چرا بادکنک وقتی هوا را از آن خارج می کنید سرد می شود؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
rohamjpl

نام: Roham Hesami رهام حسامی

محل اقامت: فعلا تهران قیطریه بلوار کتابی 8 متری صبا City of Leicester Area of Leicestershire LE7

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 2151

سپاس: 3824

جنسیت:

تماس:

چرا بادکنک وقتی هوا را از آن خارج می کنید سرد می شود؟

پست توسط rohamjpl »

سپس، اگر به طور ناگهانی کشش روی نوار لاستیکی را آزاد کنید، مولکول‌های آن به حالت سست خود باز می‌گردند و فرکانس ارتعاشی آن‌ها اندکی کاهش می‌یابد - که به این معنی است که دمای آن از محیط پایین می‌آید - درست مثل اینکه فشار را روی آن بسته کاهش دهید. گاز فشرده شده و اجازه انبساط آن را داد.قانون اول ترمودینامیک همیشه اعمال می شود:
ΔU=Q−W
در این حالت یک انبساط آدیاباتیک (Q=0) در برابر فشار محیط وجود دارد، بنابراین کار توسط هوای منبسط شده آزاد شده از بالون انجام می شود. پس W>0.
از این رو
ΔU=−W<0
بنابراین انرژی/دمای داخلی کاهش می یابد.این همان اصلی است که اکثر واحدهای تهویه مطبوع مانند پمپ حرارتی بر اساس آن کار می کنند. سیال کار توسط یک پمپ نیرومند فشرده می شود، گرمای ایجاد شده در سیال در اثر فشرده سازی با دفع آن (معمولاً به محیط) خنک می شود و سپس گاز از طریق یک روزنه منبسط می شود و از ناحیه ای که قرار است خنک شود، گرما حاصل می شود. توسط یک مبدل حرارتی دیگر جذب می شود. به عبارت دیگر، گاز منبسط شده خنک می شود زیرا گرما در حجم کوچکتر اکنون به حجم بزرگتری "گسترش" می یابد.اگر تکه‌ای از لاستیک را بردارید و آن را دراز کنید، زنجیره‌های مولکولی با کشش بیرون کشیده می‌شوند و پیچ خوردگی‌های آن‌ها صاف می‌شوند. آنها اکنون سفت‌تر هستند، و هر فرکانسی که در ابتدا در آن ارتعاش می‌کردند، اندکی افزایش می‌یابد - و این بدان معناست که لاستیک اکنون به مقدار ناچیزی گرم‌تر شده است، گویی یک بسته گازی است که شما فشرده کرده‌اید.
اگر در زمانی که گرما از لاستیک خارج می شود، کشش را حفظ کنید، در نهایت لاستیک دمای محیط اطراف خود را به خود می گیرد - مانند بسته گاز فشرده، اگر در یک ظرف رسانای حرارتی تحت فشار ذخیره شود.
سپس، اگر به طور ناگهانی کشش روی نوار لاستیکی را آزاد کنید، مولکول‌های آن به حالت سست خود باز می‌گردند و فرکانس ارتعاشی آن‌ها اندکی کاهش می‌یابد - که به این معنی است که دمای آن از محیط پایین می‌آید - درست مثل اینکه فشار را روی آن بسته کاهش دهید. گاز فشرده شده و اجازه انبساط آن را می دهد.
این اثر را می توان با یک کش لاستیکی به شرح زیر نشان داد: بند را با دو دست بگیرید و روی لب خود فشار دهید تا دمای آن را حس کنید. حالا باند را با دستان خود محکم بیرون بیاورید و به مدت 10 ثانیه در آنجا نگه دارید. سپس به سرعت دست های خود را به هم نزدیک کنید تا کش شل شود و بلافاصله دوباره آن را روی لب خود فشار دهید. متوجه خواهید شد که اکنون سردتر است.
در مورد خاص بادکنک لاستیکی در حال باد کردن، آیا ممکن است فشار زدایی هوای داخل بالون باعث افت دمای مواد بالون شود؟ نه، و دلیلش اینجاست. اگر قرار باشد فشار سنج هنگام تخلیه بادکنک در داخل بادکنک قرار گیرد، می بینید که فشار آن با جمع شدن بالون تقریباً ثابت باقی می ماند - به این معنی که هوای داخل بالن در حال انقباض سرد نمی شود. انبساط گاز در خروجی گردن پرکننده بالون اتفاق می افتد، نه در داخل آن.hope I helped you understand the question. Roham Hesami, sixth
semester of aerospace engineering
smile072 smile072 رهام حسامی ترم ششم مهندسی هوافضاتصویر
smile260 smile016 :?:
تصویر

ارسال پست