام بار به صورت یکسان همه جا پخش بشود".
الکترون ها و ذرات ِ باردار، پیوسته در حال حرکت اند. اما حرکت ِ اونها به نحویست که میانگین گیری آماری ِ اونها از بیرون، شبیه ِ حالت ِ ایستای اونها میشه. در واقع قبل از ورود ِ الکترون جدید، یک توزیع باری از الکترون ها وجود داره که میانگین ِ آن از دیدگاه ماکروسکُپی ایستا و مستقل از زمان دیده میشه و بعد از ورود الکترون جدید، این توزیع بار ِ میکروسکوپن پویا و ماکروسکپن ایستا، به یک توزیع بار ِ جدید ِ میکروسکوپن پویا و ماکروسکپن ایستای ِ دیگری تبدیل میشه. اما همچنان از دیدگاه ماکروسکپی، میانگین ِ حرکت ِ الکترون های پیوسته ی ِ در حال ِ جنب و جوش، به گونه ای است که میتوان آن را با یک بار سطحی ِ ایستا و یکنواخت، (از بیرون) معادل دید.
قبلن یک نفر سوال دیگه ای پرسیده بود که بی ارتباط به این مسئله نبود، اون رو هم ببینید:
http://www.hupaa.com/forum/viewtopic.php?f=46&t=30529
دوای درد عاشق را کسی کو سهل پندارد

ز فکر آنان که در تدبیر درمانند در مانند

نمایه کاربر
narges.sheikh69

تماس:

Cartouche نوشته شده:این چنین نیست که "توزیع بار روی کره رسانای همگن به گونه ایست که تمام بار به صورت یکسان همه جا پخش بشود".
الکترون ها و ذرات ِ باردار، پیوسته در حال حرکت اند. اما حرکت ِ اونها به نحویست که میانگین گیری آماری ِ اونها از بیرون، شبیه ِ حالت ِ ایستای اونها میشه. در واقع قبل از ورود ِ الکترون جدید، یک توزیع باری از الکترون ها وجود داره که میانگین ِ آن از دیدگاه ماکروسکُپی ایستا و مستقل از زمان دیده میشه و بعد از ورود الکترون جدید، این توزیع بار ِ میکروسکوپن پویا و ماکروسکپن ایستا، به یک توزیع بار ِ جدید ِ میکروسکوپن پویا و ماکروسکپن ایستای ِ دیگری تبدیل میشه. اما همچنان از دیدگاه ماکروسکپی، میانگین ِ حرکت ِ الکترون های پیوسته ی ِ در حال ِ جنب و جوش، به گونه ای است که میتوان آن را با یک بار سطحی ِ ایستا و یکنواخت، (از بیرون) معادل دید.
قبلن یک نفر سوال دیگه ای پرسیده بود که بی ارتباط به این مسئله نبود، اون رو هم ببینید:
http://www.hupaa.com/forum/viewtopic.php?f=46&t=30529

اما من نمیدونم smile056 .....این نمیتونه ی جواب دقیق باشه
ما از دید میکروسکپی داریم بهش نگاه میکنیم...خوب یعنی فقط میشه گفت داره جنب و جوش میکنه؟؟؟!!!!!!!!!
خوب پس توزیع همسان روی سطح چی میشه؟
پس چون یک الکترونه فقط از این قضیه پیروی نمیکنه؟ smile042

نمایه کاربر
narges.sheikh69

تماس:

narges.sheikh69 نوشته شده:سلام....
من ی سوال دارم وجوابشو لازم دارم...اگه کسی میتونه کمکم کنه لطفا...
ما میگیم توزیع بار روی کره رسانای همگن به گونه ایست که تمام بار به صورت یکسان همه جا پخش میشود... اما اگر بخواهیم فقط (دقت کنید فقط یک)الکترون وارد این کره کنیم این یک الکترون چگونه توزیع میشه روی کره ک همه جا یکسان باشه؟

مرسی واسه کمکتون.....
من جواب سوالمو پیدا کردم....میگم شاید به شمام کمک کنه.....
الکترون دو نوع رفتار موجی و ذره ای داره.....الکترون ها روی سطح همگن با رفتار ذره ای ب صورت ذره ذره پخش میشن
اما یک الکترون نمیتونه ذره ذره بشه..... پس با تابع موج خودش روی سطح پخش میشه... smile056

ارسال پست